Рішення від 14.06.2024 по справі 200/1675/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2024 року Справа№200/1675/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,

Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому (з урахуванням уточної позовної заяви від 8 квітня 2024 року) просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 930060802168 від 22 лютого 2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням всіх періодів трудової діяльності на посадах, що віднесені до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за останні три роки з дня звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021-2023 роки для розрахунку розміру пенсії з моменту призначення пенсії за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві з 22 серпня 2017 року, отримує пенсію за вислугу років як працівник плавскладу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»; її трудовий стаж становить понад 25 років.

Відповідно до розділу XXVIII «Транспортні послуги» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, належить плаваючий склад - машинна команда вантажних, пасажирських суден, буксирів, суден службово- допоміжного флоту і суден портового флоту, що постійно працюють в акваторії порту (за винятком службово-роз'їзного, приміського і внутрішньоміського сполучення).

14 лютого 2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працівнику на роботах, що віднесені до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому для нарахування пенсії застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки.

Також позивач зазначила, що вважає за доцільне здійснити оптимізацію заробітку шляхом виключення його невисоких коефіцієнтів, що сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії; просила врахувати довідку про стаж, яка видана АСК «УКРРІЧФЛОТ» № 11-01-22/544 від 15 серпня 2017 року.

Позивач зазначила, що має право саме на призначення пенсії за віком, а не переведення з пенсії за вислугу років.

22 лютого 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийнято рішення № 930060802168 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Підставою для відмови стало не зарахування до страхового стажу позивача періоду її роботи за Списком № 2; весь період її стажу був врахований для визначення права на пенсію в одинарній кратності.

Позивач вважає, що має пільговий стаж роботи в період з 11 квітня 1989 року по 4 березня 1995 року, з 20 липня 1995 року по 10 березня 1996 року, з 31 березня 1996 року по 10 травня 2000 року; який складає 10 років 7 місяців 27 днів.

Позивач вважає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у призначенні їй пенсії за віком порушено її конституційне право на соціальний захист, у зв'язку із чим просить суд скасувати зазначене рішення.

Щодо вимог про застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки, позивач зазначає, що відповідальними особами Пенсійного фонду при розгляді її звернення має бути здійснено перерахунок пенсії із дотриманням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - у тому числі із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), визначеного з урахуванням положень ч. 2 ст. 42 та п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» цього Закону (а.с. 1-15, 66-79).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (Печерський район) з 22 серпня 2017 року як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»; на час звернення заявниця не працює з 10 травня 2007 року.

14 лютого 2024 року позивач звернулась до Пенсійного фонду України із заявою № 1362 про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії згідно Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було опрацьовано заяву за принципом екстериторіальності і прийнято рішення № 930060802168 від 22 лютого 2024 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з наступних підстав.

Після всебічного розгляду документів, які долучені до заяви № 1362 від 14 лютого 2024 року, було встановлено, що ОСОБА_1 не працює з моменту призначення пенсії згідно із Законом № 1788 (з 10 травня 2007 року); страховий стаж, зарахований по 31 травня 2007 року, складає 25 років 5 місяців 22 дні, заробітна плата врахована по 31 травня 2007 року.

Вiдповiдно до ч. 1 cт. 26 Закону України № 1058 починаючи з 1 сiчня 2023 року, право на призначення пенсiї за віком мають особи пiсля досягнення віку 60 pоків за наявностi страхового стажу не менше 30 poків.

У зв'язку з зазначеним, управлінням було прийнято рішення № 930060802168 від 22 лютого 2024 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 - у зв'язку із відсутністю правових підстав.

Просить суд відмовити позивачу у задоволенні її позовних вимог (а.с. 88-90).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

14 лютого 2022 року позивач звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Звернення позивача фактично є заявою про переведення з одного типу пенсійних виплат на іншій в межах одного виду пенсії, а саме: за віком.

За принципом екстериторіальності заява позивача була розглянута по суті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькі області та рішенням від 22 лютого 2024 року № 930060802168 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (30 років).

З урахуванням документів, що містяться і Реєстрі застрахованих осіб Державного соціального страхування, загальний страховий стаж позивача на дату звернення до ПФУ складає 25 років 5 місяців 22 дні.

Враховуючи, що позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі (а.с. 118-120).

Ухвалою суду від 25 березня 2024 року позовна заява залишена без руху , позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 55-56).

8 квітня 2024 року від позивача надійшли документи на підтвердження усунення недоліків позовної заяви (а.с. 60-81).

Ухвалою суду від 15 квітня 2024 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; витребувано у відповідачів додаткові докази по справі (а.с. 82-83).

24 квітня 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі (а.с. 88-117).

29 квітня 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до суду надійшов відзив на позов та копія електронної справи позивача (а.с. 118-215).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 6 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 8 травня 2024 року № 3684-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Станом на день розгляду даної справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України згідно паспорта серії НОМЕР_1 від 5 березня 1997 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 16-21).

Перший відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади (а.с. 94-96).

Другий відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, код ЄДРПОУ 42098368, зареєстроване місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 121).

Як встановлено судом, позивач з 22 серпня 2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (Печерський район) як одержувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 5 листопада 1991року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 180-196).

14 лютого 2024 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернулась до другого відповідача із заявою за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (із змінами), в якій просила ПРИЗНАЧИТИ їй пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 129, 97, 35-46, 98-103).

До зазначеної заяви позивач додала також заяву про призначення пенсії, складену у довільній формі (на 12 сторінках), у якій вказала, що має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як працювала більш ніж 10 років на роботах, включених до розділу ХХVІІІ «Транспортні послуги» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме: працювала у складі плаваючого складу машинної команди вантажних, пасажирських суден, буксирів, суден службово-допоміжного флоту і суден портового флоту, постійно працюють в акваторії порту. Просила при призначенні пенсії за віком врахувати всі періоди її трудової діяльності та доходи, при цьому для нарахування пенсії просила застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022, 2023 роки, оскільки має право саме на призначення пенсії за віком, а не переведення з пенсії за вислугу років (а.с. 98-103).

До заяви додала також довідку, уточнюючою особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, від 15 серпня 2017 року № 11-01-22/544, яка видана АСК «УКРРІЧФЛОТ», відповідно до якої ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот» на посаді провідника на теплоходах: « ОСОБА_2 », « ОСОБА_3 », « ОСОБА_4 », з 11 квітня 1989 року (наказ № 175 від 11 квітня 1989 року) по 10 травня 2000 року (наказ № 83 від 10 травня 2000 року). у довідці зазначено, що плавсклад вище перерахованих теплоходів (« ОСОБА_2 », « ОСОБА_3 », « ОСОБА_4 ») виходив у відкриті моря, займався роботами з перевезення вантажів, пасажирів, не відносився до портових суден, які постійно працюють в акваторії порту, судам службово-допоміжним, роз'їзним, приміського та внутрішньо міського сполучення, що дає право на призначення пенсії за вислугу років згідно ст. 55 п. Д Закону України «Про пенсійне забезпечення». Нарахування заробітної плати ОСОБА_1 відбувалось по ставкам і окладам, затвердженими для плавскладу морського та річкового флоту, що дає право для призначення пенсі за вислугу років згідно з п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Наведено також інформацію про перебування ОСОБА_1 у відпустках без збереження заробітної плати, в учбовій відпустці, перебування судна на саморемонті, у резерві. Також зазначено, що довідка видана на підставі наказів з особового складу, особової картки Т-2, розрахунково-платіжних відомостей нарахування заробітної плати (а.с. 34, 30-31, 108, 142).

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 15 жовтня 1980 року, копія якої наявна в пенсійній справі позивача:

- з 11 квітня 1989 року по 31 грудня 1992 року вона працювала в Київському суднобудівно-судноремонтному заводі провідницею на теплоході « ОСОБА_2 »;

- з 1 січня 1993 року по 10 травня 2000 року - працювала у ДАСК (Державна акціонерна судноплавна компанія) «Укррічфлот» (реорганізовано в АСК «Укррічфлоти») провідницею на теплоході «Ак.В.Глушков», « ОСОБА_4 » (записи №№ 12-17) (а.с. 22-29, 137-140).

Як вбачається з довідки РС-право, періоди роботи позивача:

- з 11 квітня 1989 року по 4 березня 1995 року - зараховані до страхового стажу позивача (в одинарній кратності) як роботи в складі Плавскладу мор./річ флоту (5 років 10 місяців 24 дні);

- з 20 липня 1995 року по 10 березня 1996 року - зараховані до страхового стажу позивача (в одинарній кратності) як роботи в складі Плавсклад мор./річ флоту (0 років 7 місяців 21 день);

- з 31 березня 1996 року по 10 травня 2000 року - зараховані до страхового стажу позивача (в одинарній кратності) як роботи в складі Плавсклад мор./річ флоту (4 роки 1 місяць 10 днів).

Всього страховий стаж: 25 років 5 місяців 22 дні; спеціальний стаж, що дає право на пенсію по вислузі років: Плавсклад 25 років 5 місяців 21 день.

Відомості про зарахування будь-яких періодів роботи позивача до Списку № 2 відсутні (а.с. 33, 115).

Заява за принципом екстериторіальності розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області.

22 лютого 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області було прийнято рішення № 930060802168 про відмову ОСОБА_5 в переведенні на пенсію за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 30 poків.

В рішенні зазначено також наступне.

ОСОБА_1 звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України через систему Веб-портал із заявою № 1362 від 14 лютого 2024 року про ПЕРЕХІД з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року починаючи з 1 січня 2023 року право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 30 років.

З урахуванням наданих документів та даних, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб Державного соціального страхування, загальний страховий стаж заявниці на дату звернення складає 25 років 5 місяців 22 дні.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу від 23 до 33 років мають особи після досягнення віку 63 років з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 р.

За таких обставин прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 30 років (а.с. 48, 112, 146).

Будучи не згодною із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 22 лютого 2024 року № 930060802168, позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Статтею 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу […] з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Як встановлено судом, страховий стаж позивача складає 25 років 5 місяців 22 дні.

Згідно з ч. 2 зазначеної статті у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: […] з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років; […].

Разом із цим статтею 114 Закону № 1058-IV передбачено призначення особі пенсії з а в і к о м на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно із ч. 1 вказаної статті право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, […].

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Як вбачається зі Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, до вказаного списку внесені наступні роботи/професії/посади: розділ XXVIII «ТРАНСПОРТНІ ПОСЛУГИ», підрозділ 3 «Морський і річковий флот»: Плаваючий склад - машинна команда вантажних, пасажирських суден, буксирів, суден службово-допоміжного флоту і суден портового флоту, що постійно працюють в акваторії порту (за винятком службово-роз'їзного, приміського і внутрішньоміського сполучення).

Згідно із п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Судом встановлено, що позивач у періоди з 11 квітня 1989 року по 4 березня 1995 року, з 20 липня 1995 року по 10 березня 1996 року, з 31 березня 1996 року по 10 травня 2000 року повний робочий день працювала у складі плавскладу (працівники цивільного (морського, річкового та рибопромислового) флоту, які беруть безпосередню участь у плаванні), а саме - провідницею на теплоходах, які виходили у відкриті моря, займались роботами з перевезення вантажів, пасажирів (а.с. 22-29, 137-140, 30-31, 142, 108).

У заяві від 14 лютого 2024 року про призначення пенсії за віком позивач про це зазначила.

Разом із цим, як вбачається зі спірного рішення під час розгляду заяви ОСОБА_1 питання щодо наявності/відсутності у неї права на пенсію за віком на пільгових умовах за п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV (за Списком № 2) першим відповідачем взагалі не розглядалось - у рішенні лише йде мова про відсутність у ОСОБА_1 права на пенсію за ст. 26 Закону № 1058-IV

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); […].

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Проаналізувавши наведене вище, суд дійшов висновку, що першим відповідачем не розглянуто належним чином заяву позивача від 14 лютого 2024 року.

Як наслідок, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 930060802168 від 22 лютого 2024 року є необґрунтованим та неправомірним, а тому підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання пенсійного органу здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням всіх періодів трудової діяльності на посадах, що віднесені до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за останні три роки з дня звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021-2023 роки для розрахунку розміру пенсії з моменту призначення пенсії за віком, - суд зазначає, що вказані вимоги є передчасними, так як Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не вирішувалось питання про наявність або відсутність у ОСОБА_1 права на пільгову пенсію за віком за Списком № 2 та, відповідно, не вирішувалось питання щодо застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за останні три роки з дня звернення за призначенням пенсії за віком, для розрахунку розміру пенсії за віком з дня її призначення, а тому вказані позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Визначаючись щодо належного способу захисту порушеного права позивача, суд виходить з наступного.

Згідно із ч.ч. 1-2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ч. 3 цієї ж статті у разі скасування […] індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду; […] суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Керуючись приписами ст.ст. 9, 90, 245 КАС України, враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання пенсійного органу повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 лютого 2024 року про призначення пенсії за віком - із врахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

При вирішенні питання - кого саме з відповідачів необхідно зобов'язувати вчиняти визначені судом дії, суд виходить з такого.

30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 "Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України", зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961.

Зазначеною постановою були внесені зміни в тому числі до Порядку № 22-1, які передбачають застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 1 квітня 2021 року, відповідно до якого заяви про призначення/перерахунок пенсії опрацьовуються бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає особа, що звернулась із цією заявою.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України ("орган, що призначає пенсію") через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). Заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту […] через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID […].

Пунктом п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу.

Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, і яка зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Відповідно до п. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, […] переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Аналіз наведених положень свідчить про те, що:

- із заявою про призначення (перерахунок) пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто до сервісного центру) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

- після реєстрації заяви та сканування документів за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів та електронну пенсійну справу (п. 4.2).

- принцип екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок), незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію (територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності), передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію (територіальному органу Пенсійного фонду України, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи) для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Виходячи із наведених приписів Порядку № 22-1, керуючись ст. 245 КАС України, суд приходить до висновку про те, що пенсійним органом, який має повторно розглянути заяву позивача від 14 лютого 2024 року про призначення пенсії за віком є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - як орган, який мав її розглянути у встановленому порядку і який не зробив цього належним чином.

Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.

При зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджено квитанцією про сплату № 9275-3727-2373-0532 від 12 березня 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с. 62, 217).

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із ч. 8 цієї ж статті якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи наведене, беручи до уваги, що спірне рішення було прийнято першим відповідачем, а відмова суду у задоволенні частини позовних вимог позивача обґрунтована не висновком суду про правомірність спірного рішення, а у зв'язку із обранням судом іншого способу захисту, аніж заявлений позивачем, судові витрати позивача зі сплати судового збору мають бути стягнуті в повному обсязі з Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.

Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 255, 262, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, зареєстроване місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 930060802168 від 22 лютого 2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 лютого 2024 року про призначення пенсії за віком - із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна