Справа № 320/48939/23 Головуючий у 1-й інстанції: Діска А.Б.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
13 червня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Черпака Ю.К.,
суддів Маринчак Н.Є., Штульман І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни, поданої в інтересах ОСОБА_1 , на рішення на рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У грудні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач/апелянт) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач/пенсійний орган) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 10988 від 01 жовтня 2021 року про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 10988 від 01 жовтня 2021 року про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог послався на безпідставність не здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення саме з 01 січня 2018 року, а здійснення такого перерахунку з 01 квітня 2019 року.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - адвокат Єрьоміна В.А., посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Доводи апеляційної скарги аналогічні, заявленим у позовній заяві, містять посилання на неповне з'ясування обставин справи судом першої інстанції та невідповідність його висновків таким обставинам. На думку апелянта, у нього наявні правові підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі нової довідки за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року. Крім того апелянт зауважив, що суд першої інстанції не врахував правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18, від 11 серпня 2023 року у справі № 380/103/22.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частинами першою та другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
01 жовтня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовлено та видано довідку № 10988 про розмір грошового забезпечення позивача за березень 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 за прирівняною посадою.
20 вересня 2023 року позивач, через уповноваженого представника, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про проведення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 перерахунку та виплати пенсії відповідно до нової довідки.
Листом від 26 жовтня 2023 року № 36546-36170/Н-02/8-2600/23 Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки. Відмову обґрунтовано не прийняттям Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій, а також визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, після дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2019 року у справі № 826/3858/18 законної сили.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що у позивача наявне право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, однак, звернув увагу на те, що підставою для реалізації такого права є довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року з урахуванням додаткових його складових. В той же час, спірні правовідносини в цій справі стосуються періоду з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року, однак довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01 жовтня 2021 року № 10988 видана станом на березень 2019 року, що виключає можливість здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.
Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Відповідно до статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приписами статті 63 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
13 лютого 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103), зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У Додатку 2 до Порядку № 45 наявна форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Отже, враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що саме 05 березня 2019 року (день набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
На виконання частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, довідка про розмір грошового забезпечення, видана станом на 05 березня 2019 року, є підставою для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року, яка відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підлягає врахуванню.
Викладене підтверджує правильність висновку суду першої інстанції про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії у період з 01 січня 2018 року до 31 березня 2019 року на підставі довідки, якою визначено розмір грошового забезпечення позивача за аналогічною посадою, встановленого станом на 05 березня 2019 року.
В той же час, для цілей перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року підлягає врахуванню розмір грошового забезпечення, визначений станом на 2018 рік, а не 05 березня 2019 року, однак матеріали справи такої довідки не містять.
З огляду на викладене, а також враховуючи встановлені обставини, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року.
Колегія суддів відхиляє посилання апелянта на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 11 серпня 2023 року у справі № 380/103/22, оскільки у вказаній постанові не досліджувалося питання належності довідки для перерахунку пенсії (її форма та зміст, зокрема, станом на який момент видано повноважним органом довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії). Окрім того, Верховний Суд у вказаній справі від правових висновків Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 не відступав.
Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни, поданої в інтересах ОСОБА_1 , залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Черпак Ю.К.
Судді: Маринчак Н.Є.
Штульман І.В.