04 червня 2024 року 15:24Справа № 280/8308/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Власюка В.О., представників
позивача Карпенко А.О., Винник І.С.
відповідача ОСОБА_1 , Мамонової А.А., Яковлевої О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області
до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та скасування вимоги в частині,
06.10.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач або ГУ ДСНС у Запорізькій області) до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області (далі - відповідач або Держаудитслужби), в якій позивач просить суд:
визнати дії Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області при складанні пунктів 2, 3, 4 вимоги, оформленої Листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень» протиправними;
скасувати пункт 2 вимоги (Забезпечити відшкодування на користь Головного управління зайво сплачених у 2022 році коштів через завищення виконавцями державного контракту вартості (ціни) придбаних товарів оборонного призначення через включення ними до калькуляцій суми прибутку та ПДВ, нарахованого на прибуток, на загальну суму 5 828 370,11 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України з подальшим перерахуванням до доходів державного бюджету. Відобразити в бухгалтерському обліку Головного управління дебіторську заборгованість за постачальниками на відповідні суми. У разі неможливості забезпечення відшкодування у згаданому порядку - відшкодувати відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України, з осіб, які допустили порушення) Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області, оформленої Листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023;
скасувати пункт 3 вимоги (Забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України на користь Головного управління з осіб, які допустили порушення щодо виплати премій працівникам всупереч вимог розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.22 № 341-р та від 03.06.22 № 442-р на загальну суму 4 446 800,00 грн., та, як наслідок, сплату єдиного внеску на суму 143 620,00 грн., з подальшим перерахуванням до доходів державного бюджету) Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області, оформленої Листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023;
скасувати пункт 4 Вимоги (Забезпечити відшкодування на користь Головного управління зайво сплачених ТОВ "ЕНЕРГУМ" у 2021 році коштів за електроенергію за завищеною ціною на суму 189 834,72 грн. відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України з подальшим перерахуванням до доходів державного бюджету. Відобразити в бухгалтерському обліку Головного управління дебіторську заборгованість за ТОВ "ЕНЕРГУМ" на відповідну суму. У разі неможливості забезпечення відшкодування у згаданому порядку - відшкодувати відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України, з осіб, які допустили порушення) Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області, оформленої Листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023.
В обґрунтування позовної заяви ГУ ДСНС у Запорізькій області посилається, крім іншого, на те, що при проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Держаудитслужбою встановлено порушення позивачем вимог абз. 3 пп. 5 п. 1 розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р в частині виділення коштів для здійснення оплати праці окремим категоріям працівників. Вказаний висновок зроблено на підставі відсутності підтвердження приймання участі у виконанні заходів, визначених розпорядженнями, деякими працівниками ГУ ДСНС у Запорізькій області. Однак, вказані розпорядження взагалі не містять вимог щодо необхідності підтвердження участі того чи іншого працівника в передбачених заходах. Також, листами ДСНС України з метою підвищення соціального захисту окремих категорій працівників, які виконували обов'язки в районах ведення бойових дій, а також на територіях, які зазнали обстрілів, запропоновано здійснити додаткове преміювання таких працівників. При цьому, в зазначених листах безпосередньо погоджено ці виплати та зазначено, що їх необхідно здійснювати за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. За таких обставин просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 11.10.2023 відкрито провадження у справі № 280/8308/23; призначено підготовче засідання на 31.10.2023.
