Рішення від 17.06.2024 по справі 200/1950/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2024 року Справа№200/1950/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго»

до відповідача: Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків

про: визнання противоправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2023 року № 0010960401, яким застосовано штраф з ПДВ у сумі 10992,67 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання противоправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2023 року № 0010960401, яким застосовано штраф з ПДВ у сумі 10992,67 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідачем проведено камеральну перевірку позивача щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки був складений акт від 03.11.2023 № 1090/32-00-04-04-01- 10-31831942, яким встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України.

На підставі Акту перевірки, податковий орган прийняв податкове повідомлення-рішення від 13.12.2023 № 0010960401, яким за затримку реєстрації податкових накладних до платника податків застосовано штраф з ПДВ у сумі 10992,67 грн.

26.12.2023 позивач надав до ДПС України скаргу про скасування вказаного податкового повідомлення-рішення.

Рішенням від 22.02.2024 № 4762/6/99-00-06-03-01-06 у задоволенні скарги відмовлено.

Позивач зазначає, що Податковим кодексом України визначено термін реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН саме з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). Натомість Податковий орган в своєму Акті перевірки вираховує терміни реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН з моменту виписки, що є невірним, на думку позивача.

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31.10.2022 № 1 до податкової накладної від 31.10.2022 № 108, відповідно до якого за п. І розділу А сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту (-) (+), становить «-» 15923,40 грн., отриманий від контрагента 01.12.2022, відправлений та доставлений для реєстрації до центрального рівня Державної податкової служби України 01.12.2022 в 15:41:24, що підтверджено відповідними квитанціями та повідомленнями. Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31.03.2022 № 3 до податкової накладної від 31.03.2022 № 173, відповідно до якого за п. І розділу А сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту (-) (+), становить «-» 2902 грн., отриманий від контрагента 27.04.2023, відправлений та доставлений для реєстрації до центрального рівня Державної податкової служби України 27.04.2023 в 14:16:06, що підтверджено відповідними квитанціями та повідомленнями.

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 01.11.2022 № 5 до податкової накладної від 01.11.2022 № 4, відповідно до якого за п. І розділу А сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту (-) (+), становить «-» 62866,60 грн., отриманий від контрагента 12.12.2022, відправлений та доставлений для реєстрації до центрального рівня Державної податкової служби України 12.12.2022, що підтверджено відповідними квитанціями та повідомленнями.

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 03.02.2023 № 30 до податкової накладної від 03.02.2023 № 3, відповідно до якого за п. І розділу А сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту (-) (+), становить «-» 8760 грн., отриманий від контрагента 28.03.2023, відправлений та доставлений для реєстрації до центрального рівня Державної податкової служби України 28.03.2023 в 08:29:48, що підтверджено відповідними квитанціями та повідомленнями.

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 28.11.2019 № 133 до податкової накладної від 28.11.2019 № 889, відповідно до якого за п. І розділу А сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту (-) (+), становить «-» 13,23 грн., отриманий від контрагента 06.05.2020, відправлений та доставлений для реєстрації до центрального рівня Державної податкової служби України 12.05.2020 в 09:41:39, що підтверджено відповідними квитанціями та повідомленнями.

Всі вказані у податковому повідомленні - рішенні розрахунки коригування до податкових накладних були зареєстровані Платником податків як отримувачем товарів/послуг у межах строків визначених абз. 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Також позивач зазначив, що податковий орган вийшов за межі камеральної перевірки, що, на його думку є самостійною підставою для скасування спірного податкового повідомлення- рішення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Не погоджуючись з позовними вимогами, відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив наступне.

Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "ДТЕК Східенерго".

За результатами поведеної перевірки складено акт від 03.11.2023 року №1090/32-00- 04-04-01-10-31831942, який направлено на адресу підприємства засобами поштового зв'язку, рекомендованим повідомленням.

В ході проведення перевірки встановлено порушення: п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних: - до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ «-« 62 866,60 гривень; - від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 15923,40 гривень; - від 61 до 365 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 13,23 гривень; - на загальний обсяг постачання (без ПДВ) - 197737,8 гривень.

Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктами 1201.1. статті 1201 Кодексу.

п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями):

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 2902 гривень;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 8760 гривень;

Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

ТОВ «ДТЕК Східенерго» не погодилось з висновками перевірки та надано заперечення від 21.11.2023 №б/н (вх. №8149/6 від 24.11.2023) на акт камеральної перевірки від 03.11.2023 року №1090/32-00-04-04-01-10-31831942.

Представника підприємства ТОВ «ДТЕК Східенерго» листом від 27.11.2023 №6353/6/32-00-04-04-01-02 запрошено на засідання комісії з розгляду заперечень на 07.12.2023 року.

Матеріали перевірки розглянуто 07.12.2023 на комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок, без участі представників ТОВ «ДТЕК Східенерго».

За результатами перевірки винесено податкове повідомлення рішення від 13.12.2023 №0010960401 (форма Н) та застосовано штрафні санкції у розмір 10992,67 гривень.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій виклав обставини та пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Крім того, 14 травня 2024 року позивачем до суду надано клопотання про зменшення позовних вимог у якій зазначив наступне.

Як вбачається з акту перевірки та податкового повідомлення - рішення, штрафні санкції нараховані за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкової накладної та податкової накладної № 157/002 від 09.10.2022, дата реєстрації 14.11.2022 на суму постачання 197737,80 грн., в т.ч. ПДВ - 0 грн., за якою сума штрафу становить 1020 грн.

З огляду на викладене, виклав позовні вимоги в наступній редакції:

«Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.12.2023 № 0010960401, відокремленого підрозділу «Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків» Державної податкової служби України в частині застосування штрафу з ПДВ у сумі 9972,67 грн.

Стягнути з відокремленого підрозділу відокремленого підрозділу «Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків» Державної податкової служби України, за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн.».

Ухвалою від 08.05.2024 року про витребування доказів по справі, суд витебував у Товариства з обмеженою відповідальністю «М.Е.ДОК» відомості про дату отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (ЄДРПОУ 31831942) розрахунків коригування до податкових накладних № 133 від 28.11.2019 року, № 1 від 31.10.2022 року, № 5 від 01.11.2022 року, № 30 від 03.02.2023 року, № 3 від 31.03.2023 року, № 157//002 від 09.10.2022 року.

05.06 2024 року на виконання вимог ухвали про витребування доказів ТОВ «М.Е.ДОК» надані письмові пояснення.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Східенерго», код ЄДРПОУ 31831942.

03.11.2023 року посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку відповідача щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вказаною перевіркою встановлено порушення позивачем:

- п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 62866,60 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 15923,40 грн.;

- від 61 до 365 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 13,23 грн.;

- на загальний обсяг постачання (без ПДВ) - 197737,8 грн.

Порушено платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірах, встановлених пунктами 120-1.1. статті 120-1 Кодексу.

- п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями):

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 2902,0 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ «-» 8760,0 грн.

Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено відповідний акт від 03.11.2023 № 1090/32-00-04-04-01-10-31831942.

Позивачем контролюючому органу надано заперечення від 21.11.2023 на вказаний акт (вх. № 8149/6 від 24.11.2023 р.).

07.12.2023 відповідачем надано відповідь на зазначені заперечення (вих. № 6616/6/32-00-0404-01-02, у якій зазначено, що висновки перевірки є правомірними та здійснені в межах діючого законодавства України.

13.12.2023 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0010960401, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10992,67грн.

Позивачем до Державної податкової служби України надано скаргу від 26 грудня 2023 року, у якій останній просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.12.2023 № 0010960401.

Рішенням від 09.01.2024 року ДПС України продовжено строк розгляду скарги до 24.02.2024 року.

12.01.2024 р. позивачем подано до ДПС України доповнення до скарги про скасування податкового повідомлення - рішення.

Рішенням Державної податкової служби України від 22.02.2024 № 4762/6/99-00-06-03-01-06 спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 13.12.2023 № 0010960401, відокремленого підрозділу «Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків» Державної податкової служби України в частині застосування штрафу з ПДВ у сумі 9972,67 грн. позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

На підставі пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних (абзац 2 підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України.

Таким чином, камеральна перевірка за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства, предмет якої передбачає проведення контролюючим органом арифметичного та логічного контролю правильності оформлення документів податкової звітності (повноти заповнення усіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо), перевірку правильності складення розрахунків за податковими платежами (арифметичний підрахунок остаточних сум податків; правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування; логічний зв'язок та узгодженість відповідних показників поточного періоду та їх зіставлення з показниками попередніх періодів).

Під час камеральної перевірки може бути перевірена своєчасність: подання податкових декларацій (розрахунків); реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до них у ЄРПН, акцизних накладних та/або розрахунків до них у Єдиному реєстрі акцизних накладних; виправлення помилок у податкових накладних; сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання.

Суд зазначає, що можливість проведення камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних прямо передбачена ст. 75 ПК.

Предметом перевірки яка є предметом розгляду в даній справі є дотримання граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних виписаних контрагентами позивача та розрахунків коригування до податкових накладних. З акту перевірки не вбачається, що податковим органом досліджувались первинні документи податкового та бухгалтерського обліку платника податку.

