Номер провадження: 23-з/813/833/24
Номер справи місцевого суду: 515/821/24
Головуючий у першій інстанції
Доповідач Кострицький В. В.
13.06.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі судді судової палати у цивільних справах
Кострицького В.В., розглянувши подання в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області Дем'янової О.А. про направлення до іншого суду матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст. 156 КУпАП,
До Одеського апеляційного суду надійшло подання в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області Дем'янової О.А. про направлення до іншого суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 156 КУпАП.
Вказане подання мотивоване тим, що здійснити автоматизований розподіл цієї справи між суддями неможливо, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
20 травня 2024 року в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області звернулась з поданням про направлення до іншого суду матеріалів справи, мотивуючи його тим, що неможливо утворити склад суду в Татарбунарському районному суді Одеської області.
Вивчивши матеріали провадження, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про таке.
Стаття 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною 17.07.1997 року, наголошує на тому, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст. 276 КУпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, або проживання правопорушника, або за місцем реєстрації транспортного засобу.
Згідно із ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Нормами чинного КУпАП не визначений порядок вирішення питання про зміну підсудності по справам про адміністративні правопорушення, разом з тим в практичній діяльності трапляються випадки неможливості утворення складу суду для розгляду конкретної справи, у зв'язку з чим апеляційний суд вважає необхідним застосувати аналогію права, а саме ст.ст. 32, 34 КПК України.
Як вбачається зі змісту подання та матеріалів провадження, в Татарбунарському районному суді Одеської області у однієї судді закінчились повноваження, а тому здійснити розподіл справ і матеріалів не вбачається можливим.
На підставі вищевикладеного, автоматизованою системою розподілу справи між суддями видано інформацію щодо неможливості розподілити справу між суддями Татарбунарського районного суду Одеської області (а.с.17).
Відповідно до ч. 13 ст. 31 КПК України у разі якщо в суді першої або апеляційної інстанції, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження, неможливо утворити склад суду, передбачений цією статтею, кримінальне провадження здійснює найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду.
У даному конкретному випадку йдеться не про кримінальний злочин, а про адміністративне правопорушення, але, оскільки КУпАП не передбачає звернення до апеляційного суду із поданням про направлення до іншого суду матеріалів справи, вважаю за необхідне застосувати аналогію права.
Враховуючи викладене, а також те, що в територіально наближеному до Татарбунарського районного суду Одеської області, а саме Саратському районному суду Одеської області кількість суддів на робочому місці з повноваженнями, які можуть відправляти правосуддя становить 2 суддів, з метою економії процесуальних засобів, виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, апеляційний суд вбачає розумним і доцільним, задовольнити подання в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області та направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 156 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , до територіально наближеного суду, а саме до Саратського районного суду Одеської області для розгляду по суті.
Керуючись ст.ст. 7, 32, 34 КПК України, ст.ст. 7, 276, 294 КУпАП, суддя, -
Подання в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області Дем'янової О.А. задовольнити.
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 156 КУпАП, направити для розгляду по суті до Саратського районного суду Одеської області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Одеського апеляційного суду В.В. Кострицький