Справа № 216/1644/24
провадження 2-о/216/145/24
іменем України
29 травня 2024 року місто Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Кузнецова Р.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Максименко А.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Книгницької Л.А.,
розглянувши відкритому судовому засіданні в залі судових засідань №4 приміщення суду у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 про видачу обмежувального припису стосовно кривдника,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про видачу обмежувального припису, відповідно до якої просить заборонити ОСОБА_2 протягом шести місяців:
1) перебувати в місті проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ;
2) наближатись на відстань 200 метрів до місця постійного проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та її місця роботи, лікування, інших місць частого відвідування;
3) особисто і через третіх осіб розшукувати ОСОБА_1 , якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
4) вести листування, телефонні переговори з ОСОБА_1 , або контактувати з нею через інші засоби зв'язку особисто чи через третіх осіб.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 вказує, що 03 серпня 2022 року вона уклала шлюб з ОСОБА_2 . Сторони хоча і перебувають у зареєстрованому шлюбі, проте спільно не мешкають, оскільки після реєстрації шлюбу ОСОБА_2 виявився агресивною людиною, почав жорстоко ставитись до неї, вчиняв фізичне та психологічне насильство. Після одруження виявилось, що ОСОБА_2 має схильність до психотропних речовин, а тому перебуваючи в стані наркотичного та/або алкогольного сп'яніння, проявляє агресію, яка супроводжується нецензурною лайкою, погрозами застосування насильства та навіть фізичною розправою. Траплялись випадки застосування фізичного насильства, яке проявлялось у нанесені ударів у різні частини тіла, штовхані. ОСОБА_2 влаштовує сварки, псує майно: розбив вікна в будинку, пошкодив вхідні двері. Неодноразово викликалась поліція, за результатами виклику складалися протоколи про адміністративне правопорушення та направлялись до суду. За адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП ОСОБА_2 визнаний винним. Адміністративні стягнення у вигляді штрафу не чинять на ОСОБА_2 належного виховного впливу, оскільки останній є військовослужбовцем, отримує грошове забезпечення належного рівня, тому сплата штрафів не є обтяжливим покаранням для останнього. Домашнє насильство зі сторони ОСОБА_2 носить системний характер, а притягнення кривдника до адміністративної відповідальності не досягає бажаного результату, оскільки кривдник не припиняє своєї неправомірної поведінки. Психологічне насильство щодо заявника виражається у приниженні її честі та гідності, залякуванні фізичною розправою. Перебування у стані невизначеності через постійні побоювання зазнати нападу з боку ОСОБА_2 також наносить шкоду здоров'ю заявника, псує її соціальні зв'язки, знижує працездатність. Ситуація, яка склалась є психотравмуючою як для заявника та і для її близьких, адже вся родина опинилась під небезпекою з боку кривдника.
Заявник та її представник в судовому засіданні наполягали на видачі обмежувального припису та додатково пояснила, що з боку ОСОБА_2 в останній час вона стала піддаватись фізичному та психологічному насиллю.
Заінтересована особа ОСОБА_2 не скористався наданим йому законом правом на участь у судовому засіданні.
Суд, вислухавши заявника, її представника дослідивши матеріали заяви та надані учасниками докази, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 03 серпня 2022 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с.7).
Між подружжям на теперішній час склалися неприязні відносини.
Відповідно до п.3, п. 6, п. 7, п. 8 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі. Особа, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі. Обмежувальний припис стосовно кривдника - встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов'язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.
З сайту судової влади, вбачається, що ОСОБА_2 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП (а.с. 10,11).
07.08.2023 на підставі заяви ОСОБА_1 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023041230001569 відносно ОСОБА_2 у вчиненні злочину передбаченого ст. 126-1 КК України (а.с.15).
Суд вважає встановленим факт застосування заінтересованою особою ОСОБА_2 домашнього насильства у формі фізичного насильства у відношенні своє дружини.
Враховуючи те, що заявником ОСОБА_1 доведено факт вчинення ОСОБА_2 щодо неї домашнього насильства, суд визнає його її кривдником.
Розділом IV глави 13 Цивільного процесуального кодексу України визначено порядок розгляду судом справ про видачу і продовження обмежувального припису.
Статтею 350-6 ЦПК України передбачено, що, розглянувши заяву про видачу обмежувального припису, суд ухвалює рішення про задоволення заяви або відмову в її задоволенні. У разі задоволення заяви суд видає обмежувальний припис у вигляді одного чи декількох заходів тимчасового обмеження прав особи, яка вчинила домашнє насильство, передбачених Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» на строк від одного до шести місяців.
Частиною 2 статті 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов'язків.
Частиною 3 статті 26 цього Закону передбачено, що рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків (оцінювання вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи).
На розсуд суду, наявні обґрунтовані ризики, які можуть настати у разі незастосування відносно ОСОБА_2 обмежувального припису, тому є законні підстави для його застосування в частині обмеження його спілкування з ОСОБА_1 і знаходження в місцях її постійного або тимчасового проживання, чи поруч з нею у громадських місцях, а відповідно заява підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 4,13, 82, 263, 265, 3501- 3508 ЦПК України, Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 про видачу обмежувального припису стосовно кривдника - задовольнити.
Заборонити ОСОБА_2 протягом шести місяців:
1) перебувати в місті проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ;
2) наближатись на відстань 200 метрів до місця постійного проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та її місця роботи, лікування, інших місць частого відвідування;
3) особисто і через третіх осіб розшукувати ОСОБА_1 , якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
4) вести листування, телефонні переговори з ОСОБА_1 , або контактувати з нею через інші засоби зв'язку особисто чи через третіх осіб.
Рішення суду про видачу обмежувального припису підлягає негайному виконанню, а його оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно з п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
- заітересована особа: ОСОБА_2 , РНОКПП: не відомо, місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Суддя Р.О.КУЗНЕЦОВ