Постанова від 13.06.2024 по справі 120/13089/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/13089/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Жданкіна Наталія Володимирівна

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

13 червня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив суд:

Визнати протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови мені встановити 31-й тарифний розряд (тарифний коефіцієнт 3,44) за посадою військового комісара районного військового комісаріату відповідно до Додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Постанова № 704).

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 встановити мені 31-й тарифний розряд (тарифний коефіцієнт 3,44) за посадою військового комісара районного військового комісаріату, відповідно до Додатку 1 Постанови № 704.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (Закон № 2262-ХІІ), положень Постанови № 704, із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу, розрахованого з 31-го тарифного розряду (тарифний коефіцієнт 3,44), окладу за військове звання та інших щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 від 30.08.2017 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06.02.2024 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.02.2024 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що посада військового комісара районного військового комісаріату є ідентичною посаді начальника районного центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу позивача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зауважив, що не є доведеними твердження позивача, що на сьогоднішній день посаді військового комісара районного військового комісаріату відповідає посада начальника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки ні позивач, ні ІНФОРМАЦІЯ_3 не наділений повноваженнями визначати відповідність посад.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2024, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України № 541 від 15.08.2011 ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за п. "б" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу. Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 по стройовій частині від 23.08.2011 №99 його виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

На час звільненні з військової служби позивач займав посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Обчислення пенсії позивача з 01.04.2012 здійснювалось виходячи із складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1075,00 грн; оклад за звання - 130,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 421,75,00 грн; 100% ;надб./ за виконання завдань 50% - 813,38 грн, надбавка за таємн. 15% - 161,25,00 грн; надбавка за квал. 2,5 % - 26,88 грн; премія 90% - 967,50 грн.

На виконання Постанови № 704 та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України», відповідач виготовив довідку станом на 01.03.2018 №ХЛ64346 про розмір грошового забезпечення позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2017. Відповідно до даної довідки посадовий оклад ОСОБА_1 становив 4930,00 грн, що згідно з додатком 24 до наказу Міністра оборони від 01.03.2018 №90 відповідає 23 тарифному розряду.

На виконання розпорядження Міністра оборони від 26.03.2018 №248/1479 в обласному, районних (міських) військових комісаріатах було встановлено тарифні розряди для всього особового складу, в тому числі і для військового комісара районного військового комісаріату - 26, в зв'язку з чим, 10.10.2018 відповідачем було виготовлено оновлену довідку №ХЛ64346 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018. Відповідно до даної довідки посадовий оклад ОСОБА_1 становив 5360,00 грн, що згідно з додатком 24 до наказу Міністра оборони від 01.03.2018 №90 відповідає 26 тарифному розряду.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 27.03.2023 по справі №120/425/23 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень Постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та інших щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022, 2023 календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 та з 01.02.2023.

На виконання вказаного рішення суду від 27.03.2023 у справі №120/425/23 відповідачем сформовано оновлену довідку від 09.06.2023 за №ХЛ64346 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з 01.01.2023. Відповідно до даної довідки посадовий оклад останнього становить 8160,00 грн, що згідно з додатком 24 до наказу Міністра оборони від 01.03.2018 №90 відповідає 26 тарифному розряду.

В червні 2023 року позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якій окрім іншого, просив встановити йому 31 тарифний розряд за посадою начальника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (тарифний коефіцієнт 3,44) та підготувати до ГУ ПФУ у Вінницькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії, розраховану з 31 тарифного розряду за посадою (тарифний коефіцієнт 3,44).

Листом №952/9/6550 від 07.07.2023 ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив, що на час звільнення з військової служби позивач займав посаду " ІНФОРМАЦІЯ_6 ". Станом на день формування відповіді за даною посадою встановлено 26 тарифний розряд. Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави для складання довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Позивач не погодився із вказаною відмовою та звернувся до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо видачі вказаних довідок та визначення у них тарифного розряду за посадою відповідають вимогам законодавства України.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведені положення статті 43 Закону №2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Частиною 18 статті 43 Закону № 2262- ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Позивач був звільнений з посади "Військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_7 ".

01.01.2008 набрала чинності постанова Міністрів України від 07 листопада 2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", якою, зокрема, затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1-8.

Згідно з додатком № 1 до постанови "Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, внутрішніх військ МВС та Держспецтрансслужби за основними типовими посадами" розмір посадового окладу військової ланки, територіальних органів (підрозділів) за посадою "командир полку, командир загону, завідувач сектору регіонального управління" становить 1050-1150 грн.

Обчислення пенсії позивача з 01.04.2012 здійснювалось виходячи із складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1075,00 грн; оклад за звання - 130,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 421,75,00 грн; 100% надб./ за виконання завдань 50% - 813,38 грн., надбавка за таємн. 15% - 161,25,00 грн; надбавка за квал. 2,5 % - 26,88 грн; премія 90% - 967,50 грн.

Правильність визначення посадового окладу в розмірі 1075,00 грн позивачем визнається та у даній справі не оскаржується.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704, якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1) та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 14) до Постанови № 704. Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Згідно з пунктом 4 Постанови № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Міністром оборони України 01 березня 2018 року прийнято Наказ № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Зокрема, пунктом 1 цього наказу установлено:

тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу;

співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу;

тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників, але не більше 99 відсотків розміру окладу безпосереднього військового керівника;

якщо назва посади безпосереднього військового керівника містить слово "заступник", - тарифний розряд для заступника такого керівника відповідно до абзацу четвертого пункту 1 цього наказу на підставі тарифного розряду військового керівника аналогічного підрозділу, який не є заступником керівника вищого рівня. У разі відсутності в штаті такої посади військового керівника тарифний розряд для посади заступника цього керівника встановлюється відповідно до схеми, визначеної у додатку 23 до цього наказу;

тарифні розряди за посадами керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу, які одночасно є помічниками відповідних керівників (командувачів, командирів, начальників штабів, управлінь тощо), на рівні посадових окладів відповідних керівників аналогічних структурних підрозділів, крім посад осіб офіцерського складу, тарифні розряди яких встановлюються згідно зі схемами, визначеними в додатках 1 - 22 до цього наказу.

Отже, відповідно до Постанови № 704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом № 90 установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках №№ 23, 24 до цього наказу.

Встановлено, що починаючи з 2012 року позивач отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1075 грн, що відповідало 23 тарифному розряду. У зв'язку з цим, 16.03.2018 відносно позивача ІНФОРМАЦІЯ_8 було сформовано довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, в якій розмір посадового окладу визначено в сумі 4930,00 грн, що відповідає 23 тарифному розряду.

На виконання розпорядження Міністра оборони від 26.03.2018 №248/1479 в обласному, районних (міських) військових комісаріатах було встановлено тарифні розряди для всього особового складу, в тому числі і для військового комісара районного військового комісаріату - 26, в зв'язку з чим, 10.10.2018 відповідачем було виготовлено оновлену довідку №ХЛ64346 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018. Відповідно до даної довідки посадовий оклад ОСОБА_1 становив 5360,00 грн, що згідно з додатком 24 до наказу Міністра оборони від 01.03.2018 №90 відповідає 26 тарифному розряду.

Відповідно до примітки до додатку №24 до Наказу № 90 ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Отже, у разі, якщо посадові оклади за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності Постановою № 704, не визначені у схемах, наведених у додатках 1-22 до Наказу № 90, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з додатком 24 до Наказу № 90.

Посада ІНФОРМАЦІЯ_6 , з якої позивач був звільнений у 2011 році, не визначена у схемах, наведених у додатках 1-22 до Наказу № 90, а тому має застосовуватися схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з додатком 24 до Наказу № 90, що й вчинено відповідачем з урахуванням розпорядження Міністра оборони від 26.03.2018 №248/1479.

Після визначення відповідачем тарифного розряду посади позивача, яку він займав до свого звільнення зі Збройних Сил України у 2011 році на підставі наказу Міністерства оборони України 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 року за № 315/31767, законодавцем не приймалися нові нормативно-правові акти, які б по іншому врегульовували порядок визначення тарифного розряду для визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідно до Постанови № 704.

Наказом Міністерства оборони України 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" не встановлено права чи обов'язку відповідних суб'єктів визначати тарифні розряди посадових осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби до 01 березня 2018 року, на підставі посадових обов'язків за посадою, яку особа займала до 01.03.2018 шляхом їх порівняння з посадовими обов'язками за новими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, а тому суд відхиляє доводи позивача про протиправність оскаржуваних дій з посиланням на твердження про подібність посадових обов'язків за посадами.

З урахуванням наведеного у сукупності колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача відповідають вимогам законодавства України.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.