13 червня 2024 рокусправа № 380/27896/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22 серпня 2023 року № 134950007566 про відмову у перерахунку призначеної 30.05.2020 року пенсії за віком та зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача до повних місяців період здійснення ним підприємницької діяльності за період сплати єдиного внесків, саме з 01 січня 2004 року по 30 червня 2010 року включно, окрім періодів: з 01 січня по 31 березня 2005 року включно та з 01 травня 2009 року по 31 жовтня 2009 року включно, перерахувати з 01 серпня 2022 року розмір призначеної позивачу 30 травня 2020 року пенсії за віком за вищевказаний період та виплатити йому одноразово різницю невиплаченої пенсії з дня її призначення, тобто з 30 травня 2020 року і по даний час, з врахуванням збільшеного (недорахованого ) страхового стажу за період з 01 січня 2004 року по 30 червня 2010 року включно, окрім періодів: з 01 січня по 31 березня 2005 року включно та з 01 травня 2009 року по 31 жовтня 2009 року включно.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що 10.08.2022 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 22.08.2023 № 134950007566 йому було відмовлено у перерахунку пенсії з тих мотивів, що страховий стаж з 01.01.2004 обчислено пропорційно до сплачених страхових внесків, відповідно до частини 3 статті 24 Закону № 1058, у відомостях про застраховану особу за 2004-2010 немає доплати до мінімального страхового внеску. Вважає відмову у перерахунку його пенсії незаконною та необґрунтованою, прийнятою всупереч положенням чинного законодавства.
Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області проти позову заперечило з підстав, викладених у відзиві (а.с.50-54), просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначило, що приймаючи рішення від 22.08.2023 року № 134950007566 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсійної виплати, діяло в межах повноважень та у чіткій послідовності, визначеній чинним законодавством України, натомість позивач не бажає дотримуватися вимог закону та здійснити доплату до мінімального страхового внеску за спірний період на підставі частини 3 статті 24 Закону України № 1058.
Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 30.05.2020 та отримує пенсію за віком, призначену на підставі до Закону № 1058.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у спірний період із 01.01.2004 по 30.06.2010 роки здійснював підприємницьку діяльність та перебував на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок), що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями свідоцтва про сплату єдиного податку на відповідні роки (а.с. 20-27) та сплачував в складі єдиного соціального податку страхові внески, що підтверджується відомостями довідки ОК-5 (а.с.29-32).
10.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, просив зарахувати страховий стаж до «повних» місяців починаючи з 01.01.2004 по 30.06.2010 включно (окрім періодів з 01 січня по 31 березня 2005 року включно та з 01 травня 2009 року по 31 жовтня 2009 року) (а.с. 35).
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 08.09.2022 № 12475-11997/4-52/8-1300/22 повідомило заявника, що оскільки доплати до мінімального страхового внеску позивач не здійснював, то страховий стаж з 01.01.2004 обчислений пропорційно до сплачених страхових внесків, відповідно до частини 3 статті 24 Закону № 1058 (а.с. 36).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 у справі №380/1587/23 позов ОСОБА_1 задоволено повністю та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.08.2022 та прийняти рішення по суті, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058- IV та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення суду від 24.04.2023 у справі №380/1587/23 повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 10.08.2022 та за результатом розгляду прийняло рішення від 22.08.2023 № 134950007566 про відмову у здійсненні перерахунку пенсійної виплати. Рішення обґрунтовано тим, що у відомостях про застраховану особу за 2004-2010 немає доплати до мінімального страхового внеску, тому страховий стаж з 01.01.2004 обчислено пропорційно до сплачених страхових внесків, як це передбачено ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 (а.с. 39).
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058-IV).
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058-ІV починаючи з 01 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Пунктом 1 частини 3-1 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1058-IV передбачено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються, зокрема, періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Частиною 1 статті 24 Закону України № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальним органом Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.01.2004 року, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим законом.
Згідно частини 3 статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де: ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях; Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.
Згідно частини 1 статті 27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
У статті 40 Закону 1058-ІV встановлений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Відповідно до частини 3 цієї статті При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та членів їхніх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою: З = (П х Ч)/Т, де: З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); П - сума фактично сплаченого відповідного податку у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях; Ч - відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку, чинний в межах відповідного періоду; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
Під час визначення доходу фізичної особи - підприємця для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується розмір податку, що сплачує така фізична особа, без збільшення розміру податку, передбаченого законодавством, за членів його сім'ї, які беруть участь у здійсненні цією фізичною особою підприємницької діяльності, та за осіб, які перебувають з нею у трудових відносинах.
Згідно статті 45 Закону № 1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, окрім того пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до пункту «а» частини 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Вирішуючи спір по суті, суд окреслює предмет доказування таким чином:
ГУ ПФУ у Львівській області з 30.05.2020 року призначило ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі абз. 5 частини першої статті 26 Закону № 1058 - як особі, що досягла віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року не менше 27 років (а.с.8).
ОСОБА_1 оспорює питання правомірності дій відповідача щодо обчислення страхового стажу за період з 01 січня 2004 року по 30 червня 2010 року включно, окрім періодів: з 01 січня по 31 березня 2005 року включно та з 01 травня 2009 року по 31 жовтня 2009 року включно (далі - страховий стаж за спірний період). За підрахунками позивача (а.с.2,5), за цей період відповідач протиправно не зарахував йому не менше 3-4 років страхового стажу, що вплинуло на розмір призначеної йому пенсій, яка мала би бути більшою.
Суд констатує, що страховий стаж ОСОБА_1 станом на дату досягнення віку 60 років відповідач визначив у розмірі більше 27 років, тому спосіб обчислення страхового стажу за спірний період здійснення позивачем підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування ніяк не вплинув на рішення ПФУ - призначити пенсію за віком на підставі статті 26 Закону № 1058. Разом з тим, обчислення відповідача щодо розміру страхового стажу ОСОБА_1 вплинули на визначення розміру пенсії за віком на підставі ст. 27, 40 Закону №1058-ІV.
Отже, спір стосується правомірності дій ГУ ПФУ щодо визначення розміру страхового стажу ОСОБА_1 за спірний період для іншої мети, а саме - для обчислення розміру пенсії, а не визначення права на пенсію.
Позивач покликається на пункт 3-1 розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1058-ІV як підставу зарахування страхового стажу за ці періоди в повному обсязі, незалежно від сплаченого розміру страхових внесків (сума, відщеплена казначейством від сплаченого позивачем єдиного податку та перерахована в ПФУ була меншою від суми мінімального страхового внеску за відповідні періоди). Водночас відповідач обчислює страховий стаж позивача за 2004-2010 роки на підставі ч. 3 ст. 24 Закону №1058-ІV - пропорційно до суми сплачених за цей період страхових внесків.
Оцінюючи дії відповідача щодо відмови зарахувати певні періоди до страхового стажу позивача для обчислення/перерахунку розміру пенсії в повному обсязі, незалежно від суми сплачених страхових внесків, суд керується такими мотивами:
Умовою отримання (призначення) пенсії за віком в солідарній пенсійній системі є досягнення особою певного віку за умови наявності страхового стажу певної тривалості (стаття 26 Закону №1058-ІV).
Правила обчислення розміру пенсії за віком врегульовано ст.ст. 27, 28, 40-41 Закону №1058-ІV, а перерахунку пенсії - ст. 43 Закону №1058-ІV.
Страховий стаж в солідарній пенсійній системі обчислюється в місяцях, за які сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. У випадку якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць лише за умови здійснення доплати до страхових внесків до суми мінімального страхового внеску. В іншому випадку, страховий стаж обчислюється пропорційно до суми сплачених страхових внесків (статті 8, 24, 25 Закону №1058-ІV).
Отже, обчислення страхового стажу в солідарній пенсійній системі зводиться до простої і справедливої формули - це період, за який сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.
Водночас слід визнати, що законодавець передбачив винятки із цього загального правила обчислення страхового стажу для однієї конкретної мети - визначення права на призначення пенсії за віком на підставі статті 26 Закону № 1058-ІV.
Так, частиною 3-1 розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1058-ІV визначено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди в т.ч. ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
- з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;
- з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску)
Проте наведені винятки не стосуються правил обчислення страхового стажу для мети визначення розміру пенсії, що регулюються статтями 24, 28, 40 Закону № 1058-ІV (при призначенні пенсії вперше) та статтею 43 Закону № 1058-ІV (при перерахунку розміру пенсії). Отже, для мети визначення розміру пенсії страховий стаж за відповідний період обчислюється за згаданим вище загальним правилом - зараховується пропорційно до суми сплачених за цей період страхових внесків.
З огляду на наведені мотиви суд дійшов висновку, що відповідач при визначенні страхового стажу ОСОБА_1 з метою обчислення розміру пенсії за віком правомірно зарахував до страхового стажу позивача періоди здійснення ним підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування в 2003-2010рр. пропорційно до суми сплачених за цей період страхових внесків (а.с..39). Тому рішення ГУ ПФУ у Львівській області про відмову здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.
За встановлених обставин справи суд вважає позовні вимоги очевидно безпідставними, оскільки ОСОБА_1 претендує на отримання з солідарної пенсійної системи пенсії за віком у розмірі, що є більшим відносно попередньо сплаченої позивачем суми страхових внесків, при цьому обґрунтовує таке бажання нормою права (частина 3-1 розділу ХV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1058-ІV), яка не регулює спірних правовідносин.
Оскільки суд не встановив факту порушення права позивача на отримання пенсії за віком у встановленому Законом № 1058-ІV розмірі, то в задоволенні позову слід відмовити.
Суд також констатує, що позивач має легітимний спосіб добитися бажаного перерахунку розміру його пенсії, а саме - ПФУ зарахує спірні періоди до страхового стажу як повні місяці за умови здійснення ОСОБА_1 відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Враховуючи висновок суду по суті позову та керуючись встановленими ст. 139 КАС України правилами розподілу судових витрат суд покладає усі понесені позивачем судові витрати на нього.
Керуючись ст.ст. 19-20,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович