Справа№938/532/24
Провадження № 3/938/336/24
13 червня 2024 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Джус Р.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов з Верховинського районного відділення поліції Головного управління національної поліції України в Івано-Франківській області
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, неодруженого, на утриманні неповнолітніх дітей немає,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю:
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ;
законного представника: ОСОБА_2 ;
22.05.2024 ОСОБА_1 , 22.05.2024 о 13год 00хв. в смт Верховина по вул. Винниченка Верховинського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21099», номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керувати транспортними засобами, чим порушив п.2.1 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.126 КУпАП.
Згідно з ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративне правопорушення, передбачені, зокрема ч.2 ст.126 КУпАП.
Разом з тим, згідно вимог ст.221 КУпАП судам підсудні справи, передбачені ч.2 ст.126 КУпАП лише у випадку, коли таке правопорушення вчинене неповнолітнім.
Враховуючи, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, на момент вчинення правопорушення та розгляду справи є неповнолітньою, то дана справа підвідомча суду.
Розгляд адміністративного матеріалу суддею призначено на 13.06.2024.
В судове засідання, призначене судом з'явилася особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його законний представник ОСОБА_2 .
В судовому засіданні, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вину у вчиненому визнав. Пояснив, що того дня, 22.05.2024, батько косив біля хати траву мотокосою, та попросив його піти на АЗС, щоб придбати бензин для мотокоси. Оскільки до АЗС від їхнього будинку відстань, не мала, то він вирішив взяти батьків автомобіль, який стояв припаркований на подвір'ї. Дозволу в батька, він не питав. По дорозі до АЗС його зупинили працівники поліції, які попросили пред'явити посвідчення водія, однак посвідчення водія, він, не отримував. Знає, що вчинив неправильно, зобов'язався у майбутньому більше не вчиняти аналогічного правопорушення. У вчиненому щиро розкаявся та просить його суворо не карати.
Законний представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_1 суду пояснив, що дійсно не знав, що син, поїхав на автомобілі, який взяв без дозволу. Йому зателефонував син та повідомив, що його зупинила поліція. Після чого поліцейські повідомили його, що відносно сина буде складено протокол про адміністративне правопорушення, і він поїхав до них, на місце події. Вказав, що більше такого не повториться. В судовому засіданні просив сина суворо не карати, повідомив, що з сином проведена бесіда профілактичного характеру, та син розкаюється у вчиненому. Просив передати сина, йому під нагляд.
Заслухавши у судовому засіданні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його законного представника, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст.ст.254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.
Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Так, ч.2 ст.126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування таким транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Відповідно до п.п.2.1А Правил дорожнього руху, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП, крім визнання вини, підтверджується письмовими матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №585536 від 22.05.2024, з якого вбачається, що 22.05.2024 ОСОБА_1 , 22.05.2024 о 13год 00хв. в смт Верховина по вул. Винниченка Верховинського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21099», номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керувати транспортними засобами, чим порушив п. 2.1 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.126 КУпАП;
- світлокопією паспорта громадянина України № НОМЕР_2 , з якого вбачається, що ОСОБА_1 станом на дату вчинення адміністративного правопорушення та розгляду протоколу відносно нього є неповнолітнім;
- відеозаписом подій 22.05.2024 на SD-диску, на якому зафіксовано факт зупинки поліцейським неповнолітнього ОСОБА_1 , який повідомив, що немає права на керування транспортними засобами. Також на вказаному диску зафіксовано факт складання протоколу за ч.2 ст.126 КУпАП, відносно неповнолітнього ОСОБА_1 , в присутності його батька ОСОБА_2 .
Відеозапис обставин події, містить достовірні дані про адміністративне правопорушення та має істотне значення для правильного вирішення даної справи та є допустимим доказом згідно положень ст.251 КУпАП.
Вищевказані докази у своїй сукупності вказують на безумовне порушення ОСОБА_1 п.2.1 "а" Правил дорожнього руху, яке зобов'язує водія механічного транспортного засобу мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Терміни притягання до адміністративної відповідальності не закінчилися.
Згідно ст.12 КУпАП, адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Відповідно до ч.1 ст.13 КУпАП, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, частинами першою, другою і третьою статті 130, статтею 139, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.?
Згідно з ст.24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; попередження; догана або сувора догана; передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Враховуючи викладене, обставини вчинення правопорушення, дані про особу правопорушника (вчинив правопорушення у неповнолітньому віці, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності), тому у відповідності до ст.24-1 КУпАП суд приходить до переконання про можливість та доцільність застосування до ОСОБА_1 заходу впливу у виді передачі під нагляд батьку ОСОБА_2 , що буде сприяти меті виховання та недопущення у подальшому скоєння правопорушень неповнолітнім.
Оскільки заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП, не є адміністративними стягненнями в розумінні ст.23 КУпАП, а є альтернативними заходами впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку, судовий збір з особи не стягується.
На підставі зазначеного та керуючись ст.ст. 13, 24-1, 126, 283, 284 КУпАП, суддя,
Неповнолітнього ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП та на підставі ст.24-1 КУпАП застосувати до нього захід впливу у виді передачі під нагляд батька - ОСОБА_2 , зареєстрованого, за адресою: АДРЕСА_2 .
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя Роман ДЖУС