Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 206
Іменем України
01.11.2007
Справа №2-6/12592-2007А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі
судді Шкуро В.М.,
секретаря судового засідання Чернової К.В., розглянувши за участю представників:
від позивача - Ескендерова Ю.І., представник, дов. від 01.10.2007р.,
від відповідача - Бобришева Н.А., спеціаліст 1-ї категорії - юрист, дов. №01-14/464 від 16.04.2007р.
у відкритому судовому засіданні справу
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фонтан», м.Алушта, с.Бондаренково,
до Маломаяцької сільської ради, с.Малий Маяк,
про визнання недійсним рішення
ТОВ «Фонтан» звернулося до господарського суду АР Крим з позовом про визнання недійсним 1 пункту рішення Маломаяцької сільської ради №7-374 від 30.03.2007р. «Про продовження дії дозволу і внесені змін в рішення Маломаяцької сільської ради №25-83 від 30.07.2004р.»
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення, в частині внесення змін у рішення 25-й сесії Маломаяцької сільської ради №25-83 від 30.07.2004р., яким зменшено орієнтовну прощу передбаченої до відведення земельної ділянки з 0,40 га до 0,25 га, прийнято безпідставно, тобто без заяви відповідача і будь-яких мотивів, та без врахування усіх обставин, які мають значення для його прийняття.
У судовому засіданні представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги.
Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що є й інші бажаючі взяти в оренду у цьому місці земельну ділянку.
У судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Фонтан» є власником Туристично-оздоровчого комплексу «Карабах», який розрахований на надання сезонних послуг короткострокового проживання та оздоровлення п'ятистам фізичним особам одночасно.
З заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,40 га. в оренду позивач звернувся до Маломаяцької сільської ради. Розмір витребуваної земельної ділянки обґрунтовувався мінімальним розміром пляжної території на одну відпочиваючу особу (500 осіб х 8 кв.м.), який передбачений Правила по устрою та обладнанню пляжів на водних об'єкта АР Крим, затверджених постановою ВР АР Крим від 21.05.2003р. №567-3/03 (яка була чинною на момент звернення позивача з заявою про передачу в оренду земельної ділянки).
30.07.2004р. на 25-й сесії Маломаяцької сільської ради прийнято рішення №25-83 «Про дозвіл проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок під пляжами ТОВ «Фонтан», згідно якого позивачу дозволено підготовку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зайнятих пляжами (міжбунні простори №1-8), орієнтовною площею 0,40 га. в с.Бондаренково для передачі у довгострокову оренду (а.с. 7). Другим пунктом рішення передбачено строк його дії - на протязі року з моменту прийняття.
15.06.2006р. між ТОВ «Фонтан» та ДП «Кримське республіканське протизсувне управління» укладені договори №41/06 експлуатації берегоукріплювальних, протизсувних та пляжних споруд та фінансування робіт по їх капітальному ремонту та відновленню, №41-06-Н про надання послуг з нагляду за берегоукріплювальними спорудами та №41/06-В про надання послуг по підводному обстеженню берегоукріплювальних споруд (а.с. 26-37).
Згідно умов вищенаведених договорів, ДП «Кримське республіканське протизсувне управління», як спеціалізоване підприємство, надає в експлуатацію позивачу берегоукріплювальні споруди турбази «Карабах», ділянки від буни №2 (вкл) до буни №9 (не вкл), довжиною 470 метрів та послуги щодо їх обслуговування.
В подальшому на підставі заяви ТОВ «Фонтан» про продовження дії вищезазначеного рішення, 30.03.2007р. на 7-й сесії 5-го скликання Маломаяцької сільської ради прийнято рішення №7-374, пунктом 1 якого пункт 1 рішення Маломаяцької сільської ради №25-83 від 30.07.2004р. викладено у новій редакції, зокрема зменшено розмір орієнтовної площі передбаченої до відведення земельної ділянки з 0,40 га. на 0,25 га. Пунктом 2 дію рішення про дозвіл на складання проекту землеустрою продовжено на один рік (а.с. 8).
Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Пункт 1 рішення Маломаяцької сільської ради №7-374 від 30.03.2007р. «Про продовження дії дозволу і внесення змін в рішення Маломаяцької сільської ради №25-83 від 30.07.2004р.» прийнятий необґрунтовано, оскільки відповідачем не врахована та обставина, що в користуванні позивача перебувають берегоукріплювальні споруди турбази «Карабах», ділянки від буни №2 (вкл) до буни №9 (не вкл), саме довжиною 470 метрів. Відповідачем також порушений принцип участі особи у процесі прийняття рішення, оскільки позивач не подавав заяву про зміну розміру передбаченої до відведення земельної ділянки, а лише клопотав про продовження строку дії рішення від 30.07.2004р. №25-83.
Окрім того, оскаржуване рішення взагалі не містить мотивів необхідності викладення пункту 1 рішення Маломаяцької сільської ради №25-83 від 30.07.2004р. в новій редакції щодо зміни розміру орієнтовної площі земельної ділянки з 0,40 га. до 0,25 га.
Стосовно посилань представника Маломаяцької сільради на зацікавленість інших осіб в отриманні у цьому місці в оренду земельної ділянки, то вони нічим не підтверджуються. Нема посилань на це і у рішенні сільради.
Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а стаття 16 ЦК України передбачає право особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового чи майнового права і інтересу. Частиною 2 ст.16 ЦК України, частиною 2 ст.20 ГК України визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема це визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органів місцевого самоврядування.
Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів місцевого самоврядування діяти тільки на підставах, у межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.
Згідно ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України визнаються незаконними у судовому порядку.
Способи захисту цивільних прав визначені статтею 16 ЦК України, зокрема це визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування.
Зважаючи на порушення відповідачем принципів прийняття рішення та відсутності мотивів, суд приходить до висновку про необґрунтованість 1 пункту рішення Маломаяцької сільської ради №7-374 від 30.03.2007р. «Про продовження дії дозволу і внесені змін в рішення Маломаяцької сільської ради №25-83 від 30.07.2004р.». Отже пункт 1 цього рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 01 листопада 2007 року.
У повному обсязі постанова виготовлена 06 листопада 2007 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 94, 158-161, п.1, ч.2 ст. 162, 163 КАС України, суд-
Позов задовольнити повністю.
Визнати пункт 1 рішення Маломаяцької сільської ради №7-374 від 30.03.2007р. «Про продовження дії дозволу і внесення змін в рішення Маломаяцької сільської ради №25-83 від 30.07.2004р.» протиправним та скасувати його.
Стягнути з місцевого бюджету Маломаяцької сільської ради на користь ТОВ «Фонтан» судові витрати по оплаті судового збору в сумі 03,40 грн.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Шкуро В.М.