Рішення від 13.06.2024 по справі 640/10176/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 року № 640/10176/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - відповідач, ДСНС), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим визначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби - 60%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10% та премії у розмірі 33,3% від грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 27.08.2000 серія ЗС №150542, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивачу з 01.04.2019;

- зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим визначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби - 60%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10% та премії у розмірі 33,3% від грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 27.08.2000 серія ЗС №150542, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивачу з 01.04.2019.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що відповідач, на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.07.2021 у справі № 640/14964/21, оформлюючи оновлену довідку від 16.08.2021 № 20-1050/201 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 з включенням премії у розмірі 50% від посадового окладу, замість премії у розмірі 33,3% від грошового забезпечення.

У позові позивач просить суд зобов'язати ДСНС підготувати і надати до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 з урахуванням премії у розмірі 33,3% грошового забезпечення, а не 50% посадового окладу, оскільки на момент звільнення зі служби саме такий розмір премії йому виплачувався та був включений у грошовий атестат.

Позивач стверджує, що відповідач протиправно відмовив йому в оформленні вищевказаної довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тим самим порушив його пенсійні права, а саме був позбавлений частини своєї власності, що відобразилася на його матеріальному стані та благополуччі.

Позивач вважає протиправними дії Відповідача, що виявилися у не оформленні та не наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в місті Києві) нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням премії у розмірі 33,3% від грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 27.08.2000 серія ЗС № 150542, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2022 відкрито провадження у справі.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 р. №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 справу прийнято до свого провадження суддею Горобцовою Я. В. та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що на сьогодні грошове забезпечення розраховується відповідно до Постанови КМ України № 704 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 936/32388. Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1 розділу XVI вказаної Інструкції керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів. Таким чином, на сьогодні чинне законодавство передбачає преміювання не менше 10 відсотків фонду посадових окладів, а не від грошового забезпечення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до грошового атестату ОСОБА_1 від 27.08.2000 серія ЗС № 150542 (а.с. 29) станом на день звільнення з військової служби позивача розрахунок премії був визначений у розмірі 33,3% від грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2021 у справі № 640/23365/20, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано протиправними дії ДСНС щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в м. Києві оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов'язано ДСНС підготувати та надати до ГУ ПФУ в місті Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Дана норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин.

Отже спір між сторонами стосовно питання щодо видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 врегульовано судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2021 у справі № 640/23365/20.

На виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.08.2021 у справі № 640/23365/20 ДСНС оформлено нову довідку від 27.04.2021 № 203-349/201 (а.с. 33) про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 з включенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років 50%; надбавки за особливості проходження служби - 60%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%; премії - 50% посадового окладу, та надано її до ГУ ПФУ для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

В подальшому ДСНС оформлено нову довідку від 16.08.2021 № 20-1050/201 (а.с. 34) про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 з включенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років 50%; надбавки за особливості проходження служби - 60%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%; премії - 50% посадового окладу.

13.01.2022 позивач звернувся до відповідача з заявою (а.с. 27-28) про підготування довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2019 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби 60%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% та премії у розмірі 33 % від грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 27.08.2000 серія ЗС № 150542 (а.с. 29).

Листом ДСНС від 19.01.2022 № 02-818/201 позивачу відмовлено у наданні такої довідки (а.с. 30-31). Відмова вмотивована відсутністю підстав для включення у довідку премії у розмірі 33 % від грошового забезпечення з огляду на Постанови КМ України № 45 від 13.02.2008 та № 103 від 21.02.2018.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач і звернувся до суду із даним позовом за захистом свого порушеного права.

Судом встановлено, що обставини справи сторонами не заперечуються та визнаються. Спірним у даній справі є лише правомірність включення відповідачем в довідку про розмір грошового забезпечення позивача премії у розмірі 50% посадового окладу замість премії 33,3% грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині 1 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення оcіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).

Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Як вбачається з грошового атестату від 27.08.2000 серія ЗС № 150542 (а.с. 29) станом на день звільнення з військової служби позивача розрахунок премії був визначений у розмірі 33,3% від грошового забезпечення.

В подальшому у довідках ДСНС від 27.04.2021 № 203-349/201 (а.с. 33) та від 16.08.2021 № 20-1050/201 (а.с. 34) про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідачем заначено серед видів грошового забезпечення - премію у розмірі 50% посадового окладу.

Водночас, в частині п'ятнадцятій статті 43 Закону 2262-ХІІ зазначено, що при обчисленні пенсії відповідно до частин 7-10 цієї статті закону в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах встановлених чинним законодавством на день призначення цих пенсій.

При цьому, Основний Закон містить імперативну норму, згідно з якою громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом; не може бути привілеїв чи обмежень, зокрема, за ознаками місця проживання або іншими ознаками стаття 24 Конституції України).

Закон № 2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за дим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Крім того, згідно із статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

В свою чергу частина третя статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням викладеного, на переконання суду, позивач має право згідно положень статті 41 Закону № 1058-ІV та частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ на обчислення пенсії, виходячи з розміру премії саме 33,3% від грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування під час проходження військової служби і призначена на день звільнення з військової служби із оформленням в грошовому атестаті від 27.08.2000 серія НОМЕР_1 .

З огляду на наведене в його сукупності суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору, то підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні. Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим визначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби - 60%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10% та премії у розмірі 33,3% від грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 27.08.2000 серія ЗС №150542, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019.

3. Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ 38516849) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим визначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби - 60%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 10% та премії у розмірі 33,3% від грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 27.08.2000 серія ЗС №150542, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.