12 червня 2024 року Київ № 320/6153/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,
Акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі також- АТ Укрзалізниця /позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також- НКРЕКП/відповідач), в якій просить суд:
- визнати незаконною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2023 № 2558 “Про застосування санкцій до АТ “Укрзалізниця” за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії”, відповідно до якої на АТ “Укрзалізниця” накладено штраф у розмірі 360 213 грн. за недотримання пункту 11.1.5 глави 11.1 розділу ХІ Кодексу систем розподілу у частині надання доступу до своєї системи розподілу, крім випадків недостатньої пропускної спроможності обладнання електричних мереж системи розподілу напругою вище 20 кВ та надання обґрунтування причини відмови, яка має базуватися на об?єктивних і технічно та економічно обґрунтованих критеріях, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж відповідно до затвердженого Регулятором плану розвитку системи передачі або системи розподілу.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 року відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що зазначена постанова НКРЕКП є протиправною та такою, що прийнята з порушенням норм чинного законодавства, порядку її прийняття і без належного обґрунтування, у зв'язку із чим підлягає скасуванню. На думку позивача, послуга стандартного приєднання належних замовнику гр. ОСОБА_1 електроустановок, розташованих за адресою: Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6, буд. 6-А, буд. 6-Б до електричних мереж АТ «Укрзалізниця», була надана вчасно та у повному обсязі, що відповідає умовам Типових Договорів про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу від 11.10.2021, до яких було укладені Додаткові угоди.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає хибними та безпідставними твердження АТ «Українська залізниця» що Постанова №2558 не ґрунтується на нормах чинного законодавства, винесена з порушенням процесуального порядку проведення перевірок та норм матеріального права, прийнята з порушенням повноважень НКРЕКП.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
До НКРЕКП надійшло звернення громадянина ОСОБА_2 від 07.08.2023 в інтересах громадянина ОСОБА_1 щодо врегулювання взаємовідносин із АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» щодо врегулювання питання приєднання електроустановок житлових будинків за адресами: Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6, буд. 6-А, буд. 6-Б до електричних мереж АТ «Укрзалізниця».
З метою перевірки інформації, зазначеної в листі на підставі пункту 2 частини сьомої статті 19 Закону про НКРЕКП, 18.10.2023 НКРЕКП прийнято постанову № 1927 «Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Українська залізниця», та на підставі посвідчення про проведення перевірки від 14.11.2023 №571 здійснено позапланову виїзну перевірку дотримання АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 №1470, та законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, яким визначено наступний перелік питань, щодо яких буде здійснюватися перевірка:
- дотримання вимог Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії № 1470, та законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, а саме:
пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії № 1470, а саме:
підпункту 13 щодо обов'язку ліцензіата укладати договори, які є обов'язковими для здійснення ліцензованої діяльності, та виконувати умови цих договорів, а саме:
пункту 3.1.4 Типового договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що є додатком 1 до Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що виконавець послуг зобов'язаний забезпечити в установленому порядку приєднання (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж: зовнішнього електрозабезпечення об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) об'єкта (електроустановок) Замовника до електричних мереж системи розподілу у строки, встановлені Кодексом,
пункту 5.4 Типового договору, яким встановлено, що сторона, для якої виконання зобов'язань стало неможливим унаслідок дії обставин непереборної сили, має не пізніше ніж через 10 днів письмово повідомити іншу Сторону про початок, тривалість та вірогідну дату припинення дії обставин непереборної сили. Факт дії обставин непереборної сили підтверджується відповідним сертифікатом Торгово-промислової палати України або її територіальним представництвом;
підпункту 26 щодо обов'язку ліцензіата надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу систем передачі, а саме розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, у тому числі вимог пункту 4.2.4 глави 4.2 (у редакції, що діяла до 19 серпня 2023 року), яким встановлено, що строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника першого ступеня потужності становить 45 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок замовника другого ступеня потужності цей строк становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.
У разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки (земельних ділянок)) ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або у спосіб, узгоджений із замовником) повідомляє замовника про збільшення строку проектування не більше ніж на 30 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки та зазначенням найменування організацій, до яких звернувся ОСР щодо питання вирішення землевідведення з наданням копій офіційного листування). У разі неможливості здійснення ОСР у зазначені строки заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (із причин, не залежних від ОСР) пеня за порушення строків виконання зобов'язання за договором про приєднання на строк здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики не сплачується, а плата за приєднання не підлягає зменшенню.
ОСР зобов'язаний, а замовник має право здійснювати всі можливі заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питання щодо відведення в установленому порядку земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики, у тому числі направлення відповідних листів до органів місцевого самоврядування та контролюючих органів, ініціювання проведення узгоджувальних нарад та робочих зустрічей в органах місцевого самоврядування за участю замовника (уповноваженого представника замовника) тощо з метою максимального прискорення здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики.
Після завершення здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики продовжується перебіг строку надання послуги з приєднання, встановленого умовами договору про приєднання, про що ОСР інформує замовника; пункту 4 постанови НКРЕКП від 26 березня 2022 року № 352 «Про затвердження Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану» (у редакції, що діяла до 07 червня 2022 року), яким встановлено, що операторам систем розподілу: у разі об'єктивної неможливості надання послуг з приєднання електроустановок замовників, за укладеними до 24 лютого 2022 року договорами про приєднання у порядку визначеному розділом IV Кодексу систем розподілу, повідомити замовників згідно з процедурою, визначеною договорами про приєднання до електричних мереж, про неможливість виконання зобов'язань, у зв'язку з настанням обставин непереборної сили, до їх офіційного закінчення.
На підставі Посвідчення від 14.11.2023 № 571 Управлінням НКРЕКП у м. Києві та Київській області у період з 16.11.2023 по 29.11.2023 проведено виїзну позапланову перевірку дотримання АТ «Укрзалізниця» вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії. Підставою для проведення перевірки стало звернення ОСОБА_2 від 07.08.2023 в інтересах ОСОБА_1 щодо врегулювання питання приєднання електроустановок житлових будинків за адресами: АДРЕСА_1 до електричних мереж АТ «Укрзалізниця». По суті питання слід зазначити наступне. Відповідно до вимог пункту 4.4.1 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі - Кодекс) (в редакції постанови НКРЕКП, що діяла на момент звернення замовника) ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі - Замовник по об'єкту за адресою: АДРЕСА_2 ) з наміром зміни технічних параметрів електроустановок житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , а саме збільшення величини існуючої потужності з 7 кВт на рівні напруги на межі балансової належності 0,22 кВ (згідно з умовами договору від 11.06.2021
За результатами проведеної перевірки складено Акт позапланової виїзної перевірки від 29.11.2023 №503.
Позивачем направлено НКРЕКП пояснення та обґрунтування щодо висновків, викладених в Акті від 29.11.2023 №503.
За результатами розгляду Акта № 503, на засіданні НКРЕКП, що проходило у формі відкритого слухання, прийнято Постанову № 2558 від 27.12.2023, якою встановлено що АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470, та не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
пункт 2.2 Ліцензійних умов № 1470, а саме:
підпункт 13 у частині укладення договорів, які є обов'язковими для здійснення ліцензованої діяльності, та виконання умов цих договорів, підпункт 26 у частині надання послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі;
пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), згідно з яким під час оформлення заяви-приєднання, паспорта точки розподілу/передачі оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об'єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема: про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, щодо однолінійної схеми електропостачання об'єкта, щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо), щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності, щодо технічних даних силових трансформаторів, кабельних та/або повітряних ліній передачі/розподілу електричної енергії, якими здійснюється розподіл електричної енергії (для об'єктів споживачів, для яких розрахункові засоби вимірювальної техніки встановлені не на межі балансової належності);
Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі - Кодекс), а саме:
пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV (у редакції, що діяла до 19.08.2023), згідно з яким строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника другого ступеня потужності становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання,
пункту 4.4.6 глави 4.4 розділу IV (у редакції, що діяла до 19.08.2023) у частині направлення замовнику для стандартного приєднання та нестандартного приєднання «під ключ», у зазначений ним спосіб, технічних умов на приєднання разом з розрахунком вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунком на оплату плати за приєднання;
пункту 11.1.5 глави 11.1 розділу ХІ у частині надання доступу до своєї системи розподілу, крім випадків недостатньої пропускної спроможності обладнання електричних мереж системи розподілу напругою вище 20 кВ та надання обґрунтування причини відмови, яка має базуватися на об'єктивних і технічно та економічно обґрунтованих критеріях, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж відповідно до затвердженого Регулятором плану розвитку системи передачі або системи розподілу.
Також, вказаною постановою № 2558 від 27.12.2023 вирішено:
1. Застерегти АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (код ЄДРПОУ 40075815) щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 13 у частині укладення договорів, які є обов'язковими для здійснення ліцензованої діяльності, та виконання умов цих договорів,
підпункту 26 у частині надання послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі;
пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно з яким під час оформлення заяви-приєднання, паспорта точки розподілу/передачі оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об'єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема: про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, щодо однолінійної схеми електропостачання об'єкта, щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо), щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності, щодо технічних даних силових трансформаторів, кабельних та/або повітряних ліній передачі/розподілу електричної енергії, якими здійснюється розподіл електричної енергії (для об'єктів споживачів, для яких розрахункові засоби вимірювальної техніки встановлені не на межі балансової належності);
розділу IV Кодексу систем розподілу, а саме:
пункту 4.2.4 глави 4.2 (у редакції, що діяла до 19 серпня 2023 року), згідно з яким строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника другого ступеня потужності становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання,
пункту 4.4.6 глави 4.4 (у редакції, що діяла до 19 серпня 2023 року), у частині направлення замовнику для стандартного приєднання та нестандартного приєднання «під ключ» у зазначений ним спосіб технічних умов на приєднання разом з розрахунком вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунком на оплату плати за приєднання.
2. Накласти штраф у розмірі 360 213 (триста шістдесят тисяч двісті тринадцять) гривень на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (код ЄДРПОУ 40075815) за недотримання вимог пункту 11.1.5 глави 11.1 розділу ХІ Кодексу систем розподілу у частині надання доступу до своєї системи розподілу, крім випадків недостатньої пропускної спроможності обладнання електричних мереж системи розподілу напругою вище 20 кВ та надання обґрунтування причини відмови, яка має базуватися на об'єктивних і технічно та економічно обґрунтованих критеріях, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж відповідно до затвердженого Регулятором плану розвитку системи передачі або системи розподілу.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Вважаючи свої права порушеними вказаною постановою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII (далі Закон № 1540-VIII у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Відповідно до ч.1 3 ст.1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно із ч.1-3 ст.3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є:
1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;
2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів;
3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав;
4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами;
5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури;
6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг;
7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища;
8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;
9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг;
10) інші завдання, передбачені законом.
Пунктами 11, 12 частини першої статті 17 Закону № 1540-VIII визначено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Відповідно до ч.1, 3, 5 ст.19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Частинами 2 - 4 ст.22 Закону № 1540-VIII передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність».
Крім того, ч.3 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (надалі по тексту - Закон №2019-VIII) передбачено, що у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:
1) попередження про необхідність усунення порушень;
2) штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Частиною 7 ст.77 Закону №2019-VIII передбачено, що за одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії.
Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов (далі - Порядок № 428), дія якого поширюється на суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Нацкомісією у сфері енергетики та у сфері комунальних послуг та який установлює певні процедури, зокрема, організації та проведення планових та позапланових перевірок; оформлення результатів перевірок; контроль за виконанням рішень Нацкомісії; порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.
Відповідно до п.10.1 Порядку №428 у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
Рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, у тому числі визначення розміру штрафних санкцій, приймається відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».
Ліцензіат не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення з дня закінчення вчинення порушення.
Пунктом 10.2 Порядку № 428 визначено, що при застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
У разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, вимог законодавства, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що обов'язково підтверджується відповідними документами, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування до ліцензіата санкцій та/або заходів регуляторного впливу.
При визначенні санкцій за порушення, передбачені Законами України «Про ринок електричної енергії» та «Про ринок природного газу», НКРЕКП враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення НКРЕКП під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення вважаються обтяжуючими обставинами.
Частиною 1 ст.77 Закону №2019-VIII передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п.1, 2 ч.2 Закону №2019-VIII правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
За змістом п.4 ч.4 ст.77 Закону № 2019-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню; за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно з ч.5 ст.77 Закону № 2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку електричної енергії вважаються обтяжуючими обставинами.
При цьому, суд зауважує, що підставами для винесення спірної постанови послугувало твердження відповідача про порушення позивачем пункту 4.5.2 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу, пункту 4.2.3 глави 4.2 розділу ІV Кодексу систем розподілу, пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу ІV Кодексу систем розподілу, пункту 11.1.5 глави 11.1 розділу ХІ Кодексу систем розподілу, пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, підпункту 13 пункту 2.2. Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, підпункту 26 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії.
Відповідне порушення встановлено з наступних обставин:
Відповідно до вимог пункту 4.4.1 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі - Кодекс) (в редакції постанови НКРЕКП, що діяла на момент звернення замовника) ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі - Замовник по об'єкту за адресою: АДРЕСА_2 ) з наміром зміни технічних параметрів електроустановок житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , а саме збільшення величини існуючої потужності з 7 кВт на рівні напруги на межі балансової належності 0,22 кВ (згідно з умовами договору від 11.06.2021 № ЕЕЦ2101050185427 про надання послуг з розподілу електричної енергії) до 33 кВт на напрузі 0,38 кВ, категорія надійності електропостачання - ІІІ, до оператора системи розподілу - АТ «Укрзалізниця» (далі - ОСР) 28.10.2021 подано (вх № 174) заяву про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору (далі - Заява від 28.10.2021 № 174).
При цьому, пунктом пункту 4.4.1 глави 4.4 розділу IV Кодексу визначено, що заява про приєднання подається разом із копіями документів, перелік яких визначено вимогами пункту 4.4.2 глави 4.4 розділу IV Кодексу, зокрема копії документа, що підтверджує право власності чи користування об'єктом нерухомого майна.
З урахуванням вимог пункту 4.4.2 глави 4.4 розділу IV Кодексу в якості документа, що підтверджує право власності Замовником, об'єкт за адресою: вул. Пірогова, 6, надано Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (номер запису про право власності/довірчої власності: 43521858; дата, час державної реєстрації 14.08.2021 15:04:11). Відповідно до витягу об'єктом нерухомого майна - є житловий будинок, загальною площею 18,8 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, типовою формою заяви про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору, що є додатком до 3 Кодексу, передбачено надання замовником інформації необхідної для визначення ОСР точки забезпечення потужності виходячи зі структури електричних мереж та навантаження в зоні можливого приєднання з урахуванням резерву потужності за укладеними договорами про приєднання та з урахуванням замовленої категорійності з надійності електропостачання.
Однією з умов, передбаченою у заяві про приєднання, є зазначення замовником відомостей щодо встановленої потужності генеруючих установок приватних домогосподарств (у разі необхідності їх приєднання).
Водночас, у наданій Замовником, об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 в Заяві від 28.10.2021 № 174 відповідна інформація щодо наявності генеруючих путужностей відсутня.
Тобто, відповідно до вихідних даних, зазначених Замовником, об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 , у Заяві від 28.10.2021 № 174 необхідністю приєднання були електроустановки житлового будинку, при цьому, приєднання потужності генеруючих установок приватних домогосподарств не передбачалося
Разом з тим, відповідно до вимог пункту 4.4.1 глави 4.4 розділу IV Кодексу Кушніром О.В. в інтересах ОСОБА_1 (далі - Замовник, об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 ) з наміром приєднати електроустановки житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 , величиною максимального розрахункового (прогнозованого) навантаження 33 кВт на напрузі 0,38 кВ, категорія надійності електропостачання - ІІІ, 10.12.2021 подано (вх. № 222) до АТ «Укрзалізниця» заяву про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору (далі- Заява від 10.12.2021 № 222).
В якості документа, що підтверджує право власності, до Заяви від 10.12.2021 № 222 Замовником, об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 , надано Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (номер запису про право власності/довірчої власності: 45342671; дата, час державної реєстрації 20.11.2021 13:42:36). Відповідно до витягу об'єктом нерухомого майна - є житловий будинок загальною площею 4,6 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
У Заяві від 10.12.2021 № 222 інформація щодо необхідності приєднання потужності генеруючих установок приватних домогосподарств відсутня.
Тобто, відповідно до вихідних даних, зазначених Замовником об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 , у Заяві від 10.12.2021 № 222 необхідністю приєднання були електроустановки житлового будинку, при цьому, приєднання потужності генеруючих установок приватних домогосподарств не передбачалося.
Також, з урахуванням вимог пункту 4.4.1 глави 4.4 розділу IV Кодексу Кушніром О.В. в інтересах ОСОБА_1 (далі - Замовник, об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 ) з наміром приєднати електроустановки житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 , величиною максимального розрахункового (прогнозованого) навантаження 33 кВт на напрузі 0,38 кВ, категорія надійності електропостачання - ІІІ, 26.01.2022 подано (вх. № 281) до АТ «Укрзалізниця» заяву про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору (далі - Заява від 26.01.2022 № 281).
В якості документа, що підтверджує право власності до Заяви від 26.01.2022 № 281, Замовником, об'єкт за адресою: АДРЕСА_2 , надано Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (номер запису про право власності/довірчої власності: 45342650; дата, час державної реєстрації 20.11.2021 13:24:31). Відповідно до витягу об'єктом нерухомого майна - є житловий будинок, загальною площею 4,6 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
В Заяві від 26.01.2022 № 281 інформація щодо необхідності приєднання потужності генеруючих установок приватних домогосподарств відсутня.
Тобто, відповідно до вихідних даних, зазначених Замовником по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6-Б, у Заяві від 26.01.2022 № 281, необхідністю приєднання були електроустановки житлового будинку, при цьому, приєднання потужності генеруючих установок приватних домогосподарств не передбачалося.
АТ «Укрзалізниця» при визначенні точок забезпечення потужності згідно з вихідними даними, зазначеними Замовником по об'єктах за адресами: вул. Пірогова, 6, 6-А та АДРЕСА_4 в Заявах від 28.10.2021 № 174, від 10.12.2021 № 222 та від 26.01.2022 № 281, виходячи зі структури електричних мереж та навантаження в зоні можливого приєднання з урахуванням резерву потужності, встановлено, що приєднання до електричних мереж електроустановок житлових будинків за адресами: Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6, 6 А, 6 Б передбачається виконати від ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове виробничого підрозділу служби електропостачання «Одеська дистанція електропостачання» регіональної філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» (далі - ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове).
Так, суд враховує, що заходи зі створення пропускної спроможності електричних мереж, зокрема ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове виробничого підрозділу служби електропостачання «Одеська дистанція електропостачання» АТ «Укрзалізниця», передбачалися у Планах розвитку системи розподілу АТ «Укрзалізниця» на 2021 - 2025 роки (схвалених постановою НКРЕКП від 23.07.2021 № 1155), та на 2022 - 2026 роки (схвалених постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2827).
Тобто, реконструкція лінії ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове передбачалася заздалегідь до звернень Замовника по обєктах за адресою: вул. Пірогова, буд. 6, 6 А, 6 Б, щодо надання послуг з приєднання.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі та ОСР можуть відмовити в доступі до електричних мереж у разі недостатньої пропускної спроможності електричних мереж з наданням обґрунтування причини такої відмови, яка має базуватися на об'єктивних і технічно та економічно обґрунтованих критеріях, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж відповідно до затвердженого Регулятором плану розвитку системи передачі або системи розподілу. У разі відсутності плану розвитку системи передачі або плану розвитку системи розподілу (далі - ПРСР), обґрунтованих строків створення резерву пропускної спроможності електричних мереж відмова оператора системи передачі, ОСР в доступі до електричних мереж вважається необґрунтованою.
Разом з тим, пунктом 3.2.3 глави 3.3 розділу III Кодексу передбачено, що планування розвитку системи розподілу здійснюється з метою:
1) своєчасного забезпечення необхідної пропускної спроможності системи розподілу згідно з наявними та прогнозними потребами Користувачів та замовників (щодо споживання електричної енергії та її відпуску в мережу);
2) забезпечення достатньої пропускної спроможності системи розподілу для потреб Користувачів енерговузлів, що розвиваються (щодо споживання електричної енергії та її відпуску в мережу);
3) забезпечення надійної, безпечної, ефективної експлуатації системи розподілу, відповідності якості електропостачання встановленим вимогам;
4) зниження технологічних витрат електроенергії в елементах системи розподілу та комерційних втрат електроенергії в системі розподілу.
Пунктом 2.1 глави 2 Порядку розроблення та подання на затвердження ПРСР та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 № 955, визначне щорічне надання ліцензіатом ПРСР до НКРЕКП, який розробляється згідно з вимогами розділу III Кодексу.
При цьому, пунктом 2.2 глави 2 Порядку ПРСР має містити, у тому числі пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності проведення робіт по кожному розділу ПРСР, яка, у тому числі, містить:
- мету, обґрунтування необхідності та доцільності виконання запланованих заходів (робіт) у прогнозному періоді ПРСР;
- посилання на нормативно-правові акти, які регламентують необхідність виконання таких заходів (робіт);
- інформацію про схвалену, затверджену, погоджену належним чином проєктно-кошторисну документацію (за наявності);
- інформацію щодо проведення експертизи проєктно-кошторисної документації (за наявності);
- інформацію щодо заходів (робіт) із зазначенням їх етапів (обсягів) виконання, що заплановані до виконання у прогнозному періоді ПРСР (по заходах, що мають перехідний характер, зазначаються етапи (обсяги) виконання за роками із урахуванням фактичного виконання).
Слід зазначити, що жодна з вимог не передбачає обмеження рівня напруги електроустановок, виконання запланованих заходів (робіт), які включаються до ПРСР.
Отже, АТ «Укрзалізниця» з метою забезпечення достатньої пропускної спроможності системи розподілу для потреб Користувачів у ПРСР АТ «Укрзалізниця» на 2021- 2025 роки внесено заходи з реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове, зокрема проєктування у 2021 році, виконання робіт у 2022 році, та у ПРСР АТ «Укрзалізниця» на 2022 - 2026 роки включено захід із виконання робіт з реконструкції даної ПЛ-0,4 кВ на 2022 рік.
Проєктні роботи із реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове виконано у 2021 році відповідно до схваленої постановою НКРЕКП від 11.08.2021 № 1305 Інвестиційної програми з розподілу електричної енергії АТ «Укрзалізниця» на 2021 рік.
При цьому, суд враховує також доводи позивача про настання з 24.02.2022 форс-мажорних обставин внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, у зв'язку з чим в АТ «Укрзалізниця» виникла необхідність переглянути пріоритетність виконання робіт з реконструкції на роботи з відновлення пошкоджених об'єктів електричних мереж або їх складових внаслідок бойових дій, у період дії в Україні воєнного стану.
Враховуючи вище викладене АТ «Укрзалізниця» виконання робіт з реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове було перенесено на 2024 рік. Виконання робіт із реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове передбачено пунктом 1.3.4 Інвестиційної програми з розподілу електричної енергії АТ «Укрзалізниця» на 2024 рік, схваленої постановою НКРЕКП від 10.01.2024 № 23.
