Рішення від 13.06.2024 по справі 340/2257/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2257/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )

до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ - 43305056; адреса: вул. Богомольця, 10, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 01601)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України внести зміни в Наказ № 437 о/с від 13.10.2022 року про звільнення підполковника поліції ОСОБА_1 (0094728), вказавши повну вислугу, включивши пільгову вислугу за весь період служби в календарну вислугу;

- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 (0094728), до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 14.08,1998 по 31.10.2022 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби, про що внести відповідні зміни в Наказ Департаменту захисту економіки Національної поліції України № 437 о/с від 13.10.2022 року про звільнення ОСОБА_1 (0094728), в частині календарної вислуги років.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, , що проходив службу в органах внутрішніх справ в період з 14.08.1998 по 31.10.2022 року. 20.11.2023 звернувся до відповідача з приводу зарахування у календарну вислугу років пільгової вислуги років. Однак, листом відповідач відмовив у задоволенні зазначеної заяви, пославшись на те, що законодавством зазначене не передбачено.

Ухвалою суду від 18 квітня 2024 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач позов не визнав, надіслав до суду відзив, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Свою позицію відповідач аргументував тим, що відсутні підстави для бажаного позивачем перерахунку вислуги років, оскільки нормативно - правові акти, які визначали вказані підстави та відповідно до яких позивач мав право на зарахування до календарної вислуги років вислуги в пільговому обчисленні, на час виникнення спірних правовідносин втратили чинність.

Позивач скерував до суду відповідь на відзив, у якій доводи відповідача заперечив та підтримав раніше заявлені позовні вимоги.

В свою чергу, відповідач надав до суду заперечення на відповідь на відзив.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

З 14.08.1998 року по 31.10.2022 року ОСОБА_1 працював в органах внутрішніх справ та Національній поліції України, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_2 .

Відповідно до наказу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 437 о/с від 13.10.2022 року, з 31.10.2022 року позивача було звільнено з посади старшого оперуповноваженого 2-го відділу (боротьби з транснаціональними та етнічними організованими злочинними групами) управління стратегічних розслідування в Кіровоградській області. Підставою для звільнення став рапорт від 29.09.2022 року.

Відповідно до вищевказаного наказу, станом на день звільнення стаж служби ОСОБА_1 в поліції складає 24 роки 02 місяці 18 днів; вислуга років на пільгових умовах - 06 роки 00 місяців 05 днів.

20.11.2023 року позивач скерував до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України заяву щодо внесення змін до наказу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 437 о/с від 13.10.2022 року, а саме зарахування пільгової вислуги років до календарної та стажу служби в поліції.

Однак, листом від 13.12.2023 року відповідач повідомив, що підстави для внесення змін до наказу про звільнення позивача зі служби в поліції відсутні, а зарахування вислуги років у пільговому обчисленні за весь період служби до календарної вислуги років та загального стажу не передбачено законодавством України.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд виходить з такого.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 (далі Закон №580-VIII).

Згідно з статтею статті 2 Закону №580-VIII, завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Статтею 3 Закону №580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 580-VIIIслужба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно із частиною першою статті 60 Закону № 580-VIII відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

Частиною першою статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

У відповідності до частини другої статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частини 3, 4 статті 78 Закону №580-VIII).

Воднораз, відповідно до статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах.

Наведеним не передбачене зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до вислуги років у календарному обчисленні. Календарна вислуга років визначає право особи на призначення пенсії, вислуга ж років у пільговому обчисленні впливає на визначення розміру призначеної пенсії.

Правові позиції Верховного Суду, наведені позивачем, суд вважає нерелевантним до спірних правовідносин, оскільки зазначена практика була сформована до внесення Кабінетом Міністрів України змін до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, та ґрунтувалася на тому, що до 19.02.2022 п.3 зазначеної постанови, обумовлював зарахування на пільгових умовах вислуги років для призначення пенсій особам.

Після 19.02.2022 року посилання на зазначену судову практику Верховного Суду не є актуальним.

Разом з тим, суд вважає за необхідне звернутися до правової позиції Верховного Суду, що висловлена у постанові від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22:

«…- підпунктом «а» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- водночас, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній на дату звільнення, 27 червня 2022 року, та дату звернення позивача із заявою до ГУНП в Донецькій області щодо оформлення та подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії, 1 листопада 2022 року) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (пункт 3 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- тому, для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року.

Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача (1 листопада 2022 року) із заявою до ГУНП в Донецькій області щодо оформлення та подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ діяла нова редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, то суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, до вислуги років для призначення пенсій, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії…».

Подібні висновки зроблені Верховним Судом в постановах від 11 вересня 2023 року у справі № 480/4827/22, від 07 вересня 2023 року у справі №560/9478/22, від 15 вересня 2023 року у справі №380/10714/22, від 18 жовтня 2023 року у справі №360/17/23, від 14 листопада 2023 року у справі 600/3836/22-а.

Суд зауважує, що у цій справі позивача звільнено зі служби в поліції після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393». Тому у спірних відносинах необхідно застосовувати норми, які були чинні саме на час звільнення позивача зі служби в поліції, а саме: норми Закону №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».

Станом на час звільнення позивача з поліції й на момент його звернення до відповідача із заявою про перерахунок вислуги років, пільгова вислуга років враховувалася лише для визначення розміру пенсії, а не для призначення такої пенсії, тому у відповідача відсутні правові підстави для обрахунку календарної вислуги років ОСОБА_1 у спосіб, на якому наполягає позивач.

Таким чином, відповідач правомірно відмовив позивачеві у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років ОСОБА_1 .

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи, що чинне на час звільнення позивача зі служби законодавство не передбачало врахування вислуги років, обрахованою у пільговому обчисленні для призначення пенсії, відповідач обгрунтовано відмовив позивачеві у задоволенні заяви про зарахування пільгової вислуги років у календарну вислугу років.

Судові витрати, які у зв?язку із відмовою у задоволенні позовних вимог підлягали б розподілу на підставі статті 139 КАС України, у справі відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ - 43305056; адреса: вул. Богомольця, 10, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 01601) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК