13 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/33844/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови зарахувати до пільгового стажу роботи один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період (безпосередня участь в бойових діях) з 16.08.2016 року по 06.09.2016 року, з 27.10.2016 року по 18.06.2017 року, з 26.10.2017 року по 25.01.2018 року, з 20.02.2018 року по 30.04.2018, з 30.04.2018 року по 27.06.2018 року, з 16.01.2019 року по 11.02.2019 року, з 03.03.2019 року по 12.09.2019 року, з 13.03.2020 року по 21.11.2020, з 13.07.2021 року по 04.01.2022 року, з 21.01.2022 року по 19.06.2022 року, з 08.08.2022 року по 16.09.2022, з 17.09.2022 року по 07.12.2022 року, з 29,01.2023 року по 11.02.2023 року та відмову щодо зарахування періоду проходження військової служби під час мобілізації за період з 25.03.2015 року по 09.04.2016 року до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах під час призначення пенсії відповідно до заяви про призначення пенсії від 06.06.2023 року;
- зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи мені ОСОБА_1 один місяць служби за три, під час проходження військової служби в особливий період з 16.08.2016 року по 06.09.2016 року, з 27.10.2016 року по 18.06.2017 року, з 26.10.2017 року по 25.01.2018 року, з 20.02.2018 року по 30.04.2018, з 30.04.2018 року по 27.06.2018 року, з 16.01.2019 року по 11.02.2019 року, з 03.03.2019 року по 12.09.2019 року, з 13,03.2020 року по 21,11.2020, з 13.07.2021 року по 04.01.2022 року, з 21.01.2022 року по 19.06.2022 року, з 08.08.2022 року по 16.09.2022, з 17.09.2022 року по 07.12,2022 року, з 29.01.2023 року по 11.02.2023 року під час призначення пенсії відповідно до заяви про призначення пенсії від 06.06.2023 року;
- зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити мені ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відповідно до заяви про призначення пенсії від 06.06.2023 року.
В обґрунтування позову зазначає, що з 08.08.2016 по 17.02.2023 проходив військову службу в ЗСУ та має вислугу, необхідну для призначення пенсії.
Ухвалою від 11.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що особам, переліченим у ч. 4 ст. 115 Закону № 1058, які не мають страхового стажу, зокрема 25 років у чоловіків, дострокові пенсії за віком не призначаються.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 06.06.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою від 18.05.2023 про роз'яснення чи має він право на вихід на пенсію на даний час і чи зараховується пільгова вислуга 1 місяць до 3 місяців.
Листом від 04.07.2023 № 23937-22470/К-02/8-0600/23 ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило позивача про те, що особам, переліченим у ч. 4 ст. 115 Закону № 1058, які не мають страхового стажу, зокрема 25 років у чоловіків, дострокові пенсії за віком не призначаються; участь у бойових діях у воєнний час один місяць служби за три місяці зараховується на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії особами, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови.
Не погоджуючись з даною відповіддю, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Згідно з п.1 ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Положеннями частини першої статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком про подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі за текстом - Порядок №22-1), пунктом 2.1 якого визначено перелік документів, що подають разом із заявою про призначення пенсії.
Відповідно до п. 2.1 розділу II Порядку №22-1 (із змінами) до заяви про призначення пенсії згідно з п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" додаються документи, що засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період участі у бойових діях згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (Порядок № 637).
Згідно з п.6 Порядку №637 військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Як встановлено судом, позивач (у віці 60 років) звернувся до відповідача з заявою про роз'яснення, при цьому доказів подання до органів пенсійного фонду заяви про призначення пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суду не надано, а тому вимога щодо зобов'язання призначити пенсію є безпідставною, оскільки за таким призначенням позивач не звертався.
Крім того, ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить ч. 3, на підставі якої позивач просить призначити йому пенсію.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області зарахувати до страхового стажу період участі в бойових діях в розрахунку один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.
Приписами ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Водночас з цим, суд зауважує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не приймалось рішення щодо зарахування/відмови у зарахуванні періодів служби до пільгового стажу позивача.
Відповідачем надано роз'яснення на заяву позивача.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази існування у відповідача наміру допускати порушення закону у процедурі проведення майбутніх виплат за нарахованою пенсією.
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення позову в цій частині, адже вимоги заявлені на майбутнє, стосуються правовідносин, котрі ще не відбулись та відносно яких відсутні докази обрання владним суб'єктом наперед певного варіанту правової поведінки.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7,м. Житомир, 10003, код 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк