Постанова від 23.05.2024 по справі 280/3747/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2024 року м. Дніпросправа № 280/3747/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року

у справі №280/3747/23

за позовом ОСОБА_2 ОСОБА_2

до Міністерства оборони України

треті особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 (малолітня дитина, в інтересах якої діє законний представник мати - ОСОБА_4 ОСОБА_4

про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

"05" червня 2023 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України в якому просили :

- визнати протиправними дії Міністерства оборони України, що полягають у резервуванні 1/4 частини розміру одноразової грошової допомоги за колишньою дружиною загиблого солдата ОСОБА_5 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі протоколу № 317 від 09 грудня 2022 року засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум;

- визнати протиправним та скасувати пункт 35 протоколу № 193/168 від 02 червня 2023 року засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, згідно змісту якого комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги Дружині загиблого 01 квітня 2022 року у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 03 травня 2022 року та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 02 листопада 2022 року № 321/КЦ/14157 - в розмірі 1/4 частини 15000000 грн, в сумі 3750000 (Три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) грн 00 коп.;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу батьку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 належні їм частини від протиправно призначеної колишній дружині загиблого солдата ОСОБА_5 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 1/4 частини розміру одноразової грошової допомоги - тобто 2/3 від протиправно призначених ОСОБА_4 3750000 (Трьох мільйонів сімсот п'ятдесяти тисяч) грн 00 коп., в рівних частинах кожному;

- стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , судові витрати в сумі 8720,80 грн (вісім тисяч сімсот двадцять гривень 80 копійок), які складаються з витрат зі сплати судового збору - в сумі 3220,80 грн (три тисячі двісті двадцять гривень 80 коп.), та з витрат на професійну правничу допомогу - в сумі 5500 грн (п'ять тисяч п'ятсот гривень 00 коп.).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 01 квітня 2022 року загинув син позивачів у справі- ОСОБА_5 . Станом на дату смерті ОСОБА_5 у нього залишилось три члени сім'ї, які з урахуванням положень КМУ № 168 мають право на виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 15000000,00 грн. До членів сім'ї загиблого ОСОБА_5 належать його батько, мати на неповнолітня донька- ОСОБА_3 , яка є третьою особою по справі, а відтак одноразова грошова допомога мала бути розподілена та виплачена виключно між членами родини загиблого. В той же час, відповідачем протиправно зарезервовано за колишньою дружиною загиблого ОСОБА_5 1/4 частину вищезазначеної одноразової грошової допомоги та розпочато її виплату не зважаючи на той факт, що вона станом на дату смерті ОСОБА_6 не входила до складу його сім'ї та не перебувала на його утримуванні, а відтак не є належним отримувачем допомоги.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 р. у справі № 280/3747/23 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 та ОСОБА_2 до Міністерства оборони України ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 (малолітня дитина, в інтересах якої діє законний представник мати - ОСОБА_4 ОСОБА_4 про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Судом встановлено, що після загибелі військовослужбовця ОСОБА_5 його батьки та малолітня донька звернулись з отриманням одноразової грошової допомоги. Відповідачем розглянуто вказані звернення та прийнято рішення про виплату допомоги в розмірі на кожного члена сімії. Крім того позивачі дізнались, що 1/ 4 одноразової грошової допомоги зарезервована Міністерством оборони України на користь колишньої дружини загиблого військовослужбовця. Вважєаючи подібні дії протиправними позивачі звернулись до суду. Судом в межах справи встановлено, що колишня дружина перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця, як така, що за рішенням суду отримує аліменти на своє утримання до досягнення дитиною трьох років. На підставі встановлених обставин, судом зроблено висновок про те, що особа, яка перебуває на утриманні військовослужбовця має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з його смертю. Висновки суду обумовили прийняття рішення про відмову в задоволенні позову.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, згідно якої особи, які подають апеляційну скаргу просять скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року у справі №280/3747/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд протиправно застосував до спірних правовідносин приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», оскільки приписами даного Закону визначені члени сім'ї загиблого військовослужбовця, які перебували на його утриманні, разом з тим, колишня дружина, що перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця, не була членом його сім'ї, а отже не мала право на отримання вказаної допомоги.

Представниками сторін надано ґрунтовні пояснення щодо обставин по справі та підтримано позиції викладені в апеляційній скарзі та запереченнях до неї.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, ОСОБА_5 проходив військову службу у Збройних Силах України та загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 під час виконання обов'язків військової служби, під час дії воєнного стану.

