Постанова від 13.06.2024 по справі 734/2431/24

Провадження № 3/734/1638/24 Справа № 734/2431/24

ПОСТАНОВА

іменем України

13 червня 2024 року смт Козелець

Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Анохін А.М. розглянувши матеріали справи, які надійшли від Деснянської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони центрального регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи: військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 25 від 07 червня 2024 року військовослужбовець військової служби за контрактом, начальник 1 навчального курсу - старший викладач школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 капітан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи військовою службовою та матеріально-відповідальною особою у порушення вимог ст. ст. 4, 11, 16, 26, 29-31, 111-112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, підпункту 5.18.1.5 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 № 300, п. п. 13, 15 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 року № 1225, п. п. 1,4, 10, 11, розділу V Організація, ведення обліку та документальне оформлення руху військового майна у військовій частині Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністерства оборони України № 440 від 17.08.2017, достовірно знаючи вимоги керівних документів, що регламентували його діяльність, недбало ставлячись до служби, в умовах особливого періоду, маючи реальну можливість для належного виконання службових обов'язків, порушив порядок зберігання майна, яке знаходилось на його відповідальному зберіганні відповідно до акту прийому та передачі майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 від 26.11.2021 вх. № 13637/401, у період часу з 26.11.2021 до 21.02.2024 зберігання ввіреного йому у відповідальне зберігання військового майна належним чином не організував, умови зберігання, які б виключили можливість втрати військового майна 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 , яка дислокується у АДРЕСА_2 , не забезпечив, залишав ввірене йому майно без нагляду, зокрема, своїми діями створив умови для допуску до ввіреного йому військового майна сторонніх осіб, перевірку фактичної наявності ввіреного йому майна не проводив, командування військової частини про обставини, що загрожують збереженню ввіреного йому майна, встановленим порядком не повідомляв, внаслідок чого, допустив нестачу ввіреного йому у відповідальне зберігання зазначеного вище військового майна на загальну суму 237 275, 87 грн, що було встановлено у ході проведення службового розслідування з 23.02.2024 до 08.05.2024.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 25 від 07 червня 2024 року військовослужбовець військової служби за контрактом, начальник 1 навчального курсу - старший викладач школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 капітан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи військовою службовою та матеріально-відповідальною особою у порушення вимог ст. ст. 4, 11, 16, 26, 29-31, 111-112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, підпункту 5.18.1.5 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 № 300, п. п. 13, 15 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 року № 1225, п. п. 1,4, 10, 11, розділу V Організація, ведення обліку та документальне оформлення руху військового майна у військовій частині Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністерства оборони України № 440 від 17.08.2017, достовірно знаючи вимоги керівних документів, що регламентували його діяльність, недбало ставлячись до служби, в умовах особливого періоду, маючи реальну можливість для належного виконання службових обов'язків, порушив порядок зберігання майна, яке знаходилось на його відповідальному зберіганні відповідно до акту прийому та передачі майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 від 26.11.2021 вх. № 13637/401, у період часу з 26.11.2021 до 15.04.2024 зберігання ввіреного йому у відповідальне зберігання військового майна належним чином не організував, умови зберігання, які б виключили можливість втрати військового майна 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 , яка дислокується у АДРЕСА_2 , не забезпечив, залишав ввірене йому майно без нагляду, зокрема, своїми діями створив умови для допуску до ввіреного йому військового майна сторонніх осіб, перевірку фактичної наявності ввіреного йому майна не проводив, командування військової частини про обставини, що загрожують збереженню ввіреного йому майна, встановленим порядком не повідомляв, внаслідок чого, допустив нестачу ввіреного йому у відповідальне зберігання зазначеного вище військового майна на загальну суму 125277, 32 грн, що було встановлено у ході проведення службового розслідування з 17.04.2024 до 06.05.2024.

Тобто, ОСОБА_1 вказаними діями, вчинив адміністративні правопорушення передбачені ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, яке вчинене в умовах особливого періоду.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи, причину неявки суду не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.

Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервалу часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

ОСОБА_1 був повідомлений належним чином про виклик його до суду. Таким чином, суд виконав свій обов'язок щодо повідомлення правопорушника про судовий розгляд справи відносно нього. В свою чергу, ОСОБА_1 достеменно знаючи про те, що відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення, не вжив заходів, щоб дізнатись про стан відомого йому судового провадження.

Враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд може провести розгляд справ за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Не дотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.

Зазначене дає підстави і зобов'язує суддю розглянути справу без присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши об'єднані матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку до про наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП виходячи з наступного.

Згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Так, військовими службовими особами є військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 24.03.2022 № 72 військовослужбовець військової служби за контрактом ОСОБА_1 прийняв справи та посаду начальника 1 навчального курсу - старшого викладача школи загальновійськової підготовки та приступив до виконання службових обов'язків.

Згідно з ст. ст. 111, 112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир роти капітан ОСОБА_1 в мирний і воєнний час відповідає за бойову готовність роти (корабля), за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу роти (корабля), за підтримання внутрішнього порядку і додержання заходів пожежної безпеки в роті (на кораблі), за стан і збереження озброєння, боєприпасів, техніки та іншого майна роти (корабля), за успішне виконання ротою (кораблем) бойових завдань, за ведення ротного (корабельного) господарства, підпорядковується командирові батальйону (дивізіону кораблів) і є прямим начальником усього особового складу роти (корабля) та окрім іншого зобов'язаний:

підтримувати особовий склад роти (корабля), озброєння, бойову та іншу техніку в постійній бойовій готовності;

досконало знати і вміло володіти всіма видами зброї і техніки роти, правильно їх зберігати, використовувати та особисто перевіряти їх наявність, утримання та бойову готовність, проводити планові та позапланові (раптові) перевірки наявності та стану озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пально-мастильних матеріалів та майна роти;

виховувати особовий склад роти (корабля) в дусі поваги до військової служби, набутого фаху, бережливого ставлення до озброєння, бойової техніки та майна роти (корабля);

стежити за утриманням і правильною експлуатацією всіх приміщень, відведених для роти, за чистотою ділянки території, закріпленої за ротою (на кораблі - оглядати жилі та службові приміщення, постійно стежити за станом корпусу корабля), а також за проведенням заходів пожежної безпеки у роті (на кораблі);

вести встановлений облік занять з бойової підготовки та облік особового складу роти (корабля), знати чисельність (наявність і відсутність) особового складу за списком, а також наявність і стан озброєння, боєприпасів, техніки, пального та інших матеріальних засобів;

організовувати своєчасне одержання, правильну експлуатацію, збереження, технічне обслуговування і ремонт озброєння, техніки, казарменого інвентарю, речового, технічного та іншого майна роти (корабля), перевіряти не менше ніж один раз на місяць їх наявність, стан та облік (командирові корабля - не менше ніж один раз на місяць робити огляд корабля, його озброєння, боєприпасів, технічних засобів і здійснювати щоденний обхід корабля). Результати огляду озброєння, боєприпасів та техніки записувати до книги огляду (перевірки) озброєння, техніки та боєприпасів (додаток 11 до цього Статуту);

один раз на місяць звіряти дані ротного (корабельного) обліку особового складу, а також матеріальних засобів з обліковими даними військової частини;

керувати господарством роти.

Таким чином, капітан ОСОБА_1 є військовим начальником усього особового складу роти за посадою, а для військовослужбовців молодшого сержантського і старшинського складу однієї з ними військової частини та військовослужбовців рядового складу - за військовим званням, який постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, є матеріально відповідальною особою, а тому відповідно до примітки ст. 17213 та ст. 425 КК України є військовою службовою особою - суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 17215 КУпАП.

В порушення наведених вище вимог законодавства, капітан ОСОБА_1 , будучи матеріально відповідальною особою, знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків з військової служби, діючи всупереч зазначеним обов'язкам, визначеним у Статутах Збройних Сил України, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Так, відповідно до акту прийому та передачі майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 від 26.11.2021 вх. № 13637/401 у складі комісії: голова комісії ОСОБА_3 , члени комісії: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 здійснили передачу майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 від ТВП сержанта з матеріального забезпечення 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_7 , який здав майно та передав на відповідальне зберігання командиру 2 навчального взводу 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 лейтенанту ОСОБА_8 , який прийняв майно відповідно до відомостей наявності матеріальних засобів по службам, які є додатками до акту.

