Рішення від 13.06.2024 по справі 420/32285/23

Справа № 420/32285/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 22 листопада 2023 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просив:

- Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в проведенні перерахунку та виплати розміру пенсійного забезпечення позивача з 01.09.2023 року на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 31.07.2023 року № 33/36-7195 в розмірі 85 % з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати, виплати та виплачувати пенсійне забезпечення позивача з 01.09.2023 року на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 31.07.2023 року № 33/36-7195 в розмірі 85 % з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум.

Ухвалою від 24 листопада 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонер МВС України та з січня 2000 року отримував пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 85 % грошового забезпечення.

Позивач зазначив, що він звернувся до ДУ ТМО МВС України по Одеській області із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року, яка була видана позивачу - довідка від 31.07.2023 року № 33/36-7195.

Позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати пенсію на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, але листом від 16.11.2023 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.

Позивач вважає такі дії протиправними.

Так, позивач зазначив, що 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 і додатку № 45.

Також 14 травня 2019 року Окружним адміністративним судом м. Києва по справі № 826/12704/18 ухвалено рішення, в частині залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Тому, на думку позивача, з 01 грудня 2019 року він має право на перерахунок пенсії згідно з постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Також позивач зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється у відсотковому розмірі, в якому вона була призначена позивачу. Якщо в рішенні суду не буде зазначено відсотковий розмір пенсії позивача, то відповідач понизить його до 70 % та позивач буде вимушений знову звертатися до суду.

Позивач зазначає, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, є незмінним, що відповідає правовим висновкам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 по зразковій справі № 240/5401/18.

До суду надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕП/535/24 від 05.01.2024 року), в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивачу призначено пенсію за вислугу років з розрахунку 30 років вислуги, виходячи з основного розміру 85 % грошового забезпечення.

Відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

Також відповідач зазначив, що з прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастроф та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2017 року № 1166-УІІ, яким внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262, максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач звернув увагу, що у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018 року.

Також відповідач зазначив, що до пенсійного органу надійшла оновлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року. Але після визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося, таким чином довідка надано Головному управлінню надано з порушенням вимог Порядку та відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі цієї довідки.

Крім того, відповідач зазначив, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

Окрім того, відповідач зазначив, що позов подано з пропуском строку звернення до суду, оскільки з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна дізнатись про порушення своїх прав, таку думку висловив Верховний Суд в постанові від 31.03.2021 року по справі № 240/12017/19. Позивач звернувся з позовом до суду в 2023 році, при цьому позовна вимога стосується перерахунку починаючи з 01.12.2019 року, а тому позивачем було пропущено строки позовної заяви без поважних на те причин, що є підставою для залишення позову без розгляду.

Позивачем не було надано відповідь на відзив.

На виконання ухвали суду відповідачем надано копії матеріалів пенсійної справи позивача (вхід. № ЕС/2123/24 від 15.01.2024).

Ухвалою суду від 22 січня 2024 року витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) належним чином засвідчену копію всієї пенсійної справи ОСОБА_1 та інформацію про припинення та поновлення призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі Закону № 2262 -ХІІ та з яких підстав у період з 2000 року по 2023 рік, та надано до суду протягом п'яти днів з дати отримання копії вказаної ухвали, копії яких надіслати позивачу. Зупинено провадження у справі до отримання копії витребуваних судом доказів.

До суду 10 червня 2024 року від відповідача надійшла заява про виконання ухвали суду (вхід. № ЕС/23473/24), до якої додані копії матеріалів з пенсійної справи позивача.

Ухвалою від 13 червня 2024 року поновлено провадження у справі зі стадії, на якій було зупинено.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України.

Відповідно до наданих позивачем документів, суд встановив, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років (МВС) на підставі Закону № 2262-УІІ в основному розмірі 85 % грошового забезпечення з 05.01.2000 року, що підтверджено висновком про призначення пенсії за вислугу років від 25.02.2000 року.

Згодом позивачу призначено пенсію на підставі Закону № 2262-ХІІ з 23.08.2023 року на підставі його заяви, обчислену із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50 %, робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, премія 1,68 %, в основному розмірі 70 % грошового забезпечення, що підтверджено протоколом за пенсійною справою 1503031130 (МВС) від 23.08.2023 року.

Матеріалами справи підтверджено, що обчислення пенсії здійснено на підставі довідки 17112 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) виданої ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського.

05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 і додатку № 45.

Також 14 травня 2019 року Окружним адміністративним судом м. Києва по справі № 826/12704/18 ухвалено рішення, в частині залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Суд встановив, що з врахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/12704/18, постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 року по справі № 160/8324/19, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» надіслано на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення №33/36-7195 від 31.07.2023 року, видану ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600 грн., оклад за спеціальним званням - 2400 грн., надбавка за стаж служби в поліції 50% - 3000,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 79,84 % - 7185,60 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % 540,00 грн, премія 62,58 % - 10466,88 грн. Всього - 27192,48 грн.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою з проханням здійснити перерахунок та виплати пенсію відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення, проте листом № 37616-31048/Ч-02/8-1500/23 від 16.11.2023 року ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування п. 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку.

