Рішення від 13.06.2024 по справі 560/1903/24

Справа № 560/1903/24

РІШЕННЯ

іменем України

13 червня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить визнати протиправним рішення від 12.10.2023 № 213050035435 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у зарахуванні періоду роботи з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995, з 01.08.2006 по 31.05.2007 до страхового стажу у повному обсязі з моменту звернення та зобов'язати Головне Управляння Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати період роботи з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995, з 01.08.2006 по 31.05.2007 до страхового стажу у повному обсязі з моменту звернення.

В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до територіального пенсійного органу із заявою про призначення пенсії по інвалідності. Рішенням від 12.10.2023 Головнеуправління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (15 років). Вважає протиправним рішення відповідача-2 від 12.10.2023, оскільки в дублікат трудової книжки внесені відомості про роботу кореспондентом редакції "Ленінський прапор" з 16.12.1985 по 07.09.1993, та з 11.08.1994 по 1999 рік в редакції газети "Наддніпрянська правда". Просить задовольнити позов.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що рішенням від 12.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області по відмовило у призначенні пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (15 років). Страховий стаж позивача складає 3 роки 0 місяців 23 дні. До страхового стажу не зараховані періоди роботи з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995 відповідно до дублікату трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки виданий 27.08.1999. Також, не зарахований період з 01.08.2006 по 31.05.2007, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, так як страховий стаж з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Вказує, що позивач не скористався правом та не подав додаткових документів щодо підтвердження стажу роботи. Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

До суду надійшла відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій позивач просить задовольнити позов. Зазначає, що викладені в відзиві заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву у якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що позивач не надав уточнюючі довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, що передбачено Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 для зарахування до страхового стажу періоду трудової діяльності.

Ухвалою від 13.06.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачу - ОСОБА_1 (18.05.1959 року народженні) 05.07.2023 встановлена ІІІ група інвалідності (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ №132927).

У жовтні 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії по інвалідності згідноіз Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Рішенням від 12.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області по відмовило у призначенні пенсії по інвалідності згідно із Законом №1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (15 років). Страховий стаж складає 3 роки 0 місяців 23 дні. До страхового стажу не зараховані періоди роботи з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995 відповідно до дублікату трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки виданий 27.08.1999. Не зарахований період з 01.08.2006 по 31.05.2007, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, так як страховий стаж з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Вважаючи протиправним рішення відповідача-2 щодо відмови у зарахуванні спірних періодів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), який набрав чинності 01.01.2004.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV, в солідарній системі призначається, зокрема, пенсія по інвалідності.

Згідно з частиною 1 статті 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

За змістом частини 1 статті 32 Закону №1058-IV особи, яким установлена інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 26 цього Закону.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону №1058-IV).

Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частина 4 статті 24 Закону №1058-IV встановлює, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Положеннями статті 48 Кодексу законів про працю України визначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Отже, належним чином оформлені записи в трудовій книжці є підставою для врахування відповідних періодів роботи до загального трудового стажу особи, а у разі відсутності таких записів або їх неповноти трудовий стаж має встановлюватися на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Спірне рішення від 12.10.2023 обґрунтоване тим, що за наявними документами до страхового стажу позивача не зараховані періоди роботи з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995 відповідно до дублікату трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки виданий 27.08.1999.

За змістом пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відтак, уточнюючі довідки подаються виключно у випадках, відсутності трудової книжки або відсутності необхідних записів в ній, наявності неправильних або неточних записів. В той же час, підставою для неврахування стажу стала саме дата видання дубліката трудової книжки позивачу. При цьому будь-яких зауважень з боку відповідачів щодо записів, зроблених в дублікаті трудової книжки немає.

Порядок ведення трудових книжок станом на дату видачі дублікату трудової книжки врегульований положеннями Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованої в МЮУ 17.08.1993 за № 110.

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 вказаної Інструкції № 58 особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки. Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділи "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження" і "Відомості про заохочення" при заповненні дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень). Якщо працівник до влаштування на це підприємство вже працював, то при заповненні дубліката трудової книжки в розділ "Відомості про роботу" у графу 3 спочатку вноситься запис про загальний стаж його роботи до влаштування на це підприємство, який підтверджується документами. Загальний стаж роботи записується сумарно, тобто зазначається загальна кількість років, місяців, днів роботи без уточнення, на якому підприємстві, в які періоди часу і на яких посадах працював у минулому власник трудової книжки. Після цього загальний стаж, підтверджений належно оформленими документами, записується по окремих періодах роботи в такому порядку: у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу; у графі 3 пишеться найменування підприємства, де працював працівник, а також цех (відділ) і посада (робота), на яку було прийнято працівника. Запис у дублікаті трудової книжки відомостей про роботу за сумісництвом та за суміщенням професій провадиться за бажанням працівника. У графі 4 зазначаються найменування, дата і номер документа, на підставі якого проведено відповідні записи у дублікаті. Документи, що підтверджують стаж роботи, повертаються їх власнику. Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний сприяти працівникові в одержанні документів, які підтверджують стаж його роботи, що передував влаштуванню на це підприємство.

Відповідно до пунктів 2.11- 2.12 вказаної інструкції відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження. Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Отже, при заповнені як трудової книжки так і дублікату трудової книжки на першій сторінці в графі дата заповнення проставляється дата заповнення, актуальна саме на день заповнення відповідної трудової книжки або дубліката, оскільки після заповнення титульного аркушу трудової книжки записи в ній засвідчуються підписом особи, відповідальної за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому заповнювалася трудова книжка.

Долучений до матеріалів справи дублікат трудової книжки виданий позивачу редакцією газети "Наддніпрянська правда".

Дата заповнення - 27.08.1959 підпис особи, відповідальної за видачу трудової книжки та печатка підприємства проставлена станом на дату заповнення саме дубліката трудової книжки, тому відповідає вимогам чинного законодавства.

Таким чином, відповідач-2 при винесенні спірного рішення не зазначив, а нормами чинного законодавства України не встановлений обов'язок підприємства-роботодавця зазначати в дублікаті трудової книжки в графі дата заповнення саме дату заповнення первинної трудової книжки, яку було втрачено працівником, крім того, такий підхід не є обґрунтованим, з огляду на те, що графа дата заповнення в сукупності з даними про підприємство та його відповідальну особу, яка підписує трудову книжку, має на меті зазначення даних щодо осіб які вносили відповідні записи саме у дублікат трудової книжки на момент його видачі.

У контексті оцінки спірних правовідносин суд враховує, що позивачу виготовлений дублікат трудової книжки серії НОМЕР_1 , до якого внесені відомості про попередні періоди роботи позивача. Записи дублікату трудової в частині періодів роботи позивача з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995 вчинені акуратно, з них можна точно встановити про місце, посаду та період роботи, номер та дату розпорядчого документа, на підставі яких зроблені відповідні записи.

Крім того, у постанові від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Таким чином, працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.

Вирішуючи позовну вимогу про врахування періоду роботи з 01.08.2006 по 31.05.2007 суд враховує пункт 3 Порядку № 637, що при відсутності трудової книжки, а також відсутності необхідні записів для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Разом з тим, відповідно до дублікату трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач з 16.02.2006 по 16.06.2007 працював редактором заводської радіоредакції у відкритому акціонерному товаристві "Херсонські комбайни".

За змістом пункту 2.4 Інструкції № 58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Враховуючи наявність у дублікаті трудової книжки серії НОМЕР_1 позивача запису про період роботи з 16.02.2006 по 16.06.2007, який виконаний відповідно до норм трудового законодавства, суд дійшов до висновку, що відповідач неправомірно відмовив у зарахуванні вказаного періоду посилаючись на відсутність сплати страхових внесків відповідно до індивідуальних відомостей застрахованої особи

Щодо позовної вимоги про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12.10.2023 суд враховує, що вказаним рішення відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного стажу. Враховуючи, що страховий стаж позивача становить менше 15 років (з урахуванням періодів роботи зарахованих відповідачем-2 в оскаржуваному рішенні та зарахованих судом в процесі розгляду), підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Згідно із пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи викладене суд вважає дії відповідача-2 щодо неврахування періодів роботи позивача з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995, з 01.08.2006 по 31.05.2007 до страхового стажу протиправними, відтак спірні періоди підлягають зарахуванню до страхового стажу.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо врахування періодів роботи ОСОБА_1 з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995, з 01.08.2006 по 31.05.2007 до страхового стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 16.12.1985 по 02.01.1986, з 11.12.1991 по 07.09.1993, з 11.08.1994 по 17.04.1995, з 19.04.1995 по 20.11.1995, з 01.08.2006 по 31.05.2007.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 1211,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10003 , код ЄДРПОУ - 13559341)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук