Рішення від 14.06.2024 по справі 380/293/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/293/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ у Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №913150135023 ГУ ПФУ у Донецькій області від 25.08.2023 про відмову у перерахунку пенсії з 01.12.2022 згідно Постанови КМУ від 09.12.2021 № 1307 позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС 1 категорії, який отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з виконанням військового обов?язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно довідки від 07.08.2023 №153 Глинянської міської ради Львівського району Львівської області;

- зобов?язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2022,із врахуванням раніше виплачених сум, згідно Постанови КМУ від 09.12.2021 №1307, позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з виконанням військового обов?язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно довідок про розмір заробітної плати з розшифруванням за 1986 - 1990 роки, які були підготовлені на підставі первинних документів, що знаходяться в архіві Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, на найбільш вигідних умовах.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова відповідача-1 у перерахунку пенсії з 01.12.2022 за його заявою відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26 вересня 2012 року № 886» є протиправною, оскільки відповідачем не здійснено перерахунок виключно з підстав невідповідності довідки про заробітну плату Глинянської міської ради Львівського району Львівської області від 07.08.2023 №152 вимогам форми довідки про заробітну плату за роботу у зоні відчуження. Зазначена довідка про заробітну плату Глинянської міської ради Львівського району Львівської області містить інформацію про виплачені позивачу кошти, отже, містить необхідну інформацію, на підставі якої можливо здійснити перерахунок пенсії, а тому відповідач повинен був її врахувати при розгляді звернення позивача. Вважаючи спірне рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач-1 щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як одержувач пенсії по інвалідності ІІІ групи, отриманої внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Пенсія призначена відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII. Згідно з частиною 3 статті 54 Закону № 796-XII в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для ІІІ групи інвалідності - 3700 гривень. Вказує, що пенсія позивача розрахована відповідно до вимог Порядку № 1210. Згідно з пунктом 13 Порядку № 1210, ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС, виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 284,70 грн. Окрім того, згідно статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ до пенсії встановлено підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи в розмірі 40 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У відповідності до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» від 16.03.2004 № 1603-IV позивачу до пенсії встановлено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття в розмірі 50,00 гривень. Звертає увагу, що частиною 4 статті 15 Закону № 796-XII передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 року № 01-3/241-013-2 затверджено форму довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження (додаток 1), яка приймається для проведення перерахунків пенсій даній категорії громадян. Під час розгляду заяви позивача встановлено, що довідка про заробітну плату, яка була надана позивачем разом з заявою про перерахунок пенсії, за формою не відповідає листу Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/241-013-2. Тому підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні. Рішення про відмову в перерахунку пенсії від 25.08.2023 № 913150135023 є законним, належним чином обґрунтованим та скасуванню не підлягає. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідач-2 заперечив щодо задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як одержувач пенсії по інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії (зміна періоду 60 місяців заробітної плати до 01.07.2000), до якої долучив пакет документів. Зокрема, позивачем подано довідку № 152 від 07.08.202, видану Глинянською міською радою Львівської області, згідно до якої ОСОБА_1 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 24.11.1987 по 27.02.1988, в які зазначено, що відповідно до архівних документів заробітна плата та вихододні за цей період в колгоспі ім. Т. Г. Шевченка складаються у таких розмірах: листопад 1987 - 24 вихододні - зарплата 0.00144; грудень 1987 - 17 вихододнів - зарплата 0.00081; січень 1988 - 0 вихододнів - зарплата 0.00000; лютий 1988 - 66 вихододнів - зарплата 0.02543. Листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/241-013-2 було затверджено форму довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків пенсій даній категорії громадян. При розгляді поданих документів було встановлено, що довідка №152 від 07.08.2023 не відповідає встановленому зразку, затвердженому листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/241- 013-2. Отже, в матеріалах пенсійної справи позивача відсутня довідка про заробітну плату у зоні ЧАЕС згідно до затвердженої Міністерства соціального захисту населення України форми, тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до Постанови №1210 з 01.12.2022 відсутні. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 09.01.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідачем-1 22.01.2024 (вх. №5081) подано відзив на позовну заяву.

Відповідачем-2 30.01.2024 (вх. №1899ел) подано відзив на позовну заяву.

Позивачем 15.02.2024 (вх. №12423) подано відповідь на відзив.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 1 категорії та особою з інвалідністю III групи внаслідок захворювання, пов?язаного з виконанням обов?язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 19.07.2019.

Згідно до архівної довідки Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу 02.02.1993 №4948, архівної довідки Міністерства оборони України від 10.04.2003 № 4105 та копій військового квитка, встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 24.11.1987 (Наказ № 327) по 27.02.1988 (Наказ №58) та отримав дозу опромінення 9,662, внаслідок чого позивачу було встановлено 3 групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серія 10ААА № 257965 від 13.04.2021 та посвідченням серія НОМЕР_2 від 16.09.2010.

ІНФОРМАЦІЯ_1 05.03.2018 видано довідку про те, що ОСОБА_1 був мобілізований через ІНФОРМАЦІЯ_2 та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 24.11.1987 по 27.02.1988 у складі військової частини НОМЕР_3 .

ОСОБА_1 18.08.2023 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2022, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на найбільш вигідних умовах.

Оскільки під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачу заробітна плата нараховувалась за основним місцем праці, а саме у колгоспі ім. Т. Г. Шевченка, позивач до заяви надав довідки про розмір заробітної плати з розшифруванням за 1986 - 1990 роки, які були підготовлені на підставі первинних документів, що були передані після ліквідації колгоспу ім. Т.Г.Шевченка на зберігання в архів Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, а саме: довідки №24, №25, №26, №27, №28 від 31.01.2023, довідка №56 від 10.03.2023, довідка №152 від 07.08.2023.

Також позивачем було додано Розпорядження голови Золочівської районної державної адміністрації Львівської області від 2004 року «Про забезпечення зберігання документів особового складу ліквідованих підприємств, установ, організацій» та Розпорядження № 247 від 11.08.2021 «Про призначення відповідального за здійснення архівних функцій та видачу довідок про розмір заробітної плати та стажу робітників ліквідованих підприємств та апарату міської ради».

ГУ ПФУ у Донецькій області за принципом екстериторіальності прийнято рішення від 15.08.2023 №913150135023, яким відмовило у перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2022 згідно Постанови КМУ від 09.12.2021 №1307, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії, який отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з виконанням військового обов?язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки надана довідка від 07.08.2023 №152, видана Глинянською міською радою Львівського району Львівської області, не відповідає встановленому зразку (додаток 1), який затверджено листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 №01-3/241-013-2.

Вважаючи рішення ГУ ПФУ у Донецькій області від 15.08.2023 №913150135023 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 10 Закону №796-ХІІ визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Статтею 57 Закону № 796-ХІІ визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 54 Закону №796-ХІІ).

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова КМУ №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210), який відповідно до пункту 1 визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.

Згідно з частиною 4 статті 15 Закону № 796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України №1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 було внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і від 26.09.2012 № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», яка набрала чинності з 01.01.2022, крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 01.12.2022, та якою, зокрема було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 01.12.2022 на найбільш вигідних умовах.

Зазначеною постановою було передбачено, що в разі, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.

Пунктом 9 Порядку №1210, з урахуванням змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1307 від 09.12.2021, які набрали законної сили з 01.12.2022, передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за відповідною формулою.

У разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за іншою формулою.

Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи; для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках) Кв = Ку/(Ку+1) * 100%, де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.

Під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.

Отже, з аналізу вищенаведених норм матеріального права видно, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, з 01.12.2022 органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.

Як встановлено судом, доказів того, що відповідачем було виконано та проведено з 01.12.2022 перерахунок пенсії позивача на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №1307 від 09.12.2021 за документами, що містяться в матеріалах пенсійної справи на найбільш вигідних умовах, матеріали справи не містять, та відповідачами суду такі не надано.

Більше того, як вбачається з листа від 16.02.2023 №3793-2663/Б-52/8-1300/23, ГУ ПФУ в Львівській області визнає, що відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.12.2022 на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №1307 від 09.12.2021 за документами, що містяться в матеріалах пенсійної справи на найбільш вигідних умовах, проведено не було.

Окрім того, як слідує з рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 25.08.2023, відповідачем-1 не заперечується наявність в матеріалах пенсійної справи позивача довідки Глинянської міської ради Львівського району Львівської області від 07.08.2023 №152 про участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини НОМЕР_3 в період з 24.11.1987 по 27.02.1988 та отримував заробітну плату за вихододні.

Суд зауважує, що вказана довідка не втратила чинність і не є відкликаною. Доказів на спростування вказаного відповідачами не надано, а судом не встановлено.

Невідповідність форми довідки, на що вказують відповідачі, яка при цьому містить інформацію про виплачені кошти позивачу, та підставу її видачі, не може бути обґрунтованою підставою для відмови у перерахунку на підставі всіх матеріалів пенсійної справи, оскільки у відповіді на звернення позивача відповідачем не зазначено, що дані, які зазначені в довідці Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, не містять необхідної інформації, на підставі якої можливо здійснити перерахунок пенсії позивачу.

Суд звертає увагу, що стаття 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що заробітна плата для обчислення пенсії за період до 30 червня 2000 року повинна враховуватися у двох випадках: 1) якщо страховий стаж осіб починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, а також 2) за бажанням самих пенсіонерів, однак за умови, підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Щодо другого випадку, то єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Відповідна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема у постанові від 17.03.2015 у справа № 21-11а15 та Верховним Судом, зокрема у постановах від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17, від 24.04.2018 у справі № 686/6278/17, від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17, від 17.08.2023 у справі № 808/1771/18.

Пунктом 2.7 Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Отже, заробітна плата за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід) виданих у порядку встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивач при зверненні до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії надав довідки про розмір заробітної плати з розшифруванням за 1986 - 1990 роки, які були підготовлені на підставі первинних документів, що були передані після ліквідації колгоспу ім. Т.Г.Шевченка на зберігання в архів Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, а саме: довідки №24, №25, №26, №27, №28 від 31.01.2023, №56 від 10.03.2023, №152 від 07.08.2023.

Також позивачем було додано Розпорядження голови Золочівської районної державної адміністрації Львівської області від 2004 року «Про забезпечення зберігання документів особового складу ліквідованих підприємств, установ, організацій» та Розпорядження № 247 від 11.08.2021 «Про призначення відповідального за здійснення архівних функцій та видачу довідок про розмір заробітної плати та стажу робітників ліквідованих підприємств та апарату міської ради».

Таким чином, архівні довідки про заробітну плату ОСОБА_1 є первинними документами, які в розумінні пп. 3 п.2.1 Розділу ІІ Порядку №22-1 підтверджують нарахування позивачу заробітної плати за період з 1986 по 1990 роки.

Рішенням від 17.07.2018 №6-р/2018 Конституційний Суд України звернув увагу на засадничий характер обов?язку держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та на необхідність виокремлення категорії громадян України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і потребують додаткових гарантій соціального захисту у зв?язку з надзвичайними масштабами вказаної катастрофи та її наслідків. Такі гарантії, пільги та компенсації є особливою формою відшкодування завданої шкоди вказаній категорії громадян, а тому скасування чи обмеження цих пільг, компенсацій і гарантій без рівноцінної їх заміни свідчитиме про відступ держави від її конституційного обов?язку. Пільги, компенсації та гарантії є такими, що захищені Конституцією України від негативних наслідків для цієї категорії осіб при внесенні змін до законодавства України. Приписи статті 3 Конституції України, згідно з якими держава відповідає перед людиною за свою діяльність (частина друга), зобов?язують державу обґрунтовувати зміну законодавчого регулювання, зокрема, у питаннях обсягу пільг, компенсацій та гарантій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, у рішенні Конституційного Суду України (Другий сенат) від 25.04.2019 № 1-р(II)/2019 міститься висновок, згідно з яким аналіз положень, зокрема статті 16 Конституції України дає підстави для висновку, що особи, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту; за Конституцією України посилений соціальний захист вказаних категорій осіб вимагає від держави виконання обов?язку визначати такий обсяг їх соціального забезпечення, який гарантуватиме їм гідні умови життя, а також повне відшкодування заподіяної шкоди.

Конституційний Суд України у рішенні від 20.03.2020 №5-рп/2002 наголосив на недопустимості скасування окремих пільг, компенсацій та гарантій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазначивши, що «відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов?язком держави. Одним із тяжких наслідків аварії на ЧАЕС стала втрата здоров?я громадянами. Законами України таких громадян віднесено до відповідних категорій, вони потребують відновлення втраченого здоров?я, постійної медичної допомоги та соціального захисту з боку держави».

За встановлених судом фактичних обставин відмова відповідача-1 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 18.08.2023 та доданих до неї документів є безпідставною.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем-2 вказані вимоги щодо доказування правомірності спірного рішення не виконано.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку рішенню відповідача-1, яке зумовило звернення до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що таке не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України та чинному пенсійному законодавству, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Друга позовна вимога є похідною від вимоги про оскарження спірного рішення, тому, ураховуючи висновок суду про протиправність такого рішення і його скасування, також підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача-2 перерахувати з 01.12.2022 пенсію позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з виконанням військового обов?язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Постанови №1307 згідно довідок про розмір заробітної плати з розшифруванням за 1986 - 1990 роки, які були підготовлені на підставі первинних документів, що знаходяться в архіві Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, на найбільш вигідних умовах, та здійснити виплату, із врахуванням раніше виплачених сум,

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання щодо судових витрат відповідно до частини п'ятої статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (с. Перегноїв, Львівський район, Львівська область, 80722, РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (вул. Генерала Батюка, буд. 8, м. Слов'янськ, Донецька область, 84100, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 25.08.2023 №913150135023 Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (вул. Генерала Батюка, буд. 8, м. Слов'янськ, Донецька область, 84100, код ЄДРПОУ 13486010).

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати з 01.12.2022 пенсію ОСОБА_1 с. Перегноїв, Львівський район, Львівська область, 80722, РНОКПП НОМЕР_4 ) як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов?язаного з виконанням військового обов?язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26 вересня 2012 року № 886», згідно довідок про розмір заробітної плати з розшифруванням за 1986 - 1990 роки, які були підготовлені на підставі первинних документів, що знаходяться в архіві Глинянської міської ради Львівського району Львівської області, на найбільш вигідних умовах, та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. П. Хома