Рішення від 13.06.2024 по справі 240/6951/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/6951/24

категорія 105000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) із позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (площа Соборна, буд.1, м.Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10014, код ЄДРПОУ 43315602), в якому просить:

- визнати протиправною постанову головного старшого виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Т.П. від 01.04.2024 ВП №70596704 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн;

- скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Т.П. від 01.04.2024 ВП №70596704 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

У позовній заяві ГУПФУ у Житомирській області стверджує, що добровільно виконало рішення суду, однак, незважаючи на це, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень було застосовано до ГУПФУ у Житомирській області штрафну санкцію за невиконання судового рішення без поважних причин. Позивач вважає постанову відповідача про накладення штрафу протиправною, ухваленою врозріз з судовою практикою та просить скасувати її (а.с. 1-14).

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.05.2024 відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

13.06.2024 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №33583/24 надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. Відповідач вважає постанову правомірною, оскільки позивачем не було виконано рішення суду. Боржником було нараховано суму пенсії однак не було виплачено. Справу просив розглядати без участі представника відповідача (а.с. 86-90).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги. Просив подальший розгляд справи проводити у порядку письмового провадження.

Суд, враховуючи положення статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон України "Про виконавче провадження").

Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №240/34856/21 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати з 27 квітня 2021 року підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 27 квітня 2021 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

01.12.2022 після набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №240/34856/21 ОСОБА_1 видано виконавчі листи щодо зобов'язальної частини рішення та щодо судового збору.

05.12.2022 ОСОБА_1 звернулася до Відділу примусового виконання рішень із заявою про примусове виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №240/34856/21, до якої долучив виконавчий лист від 01.12.2022 про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (а.с. 100, 117).

21.12.2022 Відділом примусового виконання рішень відкрито виконавче провадження за заявою ОСОБА_1 (а.с. 103 на звороті).

Отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження ГУПФУ в Житомирській області надіслало інформацію про виконання судового рішення, а саме: повідомило про встановлення нової суми пенсії з урахуванням доплати за рішенням суду, починаючи з 01.07.2022, та про нарахування 64165,34 грн доплати до пенсії за період з 27.04.2021 до 30.06.2022, яка буде виплачена після надходження бюджетних коштів, оскільки суми заборгованості за судовим рішенням не можуть бути виплачені із солідарної системи пенсійного фонду (а.с. 104, 105).

13.03.2023 Відділом примусового виконання рішень надіслано до ГУПФУ в Житомирській області вимогу про виконання рішення суду, зокрема про виплату доплати до пенсії у розмірі, встановленому законом про Державний бюджет України (а.с. 107).

У відповідь на вимогу державного виконавця ГУПФУ в Житомирській області надіслало інформацію про виконання судового рішення, а саме: повідомило про встановлення нової суми пенсії з урахуванням доплати за рішенням суду, починаючи з 01.05.2023, та про нарахування 253555,48 грн доплати до пенсії за період з 27.04.2021 до 30.06.2022, яка буде виплачена після надходження бюджетних коштів, оскільки суми заборгованості за судовим рішенням не можуть бути виплачені із солідарної системи пенсійного фонду (а.с. 108).

10.01.2024 Відділом примусового виконання рішень надіслано до ГУПФУ в Житомирській області вимогу про виконання рішення суду, зокрема щодо встановлення доплати до пенсії у розмірі, встановленому законом про Державний бюджет України (а.с. 112).

У відповідь на вимогу державного виконавця ГУПФУ в Житомирській області надіслало інформацію про виконання судового рішення, а саме: повідомило про те, що суму пенсії було встановлено, а донарахована сума буде виплачена після надходження бюджетних коштів (а.с. 112).

Відділом примусового виконання рішень застосовано до ГУПФУ в Житомирській області штраф за невиконання рішення суду без поважних причин у частині невиплати заборгованості по судовому рішенню у сумі 253255,48 грн, про що прийнято постанову від 01.04.2024 ВП №70596704 (а.с. 116 на звороті).

Судом встановлено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №240/34856/21 ГУПФУ в Житомирській області проведено перерахунок ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, з 27.04.2021 виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат, з 01.05.2023 виплата пенсії здійснюється з урахуванням призначеної надбавки згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №240/34856/21, на підтвердження чого у матеріалах справи містяться витяги про проведені перерахунки пенсії (а.с. 60-64).

Згідно розрахунку суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1 за період з 27.04.2021 до 30.04.2023 сума донарахованих коштів складає 253555,48 грн (а.с. 110).

Спір між сторонами виник саме щодо невиконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі №240/34856/21 в частині невиплати суми донарахованих коштів за період з 27.04.2021 до 30.04.2023 у розмірі 253555,48 грн.

ГУПФУ в Житомирській області включило зазначену суму коштів до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (а.с. 109).

Вирішуючи спір, що виник між сторонами суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно із статтею 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Порядок виконання судових рішень визначений, окрім Закону України "Про виконавче провадження", ще й в Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженій наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5 (далі - Інструкція №512/5).

З наведених норм вбачається обов'язок відповідача встановити наявність чи відсутність поважних причин для невиконання судового рішення у встановлений в постанові про відкриття виконавчого провадження строк і лише після виявлення причин та їх поважності/неповажності приймати рішення щодо накладення на боржника штрафу за невиконання судового рішення.

Окрім того, з аналізу наведених вище норм законодавства вбачається, що відповідальність за невиконання судового рішення настає виключно за умови, що судове рішення не виконано без наявності поважних причин і в строк, встановлений державним виконавцем. Тобто, даючи оцінку тому чи правомірно на боржника наклали штраф за невиконання/повторне невиконання судового рішення потрібно з'ясувати часові рамки, в межах яких боржник мав вчинити певні дії (за виконавчим листом) і в чому причина невиконання судового рішення у відведений йому строк, у цьому зв'язку варто зауважити, що сам факт невиконання судового рішення у визначений строк без з'ясування і оцінки причин цього невиконання не може вважатися підставою для відповідальності боржника відповідно до статті 75 Закону України "Про виконавче провадження".

Умовою для накладення на боржника у виконавчому провадженні штрафу є невиконання ним судового рішення без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим. Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження". Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №640/9234/19.

Судом встановлено, що боржник вжив необхідних заходів для виконання судового рішення, зокрема нарахував суму коштів до виплати (а.с. 110), включив рішення суду до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (а.с. 109).

Враховуючи те, що усі необхідні дії для виплати коштів буди здійснені боржником, суд приходить до висновку про відсутність бездіяльності з боку боржника.

Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Наведеного висновку неодноразово доходив Верховний Суд, про що зазначено зокрема в ухвалі Верховного Суду від 16 липня 2018 року у справі №811/1469/18 та у постанові від 15.05.2020 у справі №812/1813/18.

Також Верховний Суд неодноразово, зокрема у постанові від 03.06.2018 у справі 757/29541/14-а, вказував на те, що накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України за невиконання судового рішення за відсутності бюджетних призначень жодним чином не захищає право пенсіонера на отримання бюджетних коштів.

Враховуючи наведені обставини справи, суд вважає, що ГУПФУ у Житомирській області не було допущено невиконання судового рішення без поважних причин, тому суд задовольняє адміністративний позов та у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягує судові витрати із відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 139, 143, 205, 243-246, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (площа Соборна, буд.1, м.Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10014, код ЄДРПОУ 43315602) про визнання протиправною та скасування постанови.

Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Сладь Т.П. від 01.04.2024 ВП №70596704 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) на користь Головного Управління Пенсійного фонду України у Житомирській області 2422,40 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін