Справа №443/982/24
Провадження №3/443/497/24
іменем України
14 червня 2024 року суддя Жидачівського районного суду Львівської області Сливка С.І., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої машиністом-пакувальником на ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат», яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 ухилялася від виконання передбачених ст.150 СК України батьківських обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке проявилося в тому, що 02.05.2024 року о 14.11 год. останній керуючи автомобілем марки «ВАЗ 2104», державний номерний знак НОМЕР_1 , не був уважним, здійснюючи розворот заднім ходом, не переконавшись, що це буде безпечно і не створить перешкод іншим учасникам дорожнього руху, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб, внаслідок чого здійснив наїзд на припаркований автомобіль марки «Audi», державний номерний знак НОМЕР_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, однак не досягнув шістнадцятирічного віку.
ОСОБА_1 під час розгляду справи визнала свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП та щиро розкаялася у вчиненому. Пояснила, що дійсно допустила неналежний догляд за своїм сином. Також зазначила, що провела із сином відповідну профілактичну бесіду щодо належної поведінки останнього.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно диспозиції ч.3 ст.184 КУпАП адміністративним правопорушенням є вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Враховуючи зазначене, суддя прийшов до висновку, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч.3 ст.184 КУпАП.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа ) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП доведеною повністю.
Зокрема, вказане підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення Серія ВАД № 373560 від 09.05.2024 року; рапортом працівника Відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області від 02.05.2024 року про реєстрацію повідомлення про адміністративне правопорушення; копією паспортна громадянина України, виданого на ім'я ОСОБА_2 згідно якого останній народився 29.05.2008 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 02.05.2024 року; наданими під час розгляду поясненнями ОСОБА_1 ..
Обставин, які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність, немає.
Обставиною, що відповідно до ст.34 КУпАП пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, є щире розкаяння винної.
Обставин, що відповідно до ст. 35 КУпАП, що обтяжують відповідальність за правопорушення, не встановлено.
При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що необхідним призначити ОСОБА_1 покарання за сукупністю правопорушень у виді штрафу в межах санкції ч.3 ст.184 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп..
Керуючись ст. ст. 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605 (шістсот п'ять ) гривень 60 копійок судового збору.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя С.І. Сливка