Ухвала від 28.05.2024 по справі 761/19272/24

Справа № 761/19272/24

Провадження № 1-кс/761/12574/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2024 рік м. Київ

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання детектива про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72023000210000004 від 02.02.2023 за ч. 3 ст. 212 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що фахівцями Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ проведено аналітичне дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за наслідками чого складено аналітичний продукт від 27.01.2023 №9.3/3.3.1/469-23.

Проведеним аналітичним дослідженням встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), укладено зовнішньоекономічний договір №GRW-02/2021/BNR від 29.10.2021 з компанією нерезидентом ІНФОРМАЦІЯ_4 ( Кіпр ) щодо оренди в останньої залізничних вагонів, на підставі якого в період 2021-2022 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») подано до ІНФОРМАЦІЯ_5 митні декларації щодо ввезення на митну територію України в режимі «тимчасове ввезення» залізничних вагонів загальною митною вартістю 56 729 103 грн.

При зазначеному ввезені залізничних вагонів в митних деклараціях та при процедурах їх митного оформлення років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») застосувало Преференцію 198, на підставі положень Додатка Е Конвенції про тимчасове ввезення від 26.06.1990, та сплатило митні платежі - податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (код 028), у розмірі 3%, 6% та 9 % від основи нарахування податку на додану вартість за ставкою 20%.

Однак, преференція 198 - товари, що можуть поміщуватись в режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами відповідно до положень Додатка Е до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 рік).

Відповідно до статті 103 Митного кодексу України, тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Згідно зі статтею 1 Додатка Е Конвенції про тимчасове ввезення, часткове звільнення означає звільнення від сплати частини суми ввізного мита й податків, які мали б бути стягнуті, якби товари пройшли процедуру митного оформлення для використання в межах території ввезення, за станом на дату, на яку на них було поширено режим тимчасового ввезення.

Згідно інформації наданої ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до листа №7.8-1/28.7/8.14/12464 від 04.07.2023 встановлено, що років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») за кожний повний або не повний календарний місяць заявленого строку перебування на митній території України товару, сплачує 3 відсотки суми митних платежів, що станом на 04.07.2023 складає 4 912 497, 32 грн., одночасно сума митних платежів, яка підлягала б сплаті у разі випуску цих товарів у вільний оббіг на митній території України становить 11 345 820,88 грн.

Крім того, в ході досудового слідства по вказаній кримінальній справі встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в період 2021-2022 років, залізничні вагони ввезенні на митну території України в митному режимі «тимчасового ввезення» відповідно до вищевказаних вантажно-митних декларації, передавало в користування іншим суб'єктам господарської діяльності.

Так встановлено, що відповідно до договору на транспортно-експедиційне обслуговування №2021/11/22-004 від 22.11.2021 укладеного між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( експедитор) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (клієнт) згідно п.п.1.1. п.1 якого, Експедитор передає у Клієнту у користування залізничні вагони (руховий склад) для здійснення останнім перевезення вантажів.

Крім того, обставини отримання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » у користування залізничних вагонів від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (нова назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») ввезених останнім на митну територію в режимі тимчасового ввезення, підтверджується листом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » №1246 від 02.10.2023.

Таким чином досудовим слідством встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (нова назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) порушено вимоги ст.105 та ст.106 Митного кодексу України, в частині передачі в користування товарів - залізничних вагонів, поміщених в митний режим «тимчасового ввезення».

Крім того, в межах досудового слідства по кримінальному провадженню №72023000210000004 встановлено, що між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) укладено договір на транспортно-експедиторське обслуговування №2020/032-Т від 08.09.2020, відповідно до якого, останнє надавало транспортно-експедиторські послуги, з використанням вагонів, ввезеними ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (нова назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») на митну територію в режимі тимчасового ввезення.

Разом з тим встановлено, що між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) укладено договір про надання послуг з організації перевезень вантажів №2020-011-Р від 26.04.2022, відповідно до якого, останнє надавало послуги з організації перевезення та користування залізничними вагонами, з використанням вагонів, ввезеними ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (нова назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») на митну територію в режимі тимчасового ввезення.

Встановлено, що вищевказаний договорів між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » підписував гр. ОСОБА_4 , який одночасно у вказаний період часу, тобто 2022 року, являвся директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (нова назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »).

В той же час встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » в період 2022 року з різними суб'єктами господарської діяльності уклало ряд договорів з додатками до них, відповідно до яких надавало транспортно-експедиційні послуги з використання залізничних вагонів які були вагонів ввезеними ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (нова назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») на митну територію в режимі тимчасового ввезення, саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ).

Так, відповідно до Преференції 198 - товари, що можуть поміщуватись в режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами відповідно до положень Додатка Е до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 рік).

Відповідно до статті 103 Митного кодексу України, тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання,

Згідно зі статтею 1 Додатка Е Конвенції про тимчасове ввезення, часткове звільнення означає звільнення від сплати частини суми ввізного мита й податків, які мали б бути стягнуті, якби товари пройшли процедуру митного оформлення для використання в межах території ввезення, за станом на дату, на яку на них було поширено режим тимчасового ввезення.

Крім того, в ході досудового слідства у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в період 2021-2022 років, залізничні вагони ввезенні на митну території України в митному режимі «тимчасового ввезення», та відповідно отримані в оренду від компанії нерезидента ІНФОРМАЦІЯ_4 (Кіпр) згідно до зовнішньоекономічного договору (контракту) №GRW-02/2021/BNR від 29.10.2021, в подальшому передавало в користування іншим суб'єктам господарської діяльності на території України.

Таким чином, слідством встановлено, що українським підприємством допущено вимоги ч. 7 ст. 106 Митного кодексу України, а саме: -у разі випуску товарів, поміщених у митний режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами, у вільний обіг на митній території України або передачі таких товарів у користування іншій особі, митні платежі сплачуються в обсязі, передбаченому законом для ввезення цих товарів на митну територію України у митному режимі імпорту, за відрахуванням суми, вже сплаченої на підставі умовного часткового звільнення цих товарів від оподаткування митними платежами. При цьому за період, коли застосовувалося таке звільнення, підлягають сплаті проценти з сум податкових зобов'язань, що підлягали б сплаті у разі, якщо б щодо таких сум надавалося розстрочення податкових зобов'язань відповідно до розділу II Податкового кодексу України.

Зазначені умисні та протиправні дії службових осіб Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_3 » призвели до заниження податку на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету України, на загальну суму 10 610 949гривень, що є особливо великим розміром.

Так, відповідно до інформації викладеній в аналітичний продукт від 27.01.2023 №9.3/3.3.1/469-23 встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) зареєстроване ІНФОРМАЦІЯ_16 (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) за номером запису: 10701020000073945 від 03.03.2018, за адресою: АДРЕСА_1 .

На даний час, з метою всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: документів реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Старший детектив ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.

Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за №72023000210000004 від 02.02.2023 за ч. 3 ст. 212 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.

Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні №72023000210000004 від 02.02.2023 - детективам (старшим детективам) Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_11 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 . ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 або іншій уповноваженій особі за їх дорученням на тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), за адресою: : АДРЕСА_2 , або інше місцезнаходження, та які стосуються реєстрації (перереєстрації)ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_1 )з можливістю їх вилучення, а саме: статут підприємства, статут підприємства в новій редакції, заява для юридичних та фізичних осіб, реєстраційна картка, довідку про взяття на облік платника податків, довідка з ЄДРПОУ, накази на призначення директорів підприємства, заступників директорів, головних бухгалтерів, розпорядження, протоколи загальних зборів учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), рішення загальних зборів учасників товариства, реєстраційна заява платника податку на додану вартість, свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість, повідомлення про взяття на облік платника податку у зв'язку із зміною місцезнаходження, довіреності, акти передачі майна до статутного фонду, повідомлення від платника податку про відкриття (закриття) розрахункового рахунку в установі банку, договір про визнання електронних документів, копії сторінок паспорту та ідентифікаційного коду службових осіб, засновників (бенефіціарів), протоколів відступки від частки статутного фонду, довіреностей виданих від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (минула назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на представлення інтересів підприємства, матеріали листування з контролюючими органами.

У разі відсутності оригіналів зазначених документів, надати тимчасовий доступ до їх копій.

Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

28 травня 2024 року