ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" червня 2024 р. справа № 300/2914/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про
визнання протиправною відмови, оформленої відповіддю від 10.04.2024 за №3895-3008/С-02/8-0900/24, у застосуванні при переведенні на пенсію за віком показника середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки в розмірі 13559,41 грн.
зобов'язання з 12.02.2024, тобто з часу переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком показника середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки в розмірі 13559,41 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що пенсію за вислугу років, позивачу було призначено за нормами Закону № 1788-XII, а за переведенням на пенсію за віком за нормами Закону № 1058-IV позивач звернулася вперше 12.02.2024, тому в заяві на переведення вказано про необхідність врахування при обчисленні пенсії за віком на загальних підставах середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2021, 2022, 2023 роки - 13 559, 41 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 02.05.2024. У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що оскільки позивачу з 08.08.2013 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, і вона не звертається за призначенням пенсії вперше, то застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення (2021, 2022 2023), який у 2024 був встановлений в розмірі - 13559,41 грн., в Головного управління немає законних підстав. Зазначено, що показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовують під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови, якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі. Іншого чинним законодавством не передбачено. Крім того, пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років, передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії, зокрема, за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". Тобто, пенсія за вислугу років призначена та обрахована позивачу саме за нормами Закону № 1058-ІV. При цьому, норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначали лише умови, за яких така пенсія може бути призначена. Таким чином, право вибору призначення одного з видів пенсійного забезпечення було використано позивачем 08.08.2013 при призначенні пенсії за вислугу років вперше. В подальшому, можливе тільки переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV, в даному випадку, на пенсію за віком.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. З 08.08.2013 по 11.02.2024 позивач отримувала пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII.
12.02.2024 позивач звернулася до сервісного центру із заявою про переведення на інший вид пенсії, а саме на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
З 12.02.2024 позивача призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV з урахуванням загального страхового стажу роботи 42 роки 7 місяців, заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період з 01.07.2000 по 31.07.2013 (згідно з реєстром застрахованих осіб та із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.).
За результатом розгляду звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 10.04.2024 № 3895-3008/С-02/8-0900/24 повідомлено, що у Головного управління відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), визначеного статтею 40 Закону № 1058-IV (а.с.13, 14).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, а відтак показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, позивачу було призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV позивач звернулася вперше.
Після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжувала працювати та сплачуваkf у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
На підставі викладеного, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції висловленій Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 08.08.2013 по 11.02.2024 отримувала пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII, а з 12.02.2024 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Таким чином, беручи до уваги висновки Верховного Суду у справі №336/7438/16-а в подібних правовідносинах, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови відповідача, оформленої відповіддю від 10.04.2024 за №3895-3008/С-02/8-0900/24, у застосуванні при переведенні на пенсію за віком показника середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки та зобов'язання з 12.02.2024, тобто з часу переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком показника середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення, слід визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у застосуванні при переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV показника середньої заробітної плати в Україні за 2021, 2022, 2023 роки та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 12.02.2024 з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у застосуванні при переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV показника середньої заробітної плати в Україні за 2021, 2022, 2023 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 12.02.2024 з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.