У подальшому, 21.02.2024 під час прийому передачі майна, яке рахується за 1 навчальним курсом школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 у відповідальне зберігання, згідно акту прийому передачі затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_9 вх. № 2140/46 від 21.02.2024 від капітана ОСОБА_1 на капітана ОСОБА_10 було виявлено недоліки та нестачу військового майна по службам відповідно до відомостей наявності матеріальних засобів по службам, які є додатками до акту.

За фактом виявлення недоліків та нестачі військового майна, яке рахується за 1 навчальним курсом школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 та знаходиться на відповідальному зберіганні у капітана ОСОБА_1 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно - господарської діяльності вх. № 423 від 23.02.2024 призначено службове розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли виявленню втрат і нестач.

У ході проведення службового розслідування за вищезазначеним фактом, у період часу з 23.02.2024 до 08.05.2024 встановлено та виявлено недоліки та нестачу військового майна по службам, яке рахується за 1 навчальним курсом школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 та знаходиться на відповідальному зберіганні у капітана ОСОБА_1 .

Крім того, відповідно до акту прийому та передачі майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 від 26.11.2021 вх. № 13637/401 у складі комісії: голова комісії - ОСОБА_3 , члени комісії: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 здійснили передачу майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 від ТВП сержанта з матеріального забезпечення 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_7 , який здав майно та передав на відповідальне зберігання командиру 2 навчального взводу 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 лейтенанту ОСОБА_8 , який прийняв майно відповідно до відомостей наявності матеріальних засобів по службам, які є додатками до акту.

У подальшому, капітан ОСОБА_1 21.02.2024 року здав справи та посаду начальника 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 та прийняв справи та посаду командира 1 навчального взводу - викладача 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки, залишивши за собою частину закріпленого майна по речовій службі, перелік якого зазначається у акті прийому-передачі майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 від 15.04.2024 року вх. № 4800/87. Факт прийняття капітаном ОСОБА_1 закріпленого за ним майна підтверджується у акті прийому-передачі майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 від 26.11.2021 вх. № 13637/401.

У подальшому, за фактом виявлення недоліків та нестачі військового майна, яке рахується за 1 навчальним курсом школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 та знаходиться на відповідальному зберіганні у капітана ОСОБА_1 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності № 898 від 17.04.2024 призначено службове розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли виявленню втрат і нестач, а також встановлення ступня вини посадових осіб, чиї дії стали причиною вчинення правопорушення.

У ході проведення службового розслідування за вищезазначеним фактом, у період часу з 17.04.2024 до 06.05.2024 встановлено, що під час прийому - передачі майна та матеріальних засобів 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 комісією у складі: голова комісії - майор ОСОБА_11 , члени комісії - лейтенант ОСОБА_12 , молодший лейтенант ОСОБА_13 , головний сержант ОСОБА_14 , було виявлено нестачу майна речової служби, яке закріплене за командиром 1 навчального взводу - викладачем 1 навчального курсу школи загальновійськової підготовки військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_1 .

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, строк дії воєнного стану в Україні продовжується. Тобто, на момент складення адміністративного протоколу на всій території України діє особливий період.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ч. 2 ст. 172-15 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його щирого каяття, суд вважає за необхідне призначити адміністративне стягнення у виді штрафу. Накладення такого стягнення відповідає принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу.

Підстав для призначення правопорушнику стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті, передбаченого санкцією ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, суд не вбачає.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Оскільки, ОСОБА_1 є військовослужбовцем і вчинене правопорушення пов'язане з проходженням військової служби, то він підлягає звільненню від сплати судового збору.

Керуючись ст. 33, ст. 172-15, ст. 221, ст. 284, ст. 289, ст. 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Андрій АНОХІН