Ухвала від 17.06.2024 по справі 120/710/24

УХВАЛА

про закриття провадження в справі

м. Вінниця

17 червня 2024 р. Справа № 120/710/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні матеріали справи за позовом Керівника Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправною, на думку позивача, бездіяльністю Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Олександрійський парк» і закріплення їх в натурі (на місцевості).

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24.01.2024 позовну заяву повернуто особі, яка її подала.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2024 року вказану ухвалу скасовано, а справу направлено в суд першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 08.04.2024 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

06.06.2024 року на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження, яке мотивоване добровільним виконанням заявлених вимог.

14.06.2024 року від позивача до суду надійшла заява, в якій він не заперечував щодо закриття провадження у зв'язку з добровільним виконанням відповідачем позовних вимог та просив вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

Визначаючись щодо питання про закриття провадження у справі, суд виходив з такого.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Отже, для закриття провадження у справі з вищенаведених підстав необхідні дві обов'язкові умови: 1) виправлення суб'єктом владних повноважень тих порушень, що є предметом оскарження в суді; 2) відсутність підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Підставою для звернення до суду з даним позовом слугувала бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Олександрійський парк» і закріплення їх в натурі (на місцевості).

Як встановлено з додаткових доказів, долучених представником відповідача до клопотання про закриття провадження, після звернення прокурора до суду (19.01.2024), на 43 сесії 8 скликання було прийнято рішення №751 від 04.04.2024 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів - Парк - пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Олександрівський парк», яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів - Парк - пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Олександрівський парк» орієнтовною площею 44,00 га, розташованого на території Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області із земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення для збереження та використання парків - пам'яток садово-паркового мистецтва. Пунктом 2 даного рішення вирішила замовити проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів - Парк - пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Олександрівський парк».

Окрім того, 20.05.2024 року між ДП «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та Северинівською сільською радою укладено договір на виконання землевпорядних робіт №915, предметом якого є - проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико - культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів - Парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Олександрівський парк», орієнтовною площею 44,00 га на території Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Отже, за результатами розгляду клопотання сторони відповідача, суд доходить висновку, що зобов'язальні вимоги позовної заяви виконано останнім в повному обсязі після відкриття провадження у справі, що свідчить про наявність підстав для закриття провадження.

Згідно зі ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Судом встановлено, що при звернення до суду з цим позовом Вінницькою обласною прокуратурою сплачено судовий збір у розмірі 3028 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 22.12.2023 №2986.

Відповідно до статті 140 КАС України у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються із позивача, крім випадків, коли позивач звільнений від сплати судових витрат. Однак якщо позивач відмовився від позову внаслідок задоволення його відповідачем після подання позовної заяви, то суд за заявою позивача присуджує всі понесені ним у справі витрати із відповідача.

Верховний Суд у постанові від 03.02.2021 у справі №200/6826/20-а звернув увагу, що положення статті 140 та 142 КАС України у порівнянні із частиною 1 та частиною 2 статті 139 КАС України не конкретизують та не ставлять в залежність можливість отримання відшкодування понесених судових витрат від приналежності позивача до певного суб'єктного складу, чи то позивачем є фізична особа, юридична особа чи суб'єкт владних повноважень. Приналежність до такого складу та вид понесених витрат, не мають впливу на вирішення цього питання відповідно до наведених норм. Наведені норми мають різний предмет регулювання, правову природу виникнення та застосування.

Разом з тим, стаття 140 КАС України встановлює спеціальне та відмінне у співвідношенні з нормами статті 142 КАС України та статті 7 Закону України «Про судовий збір» правило, згідно з яким якщо позивач відмовився від позову внаслідок задоволення його відповідачем після подання позовної заяви, то суд за заявою позивача присуджує всі понесені ним у справі витрати із відповідача. Тобто, якщо позивач відмовляється від позову з будь - яких інших причин, що є наслідком закриття провадження у справі (крім випадку задоволення його вимог відповідачем після подання позовної заяви), то в такому випадку позивачу підлягає повернення лише п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову. В той же час, коли відмова позивача від позову обумовлена задоволенням позовних вимог відповідачем після подання позовної заяви, тоді застосовуються правила розподілу судових витрат відповідно до статті 140 КАС України.

Відтак, враховуючи аналіз вищезазначених норм КАС України та Закону України «Про судовий збір», суд дійшов висновку, що на корись Вінницької обласної прокуратури належить стягнути витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 238, 248, 256, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача про закриття провадження у справі - задовольнити.

Закрити провадження у справі № 120/710/24 за позовом керівника Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Стягнути на користь Вінницької обласної прокуратури витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Чернюк Алла Юріївна