Таким чином суд не приймає посилання позивача, що відповідач не мав повноважень щодо проведення камеральної перевірки стосовно реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних.

Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав порушення відповідачем чинного законодавства щодо проведення камеральної перевірки.

За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом першим пункту 192.1 статті 192 ПК України передбачено якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Абзац третій пункту 192.1 статті 192 ПК України визначає, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Згідно з абзацом 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня (абзаци 4, 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац 9 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзац 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПК України.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

-20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

-30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

-40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

-50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, законодавством на платника податків покладено обов'язок реєстрації розрахунків коригування до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), тоді як недотримання вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення.

Водночас, Законом України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 №2876-ІХ (далі - Закон №2876-IX) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Тобто, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ введено відмінні від пункту 201.10 статті 201 ПК України граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в ЄРПН, які підлягають застосуванню до тих правовідносин, котрі виникли у часі після набрання законної сили нормами Закону №2876-ІХ.

Згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

-2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

-5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

-15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

-25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Таким чином, до 07.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначалися пунктом 201.10 статті 201 ПК України, а з 08.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначаються пунктом 89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону №2876-ІХ.

Суд зазначає, що відповідно до акту камеральної перевірки від 03.11.2023 № 1090/32-00-04-04-01- 10-31831942, в межах уточнених позовних вимог, контролюючим органом встановлено порушення строків реєстрації розрахунків коригування: від 28.11.2019 року № 133, від 31.10.2022 року № 1, від 01.11.2022 року № 5, від 03.02.2023 року № 30, від 31.03.2023 року № 3.

Позивач наголошував, що ним не порушено терміни реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, оскільки відповідачем не вірно визначено граничну дату реєстрації розрахунків коригування, що є обов'язковою умовою для встановлення такого порушення.

Отже, в рамках даної справи є спірним питання визначення тривалості граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних.

Судом з матеріалів справи встановлено наступне.

Розрахунок коригування від 28.11.2019 року № 133 до ПН № 889 від 28.11.2019 року отриманий позивачем від ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» 07.05.2020 року, документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 12.05.2020 року;

Розрахунок коригування від 31.10.2022 року № 1 до ПН № 108 від 31.10.2022 року отриманий позивачем від 7 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Донецькій області 01.12.2022 року, документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 01.12.2022 року;

Розрахунок коригування від 01.11.2022 року № 5 до ПН № 4 від 01.11.2022 року отриманий позивачем від ТОВ «ТД ТЕК-Україна» 12.12.2022 року, документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 12.12.2022 року (документ прийнято, реєстрація зупинена);

Розрахунок коригування від 03.02.2023 року № 30 до ПН № 3 від 03.02.2023 року отриманий позивачем від ТОВ «Сінгулар» 28.03.2023 року, документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 28.03.2023 року;

Розрахунок коригування від 31.03.2023 року № 3 до ПН № 173 від 31.03.2023 року отриманий позивачем від ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Інструментальний центр» 27.04.2023 року, документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 27.04.2023 року.

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, який є додатком до спірного податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції становлять:

- РК № 133 від 28.11.2019 року (40%) - 5,29 грн;

- РК № 1 від 31.10.2022 року (20%) - 3184,68 грн.;

- РК № 5 від 01.11.2022 року (10%) - 6286,66 грн.;

- РК № 30 від 03.02.2023 року (5%) - 438,00 грн.;

- РК № 3 від 31.03.2023 року (2%) - 58,04 грн.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі № 160/10558/19 вказав, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних, тому скріншоти з програми "M.E.Doc" є належним засобом доказування.

Таким чином, судом підтверджено відсутність порушення з боку позивача граничних термінів реєстрації розрахунків коригування, оскільки терміни їх реєстрації з дня отримання не перевищують 15 (18) календарних днів відповідно.

Разом із тим відповідач під час камеральної перевірки не встановив інформацію щодо дат отримання розрахунків коригування позивачем від його постачальників для подальшої реєстрації, що призвело до неправомірності висновків про порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог з урахуванням уточнень про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2023 року № 0010960401 в частині застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 9972,67 грн.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд приходить висновку про стягнення на користь позивача судового збору в розмірі 2422,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання противоправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2023 року № 0010960401, яким застосовано штраф з ПДВ у сумі 9972,67 грн. - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.12.2023 року № 0010960401 Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» штрафних санкцій у розмірі 9972,67 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (Код ЄДРПОУ: 31831942, місцезнаходження: 85612, Донецька обл., м. Курахове, вул. Енергетиків, буд. 34) за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: пр. О. Поля, 57, м. Дніпро, 49600) судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 17.06.2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська