про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
17 червня 2024 рокусправа №380/11918/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулася з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 22.03.2024 року в проведенні позивачеві індексації пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 року у розмірі 1,0796;
- зобов'язати відповідача здійснити нарахування і виплату індексації пенсії позивачеві із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 року у розмірі 1,0796.
У зв'язку з тим, що позовну заяву подано без додержання вимог ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ухвалою судді від 07.06.2024 року позовну заяву залишено без руху, а позивачеві надано строк для усунення виявлених недоліків, зокрема, шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та доказів поважності причин його пропуску.
14.06.2024 року від представника позивача надійшла заява на виконання вимог ухвали суду, в якій просить відповідачем вважати лише Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Крім того, подала заяву про поновлення пропущеного строку, мотивовану тим, що у період з березня 2023 року у позивача не було можливості ознайомитися з документами пенсійної справи, оскільки вона разом із сім'єю вибула із Запоріжжя на нове тимчасове місце проживання. Після цього була змушена облаштовувати умови проживання як внутрішньо переміщена особа. До всього, вказала, що у неї не було розумних причин сумніватись у добросовісності дій працівників пенсійного органу, адже пенсіонер, який отримує пенсію, виходить з презумпції, що її розмір визначено відповідно до закону. За таких обставин, просить вважати поважними причини пропуску строку для звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновити такий.
Даючи оцінку вказаним доводам, суддя враховує таке.
За приписами ст.5 КАС України установлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Статтею 118 КАС України визначає, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як видно з матеріалів позовної заяви, позовні вимоги стосуються обмеження максимального розміру пенсійної виплати позивача, перерахованої з 01.03.2023 року, відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168, тобто предметом судового розгляду в даній справі є перевірка підстав для перерахунку та виплати пенсії, що є щомісячним платежем.
Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо порядку обчислення строків звернення до суду у соціальних спорах, що виникають з територіальними органами Пенсійного фонду України.
Так, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19 дійшов такого висновку щодо застосування ст.122 КАС України у спорах цієї категорії про те, що:
«…1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів;
2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.».
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, позивач послалася на те, що лише з листа-відповіді відповідача від 22.03.2024 року №5294-5221/О-02/8-0800/24 їй стало відомо про порушення своїх прав.
Проте суд вважає безпідставними такі доводи представника позивача, адже згідно правової позиції Верховного Суду, сформульованої у постанові від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву.
Позовні вимоги у цій справі стосуються пенсійних виплат з урахуванням індексації з 01.03.2023 року; у свою чергу до пенсійного органу за роз'ясненням позивач звернулася лише у березні 2024 року, до суду - 06.06.2024 року, що не можна вважати зверненням без зволікань після отримання пенсійної виплати.
Суддя враховує, що пенсію позивач отримує щомісяця, тому про порушення свого права позивач мала бути обізнана на кожне 1 число місяця, що настає за місяцем, у якому повинна була здійснюватись така виплата (з першого до першого числа).
Тобто, у березні 2023 року позивач мала дізнатись про порушення своїх прав. Натомість, до суду з даним позовом позивач звернулася 06.06.2024 року.
Крім того, суд враховує, що згідно долученої до позовної заяви довідки №1302-7501602484 фактичним місцем проживанням позивача з 24.04.2023 року є м.Дрогобич Львівської області. Тому позивач мала змогу у встановлений ч.2 ст.122 КАС України шестимісячний строк звернутись до Пенсійного фонду України та його територіальних органів із заявою, скаргою, чи пропозицією за допомогою електронного звернення.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані ст.123 КАС України.
Згідно ч.ч.1, 2 вказаної статті, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею в заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
З урахуванням наведених норм права та з огляду на те, що позивач просила перерахувати пенсію з 01.03.2023 року, а з цим позовом звернулася лише 06.06.2024 року, беручи до уваги періодичний характер пенсійних виплат, об'єктивність та відчутність різниці в отримуваній кожного місяця сумі пенсії та наведені правові висновки Верховного Суду, суд вважає, що позивач пропустила строк звернення з цим адміністративним позовом до суду в частині позовних вимог за період з 01.03.2023 року по 30.11.2023 року.
Жодних об'єктивних обставин, які б не дозволяли їй звернутися до суду у визначений законодавством строк позивач не навела, а твердження, на які посилається її представник у заяві від 06.06.2024 року, не можуть вважатись поважними для поновлення такого строку.
У зв'язку із цим, суд приходить висновку про наявність підстав для застосування процесуальних наслідків, передбачених п.1 ч.4 ст.169 КАС України, а саме - повернення позовної заяви в цій частині.
Що стосується перерахунку та виплати пенсії за період з 01.12.2023 року, то шестимісячний строк звернення до суду у цій частині позивачем не пропущено.
Керуючись ст.ст.122, 123, 169, 243, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в частині позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити нарахування і виплату індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 року у розмірі 1,0796 - повернути позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЛанкевич Андрій Зіновійович