Постанова від 14.06.2024 по справі 456/2437/24

Справа № 456/2437/24

Провадження № 3/456/1318/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2024 року Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бучківська В. Л. , з участю адвоката Давидова В.О. розглянувши клопотання особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Давидова В'ячеслава Олександровича про передачу справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП за підсудністю іншому суду,

ВСТАНОВИВ:

09.05.2024 на адресу Стрийського міськрайонного суду Львівської області надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.05.2024 визначено для розгляду матеріалів суддю ОСОБА_2 .

Розгляд адміністративних матеріалів було призначено на 29.05.2024, на підставі заяви адвоката Давидова В.О., розгляд справи відкладено на 14 червня 2024 року.

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 14 червня 2024 року адміністративні справи №456/2437/24, (провадження №3/456/1318/2024), №456/2438/24, (провадження №3/456/1319/2024) про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, об'єднано в одне провадження, справі присвоєно №456/2437/24, (провадження №3/456/1318/2024).

22.05.2024 особою, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подано клопотання про передачу справи за підсудністю до Сколівського районного суду Львівської області, в якому останній повідомляє про те, що на даний час проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_1 , та проживає в АДРЕСА_1 .

13.06.2024 адвокатом Давидов В.О. подано на адресу суду клопотання про передачу справи до суду за місцем проживання особи, що притягається до адміністративної відповідальності, в обгрунтування якого зазначає, що законом визначена альтернативна підсудність справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 , а тому просить передати справу за підсудністю до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області.

В судовому засіданні адвокат Давидов В.О. клопотання підтримав, просить його задоволити, передати справу за підсудністю до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Заслухавши думку адвоката, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що клопотання особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Давидова В'ячеслава Олександровича про передачу справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП за підсудністю іншому суду, не підлягає до задоволення, з огляду на таке.

Згідно з вимогами ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого дотримання законності. Справа про адміністративне правопорушення розглядається судом згідно з приписами ч. 1 ст. 276 КУпАП.

Відповідно до вимог ч.3 ст.8 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Вирішення питання про направлення справи про адміністративне правопорушення з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних місцевих судів, а також з одного суду першої інстанції до іншого не врегульовано нормами діючого Кодексу України про адміністративні правопорушення, окрім випадку вчинення корупційного правопорушення.

Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

У відповідності до ст.276 КУпАП (чинної на момент вчинення правопорушень) справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1-129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 177 і 178 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх вчинення або за місцем проживання порушника. Справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, розглядаються за місцем оброблення та обліку таких правопорушень. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 203, 203-1, 204-1, 204-2 і 204-4 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення. Адміністративними комісіями справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем проживання порушника. Законами України може бути передбачено й інше місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Тобто ст.276 КУпАП передбачає, що за загальним правилом справи розглядаються судом за місцем вчинення правопорушення та справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП не відноситься до справ, які можуть розглядатися за альтернативною підсудністю.

За змістом ст. 257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складення направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Дана справа була направлена на розгляд до Стрийського міськрайонного суду Львівської області за місцем вчинення правопорушень: Львівська обл., м. Стрий.

Нормами діючого КУпАП питання зміни територіальної підсудності справи на стадії судового розгляду не передбачено.

Таку ж позицію висловив Пленум Верховного Суду України у своїй постанові N 11 від 11.06.2004 "Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення" , в якій зазначив, що у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.

Враховуючи викладене, в даному випадку відсутні правові підстави для передачі справи на розгляд до іншого суду, оскільки місце розгляду справи було визначено органом, який склав протокол, у повній відповідності з вимогами ст. 276 КУпАП.

Таким чином, клопотання особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Давидова В'ячеслава Олександровича про передачу справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП за підсудністю іншому суду, не ґрунтується на законі та задоволенню не підлягають.

При цьому суд звертає увагу, що місцем проживання ОСОБА_1 на даний час згідно з його клопотанням є с. Гребенів Стрийського району Львівської області, що не перешкоджає останньому з'явитися до суду за місцем його проживання. Окрім цього, ОСОБА_1 скористався правовою допомогою адвоката, захист інтересів ОСОБА_1 в суді здійснює адвокат Давидов В.О.

Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 -1729, 173, 173-2, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухиленнявід явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу. Законами України може бути передбачено й інші випадки, коли явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в орган (до посадової особи), який вирішує справу, є обов'язковою.

А відтак, суд вправі розглянути справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП у відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, за умови, що така належним чином сповіщена про час і місце розгляду справи та не подала клопотання про відкладення розгляду справи з причин, які суд повинен визнати поважними.

Суд роз'яснює про право на подання до суду письмових пояснень по суті протоколів, а також інших клопотань, передбачених ст.268 КУпАП.

Крім цього, суд вважає за необхідне роз'яснити, що якщо за об'єктивних обставин учасник справи не може прибути в судове засідання суд може допустити участь такого учасника в режимі відеоконференції з приміщення суду, який наближений до місця проживання такого учасника справи або з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою технічного забезпечення "ВКЗ".

Керуючись ст.ст. 276, 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про передачу справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП за підсудністю до Сколівського районного суду Львівської області відмовити.

В задоволенні клопотання захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Давидова В'ячеслава Олександровича про передачу справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП за підсудністю до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Cуддя В. Л. Бучківська