СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/4177/24
ун. № 759/12237/24
14 червня 2024 року
м. Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого ГУНП в Київській області, погоджене прокурором Київської обласної прокуратури, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження ЄРДР № 720231001000000027 від 17.03.2023 за ч. 5 ст. 191 КК України, -
До суду надійшло вказане клопотання про надання дозволу на на тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження ЄРДР № 720231001000000027. Клопотання обґрунтовується тим, що, як встановлено досудовим розслідуванням, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання неправомірної вигоди, зловживаючи своїм службовим становищем, вчиняють дії спрямовані на задвоєння робіт по відновленню пошкодженої інфраструктури громади, є підстави для тимчасового доступу до речей і документів, що мають значення для кримінального провадження.
До клопотання подані матеріали на підтвердження його обґрунтованості.
Слідчий суддя, розглянувши матеріали поданого клопотання, встановив наступне.
За вимогами ч. 3 ст. 26, ч. 2 ст. 132 КПК України слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його компетенції цим Кодексом, при цьому клопотання про проведення обшуку на підставі ухвали слідчого судді подається виключно до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. Будь-яких винятків з цього приводу закон не містить, не передбачає таких і положення Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів видно, що досудове розслідування у кримінальному провадженні № 720231001000000027 здійснює ГУНП в Київській області, в складі якого діє слідчий підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з чіткими повноваженнями згідно з кримінальним процесуальним законодавством самостійного органу досудового розслідування, який за відкритими даними офіційного вебсайту ІНФОРМАЦІЯ_3 ) розташований за адресою: АДРЕСА_1 (витяг з реєстру - ІНФОРМАЦІЯ_4 - за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з даними офіційного електронного ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (адреса: ІНФОРМАЦІЯ_6 ) у вкладці « ІНФОРМАЦІЯ_7 у тому числі їх ідентифікаційних кодів, офіційних веб-сайтів, адрес електронної пошти, телефонів та адрес» місце розташування ІНФОРМАЦІЯ_4 визначено за адресою: АДРЕСА_2 , а СУ як структурний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відтак, вказаний орган досудового розслідування не знаходиться в межах територіальної юрисдикції Святошинського райсуду м. Києва, як наслідок процесуальними повноваженнями слідчого судді вказаного суду не охоплюється розгляд клопотань в межах кримінальних проваджень, які розслідуються вказаним органом досудового розслідування.
Дійсно, згідно з наявною у справі постановою про визначення групи слідчих… від 02 листопада 2023 року визначено місце проведення досудового розслідування за місцезнаходженням слідчих окремого підрозділу СУ ГУНП в Київській області (відділ розслідування особливо тяжких злочинів) на території Святошинського району м. Києва по вул. Святошинська, 2-А. Разом з тим, процесуальний закон чітко передбачає можливість подання клопотання про застосування заходів забезпечення до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться виключно орган досудового розслідування, а не його окремі підрозділи чи слідчі, їх групи, і аж ніяк не за місцем проведення досудового розслідування.
Матеріали справи не містять даних про те, що керівник органу досудового розслідування - ІНФОРМАЦІЯ_4 своїм процесуальним рішенням визначив підслідність даного провадження конкретно за ІНФОРМАЦІЯ_8 з правами самостійного органу досудового розслідування, як це випливає з положень п. 8 ч. 1 ст. 3 та п. 1 ч. 2 ст. 39 КПК України.
Більш того, за даними Положення про слідчі підрозділи Національної поліції України, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_9 № 570 від 06 липня 2017 року «Про організацію діяльності слідчих підрозділів Національної поліції України» (із змінами та доповненнями), серед вичерпного переліку слідчих підрозділів, які згідно з кримінальним процесуальним законодавством є органами досудового розслідування, згадки про будь-які структурні підрозділи слідчих управлінь ГУНП в областях немає (п. п. 1 та 2 згаданого Положення).
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України). Під час кримінального провадження слідчий суддя, керівник органу досудового розслідування, слідчий, прокурор зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства (ч. 1 ст. 9 КПК України).
Фактичне місцезнаходження структурного підрозділу органу досудового розслідування (окремих слідчих чи їх групи) не є визначальним фактором для вирішення питання щодо місця розгляду слідчим суддею клопотань слідчого чи прокурора, оскільки територіальна підсудність повинна визначатись не за фактичним місцем розташування слідчого у конкретній справі, а за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, в складі якого знаходиться слідчий підрозділ. На це системно та послідовно звертав свою увагу і Верховний Суд (постанова від 15 вересня 2020 року у справі № 554/5111/20, джерело: ІНФОРМАЦІЯ_10 ; постанова від 13 травня 2020 року у справі № 643/7208/20, джерело: ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Враховуючи викладене, необхідність надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження ЄРДР № 720231001000000027 слідчим суддею за клопотанням органу досудового розслідування, який не знаходиться в межах територіальної юрисдикції суду, не доведена. Подане клопотання не відповідає загальним правилам звернення до слідчого судді з клопотанням про заходи забезпечення, про які йдеться у ч. 2 ст. 132 КПК України, а тому в задоволенні вказаного клопотання належить відмовити. Слідчий суддя бере при цьому до уваги те, що передбачена законом процесуальна форма вирішення такого роду клопотань може полягати у прийнятті рішення або про його задоволення, або про відмову в цьому.
Керуючись ст. ст. 26, 132, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого ГУНП в Київській області, погоджене прокурором Київської обласної прокуратури, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів в межах кримінального провадження ЄРДР № 720231001000000027 від 17.03.2023 за ч. 5 ст. 191 КК України - залишити без задоволення через порушенням правил підсудності під час звернення з клопотанням до слідчого судді.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1