Рішення від 12.06.2024 по справі 380/2967/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2024 рокусправа № 380/2967/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (паспорт громадянина Австралії для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 16.05.2023 року, дійсний до 01.07.2029 року) до Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області (вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, код ЄДРПОУ 37831493) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Львівського міського управління Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області від 14.09.2023 року про припинення провадження за заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» громадянина Австралії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області продовжити провадження за заявою від 13.06.2023 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» громадянина Австралії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, громадянин Австралії, 13.06.2023 подав особисто до сектору громадянства та еміграції Львівського міського управління ГУ ДМС у Львівській області заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» (народження на території України до 24 серпня 1991 року). 26.06.2023 року заяву позивача було скеровано до ГУ ДМС у Львівській області, де були виявлені розбіжності у документах заявника, у зв'язку з чим справу було повернуто до Львівського міського управління ГУ ДМС. В подальшому про виявлені розбіжності у документах повідомлено представника позивача, проте не повідомлено особисто позивача. Представником позивача було надано відповідь з поясненням причин виникнення розбіжностей у документах та неможливості їхнього усунення, адже такі розбіжності виникли через зміни адміністративно-територіального устрою України, що не залежить від волі позивача та не може бути ним виправлено. Проте, відповідачем прийнято рішення про припинення провадження за заявою позивача про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. Вважає спірне рішення протиправним, оскільки таке не ґрунтується на законі, прийнято з формальних підстав, а саме: не подання документів про виправлення недоліків особисто. Наголошує, що розбіжності щодо написання місця народження виникли не з вини заявника та заявник не має належних повноважень для їхнього усунення. Написання місця народження заявника по-іншому суперечитиме актуальному адміністративно-територіальному устрою України. Витребування будь-яких додаткових документів після первинної подачі не передбачено законодавством України, а отже, до такого подання не можуть застосовуватися правила щодо первинної подачі, як от подання особисто, на що неправомірно посилається відповідач як на підставу прийняття оскаржуваного рішення. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 12.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що під час перевірки матеріалів справи Головним управлінням ДМС у Львівській області про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснено перевірку відповідності оформлення поданих позивачем документів вимогам законодавства України та підтвердження документами виконання умов набуття громадянства України. За наслідками проведеної перевірки справи позивача виявлено ряд розбіжностей, це місця народження заявника, що суперечить запису в свідоцтві про народження також актовому записі про народження. Також в пункт 1 заяви внесено неповну інформацію, а саме, при оформленні заяви-апкеги не було зазначено інформацію щодо даних про попередні П.І.Б. позивача. З приводу вказаних недоліків позивача повідомлено листом № 4650.2-2669/4650.1-23 від 13.07.2023 року. Станом на 14.09.2023 року в пункт 1 заяви внесено повну інформацію про попереднє по батькові позивача. Однак розбіжність щодо місця народження заявника (в свідоцтві про народження та актовому записі про народження) не усунуто. У подальшому на адресу Головного управління ДМС у Львівській області надійшло клопотання позивача яке було надано його представником, у якому зазначено щодо продовження розгляду заяви про набуття громадянства за територіальним походженням позивача, та прийняття відповідного рішення про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням. Головним управлінням ДМС у Львівській області було проінформовано листом представника позивача де зазначено, шо відповідно до вимог пункту 5 Порядку заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. Водночас відповідно до вимог пп.6 п. 5 Порядку під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів. Станом на 14.09.2023 року розбіжність щодо місця народження позивача (в свідоцтві про народження та актовому записі про народження) не усунуто. Відповідно до пункту 90 вимог Порядку провадження за заявами з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215, якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Вважає заявлений позов таким, що не підлягає до задоволення та просить відмовити в його задоволенні.

У відповіді на відзив представник позивача надав пояснення, аналогічні наведеним у позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

13.06.2023 позивач особисто подав до сектору громадянства та еміграції Львівського міського управління ГУ ДМС у Львівській області заяву і пакет документів щодо набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» (народження на території України до 24 серпня 1991 року).

