Рішення від 05.06.2024 по справі 924/266/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" червня 2024 р. Справа № 924/266/24

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали

за позовом заступника керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації м. Хмельницький

до Хмельницької міської ради м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державного підприємства "АйФіш" м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" с.Розсоша Хмельницького району Хмельницької області

про скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку водного фонду та зобов'язання повернути її в державну власність

Учасники процесу:

прокурор: Скрипнюк А.В. - прокурор відділу Хмельницької обласної прокуратури, діє на підставі службового посвідчення № 072531 від 01.03.2023

позивач: не з'явився

відповідач: не з'явився

треті особи: не з'явилися

Рішення приймається 05.06.2024, оскільки в судовому засіданні 28.05.2024 оголошувалась перерва.

В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Хмельницької області 05.03.2024 надійшла позовна заява заступника керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в собі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації до Хмельницької міської ради про скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку водного фонду кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га, цільове призначення - для рибогосподарських потреб, припинивши право комунальної власності Хмельницької міської ради на вказане нерухоме майно та зобов'язання Хмельницької міської ради повернути державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації вказану земельну ділянку. Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор вказує, що за Хмельницькою міською радою 27.07.2023 зареєстровано право комунальної власності на спірну земельну ділянку, яка до цього перебувала у власності держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації та в оренді ТОВ "СП "Агропромтехніка" на підставі договору оренди від 29.03.2019 зі строком дії до 09.08.2056. Підставою державної реєстрації права комунальної власності зазначено Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021. Прокурор звертає увагу, що на спірній земельній ділянці розташоване державне майно - гідротехнічні споруди ставу Малашівці, що перебувають в управлінні Державного агентства меліорації та рибного господарства України та на праві господарського відання перебували до 10.10.2023 на балансі ДП "Укрриба", а з 10.10.2023 - на балансі ДП "АйФіш". Зазначає, що спірна земельна ділянка відповідно до підпункту "ґ" пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України (набрав законної сили 27.05.2021) належить до державної власності, оскільки на ній розташовані гідроспоруди державної форми власності. За таких обставин прокурор вважає, що дана ділянка вибула у комунальну власність незаконно. Оскільки позивач не вживав дій, спрямованих на захист інтересів держави, то заступник керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького на підставі ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 05.03.2024, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.

Ухвалою суду від 08.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/266/24 за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державне підприємство "АйФіш", залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" та призначено підготовче засідання на 11:00 год. 08 квітня 2024 року.

До суду 20.03.2024 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній зазначає, що відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності даним пунктом (27.05.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, в тому числі і землі водного фонду. У зв'язку з вищевикладеним, Хмельницькою ОДА листом від 15.07.2022 було повідомлено Хмельницьку міську раду про необхідність активізації роботи в напрямку проведення переоформлення права власності на земельні ділянки. При цьому до зазначеного листа було додано додаток в електронному вигляді, який містив за № 2172 став в с. Малашівці. Згідно інформації з додатку стало відомо що Малашівецьке водосховище перебуває в оренді ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка". Згідно інформації, яка була отримана 24.08.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 станом на вказану дату була зареєстрована на праві державної власності в особі Хмельницької ОДА та перебувала в оренді у ТОВ "СГП "Агропромтехніка" згідно договору оренди водного об'єкта № 61/17 від 29.03.2019 терміном дії до 09.08.2056. При цьому в оренду передана земельна ділянка під водним об'єктом - площею 97,3820 га, під болотами - 12,4536 га, під болотами - 5,3468 га, під болотами - 34,2887 га та під сіножатями - 16,3600 га. У пункті 3 договору оренди № 61/17 від 29.03.2019 чітко зазначено, що у межах об'єкта оренди відсутні гідротехнічні споруди. Таким чином, позивач зі свого боку вживав заходи, пришвидшував та сприяв щодо переоформлення земель державної власності на землі комунальної власності, в тому числі щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002. Відповідач зазначає, що гідроспоруда не є самостійним об'єктом нерухомого майна в розумінні Земельного кодексу України та пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, за яким слідує земельна ділянка. На земельній ділянці з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 знаходиться не лише водний об'єкт, який становить 97,3820 га, а й земельні ділянки: під болотами загальною площею - 52,0891 га та під сіножатями - 16,3600 га. Тобто, враховуючи статус гідротехнічної споруди як приналежності - складової частини водойми, в правовому полі невірним стверджувати, що вся земельна ділянка з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 в розумінні пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України повинна трактуватись "під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності". Крім цього, в договорі оренди водного об'єкта № 61/17 від 29.03.2019 чітко зазначено, що у межах об'єкта оренди відсутні гідротехнічні споруди. Не є належним доказом на підтвердження розташування гідротехнічних споруд на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 зазначення в листах ДП "Укрриба" та ДП "АйФіш" геодезичної координати з карти Google. Не містить належної інформації на підтвердження позовних вимог і копія договору № 2018 оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності від 24.09.2018, в ньому відсутня як прив'язка до земельної ділянки з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 так і характеристики гідротехнічних споруд - їх площі тощо. На підставі вищевикладеного відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Прокурор у відповіді на відзив на позовну заяву вказує, що обставина розташування гідротехнічних споруд ставу Малашівці державної форми власності на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 підтверджується належними, допустимими та безсумнівними доказами. Посилання відповідача на лист Хмельницької ОДА від 15.07.2022 з додатком у електронному вигляді як на підставу переоформлення права власності на спірну земельну ділянку не є належним аргументом. Так, у вказаному листі ОДА витребовує інформацію у голів територіальних громад та звертає їх увагу на необхідність надання інформації щодо ставок по платі за землю встановлені на 2022-2023 роки, зокрема для земель водного фонду з цільовим призначенням 10.07 - для рибогосподарських потреб з метою надходження обов'язкових платежів до місцевих бюджетів, їх повноти та своєчасності. Орієнтує голів територіальних громад на необхідність вивчення питання законності використання земельних ділянок водного фонду: Більше того, у додатку до вказаного листа зазначено, що гідротехнічні споруди державної власності Малашовецького водосховища площею 97,4 га перебувають в оренді ТОВ "СГП "Агропромтехніка" відповідно до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності від 24.09.2018 та договору про внесення змін від 27.08.2021 із строком дії до 21.09.2024, балансоутримувачем яких станом на час написання листа є ДП "Укрриба". Крім того, прокурор зазначає, що спірна земельна ділянка водного фонду виникла як об'єкт цивільних прав цілісна та неподільна, в розумінні статті 79-1 Земельного кодексу України, саме із площею 165,8312 га для рибогосподарських потреб після державної реєстрації права власності на неї 25.01.2019 за ОДА. Вважає, що наявні всі правові підстави щодо припинення права комунальної власності на сформований об'єкт цивільних прав, тобто на земельну ділянку кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га із цільовим призначенням 10.07 для рибогосподарських потреб в цілому. Посилаючись на приписи ст. 186 ЦК України, ст. 4 Водного кодексу, ст.58 Земельного кодексу України прокурор вказує, що до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об'єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню й належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції. Верховний Суд у постанові від 04.12.2018 по справі № 903/909/16 також дійшов висновку, що водний об'єкт не може бути відокремлений від земельної ділянки та бути самостійним (окремо від земельної ділянки, на якій він розташований) об'єктом прав та обов'язків. Таким чином, гідротехнічна споруда є нерухомим майном, так як переміщення її є неможливим без зміни їх призначення.

В підготовчому засіданні 08.04.2024 суд постановив ухвали із занесенням до протоколу судового засідання про встановлення відповідачу строку для подання заперечень на відповідь на відзив до 19 квітня 2024 року включно, про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та про відкладення підготовчого засідання у справі №924/266/24 на 12:00 год. 29 квітня 2024 року.

Ухвалою від 29.04.2024, постановленою шляхом занесення до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 14:30 год. 28 травня 2024 року.

В судовому засіданні 28.05.2024 суд постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про оголошення перерви в судовому засіданні до 11:00 год. 05.06.2024.

Прокурор в судовому засіданні 05.06.2024 підтримала позовні вимоги у повному обсязі з підстав, що викладені у позовній заяві.

Позивач для участі в судовому засіданні 05.06.2024 не з'явився, у попередньому судовому засіданні позовні вимоги підтримував.

Відповідач не направив повноважного представника для участі в судовому засіданні 05.06.2024, хоча був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання шляхом надіслання ухвали до електронного кабінету. У відзиві на позов від 20.03.2024 просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Третя особа ДП "АйФіш" повноважного представника для участі в судовому засіданні не направила. До суду 25.03.2024 надіслала пояснення по справі, в яких просила розглядати справу без участі представника ДП "АйФіш". Також вказала, що відповідно до наказу Державного агентства меліорації та рибного господарства України від 13.09.2023 №338 "Про приймання-передачі державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм" від 27.09.2023 та наказу ДП "АйФіш" від 10.10.2023 №8-ОД "Про приймання на баланс державного майна" з балансу Державного підприємства "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш" передано державне нерухоме майно, в тому числі гідротехнічні споруди ставу с. Малашівці з інвентарним номером 1-849. На зазначене майно укладено договір оренди про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 24.09.2018 №2018 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка", вказаний договір діє до 21.09.2024. Відповідно до п. 4.1. (змінюваних умов) договору передано в оренду гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми ставу Малашівці (інв. №1-849), у складі: водоскидна споруда, рибозахисна споруда, контурна дамба, які розміщені за межами с. Малашівці в межах земель Малашівецької сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області. Передане в оренду майно по Договору обліковується на балансі ДП "АйФіш" на праві господарського відання. Гідротехнічні споруди става с. Малашівці розташовані на земельній ділянці під кадастровим номером 68250839000:03:001:0002, що підтверджується також планом-схемою земельної ділянки, виготовленим Приватним підприємством "Діоріт Плюс 1" та актом обстеження державного нерухомого майна (гідротехнічних споруд), яке обліковується на балансі ДП "АйФіш".

Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" для участі в судовому засідання не з'явилося, причин неявки не повідомило, письмової позиції не подало.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.

Згідно з наказом Фонду Державного майна України №126/752 від 06.05.2003 передано до сфери управління Міністерства аграрної політики України гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов'язані з ними робочі машини і обладнання, інше майно, яке на момент приватизації не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених в процесі приватизації на базі підприємств рибного господарства, зазначених у додатку (далі - майно). Зазначено Регіональним відділенням Фонду державного майна України, Фонду майна Автономної Республіки Крим, зокрема забезпечити приймання - передачу майна на баланс державного підприємства "Укрриба" у порядку, встановленому Положенням про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 № 1482, в місячний термін з дня підписання цього наказу. Встановлено, що з дозволу Фонду державного майна України (регіональних відділень) орендодавцем майна, переданого згідно з цим наказом, виступає державне підприємство "Укрриба".

Додатком до наказу оформлено Перелік господарських товариств, створених в процесі приватизації на базі підприємств рибного господарства, майно (гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов'язані з ними робочі машини і обладнання, інше майно, яке на момент приватизації не увійшло до статутних фондів цих товариств та не підлягає приватизації) яких передається на баланс державного підприємства "Укрриба", до якого включено в тому числі ВАТ "Хмельницьке обласне виробниче сільськогосподарсько - рибоводне підприємство" смт. Меджибіж (Хмельницька область).

На засіданні комісії з питань передачі об'єктів державної власності, що не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Хмельницькрибгосп" смт Меджибіж Летичівського району на баланс державного підприємства "Укрриба", яке відбулось 11.07.2003, було прийнято рішення передати майно, зазначене у додатку №1 до акту приймання - передачі, з балансу господарського товариства ВАТ "Хмельницькрибгосп" на баланс державного підприємства "Укрриба", згідно спільного наказу Міністерства аграрної політики України та Фонду державного майна України за №126/752 від 06.05.03 "Про передачу гідротехнічних споруд".

Також 11 липня 2003 року складено акт приймання - передачі гідротехнічних споруд, які не увійшли до статутного фонду товариства ВАТ "Хмельницькрибгосп", відповідно до якого проведено обстеження об'єкта передачі за адресою смт. Меджибіж, вул. Чкалова, 58, та передано на баланс ДП "Укрриба" гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов'язані з ними робочі машини і обладнання, інше майно, що не увійшло до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Хмельницькрибгосп", перелік яких наведено в додатку № 1.

Додатком 1 до акту оформлено перелік гідротехнічних споруд, які не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Хмельницькрибгосп" та передаються на баланс державного підприємства "Укрриба", до якого включено, зокрема став Малашівці (інв. № 1-849), площею 181,9 га.

Наказом Державного департаменту рибного господарства №248 від 21.08.2003 затверджено акт прийому-передачі гідротехнічних споруд, які не увійшли до статутного фонду відкритого акціонерного товариства "Хмельницькрибгосп" (смт Меджибіж) на баланс державного підприємства "Укрриба" та закріплено зазначене в акті майно за ДП "Укрриба" на праві повного господарського відання.

В подальшому відповідно до наказу Державного агентства меліорації та рибного господарства України № 338 від 13.09.2023 визначено передати з балансу Державного підприємства "Укрриба" на баланс Державного підприємства "АйФіш" державне майно згідно з переліком, що додається, утворити за затвердити склад комісії з приймання-передачі державного майна, закріпити на праві господарського відання за ДП "АйФіш" передане державне майно.

Згідно з актом №2 приймання - передачі державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм та іншого майна з балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш", затвердженого т.в.о. голови Державного агентства меліорації та рибного господарства України 10.10.2023, державне нерухоме майно - гідротехнічні споруди рибогосподарських технологічних водойм та інше майно, що передається згідно з додатками №№ 1-21, передані в господарське відання ДП "АйФіш", в тому числі за додатком № 18 - Хмельницька область.

В додатку №18 (Перелік державного майна, що передається з балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш" та розташоване на території Хмельницької області) зазначено, зокрема став Малашівці, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с.Малашівці, інвентарний номер 1-849.

Наказом ДП "АйФіш" № 8-ОД від 10.10.2023 вирішено прийняти на баланс Державного підприємства "АйФіш" майно ДП "Укрриба" згідно акту № 2 приймання - передачі державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми із балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш" від 10.10.2023.

Матеріали справи містять також наказ ДП "АйФіш" № 6-ОД від 27.09.2023 та акт приймання - передачі державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми із балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш", затверджений т.в.о. голови Державного агентства меліорації та рибного господарства України 27.09.2023, з додатком № 16.

Також суд встановив, що згідно з інформаційною довідкою №367570209 від 27.02.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, 27.07.2023 була проведена державна реєстрація права власності Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб. Підставою для державної реєстрації права комунальної власності на вказану земельну ділянку водного фонду у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зазначено Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-ІХ.

Згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з 25.01.2019 по 27.07.2023 вищевказана земельна ділянка була зареєстрована на праві власності за державою в особі Хмельницької обласної державної адміністрації. Також на підставі договору оренди водного об'єкта № 61/17 від 29.03.2019 за ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" зареєстровано право оренди земельної ділянки із строком дії до 09.08.2056, орендодавцем з 27.07.2023 визначено Хмельницьку міську раду.

Матеріали справи містять договір №287 оренди земельної ділянки від 09.08.2007, укладений між Хмельницькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" (орендар), відповідно до розділу 1 якого орендодавець - Хмельницька районна державна адміністрація на підставі розпорядження голови адміністрації від 18 червня 2007 року №675/07-р надає, а орендар - ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду, розташовану за межами населеного пункту на території Малашовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Згідно з розділом 2 вищевказаного договору в оренду передається земельна ділянка площею 165,83 га, у тому числі під водою - 97,38 га, сінокіс - 16,36 га, заболочено - 52,09 га. За умовами п. 3.3 договору, його укладено строком на 49 років, починаючи з дати його реєстрації.

Відповідно до розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 169/2019-р від 13.03.2019 визначено Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації укласти додаткову угоду на розірвання договору оренди землі від 09 серпня 2007 року № 287, зареєстрованого у Хмельницькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 09 серпня 2007 року за № 04077430083; укласти договір оренди рибогосподарської технологічної водойми до 09 серпня 2056 року з Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" у комплексі із земельною ділянкою водного фонду загальною площею 165,8312 га із земель державної власності (кадастровий номер 6825083900:03:001:0002) для рибогосподарських потреб, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Малашовецької сільської ради Хмельницького району.

21 березня 2019 року між Департаментом природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації (орендодавець) та ТОВ "СГП "Агропромтехніка" (орендар) укладено додаткову угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки від 09.08.2007, згідно з п. 1 якої орендодавець і орендар у зв'язку із заявою від орендаря та на підставі розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від "13" березня 2019 року № 169/2019-р "Про укладення договору оренди рибогосподарської технологічної водойми" дійшли згоди розірвати договір оренди земельної ділянки від "09" серпня 2007 року, укладений між Хмельницькою районною державною адміністрацією та Орендарем, зареєстрований у Хмельницькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 09.08.2007 року за №04077430083.

Пунктом 2 додаткової угоди визначено, що з моменту набрання чинності цією угодою зобов'язання сторін, що виникли з договорів припиняються і сторони не вважають себе пов'язаними будь-якими правами та обов'язками, що виникли із договорів.

В подальшому між Хмельницькою обласною державною адміністрацією в особі директора Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СГП "Агропромтехніка" (орендар) 29 березня 2019 року укладено договір оренди водного об'єкта (рибогосподарської технологічної водойми) № 61/17, згідно з п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування водний об'єкт для рибогосподарських потреб, рибогосподарську технологічну водойму: нагульне водосховище на річці Плоска за межами села Малашівці Хмельницького району Хмельницької області площею 97,3820 га, який розташовується за межами населеного пункту Малашівці Хмельницького району Хмельницької області на річці Плоска (права притока р.Південний Буг, басейн р.Південний Буг).

За умовою п. 2 даного договору об'єктом оренди за цим договором є вода (водний простір) водного об'єкта 1127,600 тис. м. куб (при НПР), площею 97,3820 га, земельна ділянка під водним об'єктом площею 97,3820 га, під болотами 12,4536 га, під болотами 5,3468 га, під болотами 34,2887 га, під сіножатями 16,3600 га, кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 (далі - земельна ділянка).

У п. 3 договору оренди № 61/17 від 29.03.2019 передбачено, що у межах об'єкта оренди відсутні гідротехнічні споруди, а також інші об'єкти інфраструктури.

Об'єкт оренди не передається разом з гідротехнічними, лінійними спорудами та іншими об'єктами інфраструктури (п. 4 вказаного договору).

Договір укладено терміном до 09 серпня 2056 року (п. 8 договору).

Також між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області (орендодавець) та ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" (орендар) було укладено договір №2018 оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності від 24.09.2018, згідно з п. 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме) майно - гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми ставу Малашівці (інв.№ 1-849, реєстровий номер 25592421.85.ААЕЖАЖ818) у складі: водоскидна споруда, рибозазисна споруда, контурна дамба, яке розміщене за межами с. Малашівці в межах земель Малашівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та перебуває на балансі ДП "Укрриба".

Додатками до договору оформлено розрахунок плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна та акт приймання - передавання індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності від 24.09.2018.

27 серпня 2021 року між вищевказаними сторонами укладено договір про внесення змін до договору оренди № 2018 від 24.09.2018.

Матеріали справи містять поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6825083900030010002, площею 165,8312 га для рибогосподарських потреб, яку відкрито 22.12.2017.

Окружною прокуратурою міста Хмельницького проводилось вивчення питання щодо законності набуття органами місцевого самоврядування права комунальної власності на земельні ділянки водного фонду під об'єктами державної власності на території Хмельницької міської територіальної громади.

Так, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, 03 липня 2023 року керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області з листом №55-4113вих23, в якому просив повідомити який саме водний об'єкт обліковується під гідроспорудами ДП "Укрриба", зокрема з координатами 49.423151,26.845833, кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 (Хмельницький район, с. Малашівці) та чи видавався паспорт водного об'єкта на таку водойму.

На вказане звернення, регіональний офіс листом №1121 від 18.07.2023 повідомив, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002, за межами населеного пункту с. Малашівці Хмельницького району, за координатами 49.423151 26.845833, розташовано штучний водний об'єкт (водосховище), площею водного дзеркала 97,3820 га, на річці Плоска - права притока річки Південний Буг (басейн річки Південний Буг). На зазначений водний об'єкт у 2018 році розроблений паспорт рибогосподарської технологічної водойми.

Відповідно до листа №55-4109вих23 від 03.07.2023 заступник керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до начальника Відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області з проханням надати належним чином завірені копії правовстановлюючих документів, технічних документацій, поземельних книг та нормативну грошову оцінку щодо земельних ділянок, зокрема із кадастровим номером 6825083900:03:001:0002.

Листом №2582/281-23 від 05.07.2023 прокуратуру повідомлено про відсутність документації із землеустрою та нормативної грошової оцінки щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002. Також надано поземельну книгу на дану ділянку.

Додатково листом №5044/281-23 від 27.11.2023 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області повідомило прокуратуру, що згідно даних Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 розташована за межами населених пунктів Хмельницької територіальної громади (бувшої Малашовецької сільської ради).

07 серпня 2023 року керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Державного агентства меліорації та рибного господарства України та Державного підприємства "Укрриба" з листом №55-4818 вих23, в якому просив надати копії документів, які підтверджують перебування в управлінні Державного агентства меліорації та рибного господарства України та на балансі ДП "Укрриба" визначених у листі гідроспоруд, в тому числі яка знаходиться за координатами 49.423151,26.845833 - кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 (Хмельницький район, с.Малашівці) - інв.№ 1-849 та передачі їх у користування іншим суб'єктам. Також просив повідомити, чи проведена державна реєстрація права державної власності та інших речових прав на вказані гідротехнічні споруди, чи використовуються дані гідроспоруди іншими суб'єктами без передбачених законодавством підстав та чи вживалися заходи щодо захисту порушених прав, у тому числі, в судовому порядку. В разі невжиття заходів, повідомити причини.

У відповідь на вказане звернення Державне підприємство "Укрриба" в листі №07-04/89 від 09.08.2023 повідомило, що відповідно до акту приймання-передачі від 11.07.2003, затвердженого наказом Державного департаменту рибного господарства України від 21.08.2003 № 248, на баланс ДП "Укрриба" було передане державне нерухоме майно - гідротехнічні споруди, а саме: став Малашівці (інв.№ 1-849, реєстровий номер 25592421.85.ААЕЖАЖ818), місце розташування: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Малашівці. геодезична координата: 49.423151,26.845833. Майно передано в користування ТОВ СП "Агропромтехніка" на підставі договору оренди № 2018 від 24.09.2018, укладеного з РВ ФДМУ по Вінницькій та Хмельницькій областях. Орендар використовує майно відповідно до цільового призначення, зазначеного в договорі оренди, не має заборгованості по орендній платі та є належним користувачем гідротехнічних споруд. Зазначене вище майно обліковується на балансі підприємства на праві повного господарського відання та не є зареєстрованим у Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Органом уповноваженим управляти таким майном виступає Державне агентство меліорації та рибного господарства України. В свою чергу, ДП "Укрриба" є балансоутримувачем державного нерухомого майна, яке розташоване майже по всій території України, а тому державна реєстрація такого майна здійснюється поступово, та за наявності коштів. Відповідно до вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та інших нормативно-правових документів, відсутність реєстрації державного майна в Реєстрі не є підставою для заборони передачі його в оренду. Додатками до вказаного листа оформлено первинні документи.

Прокурор звертався до Хмельницької обласної державної адміністрації з листом №55-5313вих23 від 01.09.2023, в якому повідомляв, що на спірній земельній ділянці, на яку зареєстровано право комунальної власності, розташовані гідроспоруди державної власності, тому просив повідомити чи будуть адміністрацією, як уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах органом, вживатись заходи для повернення земельних ділянок до земель державної власності, у тому числі в судовому порядку. У разі невжиття заходів, повідомити причини.

В листі №68/34-12-7262/2023 від 11.09.2023 військова адміністрація повідомила прокуратуру, що адміністрацією не вживались заходи судового характеру щодо повернення зазначених у листі Окружної прокуратури міста Хмельницького від 01.09.2023 №55-5313вих23 земельних ділянок до земель державної власності. Разом з тим, у зв'язку з обмеженим фінансуванням, адміністрація не заперечує щодо представництва Окружною прокуратурою міста Хмельницького захисту інтересів держави.

Крім того, в листі №68/34-12-7262/2023 від 11.09.2023 обласна військова адміністрація просила розглянути можливість вжиття органами прокуратури заходів представницького характеру відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" з метою захисту інтересів держави, в тому числі подачі відповідної позовної заяви до суду в інтересах Хмельницької військової адміністрації.

Згідно з листом №55-6031 вих23 від 11.10.2023 керівник окружної прокуратури міста звернувся до Державного агентства меліорації та рибного господарства України та Державного підприємства "Укрриба" з проханням надати належним чином завірені копії документів, які підтверджують перебування гідроспоруд на території земельних ділянок водних об'єктів (здійснити відповідні обстеження та графічні накладки, що підтверджують місце розташування гідроспоруд в конкретному місці та по відношенню до земельних ділянок водних об'єктів, у тому числі за допомогою відповідної ліцензованої землевпорядної організації), в тому числі гідроспоруди з координатами 49.423151,26.845833 - кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 (Хмельницький район, с.Малашівці) - інв.№ 1-849.

Державне агентство меліорації та рибного господарства України листом № 5910-23 від 12.10.2023 направило вищевказане звернення прокурора для опрацювання до ДП "Укрриба".

ДП "Укрриба" в листі №07-04/110 від 20.10.2023 повідомило, що відповідно затвердженого графіку проведення інвентаризації та обстеження державного майна, яке обліковується на балансі ДП "Укрриба" в 2023 році, інвентаризація майна, розташованого на території Хмельницької області, буде проведена в 4 кварталі 2023 року. Згідно з наказом Державного агентства меліорації та рибного господарства України №338 від 13.09.2023 гідротехнічні споруди става с. Малашівці на підставі акту № 2 від 10.10.2023 передані з балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш", яке на даний час є їх балансоутримувачем. Зазначило, що гідротехнічні споруди става с. Малашівці розташовані на земельній ділянці під кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 використовуються ТОВ "Агропромтехніка" відповідно договору оренди №2018 від 24.09.2018. ТОВ "Агропромтехніка" виготовлено паспорт рибогосподарської технологічної водойми. Додатком до листа оформлено копію паспорта рибогосподарської технологічної водойми: нагульного водосховища на річці Плоска за межами с. Малашівці Хмельницького району Хмельницької області.

06 листопада 2023 року керівник окружної прокуратури міста звернувся до Державного агентства меліорації та рибного господарства України та Державного підприємства "АйФіш" з листом №55-6579 вих23, в якому просив надати належним чином завірені копії документів, які підтверджують передачу гідротехнічних споруд на баланс ДП "АйФіш" та перебування гідроспоруд на території відповідних земельних ділянок водних об'єктів.

Державне агентство меліорації та рибного господарства України листом № 6440-23 від 08.11.2023 направило вищевказане звернення прокурора для опрацювання до ДП "АйФіш".

ДП "АйФіш" у листі №08-04/01 від 08.11.2023 повідомило, що відповідно до наказу Державного агентства меліорації та рибного господарства України №338 від 13.09.2023 з балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш" передано майно в тому числі гідротехнічні споруди ставу с. Малашівці, інв.№ 1-849. Вказало, що ДП "АйФіш" на даний час не має фінансової можливості здійснити виїзд на місце розташування ставу для проведення обстеження гідротехнічних споруд в їх складі та виконання графічної накладки за допомогою ліцензованої землевпорядної організації. Також зазначило, що гідротехнічні споруди става с.Малашівці розташовані на земельній ділянці під кадастровим номером 6825083900:03:001:0002. Дана рибогосподарська технологічна водойма за призначенням є нагульний став - русловий, орієнтовно площею 165 га. До складу нагульного ставу входять гідротехнічні споруди: контурна дамба, паводковий водовипуск. До листа додані відповідні документи.

28 листопада 2023 року керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Державного агентства меліорації та рибного господарства України, Державного підприємства "АйФіш" та Державного підприємства "Укрриба" з листом №55-7049вих23, до Фонду державного майна України з листом №55-7050вих23, а також до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях з листом №55-7051вих23, в яких просив надати належним чином завірені копії документів, які стосуються гідротехнічної споруди ставу с. Малашівці, інв.№ 1-849.

Державне агентство меліорації та рибного господарства України листом № 6842-23 від 29.11.2023 направило вищевказане звернення прокурора для опрацювання до ДП "Укрриба" та ДП "АйФіш".

ДП "АйФіш" у листі №08-04/07 від 07.12.2023 повідомило, що обстеження гідротехнічних споруд не проводилось. ДП "АйФіш" не замовляло та не проводило оцінку гідротехнічних споруд та висновків про вартість майна на підприємстві не має. На гідротехнічні споруди ставу с. Малашівці право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано, технічна документація (технічні паспорти) при передачі державного майна на баланс ДП "АйФіш" не передавалась. Додатком до листа оформлено довідку про первісну та залишкову вартість державного майна - ставу Малашівці.

Додатково у листі № 08-04/01 від 15.01.2024 ДП "АйФіш" повідомило, що в період з 10 по 12 січня 2024 року фахівцем ДП "АйФіш" проведено обстеження гідротехнічних споруд, які розташовані на земельній ділянці під кадастровим номером 6825083900:03:001:0002, площею 165,8312 га в с.Малашівці Хмельницького району Хмельницької області та перебувають в оренді ТОВ "Агропромтехніка".

Матеріали справи містять наказ ДП "АйФіш" № 8-к від 24.10.2023 про прийняття на роботу в ДП "АйФіш" Біду С.І. на посаду провідного інженера-гідротехніка проектно-наукового відділу з 25.10.2023 та акт обстеження державного нерухомого майна (гідротехнічних споруд), яке обліковується на балансі ДП "АйФіш", розташоване на земельній ділянці під кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га територія Хмельницької міської ТГ поза межами с. Малашівці Хмельницький район Хмельницька область та значиться по договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №2018 від 24.09.2018, укладеному РВ ФДМУ по Хмельницькій області з ТОВ "СГП Агропромтехніка". До акту долучено план - схему розташування гідротехнічних споруд на земельній ділянці кадастровий номер 6825083900:03:001:0002, яка виготовлена ПП "Діоріт Плюс 1".

Фонд державного майна України у листі №7169-23 від 19.12.2023 зазначив, що Державним агентством меліорації та рибного господарства України до Фонду з метою внесення до Єдиного реєстру об'єктів державної власності надані відомості стосовно окремого нерухомого державного майна, зокрема став Малашівці (інв.№ 1-849, місцезнаходження: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с.Малашівці) Також вказано про спрямування звернення прокурора до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях для надання копій документів Окружній прокуратурі м.Хмельницького. До листа долучено витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, в якому зазначені відомості про державне майно - майно, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ "Хмельницькрибгосп", яке включає дамби, греблі, загати та інші водозахисні насипні споруди, став Малашівці, інв. № 1-849.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях у листі №10-12/4110 від 18.12.2023 повідомило прокуратуру, що інформацією про реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Регіональне відділення не володіє, оскільки не являється адміністратором реєстру. Також надало ряд документів, в тому числі копію акту від 30.03.2018 обстеження державного нерухомого майна - гідротехнічних споруд, яке обліковується на балансі ДП "Укрриба" та значиться по договору зберігання державного майна державного майна від 01.10.2012 № 51/12, укладеного між ДП "Укрриба" та ТОВ "КрасилівРиба", копії висновку про вартість майна станом на 31.05.2018, на 31.05.2021.

Листом №55-404вих24 від 23.01.2024 прокурор звертався до Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просив повідомити чи вживалися заходи на поновлення інтересів держави, у тому числі в судовому порядку. У разі не вжиття, повідомити причини.

В листі №68/34-12-882/2024 від 29.01.2024 адміністрація повідомила прокурора, що не вживала заходів, в тому числі судового характеру щодо повернення земельної ділянки у власність держави. Разом із тим, враховуючи відсутність коштів для звернення до суду, не заперечувала щодо представництва прокуратурою інтересів держави за наявності для цього підстав, в тому числі подачу позовної заяви до суду для повернення земельної ділянки у державну власність.

30 січня 2024 року прокурор звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації з повідомленням №55-595вих24 про намір здійснювати представництво інтересів держави в суді.

Відповідач на підтвердження доводів, викладених у відзиві, долучив до матеріалів справи лист Хмельницької обласної військової адміністрації №98/34-26-4452/2022 від 15.07.2022, в якому адміністрація повідомила голів територіальних громад, що з дня набрання чинності пункту 24 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України земельні ділянки, які розташовані за межами населених пунктів перейшли з державної у комунальну власність територіальних громад, та розпорядниками таких земельних ділянок стали відповідні сільські, селищні міські ради. Тому адміністрація звернула особливу увагу на необхідності активізації роботи територіальних громад області в цьому напрямку та запропонувала вивчити питання законності використання земельних ділянок водного фонду територіальних громад відповідно до діючих норм закону, наявності правовстановлюючих документів, відповідних дозвільних документів, повноти сплати орендної плати за земельні ділянки та водні об'єкти, перевірити виконання умов наявних договорів оренди тощо. З метою належної організації та ефективного виконання завдань, надано перелік водних об'єктів розташованих на території області, серед яких Малашівецьке водосховище площею 97,4 га.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та пояснення учасників процесу, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч.3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст. 53 ГПК України).

Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18 від 26.05.2020.

У даній справі заступник керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації до Хмельницької міської ради з вимогами про скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку водного фонду кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га, припинивши право комунальної власності Хмельницької міської ради на вказане нерухоме майно та зобов'язання Хмельницької міської ради повернути державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації вказану земельну ділянку.

Прокурор зазначає, що земельна ділянка водного фонду кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га, цільове призначення - для рибогосподарських потреб, вибула із державної власності незаконно, оскільки на вказаній земельній ділянці розташовано державне майно - гідротехнічні споруди ставу Малашівці.

Суд зазначає, що ст. ст. 13, 14 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Правовідносини, пов'язані з наданням у власність, користування земель із державної чи комунальної власності, становлять "суспільний", "публічний" інтерес.

У даному випадку інтерес держави полягає у необхідності забезпечення прав та інтересів власника землі, забезпечення раціонального використання та охорони земель.

Належне (законне) розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності, які відповідно до ст. 14 Конституції України є основним національним багатством, що перебувають під особливою охороною держави, а право власності на які набувається виключно відповідно до закону, безумовно є складовою питання державного (загального) інтересу (вказане цілком узгоджується із правовою позицією ЄСПЛ, п.п. 70 -71 рішення від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України", п. 54 рішення від 02.11.2004 у справі "Трегубенко проти України").

Отже, у спірних правовідносинах порушення інтересів держави полягає у незаконному вибутті з державної власності у комунальну власність земельної ділянки водного фонду, на якій перебуває майно державної форми власності.

Перебування у іншій, ніж державна, формі власності земельної ділянки, на якій знаходиться майно державної форми власності позбавляє Український народ загалом (ст. 13 Конституції України) правомочностей власника землі в тому обсязі, який дозволяє її статус як землі державної власності. У цьому контексті у сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.ст. 14, 19 Конституції України).

Статтею 6 Водного кодексу України визначено, що води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об'єктами) можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади та Раді міністрів Автономної Республіки Крим.

Відповідно до пункту а) ч. 1 ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Частиною 5 ст. 122 ЗК України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Таким чином, розпорядником земель водного фонду державної форми власності, які розташовані за межами населених пунктів, є обласні державні адміністрації.

Оскільки прокурор вважає, що земельна ділянка кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб вибула із державної власності незаконно, а розпорядником вказаної земельної ділянки є Хмельницька обласна військова адміністрація, то прокурор при зверненні до суду в інтересах держави правомірно зазначив адміністрацію органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

На підтвердження вжиття заходів, які передують зверненню прокурора до суду для здійснення представництва інтересів держави, передбачених ч. ч. 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор долучив до матеріалів справи лист №55-5313вих23 від 01.09.2023, адресований позивачу, в якому прокурор повідомляв, що на спірній земельній ділянці, на яку зареєстровано право комунальної власності, розташовані гідроспоруди державної власності, тому просив повідомити чи будуть адміністрацією, як уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах органом, вживатись заходи для повернення земельних ділянок до земель державної власності, у тому числі в судовому порядку. У разі невжиття заходів, повідомити причини.

У відповідь на вказане звернення військова адміністрація в листах №68/34-12-7262/2023 від 11.09.2023 повідомила прокуратуру, що адміністрацією не вживались заходи судового характеру щодо повернення зазначених прокурором земельних ділянок до земель державної власності. Разом з тим, у зв'язку з обмеженим фінансуванням, адміністрація не заперечує щодо представництва Окружною прокуратурою міста Хмельницького захисту інтересів держави. Більш того, обласна військова адміністрація просила розглянути можливість вжиття органами прокуратури заходів представницького характеру відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" з метою захисту інтересів держави, в тому числі подачі відповідної позовної заяви до суду в інтересах Хмельницької військової адміністрації.

В подальшому листом №55-404вих24 від 23.01.2024 прокурор повторно звертався до Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просив повідомити чи вживалися заходи на поновлення інтересів держави, у тому числі в судовому порядку. У разі не вжиття, повідомити причини.

В листі №68/34-12-882/2024 від 29.01.2024 адміністрація повідомила прокурора, що не вживала заходів, в тому числі судового характеру щодо повернення земельної ділянки у власність держави. Разом із тим, враховуючи відсутність коштів для звернення до суду, адміністрація не заперечувала щодо представництва інтересів держави в суді.

Оскільки позивач не звернувся до суду із позовом про скасування державної реєстрації права комунальної власності та повернення спірної земельної ділянки, то прокурор 30 січня 2024 року направив до Хмельницької обласної державної адміністрації повідомлення №55-595вих24 про намір здійснювати представництво інтересів держави в суді.

Вказане свідчить, що позивач протягом розумного строку не вжив заходів для усунення порушення інтересів держави, що є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності та достатньою підставою для звернення прокурора до суду із позовом в інтересах держави.

Зважаючи на викладене та з огляду на те, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, та визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку, що прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

У ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, у тому числі усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном.

Так, за приписами ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати, зокрема, усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Статтею 391 ЦК України також передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Наведений спосіб захисту можна реалізувати шляхом подання негаторного позову.

Негаторний позов - це позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном. Позивач за негаторним позовом вправі вимагати усунути наявні перешкоди чи зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. Зазначений спосіб захисту спрямований на усунення порушень прав власника, які не пов'язані із позбавленням його володіння майном.

Звертаючись до суду із даним позовом, прокурор, посилаючись на приписи ст. 391 ЦК України вказує, що на спірній земельній ділянці водного фонду розташовані гідротехнічні споруди ставу Малашівці державної форми власності, інвентарний номер 1-849, реєстраційний номер 25592421.85.ААЕЖАЖ818, що згідно підпункту "ґ" пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України виключає можливість переходу спірної земельної ділянки в комунальну власність на підставі вказаного Закону.

Відповідно до ст. 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

За приписами ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, у тому числі землі водного фонду.

Частиною 1 статті 58 ЗК України передбачено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів; штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів. Положення аналогічного змісту закріплені у ст. 4 Водного кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 59 ЗК України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Суд встановив, що згідно з інформаційною довідкою №367570209 від 27.02.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, 27.07.2023 була проведена державна реєстрація права власності Хмельницької міської ради на земельну ділянку кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб. Підставою для державної реєстрації права комунальної власності на вказану земельну ділянку водного фонду у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зазначено Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-ІХ.

Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області №5044/281-23 від 27.11.2023, вказана земельна ділянка розташована за межами населених пунктів Хмельницької територіальної громади (бувшої Малашовецької сільської ради) та з 25.01.2019 по 27.07.2023 була зареєстрована на праві власності за державою в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

На спірній земельній ділянці водного фонду розташовані гідротехнічні споруди ставу Малашівці, що перебувають в управлінні Державного агентства меліорації та рибного господарства України та на праві господарського відання перебували до 10.10.2023 на балансі ДП "Укрриба", а з 10.10.2023 на балансі ДП "АйФіш".

Розташування на спірній земельній ділянці водного фонду гідроспоруд ставу Малашівці підтверджується наявними в матеріалах доказами, зокрема наказом Фонду державного майна від 06.05.2003 № 126/356, наказом Державного департаменту рибного господарства від 21.08.2003 №248, актом приймання-передачі гідротехнічних споруд, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Хмельницькрибгосп" від 11.07.2003 з додатком 1, наказом Державного агентства меліорації та рибного господарства України №338 від 13.09.2023, актом №2 приймання - передачі державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм та іншого майна з балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "АйФіш", затвердженого т.в.о. голови Державного агентства меліорації та рибного господарства України 10.10.2023 з додатком № 18, наказом ДП "АйФіш" № 8-ОД від 10.10.2023, паспортом рибогосподарської технічної водойми, договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №2018 від 24.09.2018, договором про внесення змін до договору оренди нерухомого майна від 27.08.2021, актами обстеження гідроспоруд від 30.03.2018 та від 12.01.2024, план-схемою земельної ділянки, витягом з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, а також відповідями на звернення прокурора.

Таким чином, доводи відповідача про відсутність на спірній земельній ділянці водного фонду гідротехнічних споруд є безпідставними та спростовуються вищевказаними доказами.

Згідно з п. 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів та хвостів, затвердженої наказом Держкоммістобудування і архітектури від 19.12.95 № 252, гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тонелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

Відповідно до 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 186 ЦК України).

За умовою ст. 187 ЦК України складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. При переході права на річ її складові частини не підлягають відокремленню.

27.05.2021 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" №1423-ХІ, яким розділ Х Земельного кодексу України "Перехідні положення" доповнено пунктом 24.

Відповідно до вказаного пункту визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

З огляду на викладені норми законодавства, держава, маючи у власності гідроспоруди ставу Малашівці, наділена повноваженнями щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою водного фонду та водним об'єктом - ставом Малашівці, що створений та функціонує за допомогою таких гідротехнічних споруд.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на підп. "ґ" п. 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, відповідач неправомірно зареєстрував право комунальної власності на земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002.

Згідно з ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ст. 1213 ЦК України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Статтею 4 вищевказаного закону встановлено, що державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами ч.ч. 2, 3 п. 3 ст. 26 вказаного закону У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Згідно з інформаційною довідкою №367570209 від 27.02.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, спірна земельна ділянка кадастровий номер 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га зареєстрована на праві власності за Хмельницькою міською радою, яка не є власником земельної ділянки.

Відповідач користується земельною ділянкою водного фонду позивача, що в свою чергу, є підставою для застосування правової конструкції, передбаченої ст.391 ЦК України.

За таких обставин, заявлені прокурором вимоги про скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 та зобов'язання повернути її в державну власність є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Доводи відповідача з приводу того, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 знаходиться не лише водний об'єкт, який становить 97,3820 га, а й земельні ділянки: під болотами загальною площею - 52,0891 га та під сіножатями - 16,3600 га, тому невірним стверджувати, що вся земельна ділянка з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 в розумінні пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України повинна трактуватись "під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності" суд до уваги не приймає з огляду на наступне.

Положеннями ч. 1 ст. 79 ЗК України унормовано, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

За змістом положень ч.ч. 1, 3, 4 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ч.ч. 9, 10 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Суд зазначає, що спірна земельна ділянка водного фонду з кадастровим номером 6825083900:03:001:0002 площею 165,8312 га є сформованою, внесена до Державного земельного кадастру, що підтверджується даними поземельної книги, є цілісною та неподільною. За таких обставин з огляду на перебування на даній ділянці гідротехнічних споруд державної власності, така ділянка належить до державної власності.

Усі інші доводи відповідача спростовуються вищевикладеними обставинами та наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв'язку із задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію права комунальної власності Хмельницької міської ради (м.Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, буд. 3, код 33332218) на земельну ділянку водного фонду кадастровий номер 6825083900:03:001:0002, площею 165,8312 га, цільове призначення - для рибогосподарських потреб (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1754306768250), припинивши право комунальної власності Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, буд. 3, код 33332218) на вказане нерухоме майно.

Зобов'язати Хмельницьку міську раду (м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, буд. 3, код 33332218) повернути державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (м. Хмельницький, майдан Незалежності, буд. 2, код 22985083) земельну ділянку водного фонду кадастровий номер 6825083900:03:001:0002, площею 165,8312 га, цільове призначення - для рибогосподарських потреб (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1754306768250).

Стягнути з Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, буд. 3, код 33332218) на користь Хмельницької обласної прокуратури (м.Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код 02911102) 6056,00 грн (шість тисяч п'ятдесят шість гривень 00 коп.) витрат на оплату судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 17.06.2024.

Суддя Л.О. Субботіна

Рішення надсилається сторонам, третім особам та Окружній прокуратурі міста Хмельницького до електронних кабінетів, Хмельницькій обласній прокуратурі на ел. адресу: sekretariat@khmel.gp.gov.ua.