Справа №293/903/24
Провадження № 3/293/596/2024
13 червня 2024 рокуселище Черняхів
Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ст.173-2 КУпАП
12.06.2024 до Черняхівського районного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №112351 від 04.06.2024 ОСОБА_1 04.06.2024 близько 13 год. 46 хв в АДРЕСА_2 , вчинив домашнє фізичне насильство відносно свого брата ОСОБА_2 , а саме штовхав та бив взуттям, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення разом з додатками до нього підлягає поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
У відповідності до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається, зокрема, на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Згідно вимог ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
З норми ст.278 КУпАП вбачається, що при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує ряд питань, одним з яких є правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №112351 від 04.06.2024 ОСОБА_1 04.06.2024 близько 13 год. 46 хв в АДРЕСА_2 , вчинив домашнє фізичне насильство відносно свого брата ОСОБА_2 , а саме штовхав та бив взуттям, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 КУпАП.
З вказаного протоколу вбачається, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 173-2 КУпАП, без зазначення частини, у той час як вказана стаття містить дві частини.
Суд позбавлений можливості самостійно кваліфікувати дії особи за частиною статті КУпАП. Зазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають розгляду справи в суді.
За таких обставин, справа не може бути розглянута у відповідності з чинним законодавством, відтак протокол про адміністративне правопорушення необхідно повернути органу, який його склав для належного оформлення у відповідності до вимог, що передбачені ст. 256 КУпАП.
Приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, суд враховує роз'яснення, які містяться у п.12 Постанови Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року, згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного, зокрема, без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Ураховуючи наведене, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 допущені порушення, які не можуть бути усунені судом при розгляді справи, відтак матеріали справи про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП необхідно повернути до Відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського районного управління поліціїГУ НП в Житомирській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, ст.173-2, 256, 278, 283 КУпАП, суддя
Адміністративні матеріали за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №112351 від 04.06.20234 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173-2 КУпАП повернути до Відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Людмила ПРОЦЕНКО