За результатами розгляду заяви та документів позивача, відповідач виявив розбіжності щодо місця народження позивача, зазначеного у свідоцтві про народження та у актовому записі про народження, про що повідомлено позивача листом від 13.07.2023 №4650.2-2669/4650.1-23.

08.09.2023 представник позивача звернувся до відповідача із клопотанням про продовження розгляду заяви позивача про набуття громадянства України, у якому вказав, що у відповідності до чинного законодавства України та відповідно до адміністративно-територіального устрою органом ДРАЦС у свідоцтві про народження позивача зазначено як місце народження «м. Донецьк Донецької області, Україна» без зазначення «Куйбишевський район».

Листом від 13.09.2023 № 4650-11292/46.1-23 відповідач повідомив представника позивача про те, що відповідно до вимог пп.6 п. 5 Порядку №215 під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копи таких документів. Звернуто увагу на вимоги п. 90 Порядку №215, відповідно до яких якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Заява про оформлення громадянства оформлено 13.06.2023. Лист на ім'я заявника про необхідність усунення виявлених недоліків скеровано 13.07.2023 року на поштову адресу. Станом на 13.09.2023 заявник до підрозділу не прибував.

14.09.2023 начальником Львівського міського управління ГУ ДМС України у Львівській області прийнято рішення про припинення провадження за заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» гр. Австралії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Підставою для прийняття рішення вказано не усунення заявником розбіжності щодо місця його народження (в свідоцтві про народження та актовому записі про народження).

Про прийняте рішення відповідач повідомив представника позивача листами від 12.10.2023 №4650.2-12583/46.1-23 та від 20.12.2023 №4601.3.7.-15684/46.1-23, наданими у відповідь на його адвокатські запити.

Вважаючи протиправним рішення відповідача про припинення провадження за заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон № 2235-IIІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 1 Закону № 2235-IIІ, громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Згідно ст. 3 цього Закону, громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України »Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України. Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Статтею 6 Закону № 2235-IIІ передбачено, що громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров'я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2235-IIІ особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України передбачено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) (далі - Порядок №215).

Пунктом 1 Порядку № 215 зазначено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи передбачені розділом II цього Порядку.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 215, заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 215, заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні; особою, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем реєстрації особи; особою, яка постійно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.

Заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою. Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред'являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів (п. 5 Порядку № 215).

Пунктом 24 Порядку № 215 встановлено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:

а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);

в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Відповідно до матеріалів справи, позивач 13.06.2023 особисто звернувся до сектору громадянства та еміграції Львівського міського управління ГУ ДМС у Львівській області із заявою та пакетом документів щодо набуття громадянства України за територіальним походженням, що не заперечується відповідачем.

Згідно п. 92 Порядку № 215, територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України

Пунктами 93, 94 Порядку № 215 визначено, що територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.

Територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

Рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.

Відтак, чинним законодавством у якості підстави для прийняття керівником територіального підрозділу Державної міграційної служби України рішення про припинення провадження за заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону №2235-ІІІ передбачено лише неусунення заявником у двомісячний строк з дня повернення йому документів наявних у них недоліків та неподання документів повторно.

Як встановлено судом, подані позивачем до Львівського міського управління ГУ ДМС у Львівській області документи разом із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням від 13.06.2023 були направлені цим територіальним підрозділом Державної міграційної служби України до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України - ГУ ДМС у Львівській області - в порядку приписів п. 89 Порядку №215 та, надалі, поверталися вказаним територіальним органом Державної міграційної служби України для усунення виявлених в ході їх розгляду недоліків (розбіжностей у місці народження позивача), про що повідомлено позивача листом Львівського міського управління ГУ ДМС України у Львівській області від 13.07.2023 року №4650.2-2669/4650.1-23.

Суд звертає увагу, що заява та документи позивача повертались ГУ ДМС у Львівській області до Львівського міського управління ГУ ДМС у Львівській області в порядку приписів п. 89 Порядку №215, що підтверджується відомостями, викладеними в оскаржуваному рішенні від 14.09.2023 та у відзиві відповідача на позовну заяву.

Водночас, приписи п. 89 Порядку №215 регулюють питання провадження за заявами про встановлення або оформлення належності до громадянства України. Натомість приписи пп. 92-94 Порядку №215 регулюють питання провадження за заявами про оформлення набуття громадянства України, зокрема, за територіальним походженням.

З наведеного суд робить висновок, що відповідачем невірно застосовано норми Порядку №215 при вирішенні питання повернення до територіального підрозділу ГУ ДМС заяви та документів позивача про оформлення набуття громадянства України для усунення виявлених в ході їх розгляду недоліків.

Відповідно до матеріалів справи, підставою для повернення документів позивача стало виявлення розбіжностей щодо місця народження заявника - в свідоцтві про народження позивача та в актовому записі про народження, оскільки відповідно до повторно виданого свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 , виданого 28.03.2023 Святошинським відділом ДРАЦС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місце народження позивача вказано як «Україна, Донецька область, місто Донецьк», натомість із актового запису про народження позивача відповідач встановив, що місце народження позивача вказано як «місто Донецьк Куйбишевського району, Україна».

Представником позивача у строк, що не перевищує двох місяців з моменту повернення поданих позивачем документів на усунення недоліків, подано до Львівського міського управління ГУ ДМС у Львівській області клопотання від 08.09.2023 щодо продовження розгляду заяви про набуття позивачем громадянства за територіальним походженням. У вказаному клопотанні представник позивача звернув увагу на лист Святошинського відділу ДРАЦС у м. Києві ЦМУ Міністерства юстиції (м. Київ) від 05.09.2023 року №2366/33.8-80 (долучений до клопотання), відповідно до якого Розділом IV п. 10 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 №3307/5), передбачено, що при видачі повторних свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану, як і у свідоцтві про народження заявника, назва місцевості в повторних свідоцтвах зазначається до існуючого адміністративно-територіального устрою на день видачі свідоцтва. Саме тому, керуючись чинним законодавством України та існуючим адміністративно-територіальним устроєм, органом ДРАЦС у свідоцтві про народження заявника було зазначено як місце народження «м. Донецьк Донецької області, Україна», без зазначення «Куйбишевський район».

Зі змісту листа Святошинського відділу ДРАЦС у м. Києві ЦМУ Міністерства юстиції (м. Київ) від 05.09.2023 року №2366/33.8-80 суд встановив, що в актовому записі про народження №233 від 27.02.1969, складеному Відділом державної реєстрації Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку в електронному вигляді невірно зазначено місце народження ОСОБА_3 (позивача), ІНФОРМАЦІЯ_1 - «місто Донецьк Куйбишевського району, Україна» так як місто Донецьк обласного значення. На момент видачі повторного свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , 28.03.2023, вірним є місце народження позивача - «м. Донецьк Донецької області, Україна».

Відповідно до п. 2 Розділу ІІ та п. 11 Розділу IV Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 №3307/5) в актових записах цивільного стану у графах: «Дата народження», «Дата смерті» число і рік вказуються арабськими цифрами, місяць - словом; «Місце народження» та «Місце смерті» зазначаються повна офіційна назва держави та інші дані згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм. Назва місцевості у графах «місце народження» та «місце смерті» при повторній видачі свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану зазначається згідно з даними актового запису цивільного стану, на підставі якого видається документ, крім випадку, коли на підставі відповідного актового запису вже повторно за допомогою Державного реєстру актів цивільного стану громадян видавалося свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану із зазначенням назви місцевості відповідно до існуючого адміністративно-територіального устрою на день видачі такого свідоцтва.

З огляду на викладене, суд погоджується із доводами представника позивача про те, що розбіжності щодо написання місця народження позивача виникли не з його вини та позивач не має належних повноважень для їх усунення. Натомість, написання місця народження позивача по-іншому суперечитиме актуальному адміністративно-територіальному устрою України та вимогам чинного законодавства України з питань реєстрації актів цивільного стану.

Суд зазначає, що відповідач не надав належної оцінки клопотанню представника позивача від 08.09.2023 та долученому до нього листу Святошинського відділу ДРАЦС у м. Києві ЦМУ Міністерства юстиції (м. Київ) від 05.09.2023 року №2366/33.8-80 щодо розбіжностей у місці народження позивача. Натомість, обмежився лише листом від 13.09.2023 № 4650-11292/46.1-23, у якому вказав, що відповідно до вимог п. 5 Порядку №215 заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.

Надаючи оцінку твердженню відповідача про те, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто, суд зазначає, що відповідно до п. 5 розділу I «Порядок подання заяв та інших документів для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України» Порядку №215 заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. Тобто заява та інші документи щодо, зокрема, оформлення набуття громадянства України подаються заявником особисто.

Суд вчергове зауважує, що позивач особисто подав заяву та документи щодо оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, що підтверджується відповідачем.

Водночас, приписи Порядку №215 не містять застереження про те, що під час розгляду поданих заяви та документів, інші документи, в тому числі на усунення виявлених підрозділом/органом міграційної служби розбіжностей, в обов'язковому порядку повинні подаватись особисто заявником.

Із наявних в матеріалах справи договору про надання правової допомоги від 17.01.2023, укладеного між позивачем та Адвокатським об'єднанням «ЕКССПАТПРО» в особі голови Чередніченка В.П.; нотаріально посвідченої довіреності від 13.06.20223 на представництво інтересів позивача Чередніченком В.П. , суд встановив, що позивач уповноважив адвоката Чередніченка В.П. представляти його інтереси у будь-яких державних органах, в тому числі у Державній міграційній службі України та її структурних підрозділах, з правом подавати та отримувати від імені позивача необхідні довідки та документи, заяви, клопотання тощо, заповнювати, підписувати необхідні заяви та анкети та будь-які інші документи, виправляти помилки, які допущені в документах, робити копії з будь-яких документів, робити переклади з будь-яких документів, мати доступ до персональних даних, надавати персональні дані та доступ до них, сплачувати необхідні платежі, а також вчиняти всі інші юридично значимі дії.

Таким чином, суд вважає безпідставним та необґрунтованим твердження відповідача про те, що документи на усунення недоліків, виявлених міграційною службою в ході розгляду заяви та документів з питань набуття громадянства України за територіальним походженням, повинні подаватись заявником особисто.

Як слідує з оскаржуваного рішення від 14.09.2023 про припинення провадження за заявою позивача про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», таке прийнято начальником Львівського міського управління ГУ ДМС України у Львівській області на підставі п. 90 Порядку №215, оскільки позивачем не усунуто виявлені недоліки (розбіжності) та не подано документи повторно.

Водночас, приписи п. 90 Порядку №215 регулюють питання прийняття рішення про припинення провадження за заявами про встановлення або оформлення належності до громадянства України, а не питання прийняття рішення про припинення провадження за заявами щодо оформлення набуття громадянства України, що врегульовано п. 93 Порядку №215.

З наведеного суд висновує, що відповідачем невірно застосовано норми Порядку №215 при прийнятті оскаржуваного рішення від 14.09.2023 про припинення провадження за заявою позивача про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням.

Відтак, у розумінні приписів пунктів 93 та 94 Порядку №215 підстави для припинення провадження за заявою позивача про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням у даному випадку були відсутні.

За наведених обставин, суд робить висновок, що у відповідача були відсутні передбачені законом підстави для прийняття оскаржуваного рішення від 14.09.2023 про припинення провадження за заявою позивача про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, внаслідок чого таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Оскільки оскаржуване рішення відповідача від 14.09.2023 визнано протиправним, та таким, що підлягає скасуванню, суд робить висновок про необхідність задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача продовжити провадження за заявою позивача від 13.06.2023 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України»

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд висновує про необхідність задоволити позов повністю.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Львівського міського управління Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області від 14.09.2023 року про припинення провадження за заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» громадянина Австралії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

3. Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області (вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, код ЄДРПОУ 37831493) продовжити провадження за заявою від 13.06.2023 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» громадянина Австралії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (паспорт громадянина Австралії для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 16.05.2023 року, дійсний до 01.07.2029 року) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби у Львівській області (вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, код ЄДРПОУ 37831493) 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 12.06.2024 року.

CуддяКостецький Назар Володимирович