Рішення від 14.06.2024 по справі 140/2853/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2853/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо не зарахування до страхового стажу періоду проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції у пільговому обчисленні один місяць за три місяці служби та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії по віку з 01.01.2024, зарахувавши до страхового стажу період проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023 у пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.

В обґрунтування позову позивач вказав, що 02.01.2024 звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додав довідку про періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023.

Однак, як з'ясувалося, до страхового стажу відповідачем не було зараховано вказані періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції у пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці.

На думку позивача, не зарахування періоду участі позивача в антитерористичній операції до страхового стажу в потрійному розмірі суперечить положенням чинного законодавства

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач, у поданому відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив та зазначив, що зарахування до страхового стажу періодів участі в антитерористичній операції в пільговому обчисленні чинним законодавством не передбачено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 02.01.2024 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що не є спірним у даній справі.

Як видно з рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 03.01.2024 №907590118635, ОСОБА_1 з 02.01.2024 здійснено перерахунок пенсії за віком з урахуванням страхового стажу 27 років 9 місяців 2 дні.

З розрахунку стажу встановлено, що до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано: періоди трудової діяльності, зокрема, з 01.05.2022 по 28.02.2023 - 10 місяців; з 01.03.2023 по 31.08.2023 - 6 місяців.

Листом від 22.01.2024 №1093-295/О-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому зазначило, що зарахування до страхового стажу періодів участі в антитерористичній операції в пільговому обчисленні чинним законодавством не передбачено.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо незарахування до страхового стажу періоду участі в антитерористичній операції з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023 та з 16.07.2023 по 12.08.2023 у пільговому (кратному) обчисленні, позивач звернувся із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (набрав чинності 01 січня 2004 року, далі - Закон №1058-ІV).

Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частин першої, другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків (частина третя статті 24 Закону №1058-IV).

Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-ХІІ час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України”, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону №1788-XII передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Приписами пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV установлено право на призначення дострокової пенсії за віком для військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення після досягнення чоловіками 55 років та за наявності у чоловіків страхового стажу не менше 25 років.

17 березня 2014 року, тобто після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 “Про часткову мобілізацію”, в Україні розпочав діяти особливий період, що тривав до введення воєнного стану в Україні.

За змістом статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII “Про оборону України” під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

У постановах Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі №346/1454/17, від 02 квітня 2020 року у справі №185/4140/17, від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а, від 31 серпня 2022 року у справі №185/6919/16-а, від 17 жовтня 2022 року у справі №340/395/17, від 18 січня 2023 року у справі №1.380.2019.003739, від 21 березня 2023 року у справі №160/6146/19 висловлена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.

Здійснюючи перевірку доводів позивача щодо незарахування відповідачем періоду військової служби ОСОБА_1 у кратному розмірі (за період з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023), судом враховано, що позивач має статус учасника бойових дій, про що наявне посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 20.02.2023.

Довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 12.08.2023 №617 підтверджується, що старший сержант ОСОБА_1 у період з 17.05.2022 по 27.05.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України, перебуваючи в умовах зіткнення та вогневого контакту з противником в районі нп Лиман Донецької обл; з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України, перебуваючи в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником в районі нп Степове Василівського району Запорізької області.

Таким чином, період військової служби позивача з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023, протягом якого він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на території Донецької та Запорізької області, підлягає зарахуванню із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Проте, як видно зі змісту розрахунку стажу позивача, вказаний період зараховано ГУ ПФУ у Волинській області без застосування кратності - один місяць служби за три місяці.

В той же час обґрунтованих мотивів незарахування вказаного періоду у пільговому обчисленні відповідачем не наведено.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, про задоволення позову у спосіб визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду проходження військової служби з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023 - з розрахунку один місяць служби за три місяці та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області провести позивачу з 02.01.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу проходження військової служби з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023 - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду проходження військової служби з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023 - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 02 січня 2024 року перерахунок та виплату пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу період проходження військової служби з 17.05.2022 по 27.05.2022, з 30.10.2022 по 04.07.2023, з 16.07.2023 по 12.08.2023 - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22в, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Р.С. Денисюк