Відповідно до наданих відповідачем документів вбачається, що на виконання рішення суду по справі № 420/29216/23 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії з 01 вересня 2023 року виходячи із основного розміру пенсії - 85 % грошового забезпечення.

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 червня 2024 року суд встановив, що позивач отримує пенсію в основному розмірі 85 % грошового забезпечення.

Суду так й не надано сторонами документи на підтвердження припинення та поновлення виплати пенсії позивача на підставі Закону № 2262-ХІІ, тому, розглядаючи справу, суд виходить із наданих сторонами доказів та меж заявлених позовних вимог.

Не погоджуючись із діями відповідача, з метою захисту своїх прав позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, на уповноважену особу покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (надалі - Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», установлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Таким чином, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та уповноважений орган на видачу довідок у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Суд встановив, що з врахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/12704/18, постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 року по справі № 160/8324/19, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» надіслано на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення №33/36-7195 від 31.07.2023 року, видану ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600 грн., оклад за спеціальним званням - 2400 грн., надбавка за стаж служби в поліції 50% - 3000,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 79,84 % - 7185,60 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % 540,00 грн, премія 62,58 % - 10466,88 грн. Всього - 27192,48 грн.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою з проханням здійснити перерахунок та виплати пенсію відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення, проте листом № 37616-31048/Ч-02/8-1500/23 від 16.11.2023 року ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування п. 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку.

Судом відхиляються наведені доводи відповідача, з огляду на таке.

Так, 11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

Крім того, пунктом 13 Порядку №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Таким чином, суд доходить висновку, що наявні правові підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, яка видана за нормами, чинними на час її видання.

За результатами встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області».

Також судом відхиляються посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54, яким Міністерство підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення, оскільки матеріалами справи підтверджено, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» не була виготовлена повторна довідка, а виготовлено та направлено до Головного управління нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до постанови № 988, у зв'язку з визнанням протиправним та визнання нечинними у судовому порядку п.п.1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Враховуючи вищевикладені та встановлені обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з 01.09.2023 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» №33/36-7195 від 31.07.2023 року, виданої позивачу станом на листопад 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», для проведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язання з 01.09.2023 року перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» №33/36-7195 від 31.07.2023 року, виданої позивачу станом на листопад 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням здійснених виплат.

Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, та залишення позову без розгляду, суд зазначає таке.

Право позивача на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року виникло з набранням законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 14 травня 2019 року по адміністративній справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, яким визнано протиправними та нечинними пункт 3 Постанови №103. Уповноваженим органом видано довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, проте відповідачем такий перерахунок не здійснений.

Так, як вже зазначав суд, відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Тому суд доходить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі поданої довідки без обмеження строком, тобто за обставини у цій справі, з 01.09.2023 року, відповідно до приписів ст. 51 Закону № 2262-XII.

Разом з цим не належать задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови ГУ ПФУ в Одеській області в проведенні перерахунку пенсії з 01.09.2023 року в розмірі 85 % та зобов'язання провести перерахунок в розмірі 85 % грошового забезпечення, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

З матеріалів справи та даних з Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що майже одночасно із вказаним позовом позивач звертався до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою в межах справи № 420/29216/23, в який також просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 вид. Б- Дністровським МВ УМВС України в Одеській області 15.05.1996; ІПН НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) з 01.09.2023 шляхом зменшення розміру пенсійного забезпечення з 85% до 70%; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 вид. Б-Дністровським МВ УМВС України в Одеській області 15.05.1996; ІПН НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) починаючи з 01.09.2023 в розмірі 85% грошового забезпечення без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2024 року по справі № 420/29216/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року скасовано.

Прийнято постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсійного забезпечення з 85% до 70% при перерахунку пенсії з 01.09.2023 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.09.2023 року з урахуванням розміру 85% грошового забезпечення, без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи суд встановив, що 24 травня 2024 року пенсійним органом на виконання рішення суду по справі № 420/29216/23 здійснено перерахунок пенсії з 01 вересня 2023 року в основному розмірі 85 % грошового забезпечення.

Відповідно до перерахунку пенсії на виконання рішення суду станом на 01 червня 2024 року позивачу обчислено пенсію в основному розмірі 85 % грошового забезпечення.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що право позивача на перерахунок та виплату пенсії в основному розмірі 85 % грошового забезпечення вже відновлено, що виключає необхідність у захисті такого права.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.

У зв'язку з тим, що позов задоволено частково сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до частини задоволених позовних вимог в розмірі 1073,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) з 01.09.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» №33/36-7195 від 31.07.2023 року, з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести з 01.09.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» №33/36-7195 від 31.07.2023 року, з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) судовий збір в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко