Рішення від 17.06.2024 по справі 904/738/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2024м. ДніпроСправа № 904/738/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Дніпро

до Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, м. Дніпро

про стягнення компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн.

Суддя Ніколенко М.О.

Без участі представників сторін.

РУХ СПРАВИ.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради про стягнення компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн.

Ухвалою суду від 26.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі. Справу № 904/738/24 ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.

Позивач зазначив, що, згідно постанови НКРЕКП № від 26 грудня 2022 року № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України", зі змінами згідно постанови НКРЕКП № 971 від 31.05.2023, ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Дніпровська філія ТОВ «ГРМУ» створена, як відокремлений структурний підрозділ, та наділена господарською компетенцією з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Підгородне, селища міського типу Слобожанське та Обухівка, села Олександрівка, Горянівське, Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Кам'янка, Старі Кодаки, Волоське, Ракшівка, Миколаївка, Новотаромське, Пашена Балка, Сурсько-Литовське, селища Горького, Дослідне, Шевченка Дніпровського району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, та перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «ГРМУ».

Позивач вказав, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - оператор ГРМ) та Комунальним підприємством "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради (надалі - споживач) було укладено договір розподілу природного газу (надалі - договір) шляхом підписання 01.06.2023 заяви - приєднання №56Т0623-0945.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно п. 1.4 договору, послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається Споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача.

Відповідно до п. 3.1 Типового договору, споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду.

Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником.

За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газорозподільної системи.

Позивач зазначив, що в абзаці 1 пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ вказано, що за відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді та після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам, споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи.

Так, 27.08.2023 Оператором ГРМ, за його твердженням, було отримано від інформаційної платформи повідомлення про відсутність у Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради постачальника з 01.09.2023.

Позивач вказав, що на виконання пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС представник Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" листом від 28.08.2023 № 1017 повідомив відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 01.09.2023.

За твердженням позивача, у відповідь, листом № 137 від 31.08.2023 відповідач просив позивача не припиняти газопостачання котельних Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради з 01.09.2023, так як споживач відноситься до підприємств критичної інфраструктури.

Позивач наполягає на тому, що споживання природного газу відповідач з 01.09.2023 не припинив, за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м.

Як зазначив позивач, Комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію ТОВ «Газорозподільні мережі України», протоколом № 9/23 від 12.10.2023 визначила споживачу - Комунальному підприємству "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, ЕІС- код 56XQ0000URALJ00P, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 (неврегульований небаланс) у сумі 86 070,77 грн., в т.ч. ПДВ 14 345,13 грн.

Позивач стверджує, що сторонами був підписаний акт наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023. За замістом такого акту, споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу в обсязі 3 713,39 куб.м. за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Позивач зауважив, що, в подальшому, між сторонами був підписаний акт звірки № 4412 взаємних розрахунків за період з 01.06.2023 по 12.12.2023. У цьому акті було відображено зобов'язання споживача з компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Водночас, за твердженням позивача, за підсумками вересня 2023 року ТОВ «Оператор ГТС України» склав акт № 09-2023-41001662-НВГ за газовий місяць вересень 2023 року, яким зафіксовано, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснено несанкціонований відбір природного з газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України» в обсязі 7,06755 тис.куб 163 272,95 грн., у тому числі Дніпровською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" в обсязі 3,71339 тис.куб.м. на суму 86 009,88 грн., що підтверджується довідкою до акта № 09-2023-41001662-НВГ.

Враховуючи розбіжності щодо суми неврегульованого небалансу, визначеної Оператором ГРМ, та платою за несанкціонований відбір, що визначена Оператором ГТС, позивач просив суд стягнути зі споживача грошові кошти за неврегульований небаланс у вересні 2023 року у розмірі 86 009,88 грн.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач у відзиві заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідач наполягає на тому, що, за приписами п.п. 1,2 глави 2 розділу ХХІ Кодексу газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи був повинен направити споживачу акт про несанкціонований відбір, однак, не зробив цього.

Крім того, відповідач вважає, що позовна заява у цій справі підписана неуповноваженою особою.

Відповідач зауважив, що, як зазначено у позові, інтереси позивача представляє адвокат Гончаренко І.Б. Однак, вказана особа діє на підставі довіреності, яка складена на фізичну особу - Гончаренко Ірину Борисівну.

Також, як вказав відповідач, позивачем на підтвердження повноважень Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради було надано положення, затверджене протоколом правління № 8 від 17.04.2023, яким не передбачено, що вказана філія має право здійснювати представництво інтересів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом цього судового розгляду є вимоги позивача про стягнення з відповідача компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн.

Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити, які саме правовідносини склались між сторонами, які взаємні права та обов'язки виникли між сторонами (чи мав місце несанкціонований відбір відповідачем природного газу (неврегульований небаланс) у вересні 2023 року; у які строки відповідач мав компенсувати оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу), чи мало місце порушення будь-яких зобов'язань (чи було компенсовано відповідачем оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу у встановлені строки), які саме зобов'язання порушені боржником, яке право чи інтерес кредитора порушено, які наслідки порушення зобов'язань боржником.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.

Згідно постанови НКРЕКП № від 26 грудня 2022 року № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України", зі змінами згідно постанови НКРЕКП № 971 від 31.05.2023, ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Дніпровська філія ТОВ «ГРМУ» створена, як відокремлений структурний підрозділ, та наділена господарською компетенцією з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Підгородне, селища міського типу Слобожанське та Обухівка, села Олександрівка, Горянівське, Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Кам'янка, Старі Кодаки, Волоське, Ракшівка, Миколаївка, Новотаромське, Пашена Балка, Сурсько-Литовське, селища Горького, Дослідне, Шевченка Дніпровського району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, та перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «ГРМУ».

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - оператор ГРМ) та Комунальним підприємством "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради (надалі - споживач) було укладено договір розподілу природного газу (надалі - договір) шляхом підписання 01.06.2023 заяви - приєднання № 56Т0623-0945.

За змістом цієї заяви, споживач ознайомлений з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті Оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: dpg.naftogaz.com та в друкованому виданні, що публікується в мережах території, ліцензованої діяльності: газета «Наше місто» від 08.06.2023 № 23 (4223/1), приєднавшись до умов договору з наведеними персоніфікованими даними.

Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі цього договору, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст.193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до п. 12.1 договору, цей договір укладається на невизначений строк.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно п. 1.4 договору, послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається Споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача.

Відповідно до п. 3.1 Типового договору, споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду.

Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником.

За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газорозподільної системи.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (надалі - Кодекс ГРМ).

Кодекс газотранспортної системи (надалі - Кодекс ГТС) , затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

В абзаці 1 пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ вказано, що за відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді та після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам, споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи.

Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника «останньої надії», не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Пунктом 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС передбачено, що з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником «останньої надії» та випадків, передбачених цією главою) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником «останньої надії» здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України «Про ринок природного газу» та Правилами постачання природного газу.

У разі якщо за п'ять днів (дванадцять днів для бюджетних установ та організацій) до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником інформаційна платформа не фіксує такого споживача в Реєстрі іншого постачальника, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов'язками або постачальника «останньої надії», інформаційна платформа одночасно направляє оператору газорозподільної системи (оператору газотранспортної системи по прямих споживачах) інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з певної дати за формою оператора газотранспортної системи, погодженою з Регулятором. Оператор газорозподільної системи (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), отримавши таке повідомлення, зобов'язаний протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об'єкти такого споживача.

Пунктом 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов'язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов'язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об'єкти таких споживачів.

Так, 27.08.2023 Оператором ГРМ було отримано від інформаційної платформи повідомлення про відсутність у Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради постачальника з 01.09.2023.

На виконання пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС представник Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" листом від 28.08.2023 № 1017 повідомив відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 01.09.2023.

У відповідь, листом № 137 від 31.08.2023 відповідач просив позивача не припиняти газопостачання котельних Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради з 01.09.2023, так як споживач відноситься до підприємств критичної інфраструктури.

Споживання природного газу відповідач з 01.09.2023 не припинив, за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м.

Відповідно до абзацу 4 пункту 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачам, алокація фактичного обсягу споживання природного газу такими споживачами здійснюється на відповідного оператора газорозподільної системи (для прямих споживачів - на оператора газотранспортної системи).

Абзацом 1 пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ визначено, що якщо споживач здійснює відбір/споживання природного газу у випадках, визначених абзацом першим цього пункту, такий споживач зобов'язаний оплатити вартість відбору природного газу, що розраховується за формулою:

деПНВ-плата за несанкціонований відбір;

n-кількість діб несанкціонованого відбору;

ОНВ-добовий обсяг несанкціонованого відбору, тис. куб.м;

МЦ-маржинальна ціна придбання природного газу для відповідної газової доби, визначена відповідно до Кодексу ГТС, грн за 1000 куб.м;

Сівих факт-фактично використана потужність газотранспортної системи у точці виходу до газорозподільної системи, до якої приєднаний споживач, тис. куб.м/добу;

Тівих-тариф на транспортування природного газу у точці виходу до газорозподільної системи, до якої приєднаний споживач, грн за 1000 куб.м на добу.

Комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію ТОВ «Газорозподільні мережі України», протоколом № 9/23 від 12.10.2023 визначила споживачу - Комунальному підприємству "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, ЕІС- код 56XQ0000URALJ00P, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 (неврегульований небаланс) у сумі 86 070,77 грн., в т.ч. ПДВ 14 345,13 грн.

Сторонами був підписаний акт наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023. За замістом такого акту, споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу в обсязі 3 713,39 куб.м. за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Оператор ГРМ виставив споживачу відповідний рахунок на оплату № НДФ00008481 від 30.09.2023 на суму 86 070,77 грн.

В подальшому, між сторонами був підписаний акт звірки № 4412 взаємних розрахунків за період з 01.06.2023 по 12.12.2023. У цьому акті було відображено зобов'язання споживача з компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Щодо заперечень відповідача про те, що оператор газотранспортної системи був повинен направити йому акт про несанкціонований відбір слід зазначити про таке.

З урахуванням підписання споживачем акту наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023 та акту звірки № 4412, останній був обізнаний про здійснення ним несанкціонованого відбору (неврегульованого небалансу) природного газу, його обсяг та вартість. Підписавши акт наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023 та акт звірки № 4412 споживач погодився з наявністю у нього обов'язку з компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

При цьому слід зауважити, що відповідач у відзиві не оспорює факт здійснення ним несанкціонованого відбору природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. за період з 01.09.2023 по 13.09.2023, а лише посилається на формальні неточності процедури здійснення сторонами фіксації факту такого відбору.

Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначено, що “надмірний формалізм” може суперечити вимозі забезпечення практичного та ефективного права на доступ до суду згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Це зазвичай відбувається у випадку особливо вузького тлумачення процесуальної норми, що перешкоджає розгляду скарг заявника по суті, із супутнім ризиком порушення його чи її права на ефективний судовий захист (див. рішення у справах “Zubac v. Croatia”, “Beles and Others v. the Czech Republic”, №47273/99, пп. 50-51 та 69, та “Walchli v. France”, № 35787/03, п. 29). При цьому, ЄСПЛ провів лінію між формалізмом та надмірним формалізмом. Так, формалізм є явищем позитивним та необхідним, оскільки забезпечує чітке дотримання судами процесу. Натомість надмірний формалізм заважає практичному та ефективному доступу до суду. Формалізм не є надмірним, якщо сприяє правовій визначеності та належному здійсненню правосуддя. У такий спосіб здійснюється “право на суд”, яке відповідно до практики ЄСПЛ включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати “вирішення” спору судом (рішення у справі “Kutic v. Croatia”, заява №48778/99, пункт 25). Рішеннями ЄСПЛ визначено, що право на доступ до суду має “застосовуватися на практиці і бути ефективним”. Для того щоб право на доступ було ефективним, особа “повинна мати реальну можливість оскаржити дію, що порушує її права” (рішення у справах “Bellet v. France” та “Nunes Dias v. Portugal“). Суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм) може позбавити заявників права звертатися до суду (рішення ЄСПЛ у справі “Perez de Rada Cavanilles v. Spain“).

За таких обставин, сам факт не направлення оператором газотранспортної системи споживачу акту про несанкціонований відбір у даному випадку не може бути підставою для звільнення споживача від обов'язку компенсації Оператору ГРМ за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс).

Слід звернути увагу на те, що, водночас, за підсумками вересня 2023 року ТОВ «Оператор ГТС України» склав акт № 09-2023-41001662-НВГ за газовий місяць вересень 2023 року, яким зафіксовано, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснено несанкціонований відбір природного з газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України» в обсязі 7,06755 тис.куб 163 272,95 грн., у тому числі Дніпровською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" в обсязі 3,71339 тис.куб.м. на суму 86 009,88 грн., що підтверджується довідкою до акта № 09-2023-41001662-НВГ.

Враховуючи розбіжності щодо суми неврегульованого небалансу, визначеної Оператором ГРМ, та платою за несанкціонований відбір, що визначена Оператором ГТС, позивач просив суд стягнути зі споживача грошові кошти за неврегульований небаланс у вересні 2023 року у розмірі 86 009,88 грн.

Відповідно до п. 7.4 договору, споживач зобов'язується на вимогу оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 202 Господарського кодексу України та статтею 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Так, 26.01.2024 Оператор ГРМ направив на адресу споживача вимогу № 20/17/1-02 від 25.01.2024 про сплату компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 070,77 грн. в строк до 01.02.2024 (поштове відправлення № 4900102908827).

Відповідно до усталеної судової практики, днем пред'явлення вимоги кредитором слід вважати день, у який боржник одержав надіслану йому вимогу, а в разі якщо вимогу надіслано засобами поштового зв'язку і підприємством зв'язку здійснено повідомлення про неможливість вручення поштового відправлення, то днем пред'явлення вимоги є дата оформлення названим підприємством цього повідомлення.

Як вбачається з витягу з офіційного веб-сайту Акціонерного товариства "Укрпошта", поштове відправлення № 4900102908827 було вручено одержувачу 10.02.2024.

З урахуванням положень п. 7.4 договору, споживач був зобов'язаний компенсувати позивачу вартість несанкціонованого відбору природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн. у строк до 20.02.2024 включно.

Однак, відповідач порушив свої зобов'язання за договором і не компенсував позивачу вартість несанкціонованого відбору природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн.

За таких обставин, у Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради утворилась заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" з компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн.

А отже, позовні вимоги позивача є обґрунтованими.

ЩОДО ПОВНОВАЖЕНЬ ОСОБИ, ЩО ПІДПИСАЛА ПОЗОВНУ ЗАЯВУ.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Із позовом у цій справі до господарського суду звернулась саме юридична особа - Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (ідентифікаційний код: 44907200) в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (ідентифікаційний код: 45087207), а не філія в інтересах юридичної особи.

Позовна заява підписана представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", адвокатом І.Б. Гончаренко.

Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

При цьому, частинами 1, 2 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Повноваження І.Б. Гончаренко на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" у господарському суді підтверджуються нотаріально посвідченою довіреністю від 06.11.2023, зареєстрованою в реєстрі за № 361.

Наявність у І.Б. Гончаренко статусу адвоката підтверджується копією наданого свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 1603 від 02.10.2006.

При цьому, нормами чинного законодавства не зобов'язано довірителя вказувати у виданій представникові довіреності про наявність у повіреного статусу адвоката.

Натомість, відповідач, наполягаючи на відсутності у І.Б. Гончаренко повноважень на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" у господарському суді, вдається до надмірного формалізму.

Разом з цим, за висновками ЄСПЛ, формалізм у судовому процесі не повинен містити ознаки навмисного перешкоджання особі у доступі до правосуддя.

ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Обставини, на які посилається позивач, доводяться типовим договором розподілу природного газу з додатками (том 1 а.с. 13 - 18), заявою - приєднання від 01.06.2023 (том 1 а.с. 12), інформаційним листом (том 1 а.с. 19), повідомленням № 1017 від 28.08.2023 (том 1 а.с. 20), листом від 31.08.2023 № 137 (том 1 а.с. 21), протоколом № 9/23 від 12.10.2023 (том 1 а.с. 22), розрахунком (том 1 а.с. 23), актом наданих послуг (том 1 а.с. 24), рахунком на оплату (том 1 а.с. 25), актом звірки (том 1 а.с. 26), авізо № 120 від 30.09.2023 (том 1 а.с. 27), актом про несанкціонований відбір (том 1 а.с. 28 - 29), довідкою (том 1 а.с. 30), платіжною інструкцією №2814 від 20.10.2023 (том 1 а.с. 31), роздруківками з інформаційної платформи (том 1 а.с. 32 - 34), повідомленням про споживачів у зоні ліцензійної діяльності (том 1 а.с. 35 - 55), вимогою з додатками направлення (том 1 а.с. 56 - 59).

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради (місцезнаходження: вул. Феодосіївська, буд. 7, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код: 30982775) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (ідентифікаційний код: 44907200; місце реєстрації: вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116) в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (ідентифікаційний код: 45087207; місце реєстрації: вул. О. Кониського, буд. 5, м. Дніпро, 49101) компенсацію за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 028 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 17.06.2024.

Суддя М.О. Ніколенко