Справа №705/3546/24
1-кс/705/858/24 УХВАЛА
13 червня 2024 року м.Умань
Слідчий суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
старшого слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024250320000819 від 20.05.2024,
Старший слідчий Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області з клопотанням, погодженим прокурором Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024250320000819 від 20.05.2024.
Із клопотання вбачається, що СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320000819 від 20.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану» № 2102-ІХ від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, який в подальшому неодноразово продовжено.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини 2 статті 102 пунктів 1, 17, 20 частини 1 статті 106 Конституції України оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ, організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку зокрема: своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.
Указ Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 2105-ІХ від 03.03.2022, відповідно до якого загальна мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності зазначеного Указу.
Крім цього, строк проведення загальної мобілізації продовжено 14.02.2024 Указом Президента України № 50/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» № 3565-ІХ від 06.02.2024, відповідно до якого загальна мобілізація продовжується протягом 90 діб із дня набрання чинності зазначеного Указу.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25 - річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а відповідно до ст. 22 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років та 65 років в залежності від рангу.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених Указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану як встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Відповідно до пункту 8 Розділу І та пунктів 1-2 Розділу ІІ «Порядку ведення Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 418 від 08.08.2017, завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів для забезпечення здійснення заходів щодо переведення Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів, на організацію і штати воєнного часу, а також для доукомплектування їх особовим складом у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників і військовозобов'язаних для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; документальне оформлення військово-облікових документів призовників і військовозобов'язаних; бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснення контролю за виконанням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку; 1. відомості реєстру є інформація про персональні та службові дані військовозобов'язаного (призовника) ; 2. до персональних даних військовозобов'язаного (призовника) належать: прізвище; власне ім'я (усі власні імена); по батькові (за наявності); дата народження; місце народження; стать; місце проживання та місце перебування; відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження); реквізити паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); відомості про документи, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою чи безвісно відсутньою; відомості щодо визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності); відомості про зайнятість (місце роботи, посада); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); відцифрований образ обличчя особи; відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; відомості про освіту та спеціальність.
Відповідно до пунктів 2-8 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також пункті 2-14 цих Правил.
Тобто, на усій території України, з 24.02.2022 до даного часу, під час дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації діє заборона на виїзд за межі державного кордону України військовозобов'язаних чоловіків громадян України, призовного віку, придатних до військової служби за винятком окремих категорій, а саме: чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років; чоловіків, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; чоловіків, які здійснюють супровід осіб (дітей) з інвалідністю або осіб, які потребують постійного догляду; чоловіків-військовослужбовців, які їдуть на лікування внаслідок поранень на війні; чоловіків, які постійно проживають за кордоном; чоловіків, які мають робочу візу країни ЄС; чоловіків, які заброньовані за підприємствами; держслужбовців у зв'язку з службовим відрядженням; чоловіків-водіїв та волонтерів; народних депутатів України. При цьому на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено організацію підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу.
Слідством установлено, що ОСОБА_5 , будучи обізнаним про дію воєнного стану та проведення загальної мобілізації в Україні, за невстановлених у ході проведення досудового розслідування обставин, вступив у злочинну змову з невстановленими особами щодо організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, усуненням перешкод у цьому для військовозобов'язаних чоловіків громадян України призовного віку за грошову винагороду шляхом забезпечення протиправного внесення відомостей до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних.
Так, ОСОБА_5 10.05.2024, о 15 год. 00 хв., перебуваючи в АДРЕСА_1 , під час зустрічі із громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надав роз'яснення процедури виїзду за кордон в умовах мобілізації у військовий час, повідомивши, що має знайомих, які можуть посприяти у підготовці документів, із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних в частині придатності до військової служби, що дасть у подальшому змогу виїхати за межі України, зазначивши, що для виготовлення і підготовку всіх необхідних для перетину кордону та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних документів йому потрібно надати грошові кошти у сумі 60000 гривень. Також зазначив, що для підготовки документів ОСОБА_6 необхідно надати копії його особистих документів і військовий квиток.
У подальшому, 04.06.2024 ОСОБА_5 о 21 год. 00 хв., перебуваючи за місцем свого проживання по АДРЕСА_2 , зателефонував до ОСОБА_6 та повідомив останнього про необхідність отримання «авансу для завірення документів» в сумі 1000 гривень і надав номер банківської карти № НОМЕР_1 , на яку необхідно перерахувати грошові кошти в обумовленій сумі.
Після чого, 10.06.2024 ОСОБА_5 у вечірній час, перебуваючи у невстановленому місці, під час телефонної розмови із ОСОБА_6 повідомив останнього про необхідність отримання грошових коштів в сумі 15 000 гривень та зазначив, що веде перемовини щодо його переправлення через державний кордон України, та в разі досягнення домовленостей із невстановленими особами останньому потрібно буде передати грошові кошти.
У подальшому, 11.06.2024 ОСОБА_5 , зустрівшись об 11 год. 00 хв., в м. Умань Черкаської області поблизу ринку «Вечірній», по Івангородській площі, з ОСОБА_6 , який надав добровільну згоду на участь у проведенні негласних слідчих (розшукових) дій, роз'яснив останньому процедуру виїзду за кордон, пред'явивши останньому фотознімок документу (дозвіл на перетин державного кордону), та в подальшому роз'яснив, що надасть контактну інформацію щодо особи, яка посприяє у перетині кордону ОСОБА_6 , та зазначивши, що вартість організації переправлення через державний кордон України становите 60000 гривень, які йому зараз особисто необхідно передати.
Після цього, діючи умисно, з корисливих мотивів, реалізовуючи злочинний умисел, отримав від ОСОБА_6 частину грошових коштів у сумі 15000 (п'ятнадцять тисяч) гривень, які є несправжніми (імітаційними) грошовими купюрами номіналом по 500 (п'ятсот) гривень кожна, в кількості 30 (тридцять) банкнот, за сприяння у незаконному переправленні через державний кордон України, усунення перешкод у цьому для військовозобов'язаного чоловіка, громадянина України призовного віку, за грошову винагороду, після чого був затриманий працівниками поліції.
Так, 11.06.2024 за адресою: АДРЕСА_3 (автобусна зупинка ЗОШ № 14 поблизу ринку «Вечірній», по Івангородській площі), в порядку ст. 208 КПК України, безпосередньо після вчинення злочину затримано ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , в ході затримання проведено особистий обшук останнього, під час якого вилучено: 30 купюр номіналом по 500 гривень з ідентичними серіями та номерами: ГК 7784501 та мобільний телефон марки «HUAWEI», ІМЕІ: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , з сім-картою оператора мобільного зв'язку номер НОМЕР_4 .
Разом з тим, за місцем проживання ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_2 , 11.06.2024 в період часу з 13:22 год. по 14:07 год. проведений невідкладний обшук, в ході якого виявлено та вилучено речі та предмети, які мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як докази під час судового розгляду, а саме: копії паспорта громадянина України та карти ідентифікаційного податкового номеру (ІПН) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , копія військового квитка громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та банківську карту банку АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_1 .
Зважаючи на викладене, за наявності достатніх підстав вважати, що за місцем проживання ОСОБА_5 можуть знаходитись речі та предмети, які можуть мати значення для досудового розслідування, оскільки відповідно до показів потерпілого ОСОБА_6 затриманий ОСОБА_5 отримував від нього грошові кошти та копії документів, неподалік свого місця проживання, а тому може зберігати їх там.
Так, на підставі викладеного 11.06.2024 в період часу з 13 год. 22 хв. по 14 год. 07 хв. старшим слідчим СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітаном поліції ОСОБА_3 , на підставі ч. 3 ст. 233 КПК України, проведено невідкладний обшук за адресою: АДРЕСА_2 , в ході чого виявлено та вилучено: копії паспорта громадянина України та карти ІПН ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , копію військового квитка громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та банківську карту банку АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_1 .
11.06.2024 вище зазначені речі та предмети оглянуто та визнано речовими доказами по кримінальному провадженню.
У даному випадку речовими доказами у кримінальному провадженні являються: копії паспорта громадянина України та карти ІПН ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , копія військового квитка громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та банківська карта банку АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_1 .
Зв'язок вищевказаних предметів з розслідуваним кримінальним правопорушенням обумовлено тим, що саме вищевказані предмети являються безпосереднім знаряддям та об'єктами вчинення злочину.
Слід зауважити, що станом на момент проникнення до квартири АДРЕСА_4 , де проживає ОСОБА_5 , та проведення в ній невідкладного обшуку були наявні підстави вважати, що зволікання з невідкладним і раптовим виявленням і вилученням зазначених предметів, пов'язане з необхідністю звернення до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку та їх вилучення, могло призвести до їх приховування, перетворення або знищення, оскільки за вказаною адресою проживають члени сім'ї підозрюваного.
Беручи до уваги вищевикладене, а також те, що виявлені та вилучені предмети і речі, які в подальшому можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні, на даний час виникла необхідність звернутись з клопотанням про надання дозволу щодо проведеного невідкладного обшуку на підставі ч. 3 ст. 233 КПК України.
У судовому засіданні старший слідчий СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 клопотання підтримала, просила суд задовольнити його в повному обсязі. Вказала, що проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_2 без ухвали слідчого судді було зумовлено необхідністю збереження речей, що мають важливе значення в даному кримінальному провадженні. Проведення невідкладного обшуку було зумовлене відсутністю дозволу на проникнення до володіння особи та уникненням можливості знищення чи приховування таких речей або документів. Крім того, просила долучити до матеріалів клопотання довідку ОСББ «Світанок (Мазепи, 5-Б)» за вих. № 013 від 13.06.2024, якою підтверджується місце проживання підозрюваного ОСОБА_5 за адресою проведення невідкладного обшуку, та копію рішення Виконавчого комітету Уманської міської ради від 25.03.2004.
Слідчий суддя, вислухавши старшого слідчого СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, дослідивши матеріали клопотання, встановив таке.
20.05.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером № 12024250320000819 внесені відомості про те, що 20.05.2024 до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали з Управління стратегічного розслідування про те, що житель міста Умань за грошову винагороду сприяє у виготовленні документів для громадян України, на підставі яких останні можуть здійснити незаконний перетин кордону України. Відомості внесені до ЄРДР за ч. 3 ст. 332 КК України.
11.06.2024 у період часу з 13 год. 22 хв. по 14 год. 07 хв., з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення старшим слідчим Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі ч. 3 ст. 233 КПК України, було проведено невідкладний обшук у зв'язку з врятуванням майна, а саме збереження речових доказів, під час якого було виявлено та вилучено: копії паспорта громадянина України та карти ІПН ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копія військового квитка громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; банківську карту банку АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_1 .
Згідно з довідкою ОСББ «Світанок (Мазепи, 5-Б)» за вих. № 013 від 13.06.2024 ОСОБА_5 , 1995 року народження, проживає за адресою: АДРЕСА_2 , разом з бабусею ОСОБА_7 , матір'ю та братами. Квартира не приватизована.
Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням.
До клопотання мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Частина 3 статті 233 КПК України визначає, що слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення. У такому разі прокурор, слідчий, дізнавач за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.
Вивченням матеріалів кримінального провадження, копії яких додані до клопотання та на які наявні посилання у самому клопотанні, встановлено, що старшим слідчим ОСОБА_3 був проведений невідкладний обшук за адресою: АДРЕСА_2 , з метою збереження речей, які мають значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 12024250320000819, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками ч. 3 ст. 332 КК України, та можуть бути доказами під час судового розгляду, і дозвіл на вказану слідчу дію слідчий та/або прокурор не міг отримати у слідчого судді за браком часу.
Зважаючи на викладене, слідчий суддя доходить висновку про можливість надати старшому слідчому Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , якою проведено обшук без ухвали слідчого судді, дозвіл на проведений обшук.
Керуючись ст. ст. 233, 234, 235, 237 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати старшому слідчому СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 дозвіл на проведення 11 червня 2024 року в період часу з 13 год. 30 хв. по 14 год. 07 хв. обшуку в квартирі АДРЕСА_4 , з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя вчинення кримінального правопорушення та майна, яке здобуте у результаті його вчинення, а саме: копії паспорту громадянина України та карти ІПН ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копії військового квитка громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; банківської карти банку АТ КБ «ПриватБанк» № НОМЕР_1 .
Ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1