Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 червня 2024 року Справа № 520/8479/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення у формі Листа ГУ ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України за № 58009/6/20-40-24-08-13 від 14.11.2023 року щодо у в застосуванні до ФОП ОСОБА_1 положень пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України на підставі повідомлення про знищення (втрату) первинних документів згідно з пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України.
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України дозволити ФОП ОСОБА_1 використовувати п.69.28 підрозділу 10 Інші перехідні положення розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач - ГУ ДПС у Харківській області надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог просить відмовити.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Орієнтовно, 25.03.2022 року внаслідок широкомасштабного збройного вторгнення на територію України підрозділів Збройних сил Російської Федерації та нанесення ракетно-бомбових ударів, було пошкоджено частину орендованих приміщень та знищено будівлю Орендодавця Позивача - ФОП ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відповідними фотознімками, Актом про пожежу, Витягом з ЄРДР, Протоколом Допиту Орендодавця Позивача та податковими звітами про оренду землі.
Через наведені ракетні обстріли в будівлі відбувся пожежа, внаслідок чого було викликано ДСНС. По приїзду на місце співробітники ДСНС протягом 5-6 годин гасили пожежу.
За результатом гасіння пожежі в будівлі, було виявлено вщент згорівше приміщення з автогумою кількістю 3151 од. на суму 14 543 655 грн. 00 коп. Інша частина приміщення зазнала значних втрат та було пошкоджене майно на загальну суму приблизно 540 тис грн. та первинні бухгалтерські документи ФОП ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по березень 2022 року (саме на момент обстрілу та знищення будівлі, шо згоріла вщент).
Наведені обставини підтверджуються: Актом ДСНС від 10.04.2022 року, Витягом СБУ з ЄРДР за № 22022220000002496, Протоколом Допиту ФОП ОСОБА_2 (Орендодавець) від 12.07.2023 року, Витяг з реєстру нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , фотознімки з місця події.
В результаті цього позивач звернувся до податкового органу щодо застосування до позивача пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України.
Позивачем було отримано Лист ГУ ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України за № 58009/6/20-40-24-08-13 від 14.11.2023 року щодо відмови у застосуванні до ФОП ОСОБА_1 положень пп. 69.28 підрозділу 10 розділуXX Податкового Кодексу України на підставі повідомлення про знищення і втрату первинних документів згідно з пп. 69,28 підрозділу 10 підрозділу XX Податкового Кодексу України.
Не погоджуючись з наведеним Рішенням у формі Листа ГУ ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України за № 58009/6/20-40-24-08-13 від 14.11.2023 року щодо відмови у в застосуванні до ФОП ОСОБА_1 положень пп. 69.28 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу України, Позивач керуючись п. 56.3 ст, 56 Податкового кодексу України, подав Скаргу до ДПС України на нього, яка також була залишена без задоволення.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Підпунктом 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень ст. 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
З аналізу викладених положень ПК України вбачається, що Податковий кодекс містить положення, за якими підставами звернення платника податків до податкового органу з приводу застосування підпункту 69.28. пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ є:
1) втрата первинних документів (знищення чи зіпсуття) за умови провадження діяльності платника податків на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України;
2) знаходження первинних документів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан, який не скасований і на теперішній час.
06 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року №309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що із наданих до матеріалів справи документів слідує, що місцем провадження господарської діяльності позивача є, місто Харків, яке на час виникнення спірних відносин та на час розгляду справи віднесено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) згідно Переліку, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022р. № 75 (із змінами), а після втрати ним чинності - на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року №309.
Позивач здійснює підприємницьку діяльність за адресою АДРЕСА_3
З метою збереження документів підприємства, позивачем всі документи було переміщено за адресою АДРЕСА_2 , у відповідності до укладеного договору оренди не житлового приміщення.
Відповідно до абзацу 4 п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком, встановленим розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами, тобто, шляхом подання повідомлення за ф. №20- ОПП.
Проте орендоване для зберігання архіву первинних документів приміщення не є майновим об'єктом, яке приносить дохід платнику податку (Позивачу), а відтак, обов'язку подання повідомлення за ф. №20-ОП1І у зв'язку із орендою приміщення для зберігання документів у Позивача не має.
З урахуванням викладеного доводи позовної заяви про протиправну відмову у заяві позивача є обґрунтованими.
Таким чином суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню.
Окремо суд зазначає, що вимоги можуть заявлятися тільки до першого відповідача - ГУ ДПС у Харківській області.
Тому другий відповідач- Державна податкова служба в цій справі є не належним відповідачем.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ43983495) , Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ43005393) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправним рішення у формі Листа ГУ ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України за № 58009/6/20-40-24-08-13 від 14.11.2023 року щодо відмови у застосуванні до ФОП ОСОБА_1 положень пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України на підставі повідомлення про знищення (втрату) первинних документів згідно з пп. 69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України дозволити ФОП ОСОБА_1 використовувати п.69.28 підрозділу 10 Інші перехідні положення розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ43983495) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 3028 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.