12 червня 2024 рокусправа № 380/10325/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 43968090) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 , у якій позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг до бюджету в сумі 39876,88 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача податкового боргу по земельному податку з фізичних осіб; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості. Зазначає, що суми податкових зобов'язань відповідача є узгодженими та не сплаченими відповідачем у встановлений законодавством строк.
Ухвалою суду від 20.05.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Відповідно до відповіді №594604 від 16.05.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру, відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі надіслана відповідачу рекомендованим листом на його адресу. Проте, 11.06.2024 конверт з повідомленням про вручення поштового відправлення №0600267594527 було повернуто у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання, що підтверджується трекінгом поштового відправлення №0600267594527 з офіційного вебсайту АТ «Укрпошта».
Частиною 11 ст. 126 КАС України визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Отже, враховуючи положення наведеної вище правової норми, суд робить висновок, що відповідач своєчасно та належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Відповідно до довідки ГУ ДПС у Львівській області без дати №57937/5/13-01-13-09-14, податковий борг відповідача станом на 01.05.2024 становить 39876,88 грн., в тому числі: по земельному податку - 3512,63 грн.; по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, який виник 09.02.2024 - 505,7 грн.; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 35858,55 грн.
Податковий борг по земельному податку з фізичних осіб (18010700 - 53) - 3512,63 грн. виник на підставі: 182,44 грн. - основний платіж - залишок несплаченого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до звітної податкової декларації з плати за землю (земельний податок та або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), № 876 від 30.01.2018 р. (дата виникнення боргу 02.03.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.03.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.04.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.05.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.06.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.07.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.08.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.09.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.10.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.11.2018 р.); 302,75 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.12.2018 р.); 302,69 грн. основний платіж, згідно податкової декларації № 876 від 30.01.2018 р., (дата виникнення боргу 30.01.2019 р.)
Податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (18010300 - 50) - 35858,55 грн. виник на підставі: 797,55 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530188-2416-1352, (дата виникнення боргу 12.01.2024 р.); 793,65 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530190-2416-1352, (дата виникнення боргу 12.01.2024 р.); 666,90 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530192-2416-1352, (дата виникнення боргу 12.01.2024 р.); 19057,35 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530229-2416-1352, (дата виникнення боргу 11.03.2024 р.); 1398,15 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530185-2416-1352, (дата виникнення боргу 15.03.2024 р.); 2815,35 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530186-2416-1352, (дата виникнення боргу 15.03.2024 р.); 2776,80 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530187-2416-1352, (дата виникнення боргу 15.03.2024 р.); 3582,15 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530189-2416-1352, (дата виникнення боргу 15.03.2024 р.); 1173,90 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530191-2416-1352, (дата виникнення боргу 15.03.2024 р.); 2796,30 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.04.2023 р. № 0530186-2416-1352, (дата виникнення боргу 15.03.2024 р.).
Податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (18010200 - 50) - 505,70 грн. виник на підставі: 312,42 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 23.03.2023 р. № 0092389-2416-1352, (дата виникнення боргу 09.02.2024 р.); 193,28 грн. - основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 23.03.2023 р. № 0092390-2416-1352, (дата виникнення боргу 09.02.2024 р.).
У зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань, ГУ ДПС у Львівській області 07.06.2018 винесено податкову вимогу форми «Ф» №67261-17 на суму 1358,71 грн., яку надіслано платникові податків.
Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд керувався таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п. 41.2 ст. 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
У п. 57.1 ст. 57 ПК України зазначено що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.2 ст. 57 ПК України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження.
Всупереч наведеним нормам чинного законодавства платник податків не вжив достатніх заходів для погашення податкових зобов'язань.
Судом встановлено, що на даний час сума податків є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін).
Суд наголошує, що відповідно до п. 66.3 ст. 66 ПК України, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків. У такому разі платник податків, визначений у п. 64.2 ст. 64 цього Кодексу, зобов'язаний подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) згідно з порядком обліку платників податків. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.
Суд враховує, що платник зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою, яка фактично є його місцем проживання і за якою податковий орган правомірно надсилає усю адресовану платникові кореспонденцію. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.
Вказані висновки суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 06.02.2018 (справа №826/12162/17) та 09.10.2018 (справа №820/1864/17).
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Тобто податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів. При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.
Статтею 20 ПК України, визначено права контролюючих органів.
Згідно з п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.п. 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України).
Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 ст. 102 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 №1797-VІІІ внесені зміни до ПК України та ст. 19-1 Кодексу викладено в новій редакції, відповідно до якої функції з погашення податкового боргу закріплено за ГУ ДПС у Львівській області.
Суд зауважує, що доказів вжиття заходів щодо погашення податкової заборгованості в сумі 39876,88 грн. відповідач до суду не подав.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд висновує про необхідність задоволення позову повністю.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету грошові кошти, які знаходяться на рахунках в банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків, в сумі 39876 (тридцять дев'ять тисяч вісімсот сімдесят шість) гривень 88 коп.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 12.06.2024 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович