Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 червня 2024 року Справа №200/5688/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, що подана в адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
05.06.2024 року ОСОБА_1 на підставі ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (яка регулює питання визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду), звернувся до суду із заявою, в якій просив:
- визнати протиправними дії, вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, на виконання рішення суду від 27.11.2023 року у справі № 200/5688/23, а саме: обмеження розміру його пенсії максимальним розміром після здійснення її перерахунку з 01.08.2021 року, а також здійснення неправильного розрахунку суми недоотриманої частини пенсії з 01.08.2021 року, визначення її станом на 30.04.2024 року у сумі 67888,17 грн.;
- визнати, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області своїми діями допустив порушення його прав, підтверджених рішенням суду, а саме: право на отримання пенсії без обмеження її розміру максимальним розміром, а також право на визначення правильної суми недоотриманої частини пенсії з 01.08.2021 року (при здійсненні перерахунку пенсії), яка відображає реальну різницю між отриманою ним сумою пенсії та сумою пенсії, яка була нарахована до виплати, але протиправно обмежена ГУ ПФУ в Донецькій області максимальним розміром, з 01.08.2021 року, з урахуванням всіх періодів (місяців) її виплати.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли протиправним діям щодо здійснення неправильного розрахунку суми недоотриманої ним частини пенсії з 01.08.2021 року та визначення її станом на 30.04.2024 року у сумі 67888,17 грн., зокрема шляхом здійснення відповідачем повторного розрахунку суми недоотриманої частини його пенсії з 01.08.2021 року, яка відображає реальну різницю між отриманою ним сумою пенсії та сумою пенсії, яка була нарахована до виплати, але протиправно Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області максимальним розміром, з 01.08.2021 року, з урахуванням всіх періодів (місяців) її виплати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли протиправним діям щодо обмеження його пенсії максимальним розміром після здійснення її перерахунку з 01.08.2021 року;
- відповідно до ч. 6 ст. 373 та п. 2 ч. 1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України заборонити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області обмежувати виплату його пенсії максимальним розміром.
Заяву обґрунтовував тим, що 27.05.2024 року на адресу своєї електронної пошти отримав відповідь Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на свої заяви від 07.05.2024 року та від 24.05.2024 року щодо виконання судового рішення у виконавчому провадженні ВП № 74881629, яке відкрито на виконання рішення суду у даній справі, яким його повідомлено про наявність та зміст відповіді боржника від 10.05.2024 року № 0500-0309-5/46892, що адресована вказаному органу державної виконавчої служби.
Того ж дня зайшов до Автоматизованої системи виконавчих проваджень (у виконавче провадження ВП № 74881629), з якої завантажив зазначену відповідь боржника.
З цієї відповіді дізнався, що боржник здійснив перерахунок його пенсії з 01.08.2021 року без обмеження її розміру максимальним розміром, внаслідок чого нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно з рішенням суду, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.08.2021 року по 30.04.2024 року становила 67888,17 грн.
Проте, після такого перерахунку боржник знову протиправно обмежив його пенсію сумою десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Так, 31.05.2024 року, зайшовши у свій електронний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України, він встановив, що нарахована сума пенсії становить 27474 грн., а сума до виплати з такими обмеженнями - 23610 грн., яку він пізніше і отримав за травень 2024 року.
Крім того, вважав, що відповідач неправильно визначив (занизив) суму пенсії, яка підлягає виплаті внаслідок перерахунку на виконання судового рішення, оскільки з 01.08.2021 року пенсію йому було нараховано з урахуванням всіх доплат та надбавок. Так, з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, йому щорічно підвищували виплату як учаснику бойових дій та виплати на неповнолітню дитину (до 27.02.2022 року - коли він втратив право на отримання такої виплати), а також йому було проіндексовано пенсію на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118, від 24.02.2023 року № 168, від 23.02.2024 року № 185.
За його підрахунками сума недоотриманої частини пенсії, яку боржник зобов'язаний йому виплатити за рішенням суду в даній справі, за період з 01.08.2021 року по 30.04.2024 року становить 143016,99 грн., а якщо взяти період з 01.08.2021 року по 31.05.2024 року, то це буде - 146880,99 грн.
Вважав, що такими діями, що вчинені на виконання судового рішення, що ухвалено в даній справі, про які він дізнався 27.05.2024 року, суб'єкт владних повноважень порушив його пенсійні права.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало відзив на заяву заявника, в якому зазначало, зокрема, що рішення суду в даній справі ним виконано в межах функціональних повноважень, а саме на його виконання здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її розміру максимальним розміром з 01.08.2021 року. Розмір пенсійної виплати після виконання рішення суду обмежено розміром, встановленим на 01.08.2021 року, а саме 22 346,07 грн. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно з рішенням суду, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.08.2021 року по 30.04.2024 року становила 67888,17 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.07.2024 року у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витребувані докази та встановлено строк для їх подання до суду - по 12 год. 00 хв. 17.06.2024 року.
17.06.2024 року - після отримання зазначеної ухвали, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало докази та додаткові пояснення, в яких також зазначало, зокрема, що розпорядженням від 17.06.2024 року Головне управління повторно переглянуло виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі, та здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її розміру максимальним розміром з 01.08.2021 року з урахуванням висновків суду, що викладені у його мотивувальній частині.
Так, розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.07.2024 року становить 27474 грн.
Нарахована сума доплати за результатами перерахунку (відповідно до розпорядження від 17.06.2024 року) згідно з рішенням суду, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.12.2021 року по 30.06.2024 року становила 82 832,64 грн.
Отже, з урахуванням наявних розрахунків сума доплати на виконання рішення суду за період з 01.08.2021 року по 30.06.2024 року становить 150 628,81 грн.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно зі ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абз. 2 п. 7 розд. ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року 31-2.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (п.п. 20, 24, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України).
Головним розпорядником коштів, що мають соціальне спрямування, зокрема бюджету Пенсійного фонду України, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 року, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн. грн, які використано в повному обсязі.
Виплата проведена за рішеннями суду, дата набуття чинності яких по 22.09.2020 року включно.
З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості нарахованої за рішеннями суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень, направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України (лист від 06.05.2024 року № 0500-0508-5/44794).
В свою чергу Пенсійний фонд України листом від 09.05.2024 року № 2800-040203-9/28691 повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості, що нарахована за рішеннями суду, в розмірі 150 628,81 грн готується відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України.
Щодо суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2024 рік, то вона буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який згідно із пп. 1-1 п.14 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджено.
Таким чином, Головне управління вжило заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2023 року у справі №200/5688/23.
Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі Головного управління. Дана ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.
Вина та умисел на навмисне невиконання рішення суду в частині виплати заборгованості у даній справі з боку Головного управління відсутня.
Судом встановлено, що 02.10.2023 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету адміністративного позову, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання його законних вимог відносно виплати йому пенсії з 01.08.2021 року без обмеження максимальним розміром десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплачувати йому пенсію в повному обсязі - без обмеження максимальним розміром десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, відповідно до нарахованих сум;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення відповідного перерахунку та виплати йому пенсії з 01.08.2021 року без обмеження суми виплати його пенсії максимальним розміром десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та визначити суму різниці між нарахованими належними йому до виплати сумами пенсії та фактично виплаченими, протиправно обмеженими максимальним розміром десять прожиткових мінімумів, сумами пенсії з 01.08.2021 року, та виплатити, йому суму різниці між нарахованими належними до виплати та фактично виплаченими йому сумами пенсії з 01.08.2021 року, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2023 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2024 року та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.08.2021 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її розміру максимальним розміром з 01.08.2021 року, та виплатити йому її недоотриману частину;
- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Після набрання вказаним рішенням законної сили адміністративним судом оформлено та видано виконавчий лист.
29.04.2024 року на підставі вказаного виконавчого листа відкрито виконавче провадження ВП № 74881629, яке перебуває на примусовому виконанні у відповідному органі державної виконавчої служби (інформація про що наявна в Автоматизованій системі виконавчого провадження).
Листом від 10.05.2024 року № 0500-0309-5/46892 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як боржник у вказаному виконавчому провадженні повідомило Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про те, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2023 року в справі №200/5688/23, яке набрало законної сили 28.03.2024 року, виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства, а саме:
1) здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 станом на 01.08.2021 року у розмірі 22346,07 грн. (розмір пенсії до перерахунку складав 18540,00 грн.) з 01.08.2021 року без обмеження її розміру максимальним розміром. З 01.03.2024 року розмір пенсії у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до виплати складає 23610,00 грн.;
2) нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно з рішенням суду з урахуванням виплачених сум за період з 01.08.2021 року по 30.04.2024 року становила 67888,17 грн.
Цим же листом повідомлено, що виплата доплати пенсії за рішенням суду за зазначений період у вказаній загальній сумі буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Додатково повідомлено, що з метою дотримання вимог діючого законодавства при реалізації рішень суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень 06.05.2024 року до Пенсійного фонду України як до розпорядника коштів вищого рівня направлено запит (вих. №0500-0508-5/44794) щодо надання додаткового фінансування для забезпечення виплати суми заборгованості з пенсії за рішенням гр. ОСОБА_1 . Відповідь від Пенсійного фонду України до Головного управління не надходила.
Про зміст вказаної відповіді заявник дізнався 27.05.2024 року - з отриманого на свою електронну пошту листа Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.05.2024 року (№ 2088, 2310/79658 вих.) на свої заяви від 07.05.2024 року та від 24.05.2024 року щодо виконання судового рішення у виконавчому провадженні ВП № 74881629.
Судом також встановлено, що спочатку (до 17.06.2024 року) на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2023 року, що ухвалено в даній справі, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.08.2021 року по 29.02.2024 року із встановленням щомісячного розміру пенсії станом на 01.08.2021 року - 22346,07 грн.
Таким чином було обмежено розмір його пенсійної виплати розміром, що встановлений станом на 01.08.2021 року (22346,07 грн.). Нарахована сума доплати за результатами такого перерахунку за зазначений період становила 67888,17 грн.
Вказані обставини підтверджуються розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 0502020351 з Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України за період з серпня 2021 року по лютий 2024 року.
З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості, що нарахована за рішеннями суду, Головним управлінням направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України, до якого внесено заявника із зазначеною сумою доплати (лист від 06.05.2024 року № 0500-0508-5/44794).
Пенсійний фонд України листом від 09.05.2024 року № 2800-040203-9/28691 повідомив Головне управління, зокрема, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
За березень - червень 2024 року ОСОБА_1 щомісячно було нараховано пенсію в розмірі 27474 грн., проте такий розмір пенсії було обмежено до виплати розміром 23610 грн. (тобто, максимальним розміром десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.07.2024 року у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витребувані докази та встановлено строк для їх подання до суду - по 12 год. 00 хв. 17.06.2024 року.
17.06.2024 року - після отримання зазначеної ухвали Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області усунуло порушення, що було допущене під час виконання рішення суду, яке ухвалено в даній справі.
Так, зазначеним органом Пенсійного фонду України було винесено розпорядження від 17.06.2024 року без номеру про перерахунок пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 № 0502020351 - СБУ, на підставі якого здійснено перерахунок його пенсії без обмеження її розміру максимальним розміром з 01.08.2021 року з урахуванням висновків суду, що викладені у його мотивувальній частині.
Нарахована сума доплати за результатами такого перерахунку згідно з рішенням суду, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.12.2021 року по 30.06.2024 року становила 82832,64 грн.
При такому перерахунку також було усунуто порушення за березень - червень 2024 року - нараховано пенсію за зазначений період щомісячно в розмірі 27474 грн. до виплати (замість раніше нарахованих 23610 грн.) і розраховано суму доплати до пенсії.
Вказані обставини підтверджуються розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 0502020351 з Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України за період з грудня 2021 року по червень 2024 року.
Як пояснив представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в поясненнях, що подані до суду 17.06.2024 року, з урахуванням наявних розрахунків сума доплати на виконання рішення суду в даній справі за період з 01.08.2021 року по 30.06.2024 року становить 150628,81 грн. З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату зазначеної суми заборгованості готується відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України.
Розглянувши заяву суд виходить з наступного.
Статтею 1291 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Питання визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду врегульовано ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Частиною 6 ст. 383 Кодексу визначено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Стаття 249 цього Кодексу регулює питання постановлення судом окремих ухвал.
Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Отже, винесення судом окремої ухвали на стадії виконання судового рішення можливо лише при вирішенні заяви, що подана в порядку, що передбачений ст. 383 Кодексу.
Із заяви, що подана до суду, вбачається, що заявник не погоджувався з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання судового рішення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.11.2023 року, яке ухвалено в даній справі та набрало законної сили 28.03.2024 року, захищені порушені права позивача (порушення яких було встановлено даним судовим рішенням) на час ухвалення такого рішення.
За загальними процесуальними правилами дія судового рішення, яке набрало законної сили, вичерпується його виконанням.
З наявних у справі матеріалів вбачається, що під час виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області дійсно було допущено порушення. Проте, після подання заяви про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, та витребування судом доказів у боржника дане порушення було усунуто.
Рішення суду в даній справі виконано частково, а саме здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 року без обмеження її розміру максимальним розміром, за результатами такого перерахунку нараховано суму доплати.
Виплата суми пенсії, що нарахована на виконання рішення суду за минулий період, не здійсненна через незалежні від боржника обставини, та, в даному випадку, не залежить від його волі.
Отже, з боку боржника відсутні ознаки умисної протиправної поведінки, яка б свідчила про ухилення від виконання судового рішення.
Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Така позиція, зокрема, міститься в постановах Верховного Суду України у справах № 21-1044а15, № 21-2630а15, № 21-5118а15, № 804/5081/13-а.
Питання складових пенсійних виплат предметом спору в даній справі не були, тому такі питання при розгляді даної адміністративної справи судом не досліджувалися та не аналізувалися, і, відповідно, їм не була надана правова оцінка. З огляду на що відповідні посилання заявника в цій частині є неприйнятними.
Фактично між заявником та органом Пенсійного фонду України після ухвалення судового рішення в цій частині виник новий спір, який може бути вирішений судом в новому позовному провадженні, а не в порядку, що передбачений ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, заявник, якщо не погоджується з вчиненими щодо нього діями в цій частині та вважає їх такими, що порушують його пенсійні права, не позбавлений права на звернення до суду з відповідним позовом за захистом та відновленням порушених прав.
З огляду на наведене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення поданої заяви.
Вказана заява розглянута в порядку письмового провадження, адже згідно з ч. 5 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України порядок розгляду і вирішення таких заяв належить до адміністративного розсуду суду.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, що подана в даній адміністративній справі, відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 17 червня 2024 року.
Суддя Логойда Т.В.