Відповідач позов не визнав, у поданому відзиві (вх. від 30.10.2023 № 48200) послався на те, що в ході проведення ревізії установлено, зокрема, незаконне використання позивачем протягом квітня-жовтня 2022 року коштів резервного фонду державного бюджету по КПКВ 1006280 на загальну суму 4 590 420,00 грн. Наведений висновок зроблений щодо проведених виплат премій працівникам позивача. Внаслідок проведення вищевказаних виплат порушено абз. 3 пп. 5 п. 1 розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р, в яких зазначено, що кошти виділялися для здійснення оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів. Отже, розпорядженнями не передбачалося використання коштів резервного фонду на виплату додаткової премії працівникам, що забезпечують діяльність Головного управління та його підрозділів, та на премії до Дня рятівника. Також, згідно наданого до ревізії Положення про преміювання ГУ ДСНС України у Запорізькій області (додаток № 9 до Колективного договору ГУ ДСНС України у Запорізькій області від 09.01.2014), преміювання працівників здійснюється щомісячно відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи та підставою для підготовки наказу про щомісячне преміювання працівників є подані керівниками самостійних підрозділів апарату Головного управління пропозиції щодо виплати (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим. Отже, Положенням про преміювання визначено необхідність документального підтвердження особистого внеску працівника в загальні результати роботи. В ході ревізії Головним управлінням надано документальне підтвердження участі окремих працівників у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, поставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії. Щодо інших працівників, по яких Головним управлінням не надано відповідне документальне підтвердження їх участі у заходах, з урахуванням вимог Положення про преміювання, зроблено висновок про незаконно проведені виплати. Таким чином, вважає висновок щодо незаконного використання коштів резервного фонду протягом квітня-жовтня 2022 року на загальну суму 4 590 420,00 грн через проведення Головним управлінням за погодженням з ДСНС України виплат за напрямками, які не відповідають визначеним розпорядженнями № 341-р та № 442-р, обґрунтованим. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 31.10.2023 відкладено підготовче засідання до 15.11.2023.
10.11.2023 позивачем надано відповідь на відзив (вх. № 49972), в якій він заперечує проти доводів відповідача.
13.11.2023 відповідачем подано додаткові пояснення (вх. № 50279).
15.11.2023 від відповідача надійшла відповідь на відзив (вх. № 50756).
В підготовчому засіданні 15.11.2023 оголошено перерву до 12.12.2023.
12.12.2023 від відповідача надійшли додаткові пояснення (вх. № 55063).
Ухвалою суду від 12.12.2023, за клопотанням представників сторін, провадження у справі зупинено для надання часу для примирення до 19.03.2024.
22.02.2024 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі (вх. № 8719), а 13.03.2024 - додаткові пояснення від позивача (вх. № 12096). Також, позивачем подано клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача (вх. від 13.03.2024 № 12116).
18.03.2024 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі (вх. № 12797).
Ухвалою суду від 19.03.2024 продовжено строк зупинення провадження у справі до 15.05.2024.
08.05.2024 від представника позивача надійшла заява (вх. № 21892) про відмову від частини позовних вимог та додаткові пояснення (вх. від 08.05.2024 № 21895, від 13.05.2024 № 22601).
Ухвалами суду від 15.05.2024 поновлено провадження у справі; провадження у справі № 280/8308/24 за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування вимоги в частині закрито в частині позовних вимог про: скасування пункту 2 Вимоги (Забезпечити відшкодування на користь Головного управління зайво сплачених у 2022 році коштів через завищення виконавцями державного контракту вартості (ціни) придбаних товарів оборонного призначення через включення ними до калькуляцій суми прибутку та ПДВ, нарахованого на прибуток, на загальну суму 5 828 370,11 грн., відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України з подальшим перерахуванням до доходів державного бюджету. Відобразити в бухгалтерському обліку Головного управління дебіторську заборгованість за постачальниками на відповідні суми. У разі неможливості забезпечення відшкодування у згаданому порядку - відшкодувати відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України, з осіб, які допустили порушення) Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області, оформленої Листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023; скасування пункту 4 Вимоги (Забезпечити відшкодування на користь Головного управління зайво сплачених ТОВ "ЕНЕРГУМ" у 2021 році коштів за електроенергію за завищеною ціною на суму 189 834,72 грн. відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України з подальшим перерахуванням до доходів державного бюджету. Відобразити в бухгалтерському обліку Головного управління дебіторську заборгованість за ТОВ "ЕНЕРГУМ" на відповідну суму. У разі неможливості забезпечення відшкодування у згаданому порядку - відшкодувати відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України, з осіб, які допустили порушення) Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області, оформленої Листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023.
Протокольною ухвалою суду від. 15.05.2024 залишено без розгляду клопотання позивача про залучення до участі у справі третьої особи; закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в цей же день; в судовому засіданні оголошено перерву до 04.06.2024.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».
У судовому засіданні 04.06.2024 на підставі ст. 250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності з'ясував наступне.
Відповідно до п. 3.1.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2023 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 05.05.2023 №№ 162, 163, 164, від 22.06.2023 №№ 247, 248, 249, від 27.06.2023 № 255 та від 13.07.2023 № 270, виданих начальником Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, ревізійною групою відповідача проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - Головне управління) за період з 01.01.2021 по 31.03.2023.
Ревізію проведено у термін з 08.05.2023 по 28.07.2023 (з урахуванням зупинення з 15.05.2023 по 23.06.2023) та за її результатами складено акт від 28.07.2023 № 040804-20/4, в якому зафіксовано, крім іншого, наступне.
Так, відповідно до Інформацій щодо використання коштів, які надійшли згідно розпоряджень КМУ «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 № 341-р, від 03.06.2022 № 442-р встановлено, що на виплату премій працівникам використано коштів на загальну суму 6 008 300,00 грн., з яких на виплату додаткової премії - 4 913 520,00 грн. (розпорядження № 341-р - 3 574 550,00 грн., розпорядження № 442-р - 1 338 970,00 грн.), на виплату премії до свята - 1 094 780,00 грн. (розпорядження № 442-р) та нарахування на заробітну плату 487 150,00 грн. (розпорядження № 341-р - 218 150,00 грн., розпорядження № 442-р - 269 000,00 грн.).
Проте, відповідно до абз. 3 пп. 5 п. 1 розпорядження КМУ від 29.04.2022 № 341-р кошти виділялися для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів та для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту.
Аналогічно, згідно абз. 3 пп. 5 п. 1 розпорядження КМУ від 03.06.22 № 442-р кошти виділялися для здійснення виплати додаткової винагороди та грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу цивільного захисту, а також оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів та для матеріально- технічного забезпечення.
Згідно Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу у період дії воєнного стану (надіслані Головному управлінню ДСНС України листом від 22.03.2022 № 021-01-одппу) додаткова винагорода виплачується тим особам, які забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових лій у період здійснення зазначених заходів (далі - заходи). Також пунктом 8 Методичних рекомендацій зазначено: такими, що забезпечують здійснення заходів, вважаються особи, які беруть участь в гасінні пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах, знешкодженні вибухонебезпечних предметів, відновлювальних роботах, доставці гуманітарних вантажів, проведенні евакуації населення з окупованих населених пунктів/територій (у тому числі супроводженні евакуаційних колон зеленими коридорами), життєзабезпеченні постраждалого населення (підвозі продуктів харчування, питної та технічної води, функціонуванні пунктів обігріву та пунктів життєзабезпечення), забезпеченні аварійним електроживленням об'єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури (далі - аварійно-рятувальні заходи), перебуваючи при цьому безпосередньо в районах ведення бойових дій.
Згідно наданих до ревізії документів, встановлено, що протягом квітня-жовтня 2022 року до Головного управління щомісячно надходили листи від Державної служби України з надзвичайних ситуацій про надання пропозицій щодо додаткового преміювання працівників, які виконували обов'язки в районах ведення бойових дій, а також на територіях, які зазнали обстрілів, а саме:
які брали участь у гасінні пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах, доставці гуманітарних вантажів, проведенні евакуації населення з окупованих населених пунктів/територій (у тому числі супроводженні евакуаційних колон зеленими коридорами), життєзабезпеченні постраждалого населення (підвозі продуктів харчування, питної та технічної води, функціонуванні пунктів обігріву та пунктів життєзабезпечення), забезпеченні аварійним електроживленням об'єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури - у розмірі до 37 500,00 грн. (за березень - 30 000,00 гривень);
які забезпечують діяльність підрозділів залежно від обсягу виконаних робіт, навантаження, відповідальності тощо - у розмірі, що не перевищує 18 750 грн. (за березень - 15 000,00 гривень).
На виконання вказаних листів Головним управлінням до Державної служби України з надзвичайних ситуацій щомісячно з метою отримання дозволу на додаткове преміювання цивільних працівників направлялися списки працівників.
В свою чергу Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) листами від 08.04.2022 № 04-3428/201, від 20.05.2022 № 04-434/201, від 22.06.2022 № 04-2479/201, від 18.07.2022 № 04-3973/201, від 25.08.2022 № 04-6185/201, віл 23.09.2022 № 04-8190/201, від 12.10.2022 № 04-9330/201 не заперечувала стосовно заохочення грошовими преміями працівників Головного управління та його підрозділів, які брали участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, здійснюють доставку гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, які забезпечують діяльність підрозділів, в залежності від обсягу виконаних робіт, навантаження, відповідальності тощо, разом зі списком, що додавався до листа.
На підставі вказаних вище листів Головним управлінням видавалися накази «Про преміювання» від 20.04.2022 № 132, від 23.05.2022 № 183, від 23.06.2022 № 258, від 19.07.2022 № 307, від 26.08.2022 № 360, від 26.09.2022 № 457.
Відповідно до наказів здійснювалась виплата премії працівникам за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, а також забезпеченні діяльності Головного управління та його підрозділів.
З метою підтвердження участі працівників у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, було надано письмовий запит щодо надання документів (рапортів, доповідних записок, протоколів і т.д.), які підтверджують участь працівників, яким за рахунок коштів резервного фонду, отриманих згідно розпоряджень КМУ від 13.05.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р, виплачувалась додаткова премія за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів у райони, де ведуться бойові дії.
Проте, на зазначений запит надані накази «Про направлення» (виконання спеціальних завдань), «Про кадрові питання» та рапорти, на підставі яких складалися Протоколи про виплату додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту, а не премії працівникам.
Перевіркою наданих документів та з урахуванням наданого пояснення підтверджено участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів у райони, де ведуться бойові дії лише по 11 працівникам (з них: у березні - 3 особи, у квітні - 5 осіб, у травні - 6, у червні - 6, у липні - 7, у серпні - 8, у вересні - 8), яким протягом березня-вересня 2022 року виплачено премії на загальну суму 1 561 500,00 грн. та перераховано єдиний внесок у сумі 343 530,00 гривень.
Виплата премії працівникам з нагоди святкування Дня рятівника за вагомий внесок у вирішенні завдань, покладених на ДСНС, сумлінне, самовіддане, високопрофесійне виконання службових обов'язків, нараховувалась згідно наказу від 20.09.2022 № 438 «Про преміювання» на підставі листа ДСНС України від 14.09.2022 № 01-7484/201 «Про заохочення до Дня рятівника», яким також зазначено, що преміювання здійснити в межах кошторисних призначень на зазначені цілі, за умови відсутності кредиторської заборгованості з оплати праці, комунальних послуг та енергоносіїв.
Згідно вищезазначеного наказу премія до Дня рятівника виплачувалась працівникам управління економки і фінансів, обліково-розрахункового відділу, відділу планування, аналітичного та документального забезпечення, відділу психологічного забезпеченню та соціально-гуманітарної роботи центру забезпечення діяльності Головного управління, діловодам, слюсарям, водіям, прибиральницям і т.д.
Таким чином, ревізією правильності нарахування та виплати додаткової премії під час дії воєнного стану та премії до свята, виплачених за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, проведеною суцільним способом за квітень-жовтень 2022 року (премія за березень-вересень 2022 року), шляхом співставлення особових рахунків працівників, наказів «Про преміювання», інформації по нарахуванню по коду 2111, з даними м/о № 5, м/о №2, з доданими первинними документами, встановлено, що Головним управлінням за погодженням з ДСНС України за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету проведено виплату додаткової премії працівникам, по яким не підтверджено участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, та працівникам, що забезпечують діяльність Головного управління та його підрозділів (фахівцям управління економіки і фінансів, обліково-розрахункового відділу, сектору діловодства та архівної роботи, відділу психологічного забезпечення та соціально-гуманітарної роботи, завідувачам складів, прибиральникам службових приміщень, водіям і т.д.), а також виплату премії до Дня рятівника, чим порушено абз. 3 пп. 5 п. 1 розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р, в частині того, що кошти виділялися для здійснення оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів, що призвело до незаконного використання протягом квітня-жовтня 2022 року коштів (резервного фонду держаного бюджету по КПКВ 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту» за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» на загальну суму 4 446 800,00 грн. (розпорядження № 341-р на суму 2 701 000,00 грн. - премія під час воєнного стану, розпорядження № 442-р на суму 1 745 800,00 грн. (651 020,00 грн. - премія під час воєнного стану, 1 094 780,00 грн. - премія до свята) та, як наслідок, зайвого перерахування єдиного внеску у сумі 143 620,00 грн. (розпорядження № 442-р, нарахування на премію під час воєнного стану).
Не погодившись із даними висновками, позивач подав заперечення на акт ревізії, оформлені листом від 15.08.2023 № 53 002-3940/53 08, які відповідно до висновку відповідача від 05.09.2023, ним не приймаються.
Висновки Держаудитслужби, викладені в акті ревізії від 28.07.2023 № 040804-20/4, слугували підставою для формування вимоги від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень».
Згідно вказаної вимоги, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 8, п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», пунктів 46, 49, 50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 № 550, пп. 9 п. 4, пп. 16 п. 6 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2026 № 43, пп. 14 п. 6 Положення про управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Східного офісу Держаудитслужби від 29.08.2016 № 3, Управління Східного офісу Державної аудиторської служби України в Запорізькій області вимагає, крім іншого:
забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України на користь Головного управління з осіб, які допустили порушення щодо виплати премій працівникам всупереч вимог розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.22 № 341-р та від 03.06.22 № 442-р на загальну суму 4 446 800,00 грн., та, як наслідок, сплату єдиного внеску на суму 143 620,00 грн., з подальшим перерахуванням до доходів державного бюджету (пункт 3 вимоги).
Вважаючи пункт 3 зазначеної вимоги протиправним, ГУ ДСНС у Запорізькій області звернулося до суду із даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-XII).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Частиною першою статті 2 Закону № 2939-XII установлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. (частина 2 статті 2 Закону № 2939-XII).
Згідно з пунктами 1, 7, 10 частини 1 статті 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право:
перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;
звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Частиною 2 статті 15 Закону № 2939-ХІІ встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що органу державного фінансового контролю надано повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та в разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2018 у справі № 820/3534/16 дійшла висновку, що спір про правомірність вимог контролюючих органів, скерованих на адресу підконтрольних суб'єктів, є публічно-правовим та підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції.
Наведена правова позиція також підтримана і Верховним Судом, зокрема у постанові від 08.05.2018 у справі № 826/3350/17, у якій за наслідками проведеного аналізу сутності завдань і функцій органів фінансового контролю, в тому числі у їх співвідношенні із завданнями адміністративного судочинства (рішення суб'єкта владних повноважень як предмет судового контролю), сформульовано позицію, що рішення (дії, бездіяльність) органу фінансового контролю, прийняті в результаті реалізації їх окремо взятих завдань або функцій (пред'явлення обов'язкової до виконання вимоги як одна з них), є окремими предметами судового контролю.
Отже, правова природа письмової вимоги контролюючого органу породжує правові наслідки, зокрема, обов'язки для свого адресата, а тому наділена рисами правового акту індивідуальної дії з урахуванням її змістовної складової, незалежно від форми документа, в якому вона міститься, і такий акт може бути предметом судового контролю в порядку адміністративного судочинства у разі звернення із відповідним позовом.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 29.03.2023 у справі № 160/17775/21.
У справі, що розглядається, Держаудитслужба дійшла висновку про порушення позивачем вимог абз. 3 пп. 5 п. 1 розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 13.05.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р.
Слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із загального та спеціального фондів.
Згідно з ч. 5 ст. 13 Бюджетного кодексу України, розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди, їх складові частини визначаються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України.
За правилами частин першої, другої статті 24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
Рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету приймаються відповідно Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами місцевого самоврядування.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого відповідними Указами Президента України неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.
У період, що перевірявся, порядок використання коштів з резервного фонду державного бюджету визначався постановою КМУ від 01.03.2022 № 175 «Тимчасовий порядок виділення та використання коштів з резервного фонду бюджету в умовах воєнного стану» (далі - Постанова № 175).
Підпунктом 1 п. 2 Постанови № 175 установлено, що в умовах воєнного стану виділення коштів з резервного фонду бюджету здійснюється за рішенням відповідно Кабінету Міністрів України, місцевої державної адміністрації, військової адміністрації, виконавчого органу відповідної ради, у якому визначаються:
головний розпорядник бюджетних коштів, якому виділяються кошти з резервного фонду бюджету;
напрям використання коштів з резервного фонду бюджету;
обсяг коштів, що виділяються з резервного фонду бюджету;
код програмної класифікації видатків та кредитування бюджету відповідно до напряму використання коштів резервного фонду бюджету та інші умови (щодо виділення, використання, ведення обліку, звітності) у разі необхідності. Структура кодування програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету для бюджетних програм, видатки або кредитування за якими здійснюються за рахунок резервного фонду, для яких п'ятим знаком визначається цифра “7”, може не застосовуватися.
Отже, напрями використання коштів з резервного фонду Державного бюджету України визначались у відповідному рішенні КМУ.
Згідно абз. 3 пп. 5 п. 1 розпорядження КМУ від 29.04.2022 № 341-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», Міністерству внутрішніх справ виділено 28102234,7 тис. гривень, у тому числі Державній службі з надзвичайних ситуацій за програмою 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту" 1293908,4 тис. гривень, з них 1173908,4 тис. гривень - для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів; 120000 тис. гривень - для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту.
Відповідно до абз. 3 пп. 5 п. 1 розпорядження КМУ від 03.06.2022 № 442-р «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» Міністерству внутрішніх справ виділено 34382852,6 тис. гривень, у тому числі Державній службі з надзвичайних ситуацій за програмою 1006280 “Забезпечення діяльності сил цивільного захисту” 1293908,4 тис. гривень, з них 1173908,4 тис. гривень - для здійснення виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу цивільного захисту та оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів; 120000 тис. гривень - для виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту.
Проте, розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р не містять вимог щодо підтвердження участі того чи іншого працівника в передбачених заходах. Як наслідок, документи для визначення (підтвердження) участі/не участі того чи іншого працівника, що забезпечували діяльність позивача, не оформлялись і преміювання здійснювалось працівникам за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, а також забезпеченні діяльності Головного управління та його підрозділів.
Також, одним з напрямів використання коштів з резервного фонду Державного бюджету України розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р за бюджетною програмою 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту» визначено здійснення оплати праці окремим категоріям працівників, які в районах ведення бойових дій безпосередньо залучаються до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів.
В той же час, перелік інших невідкладних робіт вказаними розпорядженнями не встановлений.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що оплата праці за рахунок коштів з резервного фонду Державного бюджету України відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 341-р та від 03.06.2022 № 442-р могла бути проведена працівникам, оплата праці яких здійснюється за бюджетною програмою 1006280 «Забезпечення діяльності сил цивільного захисту», за умови, що ці працівники:
працювали у період, за який здійснюється виплата заробітної плати, в районах ведення бойових дій;
залучались до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, знешкодження вибухонебезпечних предметів.
При цьому, суд також звертає увагу, що наказом Міністерства фінансів України від 14.12.2001 № 574 затверджено Інструкцію про статус відповідальних виконавців бюджетних програм та особливості їх участі у бюджетному процесі.
Головним розпорядником бюджетної програми 1006280 у 2021-2022 роках визначено Міністерство внутрішніх справ України. Відповідальний виконавець визначається головним розпорядником за погодженням з Мінфіном.
Відповідальним виконавцем бюджетної програми 1006280 у 2021-2022 роках визначено Державну службу України з надзвичайних ситуацій. ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Як вбачається із акту ревізії від 28.07.2023 № 040804-20/4 Державна служба України з надзвичайних ситуацій листами від 08.04.2022 № 04-3428/201, від 20.05.2022 № 04-434/201, від 22.06.2022 № 04-2479/201, від 18.07.2022 № 04-3973/201, від 25.08.2022 № 04-6185/201, віл 23.09.2022 № 04-8190/201, від 12.10.2022 № 04-9330/201 не заперечувала стосовно заохочення грошовими преміями працівників Головного управління та його підрозділів, які брали участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, здійснюють доставку гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, які забезпечують діяльність підрозділів, в залежності від обсягу виконаних робіт, навантаження, відповідальності тощо, разом зі списком, що додавався до листа.
На підставі вказаних вище листів Головним управлінням видавалися накази «Про преміювання» від 20.04.2022 № 132, від 23.05.2022 № 183, від 23.06.2022 № 258, від 19.07.2022 № 307, від 26.08.2022 № 360, від 26.09.2022 № 457. Відповідно до наказів здійснювалась виплата премії працівникам за участь у заходах щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії, а також забезпеченні діяльності Головного управління та його підрозділів.
З наведеного слідує, що позивач правомірно преміював своїх працівників за квітень-жовтень 2022 року на загальну суму 4 446 800,00 грн., оскільки:
відповідні видатки здійснювались позивачем за бюджетною програмою Державного бюджету України 1006280 "Забезпечення діяльності сил цивільного захисту";
працівники позивача працювали у спірний період на території Запорізької області, тобто в районні ведення воєнних (бойових) дій, та безпосередньо залучались до інших невідкладних робіт (щодо життєзабезпечення постраждалого населення, доставці гуманітарних вантажів в райони, де ведуться бойові дії).
Крім того, ГУ ДСНС у Запорізькій області не є безпосереднім розпорядником коштів резервного фонду держбюджету, оскільки таким розпорядником є ДСНС України, і преміювання працівників, які не були залучені безпосередньо до гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в районах ведення бойових дій, здійснювалося з урахуванням листів від ДСНС України.
З огляду на зазначене, висновок відповідача щодо незаконного використання коштів з резервного фонду на преміювання працівників саме позивачем є необґрунтованим, оскільки таке використання у всіх випадках здійснювалося з дозволу розпорядника коштів - Державної служби з надзвичайних ситуацій України.
Звідси, пункт 3 вимоги Управління Східного офісу Держаудитслужби України в Запорізькій області, оформленої листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень» підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
В свою чергу, щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача при складанні вимоги суд зазначає, що зазначені дії є повноваженням Держаудитслужби, і права позивача порушується не самим фактом направлення вимоги, а її змістом. Отже, в даній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
З огляду на викладене у сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
В силу ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 3 вимоги Управління Східного офісу Держаудитслужби України в Запорізькій області, оформленої листом від 08.09.2023 № 040804-15/2968-2023 «Про усунення виявлених порушень».
3. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
4. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок присудити на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 65; код ЄДРПОУ 38625593) за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби (49101, м. Дніпро, вул. Антоновича Володимира, буд. 22, корп. 2; код ЄДРПОУ 40477689).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 13.06.2024.
Суддя Ю.П. Бойченко