ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" червня 2024 р. справа № 300/1549/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
Представник ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (далі також - відповідач, ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)"), в якій просить суд:
- визнати протиправною відмову Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", оформленої листом від 20.12.2023 №5/1/2-6167, у зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років, сформованої за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС з 29.07.1998 до 20.06.2005, загальною кількістю 03 роки 5 місяців 10 днів до його вислуги років у календарному та пільговому обчисленні;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС з 29.07.1998 до 20.06.2005, загальною кількістю 03 роки 5 місяців 10 днів, шляхом внесення змін до наказу Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 05.09.2023 №130/ос.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач у період з 16.08.1995 до 20.06.2005 проходив службу в органах внутрішніх справ, у період з 19.09.2018 до 11.09.2023 у Державній установі "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)". Згідно з наказом Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 05.09.2023 №130/24, позивача звільнено зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України відповідно до ч.5 ст. 23 ЗУ "Про державну кримінально-виконавчу службу України" та пункту 4 ч. 1 ст. 77 ЗУ "Про національну поліцію" (за власним бажанням) з 11.09.2023. З 12.09.2023 позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до п. "б" ч.1 ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992. Вислуга років на день звільнення становить у календарному обчисленні: 09 років 10 місяців 04 дні. Пільгове обчислення на посаді оперуповноваженого - 03 роки 05 місяців 10 днів. 11.12.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування йому до вислуги років періоди служби на посаді оперуповноваженого в ОВС, вислуга років в яких зараховується на пільгових умовах та складає 03 роки 05 місяців 10 днів, здійснити перерахунок видів грошового забезпечення з включенням вислуги років у пільговому обчисленні в ОВС - 3 роки 5 місяців 10 днів та виплатити різницю, а також видати наказ про внесення змін щодо пільгового обчислення вислуги років з включенням до пільгової вислуги років 3 роки 5 місяців 10 днів у пільговому обчисленні на посаді оперуповноваженого в ОВС.
За результатами розгляду заяви позивача відповідач листом від 20.12.2023 за №5/1/2-6167 повідомив про те, що до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років та вислуги років при звільненні включено період проходження служби в ОВС ( в календарному обчисленні) і служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, яка зараховується на пільгових умовах (постанова КМУ №393 від 17.07.1992 зі змінами). При здійсненні розрахунку вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в ОВС не врахований, оскільки за час проходження служби в ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (з 19.09.2018 по 11.09.2023) та на момент звільнення 11.09.2023, ним не було надано підтверджуючих документів щодо зарахування періодів служби в ОВС на посадах, вислуга років в яких зараховується на пільгових умовах. Вважає відмову відповідача, оформлену листом від 20.12.2023 за №5/1/2-6167, протиправною та такою, що порушує право позивача на належне соціальне забезпечення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.03.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.44-45).
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, згідно пункту 7 Порядку обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, передбаченому пунктом 1 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (зі змінами) у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць). Періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років в пільговому порядку, обчислюються з того дня, з якого особа рядового або начальницького складу приступила до виконання обов'язків за посадою, але не раніше дня підписання наказу про призначення і до дня звільнення з посади включно з урахуванням часу перебування у відпустці, на лікуванні, у службовому відрядженні. Позивачем за час проходження служби в ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" та на момент його звільнення зі служби не надано жодних підтверджуючих документів, щодо зарахування періодів служби в органах внутрішніх справ на посадах, вислуга років в яких зараховується на пільгових умовах. Таким чином при здійсненні розрахунку вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в ОВС не врахований, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню. Враховуючи викладене, просив у задоволенні позову відмовити (а.с.50-55).
Представник позивача скористалася своїм правом на подання відповіді на відзив, в якій, зокрема зазначила, що навіть за надання позивачем у грудні 2023 року підтверджуючих документів про період проходження ним служби в ОВС на посадах оперуповноваженого (послужного списку та довідки про проходження служби в ОВС від 13.09.2023) відповідач безпідставно відмовив йому у зарахуванні періодів служби в ОВС у пільговому обчисленні та фактично позбавив останнього права на належне пенсійне забезпечення (а.с.57-59).
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 у період з 16.08.1995 до 20.06.2005 проходив службу в органах внутрішніх справ, у період з 19.09.2018 до 11.09.2023 у Державній установі "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", що підтверджується записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 07.07.2005 (а.с.17-18).
Згідно з наказом Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 05.09.2023 №130/24, старшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , молодшого інспектора 1-ої відділу режиму і охорони звільнено зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України відповідно до ч.5 ст. 23 ЗУ "Про державну кримінально-виконавчу службу України" та пункту 4 ч. 1 ст. 77 ЗУ "Про національну поліцію" (за власним бажанням) з 11.09.2023.
Вислуга років на день звільнений у календарному обчисленні становить 14 (чотирнадцять) років 09 (дев'ять) місяців 26 (двадцять шість) днів, у пільговому - 16 (шістнадцять) років 05 (п'ять) місяців 23 (двадцять три) дні. Загальний трудовий стаж - 27 (двадцять сім) років 08 (вісім) місяців 16 (шістнадцять) днів.
З 12.09.2023 позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до п. "б" ч.1 ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992.
Вислуга років на день звільнення становить у календарному обчисленні: 09 років 10 місяців 04 дні. Пільгове обчислення на посаді оперуповноваженого - 03 роки 05 місяців 10 днів.
Витягом з послужного списку ОСОБА_1 , наданим ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області, підтверджується служба в органах внутрішніх справ на посадах, а саме:
- з 16.08.1995 до 29.07.1998 - курсант Прикарпатської філії НАВСУ:
- з 29.07.1998 до 13.01.1999 - оперуповноважений відділення ДСБЕЗ Городенківського районного відділу УМВС в Івано-Франківській області;
- з 13.01.1999 до 15.03.2001 - оперуповноважений відділення ДСБГЗ Тисменицького районного відділу УМВС в Івано-Франківській області;
- з 15.03.2001 до 19.09.2001 - оперуповноважений відділу управління ДСБЕЗ УМВС в Івано-Франківській області:
- з 19.09.2001 до 01.07.2002 - оперуповноважений відділу управління ДСБЕЗ УМВС в Івано-Франківській області;
- з 01.07.2002 до 14.02.2005 - оперуповноважений відділення відділу ДСБЕЗ УМВС в Івано-Франківській області (реорганізація штатів);
- з 14.02.2005 до 20.06.2005 - старший оперуповноважений відділення відділу ДСБЕЗ УМВС в Івано-Франківській області (а.с.24-25).
Позивач, 11.12.2023 звернувся до відповідача із заявою про зарахування йому до вислуги років періоди служби на посаді оперуповноваженого в ОВС, вислуга років в яких зараховується на пільгових умовах, та складає 3 роки 5 місяців 10 днів; здійснити перерахунок видів грошового забезпечення з включенням вислуги років у пільговому обчисленні в ОВС - 3 років 5 місяців 10 днів та виплатити різницю, а також видати наказ про внесення змін щодо пільгового обчислення вислуги років з включенням до пільгової вислуги років 3 років 5 місяців 10 днів у пільговому обчисленні на посаді оперуповноваженого в ОВС (а.с.26)
За результатами розгляду заяви позивача відповідач листом від 20.12.2023 за №5/1/2-6167 повідомив про те, що до стажу служби для виплати надбавки за вислугу років та вислуги років при звільненні включено період проходження служби в ОВС ( в календарному обчисленні) і служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, яка зараховується на пільгових умовах (постанова КМУ №393 від 17.07.1992 зі змінами). При здійсненні розрахунку вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в ОВС не врахований, оскільки за час проходження служби в ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (з 19.09.2018 по 11.09.2023) та на момент звільнення 11.09.2023, ним не було надано підтверджуючих документів щодо зарахування періодів служби в ОВС на посадах, вислуга років в яких зараховується на пільгових умовах (а.с.27).
Позивач, вважає відмову відповідача, оформлену листом від 20.12.2023 за №5/1/2-6167, протиправною та такою, що порушує право позивача на належне соціальне забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частин 1 та 2 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України. її завдання та повноваження визначає Закон України "Про Державну кримінально- виконавчу службу України" № 2713-ІV (далі - Закон № 2713-ІV).
Відповідно до ч. З № 2713-1V пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
У відповідності до пункту "б" статті 1-2 вказаного Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 12 зазначеного Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними па день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
У відповідності до статті 17-1 цього Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України постановою № 393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 393), крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.
Згідно з пунктом 1 цього Порядку для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро. Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення па відповідну посаду.
За приписами підпункту "в" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області у довідці від 13.09,2023 підтверджено вислугу років ОСОБА_1 на посаді оперуповноваженого в ОВС, яка на день звільнення з ОBC (20.06.2005) у пільговому обчисленні становила 3 роки 5 місяців 10 днів (а.с.22).
В аспекті Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік x 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і пов'язується зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження відповідної служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.
Отже, саме через застосування норм вказаного Порядку №393 календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції У країни перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно- правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Водночас, Порядок обчислення календарної вислуги на пільгових умовах зазнав певних змін.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (набрала чинності з 19.02.2022) внесені зміни до пункту 3 Порядку № 393, а саме абзац перший викладено в такій редакції: "3. До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:".
Тобто вказаними змінами до Порядку №393 передбачено зарахування на пільгових умовах певних періодів до вислуги років лише для визначення розміру пенсії, а не для її призначення.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", і стаття 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і Постанова № 393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.
Оскільки, ОСОБА_1 з 12.09.2023 призначена та виплачується пенсія відповідно до пункту "б" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII, у нього наявні правові підстави для зарахування календарної вислуги років за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС на пільгових умовах для визначення розміру пенсії, що передбачено Порядком №393.
Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.11.2023 у справі №140/1151/23.
За таких обставин, відмова ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", оформлена листом від 20.12.2023 №5/1/2-6167, у зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років, сформованої за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС з 29.07.1998 до 20.06.2005, загальною кількістю 03 роки 5 місяців 10 днів, до його вислуги років у календарному та пільговому обчисленні, за наявності документального підтвердження ГУ НП в Івано-Франківській області такої вислуги, є протиправною та такою, що порушує право позивача на належне соціальне забезпечення.
Неподання позивачем на час проходження служби в ДУ "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" та на момент звільнення (11.09.2023) доказів щодо зарахування періодів служби в ОВС на посадах, вислуга років в яких зараховується на пільгових умовах, не може бути підставою для позбавлення ОСОБА_1 встановленого чинним законодавством права на зарахування в пільговому обчисленні періодів служби в ОВС в цілях визначення розміру його пенсії.
Наказом Міністерства юстиції України від 30.08.2017 № 2771/5 затверджена Інструкція з організації обліку кадрів у Державній кримінально-виконавчій службі України (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 04.09.22017 за № 1077/30945), відповідно до пункту І розділу III "Видання, облік і розсилання наказів з особового складу" якої прийняття на службу (роботу), переміщення, звільнення осіб рядового і начальницького складу чи працівників здійснюються на підставі наказу з особового складу.
Накази з особового складу є основними документами, які визначають службове становище осіб рядового і начальницького складу і працівників (пункт 2 розділу III Інструкції).
Згідно з підпунктом 2 пункту 4 розділу III Інструкції у разі видання наказу з особового складу про звільнення особи рядового і начальницького складу зі служби в ДКВС України в наказі з особового складу органу або установи (в яких проходила службу особа рядового і начальницького складу) зазначаються стаж служби в ДКВС України, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ДКВС України та стаж служби в ДКВС України для її виплати.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовну заяву необхідно задовольнити.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на наведене, з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмову Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", оформленої листом від 20.12.2023 №5/1/2-6167, у зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років, сформованої за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС з 29.07.1998 до 20.06.2005, загальною кількістю 03 роки 5 місяців 10 днів до його вислуги років у календарному та пільговому обчисленні та зобов'язати Державну установу "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС з 29.07.1998 до 20.06.2005, загальною кількістю 03 роки 5 місяців 10 днів, шляхом внесення змін до наказу Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 05.09.2023 №130/ос.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції про переказ готівки №5102-29-004/С від 29.02.2024 на суму 1211,20 грн (а.с. 9).
Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (код ЄДРПОУ - 08563624, вул. Коновальця, 70А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", оформленої листом від 20.12.2023 №5/1/2-6167, у зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років, сформованої за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС з 29.07.1998 до 20.06.2005, загальною кількістю 03 роки 5 місяців 10 днів до його вислуги років у календарному та пільговому обчисленні.
Зобов'язати Державну установу "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (код ЄДРПОУ - 08563624, вул. Коновальця, 70А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період служби на посаді оперуповноваженого в ОВС з 29.07.1998 до 20.06.2005, загальною кількістю 03 роки 5 місяців 10 днів, шляхом внесення змін до наказу Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 05.09.2023 №130/ос.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (код ЄДРПОУ - 08563624, вул. Коновальця, 70А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (дві одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Сторонам рішення надіслати через підсистему “Електронний суд”.
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи”.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.