В свою чергу, АТ «Укрзалізниця» листом від 01.11.2021 № Е-15/1440 на звернення Замовника по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6 із Заявою від 28.10.2021 № 174 з урахуванням статті 22 Закону відмовлено у доступі до електричних мереж у зв'язку з відсутністю пропускної спроможності ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове, передбачено проведення реконструкції відповідно до ПРСР АТ «Укрзалізниця» на 2021-2025 роки та запропоновано Замовнику звернутись за отриманням послуги з приєднання до електричних мереж після створення резерву потужності на вказані ділянки електричних мереж, а саме після 01.01.2023.
При цьому, НКРЕКП керуючись вимогами Закону та Кодексу, зокрема:
- визначенням терміну приєднання електроустановки, що є надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності;
- пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, щодо відсутності ОСР права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог розділу IV Кодексу;
- пункту 11.1.3 глави 11.1 розділу IX Кодексу, яким визначено, що користувачі, які в установленому Кодексом порядку виконали вимоги щодо приєднання до системи розподілу, мають право на доступ до системи розподілу та на отримання послуг з розподілу електричної енергії від відповідного ОСР;
- пунктом 11.1.6 глави 11.1 розділу IX Кодексу щодо доступу до системи розподілу та послуги з розподілу, яка надається на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії,
Листом від 16.12.2021 № 11814/17.1.4/9-21 зобов?язала АТ «Укрзалізниця» надати Замовнику по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6, технічні умови щодо зміни технічних параметрів (збільшення величини дозволеної до використання потужності) електропостачання житлового будинку за адресою Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6 та повідомила, що електроустановки користувачів мають право на доступ до системи розподілу та на отримання послуг з розподілу електричної енергії виключно після отримання ними послуги з приєднання, а саме створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності.
Отже, відповідно до роз'яснення НКРЕКП ОСР має право відмовити у доступі до своєї системи розподілу у випадку недостатньої пропускної спроможності з наданням обґрунтування причини такої відмови, що базується на об'єктивних технічно та економічно обґрунтованих критеріях, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж відповідно до затвердженого Регулятором ПРСР.
АТ «Укрзалізниця» на виконання зобов'язань НКРЕКП, визначених листом від 16.12.2021 № 11814/17.1.4/9-21, видано Замовнику, об'єкт за адресою: вул. Пірогова, 6, технічні умови стандартного приєднання від 21.01.2022 № ОД/0703-1 (ідентифікатор ТУ00052521012212804101) (далі - Технічні умови ТУ00052521012212804101), що є додатком 1 до договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу від 28.10.2021, та видано з розрахунком вартості плати за приєднання до електричних мереж. Величина замовленої до приєднання (у точці приєднання) потужності становить 33 кВт (другий ступінь потужності).
За аналогічними зверненнями Замовника по об'єктам за адресами: вул. Пірогова,6-А та 6-Б, АТ «Укрзалізниця» з урахуванням зобов'язань НКРЕКП, визначених листом від 16.12.2021 № 11814/17.1.4/9-21, видано технічні умови стандартного приєднання від 01.02.2022 № ОД/0710-1 (ідентифікатор ТУ00056001022212804101) (далі - Технічні умови ТУ00056001022212804101) та від 09.02.2022 № ОД/0715-1 (ідентифікатор ТУ00057209022212804101) (далі - Технічні умови ТУ00057209022212804101) відповідно.
Також, з метою інформування Замовника по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6, про намір відмовити майбутньому користувачу системи розподілу у доступі до електричних мереж разом з технічними умовами ТУ00052521012212804101 йому надано лист-роз'яснення від 24.01.2022 № Е-15/36 щодо можливості укладення договору споживача про надання послуг з розподілу після виконання робіт з реконструкції ЛЕП-0,4 кВ станції Усатове.
Отже, під час видачі технічних умов Замовник об'єкт за адресою: вул. Пірогова, 6, був проінформований про намір відмовити майбутньому користувачу системи розподілу у доступі до електричних мереж із зазначенням інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж. Пунктом 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу визначено, що строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника другого ступеня потужності становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.
Замовником по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6 на виконання умов Договору від 28.10.2021 та рахунку-фактури від 25.01.2022 № 212/7, 26.01.2022 було сплачено в повному обсязі вартість послуги зі стандартного приєднання до електричних мереж у розмірі 39 322,80 грн (з ПДВ) (100 %). Таким чином граничний термін надання послуги з приєднання становив 27.03.2022 (включно).
Відповідно до положень пункту 4.8.5 глави 4.8 розділу IV Кодексу фактом виконання зобов'язання ОСР з приєднання об'єкта замовника (будівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності в точку приєднання) є факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання та встановлення в точці приєднання ввідного пристрою із комутаційним апаратом (ввідним).
Факт надання послуги з приєднання підтверджується наданим ОСР замовнику повідомленням про надання послуги з приєднання.
Послуга з приєднання вважається наданою з дати надання ОСР замовнику повідомлення з урахуванням вимог пункту 4.8.2 глави 4.8 розділу IV Кодексу.
АТ «Укрзалізниця» надано Замовнику по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6 Повідомлення про надання послуги з приєднання № ПВ 0005252101221280410130102023 30.10.2023. Таким чином, станом на 30.10.2023 послуга з приєднання вважається наданою.
При цьому, у Повідомлені про надання послуги з приєднання від 30.10.2023 № ПВ0005252101221280410130102023 зазначено інформацію, зокрема (мовою документа): «…Інформуємо, що роботи з реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове виробничого підрозділу служби електропостачання «Одеська дистанція електропостачання» за адресою: Одеська обл., Біляївський р-н, ст. Усатове станом на 30.10.2023 року не виконані. Виконання робіт передбачено проєктом інвестиційної програми з розподілу електричної енергії на 2024 рік.
Технічні заходи, які були виконані ОСР/ОСП в частині зовнішнього електрозабезпечення 1. Від ПЛ-0,4 кВ ф. Житкова виконано будівництво ЛЕП-0,4 кВ довжиною 6 м; 2. Встановлено дообліковий автоматичний вимикач номіналом 63 А. …».
Замовнику по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6-А на виконання умов Договору від 01.02.2022 та рахунку-фактури від 08.02.2022 № 212/13, 09.02.2022 було сплачено в повному обсязі вартість послуги зі стандартного приєднання до електричних мереж у розмірі 39 322,80 грн (з ПДВ) (100 %). Таким чином граничний термін надання послуги з приєднання становив до 10.04.2022 (включно).
АТ «Укрзалізниця» надано Замовнику по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6-А Повідомлення про надання послуги з приєднання № ПВ 0005600102221280410130102023 30.10.2023. Таким чином, станом на 30.10.2023 послуга з приєднання вважається наданою.
При цьому, у Повідомлені про надання послуги з приєднання від 30.10.2023 № ПВ 0005600102221280410130102023 зазначено інформацію, зокрема (мовою документа): «…Інформуємо, що роботи з реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове виробничого підрозділу служби електропостачання «Одеська дистанція електропостачання» за адресою: Одеська обл., Біляївський р-н, ст. Усатове станом на 30.10.2023 року не виконані. Виконання робіт передбачено проєктом інвестиційної програми з розподілу електричної енергії на 2024 рік.
Технічні заходи, які були виконані ОСР/ОСП в частині зовнішнього електрозабезпечення
1. Від ПЛ-0,4 кВ ф. Житкова виконано будівництво ЛЕП-0,4 кВ довжиною 6 м;
2. Встановлено дообліковий автоматичний вимикач номіналом 63 А. …».
Замовником по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6-Б на виконання умов Договору від 09.02.2022 та рахунку-фактури від 14.02.2022 № 212/18, 17.02.2022 було сплачено в повному обсязі вартість послуги зі стандартного приєднання до електричних мереж у розмірі 39 322,80 грн (з ПДВ) (100 %). Таким чином граничний термін надання послуги з приєднання становив до 18.04.2022 (включно).
АТ «Укрзалізниця» надано Замовнику по об'єкту за адресою: вул. Пірогова, 6-Б Повідомлення про надання послуги з приєднання № ПВ 0005720902221280410130102023 30.10.2023.Таким чином, станом на 30.10.2023 послуга з приєднання вважається наданою.
Комісія з перевірки зазначає, що Повідомлення про надання послуги з приєднання від 30.10.2023 № ПВ 0005720902221280410130102023 містить інформацію, зокрема (мовою документа): «…Інформуємо, що роботи з реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове виробничого підрозділу служби електропостачання «Одеська дистанція електропостачання» за адресою: Одеська обл., Біляївський р-н, ст. Усатове станом на 30.10.2023 року не виконані. Виконання робіт передбачено проєктом інвестиційної програми з розподілу електричної енергії на 2024 рік.
Технічні заходи, які були виконані ОСР/ОСП в частині зовнішнього електрозабезпечення
1. Від ПЛ-0,4 кВ ф. Житкова виконано будівництво ЛЕП-0,4 кВ довжиною 6 м;
2. Встановлено дообліковий автоматичний вимикач номіналом 63 А. …».
Суд враховує посилання позивача про те, що доступ до електричної мережі, передача (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності можливо забезпечити шляхом виконання фізичних процесів, зокрема, приєднання елементів електроустановок замовника до елементів електричних мереж ОСР. Водночас, розподіл електричної енергії - це процес транспортування електричної енергії, який забезпечується шляхом надання послуги з розподілу на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного між ОСР та Користувачем за тарифами, що встановлюються Регулятором.
Таким чином, виконання технічних заходів, які були виконані ОСР/ОСП в частині зовнішнього електрозабезпечення, а саме будівництво ПЛ-0,4 кВ ф. Житкова відповідної довжини та встановлення дооблікового автоматичного вимикача свідчить про забезпечення АТ «Укрзалізниця» можливості доступу до електричних мереж ОСР незважаючи на відсутність проведеної реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове.
Отже, АТ «Укрзалізниця» при наданні послуг з приєднання до електричних мереж електроустановок Замовника, об'єкти за адресами: вул. Пірогова, 6, 6-А,6-Б. діяло виключно з дотриманням вимог законодавства, що регламентує діяльність у на ринку електричної енергії та забезпечило доступ до електричних мереж ОСР.
Крім того, АТ «Укрзалізниця» з метою виконання вимог пункту 11.1.6 глави 11.1 глави 11.1 розділу XI Кодексу у частині надання послуги з розподілу шляхом підготовки проєкту договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та надання проєкту договору споживачу ОСОБА_1 , об'єкти якого розташовані за адресами: АДРЕСА_1 на підпис.
ОСОБА_2 за дорученням споживача ОСОБА_1 , об'єкти якого розташовані за адресами: Одеський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, 6, 6-А, 6-Б, підписав наступні договори з АТ «Укрзалізниця»:
Договір №5101385427 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 20.11.2023, відповідно до умов якого Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за об?єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.
ОСОБА_2 за дорученням Споживача ОСОБА_1 20.11.2023 підписав заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за технічними даними Паспорту точки розподілу (передачі) за об?єктом споживача за адресою: АДРЕСА_2 , яка є Додатком №1 до Договору №5101385427.
Додатком № 2 до Договору №5101385427 є Паспорт точки розподілу/передачі електричної енергії, відповідно до якого визначено:
1.3. Вид об'єкта електрифікації, до складу якого входить площадка комерційного обліку: житловий будинок.
1.4. Адреса об?єкта електрифікації: Одеська область, Одеський р., сщ. Усатове, вул. Пірогова, 6б.
1.5. Приєднана потужність за площадкою комерційного обліку 33 кВт.
1.6. Дозволена потужність за площадкою комерційного обліку 33 кВт, у тому числі ІІІ категорія надійності струмоприймачів 33 кВт.
4. Електроустановки спеціального призначення, якими обладнана площадка комерційного обліку: Генеруючі установки «-» (відсутні).
Відповідно до Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 20.11.2023, який є Додатком №6 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 20.11.2023 №5101385427 (підписаний представником споживача ОСОБА_1 ОСОБА_2 ), схема електропостачання на межі балансової належності забезпечує струмоприймачі в частині електропостачання 33 кВт. Споживач електроенергії та Оператор системи розподілу зобов'язуються утримувати установки, які зазначені в цьому акті, у справному стані та експлуатувати їх відповідно до вимог законодавства України.
Даним Актом не передбачається наявність у Замовника генеруючих установок.
Договір №5101385507 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 20.11.2023, відповідно до умов якого Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.
ОСОБА_2 за дорученням Споживача ОСОБА_1 20.11.2023 підписав заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за технічними даними Паспорту точки розподілу (передачі) за об?єктом споживача за адресою: АДРЕСА_3 , яка є Додатком №1 до Договору №5101385507.
Додатком №2 до Договору №5101385507 є Паспорт точки розподілу/передачі електричної енергії, відповідно до якого визначено:
1.3. Вид об?єкта електрифікації, до складу якого входить площадка комерційного обліку: житловий будинок.
1.4. Адреса об?єкта електрифікації: Одеська область, Одеський р., сщ. Усатове, вул. Пірогова, 6-А.
1.5. Приєднана потужність за площадкою комерційного обліку 33 кВт.
1.6. Дозволена потужність за площадкою комерційного обліку 33 кВт, у тому числі 3 категорія надійності струмоприймачів 33 кВт.
4. Електроустановки спеціального призначення, якими обладнана площадка комерційного обліку: Генеруючі установки «-» (відсутні).
Відповідно до Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 20.11.2023, який є Додатком №6 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 20.11.2023 №5101385507 (підписаний представником споживача ОСОБА_1 ОСОБА_2 ), схема електропостачання на межі балансової належності забезпечує струмоприймачі в частині електропостачання 33 кВт. Споживач електроенергії та Оператор системи розподілу зобов?язуються утримувати установки, які зазначені в цьому акті, у справному стані та експлуатувати їх відповідно до вимог законодавства України.
Даним Актом не передбачається наявність у Замовника генеруючих установок.
Договір № 5101385508 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 20.11.2023, відповідно до умов якого Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за об?єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.
ОСОБА_2 за дорученням Споживача ОСОБА_1 20.11.2023 підписав заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за технічними даними Паспорту точки розподілу (передачі) за об?єктом споживача за адресою: АДРЕСА_2 , яка є Додатком №1 до Договору №5101385508.
Додатком № 2 до Договору № 5101385508 є Паспорт точки розподілу/передачі електричної енергії, відповідно до якого визначено:
1.3. Вид об?єкта електрифікації, до складу якого входить площадка комерційного обліку: житловий будинок.
1.4. Адреса об?єкта електрифікації: Одеська область, Одеський р., сщ. Усатове, вул. Пірогова, 6а.
1.5. Приєднана потужність за площадкою комерційного обліку 33 кВт.
1.6. Дозволена потужність за площадкою комерційного обліку 33 кВт, у тому числі 3 категорія надійності струмоприймачів 33 кВт.
4. Електроустановки спеціального призначення, якими обладнана площадка комерційного обліку: Генеруючі установки «-» (відсутні).
Відповідно до Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 20.11.2023, який є Додатком №6 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 20.11.2023 №5101385508 (підписаний представником споживача ОСОБА_1 ОСОБА_2 ), схема електропостачання на межі балансової належності забезпечує струмоприймачі в частині електропостачання 33 кВт. Споживач електроенергії та Оператор системи розподілу зобов?язуються утримувати установки, які зазначені в цьому акті, у справному стані та експлуатувати їх відповідно до вимог законодавства України.
Даним Актом не передбачається наявність у Замовника генеруючих установок.
Водночас, усі зміни та доповнення до описаних Паспортів точок розподілу/передачі електричної енергії оформлюються у разі зміни технічних характеристик точки розподілу (передачі) та/або площадки комерційного обліку за об?єктом електрифікації після отримання послуги з приєднання та/або на підставі узгоджених проектних рішень, виконання яких підтверджено документально.
Слід зазначити, що АТ «Укрзалізниця» послуги з приєднання електроустановок житлових будинків ОСОБА_1 , які розташовані за адресами: м. Одеса, Біляївський район, вул. Пірогова, буд. 6, 6-А, АДРЕСА_4 до електричних мереж АТ «Укрзалізниця» надано 30.10.2023, що підтверджується Повідомленнями АТ «Укрзалізниця» про надання послуги з приєднання № ПВ0005252101221280410130102023, №ПВ0005600102221280410130102023, №ПВ0005720902221280410130102023 відповідно до яких зобов'язання ОСР з надання послуг з приєднання виконані повністю. Виконавець послуг (ОСР) надав, а Замовник отримав послугу із забезпечення приєднання електроустановок об'єкта Замовника.
Також, суд враховує доводи позивача про те, що невстановленою особою, безпідставно, в порушення існуючих Технічних умов №ТУ00052521012212804101, №ТУ00056001022212804101 та № ТУ00057209022212804101 щодо приєднання житлових будинків Споживача ОСОБА_1 , до Паспортів точок розподілу/передачі електричної енергії за Договорами № 5101385427, № 5101385507, № 5101385508 внесені недостовірні відомості щодо дозволених до використання електроустановок генеруючої потужності, а саме про наявність дозволу на підключення до електромережі АТ «Укрзалізниця» електроустановок спеціального призначення, зокрема генеруючих установок «Інвертор SOLIS-30k панелі SAM72S30 525- 550/MR».
Отже, наявність інформації про знаходження на об'єкті електрифікації електроустановок спеціального призначення, зокрема, генеруючих установок, суперечить виданим Технічним умовам № ТУ00052521012212804101, № ТУ00056001022212804101 та № ТУ00057209022212804101, тобто вказана інформація підтверджує, що електроустановки Споживача ОСОБА_1 , розташовані за адресами: м. Одеса, Біляївський район, вул. Пірогова, буд. 6, 6-А, АДРЕСА_4 не відповідають, вимогам, передбаченим у вищезазначених технічних умовах.
Так, Замовник по об'єктах за адресами: вул. Пірогова, буд. 6, 6-А, АДРЕСА_4 , не виконав вимоги Технічних умов №ТУ00052521012212804101, №ТУ00056001022212804101 та № ТУ00057209022212804101 щодо будівництва електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення житлових будинків, натомість збудував генеруючі установки, що, у свою чергу, є порушенням призначення типу електроустановок (споживання/генерації), визначених вищезазначеними технічними умовами.
Таким чином, дії АТ «Укрзалізниця» щодо ненадання доступу установкам, які генерують електричну енергію, до мереж АТ «Укрзалізниця» в повній мірі відповідають вимогам пункту 11.1.3 глави 11.1 розділу IX Кодексу систем розподілу, відповідно до якого виключно користувачі, які в установленому Кодексом порядку виконали вимоги щодо приєднання до системи розподілу, мають право на доступ до системи розподілу та на отримання послуг з розподілу електричної енергії в мережах замовленого користувачем обсягу потужності за тарифами, що встановлюються Регулятором.
Крім того, факт відсутності електричних установок житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , та наявність замість них генеруючих електроенергію установок, доводиться Актом обстеження електроустановок житлових будинків на відповідність виданим технічним умовам приєднання до електричних мереж від 18.01.2024, відповідно до якого «на території земельної ділянки Замовника (ФОП ОСОБА_1 ), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , 6 А, АДРЕСА_5 , огороджена одним загальним суцільним парканом, розташовано три ряди панелей фотоелектричних станцій.
Приблизна площа кожного ряду з яких становить 170 кв. м. Фотоелектричні станції побудовані на металевих конструкціях та розташовані на землі.
Також на території земельної ділянки знаходиться одна будівля, площа якої становить приблизно 18 кв.м. (розташована під одним рядом панелей фотоелектричних станцій).
Розташування будинків згідно графічних матеріалів які були надані до заяв від 10.12.2021 № 222 та від 26.01.2021 № 281 на приєднання не відповідають дійсності (будівлі відсутні).
В рамках виконання технічних умов від 21.01.2022 № ОД/0703-1 від точки забезпечення потужності до точки приєднання (на опорі існуючої ЛЕП на межі земельної ділянки Замовника) виконане будівництво відгалуження від ЛЕП-0,4 кВ проводом СІП-4Ч16 довжиною 6 м з облаштуванням шафи обліку з комутаційним апаратом номіналом 63 А, яке не підключене до електричної мережі.
До точки приєднання (на опорі існуючої ЛЕП на межі земельної ділянки Замовника) зі сторони замовника змонтовано кабель. Прилад обліку електричної енергії відсутній.
В рамках виконання технічних умов від 01.02.2022 № ОД/0710-1 від точки забезпечення потужності до точки приєднання (на опорі існуючої ЛЕП на межі земельної ділянки Замовника) виконане будівництво відгалуження від ЛЕП-0,4 кВ проводом СПП-4Ч16 довжиною 6 м з облаштуванням шафи обліку з комутаційним апаратом номіналом 63 А, яке не підключене до електричної мережі.
До точки приєднання (на опорі існуючої ЛЕП на межі земельної ділянки Замовника) зі сторони замовника змонтовано кабель. Прилад обліку електричної енергії відсутній.
В рамках виконання технічних умов від 09.02.2022 № ОД/0715-1 від точки забезпечення потужності до точки приєднання (на опорі існуючої ЛЕП на межі земельної ділянки Замовника) виконане будівництво відгалуження від ЛЕП-0,4 кВ проводом СП-4Ч16 довжиною 6 м з облаштуванням шафи обліку з комутаційним апаратом номіналом 63 А, яке не підключене до електричної мережі.
До точки приєднання (на опорі існуючої ЛЕП на межі земельної ділянки Замовника) зі сторони замовника змонтовано кабель. Прилад обліку електричної енергії відсутній.
Роботи з реконструкції ПЛ-0,4 кВ ст. Усатове виробничого підрозділу служби електропостачання «Одеська дистанція електропостачання» за адресою: Одеська область, Біляївський район, ст. Усатове, станом на 18.01.2024 р. не виконані.
На відкритому засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 10 січня 2024 року схвалено Інвестиційну програму з розподілу електричної енергії АТ «Укрзалізниця» на 2024 рік, відповідно до якої заплановано реконструкцію ПЛ - 0,4 кВ ст. Усатове виробничого підрозділу служби електропостачання «Одеська дистанція електропостачання».
Також встановлено, що в заявах на приєднання від 28.10.2021 № 174, від 10.12.2021 № 2 та від 26.01.2022 № 281 не зазначені відомості щодо встановленої потужності генеруючих установок приватних домогосподарств. Відповідно розроблені на підставі зазначених заяв на приєднання технічні умови не включають вимоги особливостей приєднання фотоелектричних станцій.»
Таким чином, враховуючи доводи НКРЕКП про відсутність проведеної реконструкції ПЛ-0,4 кВ Усатове, які на думку НКРЕКП свідчать про порушення АТ «Укрзалізниця» вимог пункту 11.1.5 глави 11.1 розділу ХІ Кодексу у частині надання доступу до своєї системи розподілу, крім випадків недостатньої пропускної спроможності обладнання електричних мереж системи розподілу напругою вище 20 кВ, залишається незмінним факт не виконання Замовником на об'єктах за адресою вул. Пірогова, буд. 6, буд. 6-А вимог Технічних умов №ТУ00052521012212804101, №ТУ00056001022212804101 та № ТУ00057209022212804101 та свідчить про недотримання ним вимог пункту 11.1.3 глави 11.1 розділу IX Кодексу, відповідно до якого виключно користувачі, які в установленому Кодексом порядку виконали вимоги щодо приєднання до системи розподілу, мають право на доступ до системи розподілу та на отримання послуг з розподілу електричної енергії в мережах замовленого користувачем обсягу потужності за тарифами, що встановлюються Регулятором.
З огляду на зазначене, у АТ «Укрзалізниця» відсутні правові підстави для надання доступу до електричної мережі Замовнику на об'єктах за адресами: вул. Пірогова, буд. 6, 6-А, 6-Б із електроустановками генеруючих потужностей.
Суд звертає увагу, що ОСОБА_2 звернувся до НКРЕКП зі зверненням від 07.08.2023 в інтересах ОСОБА_1 (вх. НКРЕКП від 07.08.2023 №К-18970/23) щодо врегулювання взаємовідносин з АТ «Укрзалізниця» в частині приєднання електроустановок житлових будинків за адресами: АДРЕСА_1 . Питання відмови у доступі до електричних мереж заявником не зазначалося у його зверненні.
В свою чергу, НКРЕКП на підставі Посвідчення від 14.11.2023 № 571 у період з 16.11.2023 по 29.11.2023 проведено позапланову перевірку, при цьому АТ «Укрзалізниця» належним чином створено всі необхідні умови для її проведення, у тому числі надання всіх запитуваних матеріалів.
Так, судом враховується також, що НКРЕКП під час проведення перевірки вийшла за межі питань, які були визначені постановою НКРЕКП від 18.10.2023 № 1927 «Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Укрзалізниця», а також в посвідченні на проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Укрзалізниця» від 14.11.2023 №571, та, відповідно, перевищила надані їй повноваження.
Пунктом 4.2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428, під час проведення позапланової виїзної перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
У разі виявлення під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, НКРЕКП має право перевіряти такі порушення із подальшим застосуванням до ліцензіата відповідальності, передбаченої законодавством.
При цьому, Постановою НКРЕКП «Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Укрзалізниця», а також в посвідченні на проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Укрзалізниця» від 14.11.2023 №571, предметом перевірки НКРЕКП визначено виключно питання щодо приєднання до електричних мереж електроустановок житлового будинку за адресою: Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6, 6 А, 6 Б, а не питання приєднання до електричних мереж АТ «Укрзалізниця» установок генеруючих електричну енергію, які без відома та дозволу Оператора системи АТ «Укрзалізниця» встановлені Споживачем на земельних ділянках за адресою Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6, 6 А, 6 Б.
Також, відповідно до Акту від 29.11.2023 № 503 щодо генеруючих електричну енергію установок НКРЕКП встановила неможливість приєднання установок генеруючих електроенергію, які розташовані за адресою: Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6, 6 А, 6 Б, відсутність будь-яких договірних відносин між АТ «Укрзалізниця» та Споживачем з приводу приєднання до електричних мереж АТ «Укрзалізниця» установок генеруючих електричну енергію, але не зважаючи на це прийняла рішення про накладення на АТ «Укрзалізниця» штрафу за ненадання зазначеним установкам, які генерують електричну енергію, доступу до електричних мереж АТ «Укрзалізниця».
При цьому, суд повторно наголошує, що пунктом 10.2 Порядку № 428 визначено, що при застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив. Згідно з частиною 5 статті 77 Закону № 2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Відповідачем всупереч наведеним вище вимогам не надано жодних належних обґрунтувань застосування до позивача санкції, зокрема накладення штрафу в розмірі 360 213 грн, в частині врахування принципу пропорційності такої санкції такому порушенню, яке ніби встановив відповідач. Також, не надано відповідачем жодних належних обґрунтувань, яким чином ним враховано наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку.
Крім того, судом враховано також, що станом на момент винесення оскаржуваної постанови позивачем АТ «Укрзалізниця» повністю усунуто вказані порушення та врегульовано усі питання викладені у зверненні ОСОБА_1 щодо врегулювання взаємовідносин з АТ «Укрзалізниця» в частині приєднання електроустановок житлових будинків за адресами: Одеська область, Біляївський район, сщ. Усатове, вул. Пірогова, буд. 6, буд. 6-А, буд. 6-Б.
Суд наголошує, що поведінка АТ «Укрзалізниця», в межах наведених вище обставин була спрямована на зменшення негативних наслідків в межах звернення, а також сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки, що має вважатися пом'якшуючими обставинами в силу наведених вище судом норм законодавства.
Суд вкотре наголошує, що відповідний користувач станом на дату винесення спірної постанови претензій до АТ «Укрзалізниця» не мав, що свідчить про вчинення останнім належних заходів зі зменшення негативних наслідків.
Як наслідок, суд враховуючи практику Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду стосовно захисту підприємницької діяльності та створення в Україні привабливого інвестиційного клімату сформованої, зокрема, у постанові Верховного Суду від 9 лютого 2021 року у справі № 856/9/20-а, зазначає про надмірний формалізм відповідача під час прийняття оскаржуваних постанови та розпорядження та не пропорційного накладення санкцій. Суть вказаної практики полягає у наступному.
Стимулювання підприємницької діяльності, створення привабливого інвестиційного клімату та захист прав інвесторів відноситься до пріоритетів державної політики, оскільки є запорукою економічного зростання та добробуту кожного через збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, збереження існуючих та створення нових робочих місць, розвитку відповідної територіальної громади. Це, зокрема, відповідає положенням частини четвертої статті 13 Конституції України, згідно з якою держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки, а також частини першої статті 17 Основного Закону - забезпечення, зокрема економічної безпеки є найважливішою функцією держави, справою всього Українського народу.
Крім того, суд звертає увагу відповідача, що ним, як суб'єктом владних повноважень, під час прийняття оскаржуваних постанови та розпорядження не було враховано необхідних критеріїв застосування санкцій.
Основні напрацьовані у практиці Європейського Союзу та його офіційних інституцій (зокрема, у Рекомендаціях №(91)1 Щодо адміністративних санкцій, прийнятих Комітетом міністрів Ради Європи 13 лютого 1991 року на 452-му засіданні заступників міністрів) підходи щодо притягнення особи до відповідальності у публічно-правовій сфері узагальнені у посібнику Адміністрування і ви, що розкриває принципи адміністративного права у відносинах між особою та органами публічної влади (2020 рік; перекладено українською мовою та надруковано за сприяння проєкту Ради Європи Підтримка впровадженню судової реформи в Україні; https://rm.coe.int/handbook-administration-and-you/1680a06311).
Слід виходити з того, що адміністративні санкції повинні бути встановлені законом і накладатись органами публічної влади на осіб лише за чітко передбачених умов (у випадку порушення норми адміністративного права або невиконання адміністративного рішення); адміністративні санкції можуть бути накладені органами публічної влади у вигляді штрафу чи будь-якого іншого заходу фінансового чи нефінансового характеру. Адміністративними санкціями, окрім штрафів, є: збільшення розміру обов'язкових зборів, конфіскація товарів, рішення про припинення діяльності, заборона професійної діяльності або призупинення чи відкликання ліцензій, дозволів або свідоцтв. Чи вважається конкретна дія адміністративною санкцією - залежить від відповідних адміністративних норм.
Проте під час застосування адміністративних санкцій необхідно дотримуватися таких умов.
1. Адміністративні санкції повинні бути передбачені національним законодавством.
2. Такі заходи відповідальності повинні бути пропорційними фактичному порушенню.
3. Адміністративну процедуру, спрямовану на накладення адміністративної санкції, необхідно виконувати в розумні строки.
4. Процес застосування санкцій повинен узгоджуватися з правом на справедливий суд, включно з рішенням, яке завершує таку процедуру.
5. Орган публічної влади повинен встановити як факт порушення адміністративної норми права, так і фактичні підстави для відповідальності певної особи.
6. Особа не може двічі піддаватися санкції за одну й ту саму дію на підставі різних норм, що захищають одні й ті самі соціальні або суспільні інтереси. У тих випадках, коли одна й та сама дія є підставою для виконання окреслених функцій двох чи більше адміністративних органів на підставі норм, які захищають різні інтереси, вони повинні враховувати санкції, накладені іншими органами.
7. Адміністративні санкції неможливо накладати у зв'язку з діяльністю особи, якщо така діяльність на момент її вчинення була законною або не суперечила відповідній адміністративній нормі права.
8. Легітимність ухвалення адміністративного рішення про накладення адміністративної санкції повинна підлягати перегляду з боку незалежного і безстороннього суду відповідно до закону.
9. Законодавство повинно встановити розмір штрафних санкцій, які можуть бути накладені органами публічної влади за певних обставин, та визначити випадки, коли санкції можуть обмежувати реалізацію основоположних прав особи.
10. Якщо було встановлено порушення особою конкретної норми права, а санкцію за це порушення було змінено або замінено до визначення виду чи розміру відповідного штрафу, то вона повинна мати право обрати найбільш сприятливий для себе розмір чи вид санкції.
11. У разі малозначних порушень, що тягнуть за собою незначні грошові штрафи, такі гарантії можуть бути послаблені за згодою відповідної особи.
12. Кожна особа, яка зіткнулася з адміністративною санкцією, повинна бути поінформована щодо причини, а також характер доказів.
13. Особі потрібно надати достатньо часу для підготовки її справи, надати можливість бути заслуханою до прийняття будь-якого рішення.
14. У разі прийняття адміністративного рішення про накладення санкції таке рішення має містити обґрунтування.
Важливими є і зворотні гарантії для суб'єкта владних повноважень, які полягають у тому, що органи публічної влади мають право запроваджувати відповідні системи адміністративних санкцій для забезпечення виконання особами їхніх рішень; для забезпечення того, щоб адміністративні санкції накладалися правомірно, законодавством необхідно передбачити повноваження органів публічної влади щодо їх накладення; відповідний орган публічної влади може бути наділений дискреційними повноваженнями для визначення конкретних обставин, за яких накладатимуться певні санкції.
Суд вважає, що у справі яка розглядається відповідачем не доведено застосування ним під час прийняття оскаржуваного рішення, щонайменше критеріїв, згідно з якими суб'єкт владних повноважень повинен встановити і фактичні підстави для відповідальність певної особи, а заходи відповідальності повинні бути пропорційними фактичному порушенню.
Суд повторно звертає увагу відповідача щодо непропорційності застосованої до позивача фінансової (штрафної) санкції з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Зазначена норма Конституції України знайшла своє продовження у пункті 8 частини другої статті 2 КАС України, яка передбачає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
У випадку, що розглядається, до позивача застосована санкція у розмірі 85000,00 грн за порушення (згідно наведеного у такій постанові переліку), наслідки яких не становлять для заявників жодного негативного грошового виразу і за наслідками тверджень таких заявника, про порушення їх прав позивачем в сфері регулювання ринку електричної енергії, Регулятором не встановлено достатніх порушень зі сторони позивача.
Тобто санкція не відповідає критерію пропорційності та, з великою ймовірністю, потягне для позивача негативні наслідки, несумісні з цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Відповідно до ч.1 ст.7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Так, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У справі Садоха проти України (Sadocha v. Ukraine, заява № 77508/11) ЄСПЛ констатував порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (право на мирне володіння майном); Суд нагадав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення, а санкція - тяжкості правопорушення, для покарання за який вона призначається (п. 31); справді розмір відповідальності був значним для заявника, проте немає жодних доказів того, що той міг би завдати будь-якої серйозної шкоди державі: він не ухилявся від виконання своїх обов'язків і не завдав будь-яку іншу майнову шкоду державі; Суд не переконали доводи Уряду, що оцінка пропорційності була включена до рішень національних органів влади; складається враження, що міркування щодо, зокрема, неумисного характеру дій заявника, незважаючи на те, що заявник порушував ці питання під час провадження, не мали жодного значення під час ухвалення рішення (п. 33); Уряд не навів достатніх аргументів того, що менш суворе покарання у виді штрафу було недостатнім для досягнення бажаного результату - запобіганню повторному порушенню (п. 34); за цих обставин відповідальність наклала на заявника індивідуальний та надмірний тягар і була непропорційною вчиненому правопорушенню, отже, було порушено статтю 1 Першого протоколу до Конвенції.
Таку ж позицію ЄСПЛ також зайняв у справі Мякотін проти України (Myakotin v. Ukraine, заява № 29389/09), в якій також констатовано порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (захист права власності).
У справі ТОВ Світ розваг та інші проти України (Svit rozvag, tov and others v. Ukraine, заява № 13290/11 та 2 інші) Суд констатував порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції; у цій справі Суд нагадав, що втручання у право власності допустиме лише тоді, коли воно переслідує легітимну мету; окрім того, втручання у право власності має здійснюватися з дотриманням справедливої рівноваги між інтересами суспільства і дотриманням передбачених прав; такий справедливий баланс не буде дотримано у разі, якщо зацікавлена особа нестиме надмірний тягар.
У схожій справі Ель Озаір проти Румунії (El Ozair v. Romania, заява № 41845/12, п.п. 24-26) Суд зазначив, що загальні принципи, які є застосовними і до цієї справи, викладені в рішенні Grifhorst v. France (заява № 28336/02, п.п. 81-83); Суд підкреслює, що сторонами не оспорюються факт того, що накладена санкція на заявника становила втручання у його право на мирне володіння майном; Суду необхідно встановити, чи було дотримано розумного балансу між цілями, які були застосованими для досягнення цієї мети, і захистом права заявника на мирне володіння майном; розумного балансу не буде досягнуто у тому разі, якщо на заявника було накладено індивідуальний та надмірний тягар; Урядом не було наведено переконливих причин того, що лише накладення штрафу було б недостатнім для досягнення стримувального та карального ефекту, а також запобіганню майбутніх порушень вимог декларування; Суд не може не звернути увагу, що Суд Європейського Союзу нещодавно вирішив, що сукупний штраф, який складався із штрафу та інших видів відповідальності не був пропорційним (рішення Суду ЄС від 30 січня 2019 року; об'єднані справи №o C-335/18 та C-336/18).
Як наслідок, суд констатує, що позивачем доведено факт порушення його прав оспорюваною постановою, оскільки остання не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, зокрема як таке, що прийняте відповідачем не на підставі та не в межах повноважень, що визначені законами України, не обґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо та не пропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, а відтак є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 30.04.2024 на суму 3028 грн, та від 16.02.2024 №103405 на суму 2 375,19 грн. позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у загальному розмірі 5403,19 грн. Відтак, присудженню на користь позивача підлягає судовий збір у межах вказаної суми.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6-11, 73-77, 79, 90, 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Акціонерного товариства «Українська залізниця» задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2023 № 2558 “Про застосування санкцій до АТ “Укрзалізниця” за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії”, відповідно до якої на АТ “Укрзалізниця” накладено штраф у розмірі 360 213 грн. за недотримання пункту 11.1.5 глави 11.1 розділу ХІ Кодексу систем розподілу у частині надання доступу до своєї системи розподілу, крім випадків недостатньої пропускної спроможності обладнання електричних мереж системи розподілу напругою вище 20 кВ та надання обґрунтування причини відмови, яка має базуватися на об?єктивних і технічно та економічно обґрунтованих критеріях, а також інформації про обґрунтований строк, необхідний для створення резерву пропускної спроможності мереж відповідно до затвердженого Регулятором плану розвитку системи передачі або системи розподілу.
Стягнути на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (адреса: 03150, місто Київ, вул. Єжи Гедройця, буд. 5, ЄДРПОУ 40075815) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 5403 (п'ять тисяч чотириста три) гривня 19 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (адреса: 02000, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19, ЄДРПОУ 39369133).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Балаклицький А. І.