Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 червня 2024 року Справа № 520/8434/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мереф'янської міської ради Харківської області (вул. Дніпровська, 213, м. Мерефа, Харківська обл., Харківський р-н, 62472, код ЄДРПОУ 04058692) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати рішенням Виконавчого комітету Мереф'янської міської ради Харківської області від 10.10.2023 р. № 212 «Про присвоєння, коригування адреси об'єкту нерухомого майна (м. Мерефа, пров. Оболонський. 2-Д)».
- Зобов'язати Мереф'янську міську раду Харківської області прийняти рішення про зміну, коригування адреси об'єкту нерухомого майна - житловому будинку літ. «А-1» з мансардою літ. «мн». верандою літ. «а», загальною площею 134,0 м2 з господарськими будівлями і спорудами - літньою кухнею літ. «Б», загальною площею 35,0 м2. сараєм літ. «В», загальною площею 31.0 м2. льохом літ. «в», загальною площею 9.0 м2. гаражем літ. «Г», загальною площею 29.3 м2, сараєм літ. «Е», загальною площею 30,7 м2, душем літ. «Д», загальною площею 2,3 м2, вбиральнею літ. «У», загальною площею 1,3 м2, парканом № 1, воротами № 2 з адреси: Харківська область. Харківський район, м. Мерефа. пров. Оболонський. 2а на адресу: АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, позовні вимоги визнає частково, в обгартування своєї позиції представником відповідача зазначено, що рішення про відмову № 212 від 10 жовтня 2023 року при розгляді заяви Позивача відповідач вчинив відповідні дії по розгляду заяви Позивача в межах наданих повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, оскільки, відповідно до пункту 52 Порядку, наразі, єдиним органом, уповноваженим на зміну адреси об'єкта нерухомого майна, яке не є об'єктами державної чи комунальної власності, у разі її дублювання є суд.
В частині вимог коригування адреси об'єкту нерухомого майна відповідач не заперечує.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Позивач 15.04.1982 року отримав у безстрокове користування земельну ділянку для будівництва індивідуального житлового будинку за адресою АДРЕСА_3 . Також, 11.08.1984 р. Позивач отримав дозвіл на здійснення індивідуального будівництва на земельній ділянці АДРЕСА_3 . На зазначеній земельній ділянці Позивачем було побудовано житловий будинок літ. «А-1» з мансардою літ. «мн», верандою літ. «а», загальною площею 134.0 м2. літню кухню літ. «Б», загальною площею 35.0 м:. сарай літ. «В», загальною площею 31,0 м2, льох літ. «в», загальною площею 9,0 м2, гараж літ. «Г», загальною площею 29,3 м2, сарай літ. «Е», загальною площею 30.7 м2. душ літ. «Д», загальною площею 2.3 м2. вбиральню літ. «У», загальною площею 1,3 м2. паркан № 1. ворота № 2. Дане домоволодіння було введене в експлуатацію 09.06.1992 р. Право власності за Позивачем на житловий будинок за адресою АДРЕСА_3 було зареєстровано 26.11.1992 р. у Харківському міжміському бюро технічної інвентаризації.
У жовтні 2023 року Позивачу стало відомо про дублювання адреси вищевказаного домоволодіння, з огляду на що останній звернувся до Мереф'янської міської ради Харківської області (далі - Відповідач) з заявою про упорядкування адреси об'єкту нерухомого майна (житлового будинку).
Однак, Відповідач відмовив Позивачу у коригуванні адреси житлового
будинку літ. «А-1» з надвірними будівлями та спорудами. Таку відмову було мотивовано вимогами п. 52 «Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 07.07.2021 р. де вказано, що у разі виявлення дублювання номерів окремих частин об'єкта упорядкування нумерації окремих частин об'єкта може здійснюватися виключно за рішенням суду. В свою чергу Відповідач рекомендував вказаному об'єкту нерухомого майна присвоїти поштову адресу Харківська область. Харківський район, м. Мерефа. провулок Оболонський, 2-Д.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом..
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 303 8-У І (далі - Закон № 303 8-VI), адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.
Порядок присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Таким порядком є Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 07.07.2021 р. (далі - Порядок).
Приписами ч. ч. 3. 4 ст. 26-3 Закону № 3038-УІ передбачено, що адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
Адреса не присвоюється: 1) тимчасовим спорудам; 2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною; 3) іншим об'єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес).
Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.
Реквізитами адреси є: 1) назва держави (Україна); 2) назва адміністративно- територіальної автономії у складі України - для об'єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим; 3) назва області ( крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя); 4) назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; 5) назва населеного пункту, а для об'єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об'єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об'єднаної територіальної громади); 6) назва гідрографічного, соціально- економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта (за наявності); 7) назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності); 8) номер об'єкта (будинку, будівлі, споруди); 9) номер корпусу - для об'єктів, які складаються з декількох корпусів; 10) номер квартири, гаражного боксу, машино-місця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна (за наявності).
Адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, в тому числі, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.
Згідно із ч.ч. 8, 9 ст. 26-3 Закону № 3038-VІ, у разі якщо після присвоєння адреси відбулося коригування проектної документації, що може вплинути на визначення адреси об'єкта нового будівництва (зміна місця розташування об'єкта, головного входу, зміна кількості об'єктів тощо), замовник у повідомленні про такі зміни зазначає про необхідність коригування (зміни, присвоєння, анулювання) адреси згідно з частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону.
Орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення, визначеного частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону:
1) приймає рішення про коригування адреси, що повинно містити відомості про раніше присвоєну адресу та ідентифікатор об'єкта будівництва;
2) оприлюднює рішення про коригування адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);
3) вносить інформацію про коригування адреси (у тому числі копію рішення про коригування адреси) до Реєстру будівельної діяльності.
Адреса вважається зміненою, присвоєною, анульованою з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її коригування.
Рішення про коригування адреси доводиться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про коригування адреси до Реєстру будівельної діяльності.
Частина 11 ст. 26-3 Закону № 3038-УІ, передбачає, що підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є: 1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту); 2) зміна назви вулиці. ЇЇ об'єднання та поділ; 3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно- заповідного або іншого подібного об'єкта; 4) об'єднання, поділ закінчених будівництвом об'єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об'єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті); 5) упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.
Частина 12 ст. 26-3 Закону № 3038-VІ визначає, що для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта у разі його об'єднання, поділу або виділення частки (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо) подаються передбачені цією частиною документи.
У відповідності до ч. 14-20 ст. 26-3 Закону № 3038-VІ орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта:
1) приймає рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви);
2) оприлюднює рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);
3) вносить інформацію про зміну адреси/відмову у зміні адреси (у тому числі копію рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси) до Реєстру будівельної діяльності.
Рішення про зміну адреси повинно додатково містити відомості про попередню адресу щодо закінченого будівництвом об'єкта.
Рішення про відмову у зміні адреси повинно додатково містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.
Відомості про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна доводяться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна до Реєстру будівельної діяльності.
Підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є; 1) подання неповного пакета документів; 2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником; 4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.
Відмова у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.
Після усунення причин, що були підставою для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта, заявник може повторно подати документи для зміни адреси.
Органу з присвоєння адреси забороняється вимагати від замовника додаткові документи для прийняття рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси, якщо вони не передбачені цим Законом.
Додаткові документи та інформацію, необхідні для прийняття рішення про присвоєння, зміну, коригування адреси, орган з присвоєння адреси отримує відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги».
Орган з присвоєння адреси при виконанні повноважень, визначених цією статтею, має право доступу до інформаційних ресурсів та баз даних в обсязі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку визначення адрес.
Абзацом 2 я. 1 Порядку № 690 передбачено, що органи, уповноважені на присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів будівництва, об'єктів нерухомого майна, визначаються відповідно до частини п'ятої статті 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - уповноважені органи з присвоєння адрес).
Згідно із п. 1-1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою, серед інших, належить прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до п. 52 Порядку у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
Наведені норми дають підстави для висновку про те, що присвоєння, зміна та коригування адреси об'єкта нерухомого майна є рішеннями суб'єкта владних повноважень, зокрема виконавчого органу відповідної ради, яке приймається за наявності для того підстав.
Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Аналіз зазначеної норми, у взаємозв'язку з ч. 2 ст. 2 КАС України, свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, у якій вони порушені. Зміст вимог позову, як і, відповідно, зміст рішення, має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері.
У спірних правовідносинах відмова у присвоєнні поштової адреси житловому будинку, як окремому об'єкту нерухомого майна, наслідком якої стало звернення позивача з позовом до суду за захистом порушеного права про зобов'язання органу місцевого самоврядування присвоїти адресний номер спірному об'єкту, є результатом здійснення органом місцевої ради владних управлінських повноважень.
За наведеного правового регулювання, позивач вважає, що у спірних правовідносинах належним способом захисту порушеного права є визнання протиправною відмову Виконавчого комітету Мереф'янської міської ради Харківської області від 10.10.2023 р. № 212 та зобов'язання відповідача прийняти рішення про присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна.
Таким чином суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мереф'янської міської ради Харківської області (вул. Дніпровська, 213, м. Мерефа, Харківська обл., Харківський р-н, 62472, код ЄДРПОУ04058692) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішенням Виконавчого комітету Мереф'янської міської ради Харківської області від 10.10.2023 р. № 212 «Про присвоєння, коригування адреси об'єкту нерухомого майна (м. Мерефа, пров. Оболонський. 2-Д)».
Зобов'язати Мереф'янську міську раду Харківської області прийняти рішення про зміну, коригування адреси об'єкту нерухомого майна - житловому будинку літ. «А-1» з мансардою літ. «мн». верандою літ. «а», загальною площею 134,0 м2 з господарськими будівлями і спорудами - літньою кухнею літ. «Б», загальною площею 35,0 м2. сараєм літ. «В», загальною площею 31.0 м2. льохом літ. «в», загальною площею 9.0 м2. гаражем літ. «Г», загальною площею 29.3 м2, сараєм літ. «Е», загальною площею 30,7 м2, душем літ. «Д», загальною площею 2,3 м2, вбиральнею літ. «У», загальною площею 1,3 м2, парканом № 1, воротами № 2 з адреси: Харківська область. Харківський район, м. Мерефа. пров. Оболонський. 2а на адресу: АДРЕСА_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мереф'янської міської ради Харківської області (вул. Дніпровська, 213, м. Мерефа, Харківська обл., Харківський р-н, 62472, код ЄДРПОУ04058692) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.