У зв'язку з загибеллю 01 квітня 2022 року військовослужбовця ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_7 звернулись із заявою: батьки загиблого - ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та донька ОСОБА_3 .

Після відповідного оформлення, документи про виплату одноразової грошової допомоги ІНФОРМАЦІЯ_8 із відповідним висновком направлені до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для подальшого їх подання на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим протоколом від 09 грудня 2022 року № 317 призначено батьку, матері та донці загиблого військовослужбовця належні їм частки одноразової грошової допомоги, а саме по 1/4 частини від 15 000 000 грн.

Після відповідного звернення, представником позивачів отримано пакет документів, з яких йому стало відомо про резервування відповідачем 1/4 частини одноразової грошової допомоги протоколом № 317 від 09 грудня 2022 року за колишньою дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 - ОСОБА_4 , а також про призначення їй одноразової грошової допомоги у розмірі 3 750 000,00 грн. протоколом № 193/168 від 02 червня 2023 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача в частині резервування та призначення колишній дружині загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 - ОСОБА_4 , одноразової грошової допомоги у розмірі 3 750 000,00 грн. позивачі звернулись до суду із позовом в адміністративній справі № 280/3747/23.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення вимог адміністративного позову з огляду на наступне.

Згідно з положеннями статті 41 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Частиною 9 статті 16-3 вказаного Закону визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Положеннями ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Вимогами ч. 9 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» закріплено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», статті 9-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абзаців другого - восьмого пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 червня 2023 р. № 3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 Постанови № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві (абз. 7 п. 2 Постанови № 168).

Пунктом 2-1 Постанови № 168 установлено, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.

Наказом Міністерства оборони України від 21.01.2023 року №45, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 р. за № 176/39232 відповідно до Закону України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану'' затверджений Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі Порядок №45).

Порядок № 45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1.1 Порядку і умов).

За змістом пункту 1.2 Порядку № 45 ОГД призначається та виплачується, зокрема, у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану.

Сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (пункт 1.3 Порядку №45).

Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця (пункт 1.4 Порядку № 45).

Відповідно до п. 1.7 Порядку № 45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.

Так, спірним в межах даної справи є наявність у колишньої дружини загиблого військовослужбовця права на отримання ОГД.

Стаття 16-1 Закону № 2011-ХІІ визначає, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон №2262) право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

За змістом положень ст. 31 Закону №2262 члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.

З наведеного правового регулювання вбачається, що постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 в частині визначення кола осіб, які мають право на отримання допомоги за загиблого військовослужбовця, містить відсилання на положення ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ.

Своєю чергою, ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ передбачає, що утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262-XII, серед яких утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Отже, утриманцями є особи, які отримували від військовослужбовця до його загибелі допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування, мають право на отримання спірної грошової допомоги у відповідній частині.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, рішенням Шевченківського районного суду міста Запоріжжя від 28 квітня 2021 року у справі № 336/331/21, яке набрало законної сили 19 квітня 2022 року, з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_7 аліменти на її утримання до досягнення дитиною ОСОБА_3 трьох років.

З урахуванням судового рішення у цивільній справі № 336/331/21 ОСОБА_4 перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 до досягнення дитиною ОСОБА_3 трьох років.

Також, судом встановлено, що рішенням Шевченківського районного суду міста Запоріжжя від 06 грудня 2021 року у справі № 336/8324/21, яке набрало законної сили 06 січня 2022 року, шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_8 розірвано, змінено прізвище « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 ».

У відповідності до ч. 2 ст. 84 Сімейного кодексу України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

Частиною 6 ст. 84 Сімейного кодексу України визначено, що право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.

З наведеного слідує, що хоча ОСОБА_4 на дату загибелі ОСОБА_5 01.04.2022, вже не перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі, однак мала право на отримання аліментів до 28.07.2023, які є різновидом утримання колишньої дружини до досягнення дитиною трьох років, тому відповідно має право на отримання частини вищенаведеної грошової допомоги, на що звернув увагу суд першої інстанції.

Доводи скаржника правильність висновків суду першої інстанції не спростовують. Посилання на практику Верховного Суду, колегія суддів вважає неналежним доказом, оскільки в межах зазначених справ питання щодо трактовки поняття «член сім'ї» вирішувалось в аспекті іншого правового спору та інших правовідносин.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року у справі №280/3747/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко