Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 червня 2024 року Справа№200/2782/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: пр-т Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання неправомірним дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
07.05.2024 ОСОБА_1 , позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-2):
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не обчислення розміру пенсії громадянину України ОСОБА_1 з 22.02.2024 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із-за не зарахування до пільгового стажу за списком №1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 за підземною роботою по професіями учень гірника підземного 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 2-го розряду з повним робочим днем у шахті, з 01.01.2007 по 16.09.2008 гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, учень гірничомонтажника 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірничомонтажника підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати громадянину ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком №1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах не врахованих періодів роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 за підземною роботою по професіями учень гірника підземного 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 2-го розряду з повним робочим днем у шахті, з 01.01.2007 по 16.09.2008 гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, учень гірничомонтажника 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірничомонтажника підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті та здійснити обчислення і виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 22.02.2024 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.05.2024 позовну заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
13.05.2024 до суду надійшло клопотання позивача щодо усунення недоліків позовної заяви, до якої позивачем долучено, зокрема, докази доплати судового збору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2024 повторно витребувано у відповідачів визначені судом докази по справі.
05.06.2024 відповідачі надали до суду докази по справі та відзиви на позовну заяву.
10.06.2024 позивач надав до суду відповідь на відзив на позовну заяву та докази по справі.
10.06.2024 відповідач-1 надав до суду докази по справі.
Інших клопотань від сторін до суду не надходило.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє й на теперішній час.
02.03.2022 опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
Так, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 11.03.2024 засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України подана заява про призначення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, яка була відпрацьована Головними управліннями Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності, та пенсія по інвалідності призначена розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 28.02.2024 по 28.02.2027.
Щодо неправильного обрахунку пенсії (без застосування розміру 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря) позивач зазначає, що він отримав листа від відповідача-1 від 30.04.2024 10957-8392/Я-02/8-0500/24, в якому зазначено, що: «За результатами розгляду заяви від 11.03.2024 Вам з 28.02.2024 призначено пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з урахуванням страхового стажу, який складає з урахуванням кратності 54 роки 7 місяців 10 днів, в тому числі: пільговий стаж роботи за списком №1 - 14 років 9 місяців 18 днів, додаткові роки за список №1 - 14 років, додатковий стаж - 22 роки 7 місяців 10 днів. До пільгового стажу не враховано перелічені Вами у зверненні періоди роботи через відсутність пільгових довідок, передбачених пунктом 20 Порядку №637. У зв'язку з відсутністю 15 років на підземних роботах за Списком №1, право на розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 8 Закону №345 у Вас відсутнє.».
Крім того, позивач зазначив, що відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не зараховано до його пільгового стажу за Списком №1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно Постанови КМУ від 31.03.1994 №202 періоди роботи 09.11.2005 по 31.12.2006 та з 01.01.2007 по 16.09.2008. Відповідач зауважив, що всього не включено до підземного стажу 2 роки 10 місяців 9 днів, якщо додати до стажу, що визнає відповідач 14 років 09 місяців 18 днів, дорівнює 17 років 7 місяці 27 днів, що значно більше 15 років.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідачів щодо не зарахування періодів роботи, та не застосування 80% при обрахунку пенсії надбавки за престижність шахтарської праці протиправною та такою, що порушує його конституційні права. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В установлений судом строк відповідачем-1 через Відділ документообігу та архівної роботи суду подав відзив на адміністративний позов, за змістом якого заперечив проти задоволення заявлених вимог в повному обсязі.
Свою позицію відповідач-1 вмотивовував тим, що з 28.02.2024 на підставі особистої заяви позивачу було призначено пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва відповідно до статті 30 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням страхового стажу, який складає з урахуванням кратності 54 роки 7 місяців 10 днів, в тому числі: пільговий стаж роботи за списком №1 - 14 років 9 місяців 18 днів, додаткові роки за список №1 - 14 років, додатковий стаж - 22 роки 7 місяців 10 днів. Оскільки у трудовій книжці позивача не зазначені відомості про умови праці, а саме про зайнятість в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці повний робочий день, тому підтвердження спеціального трудового стажу відбувається на підставі уточнюючої довідки підприємства. Довідки про пільговий стаж за спірні періоди, які були надані разом з позовною заявою за періоди роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 та з 01.01.2007 по 16.09.2008 відповідно до додатку 5 до Порядку №637 та накази про атестацію робочих місць по управління та до заяви при призначенні пенсії не надавались, а отже неможливо зарахувати до пільгового стажу зазначені періоди.
Крім того, відповідач-1 зазначив, що на підставі наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу встановлено, що на день звернення за перерахунком пенсії пільговий стаж на підземних роботах за Списком №1-шахтарі - менший за необхідні 15 років, передбачені Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому відсутні підстави для застосування до пенсії позивача положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву заперечував проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуло заяву позивача від 11.03.2024 про призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначено пенсію з 28.02.2024. На підставі наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу встановлено, що на день звернення за перерахунком пенсії пільговий стаж на підземних роботах за Списком №1-шахтарі - менший за необхідні 15 років, передбачені Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому відсутні підстави для застосування до пенсії позивача положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо позовних вимог про зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006, з 01.01.2007 по 16.09.2008, відповідач-2 зазначив, що позовні вимоги в цій частині є безпідставними, у зв'язку з тим, що цей період був зарахований до пільгового стажу позивача в добровільному порядку.
Позивач надав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій заперечував проти доводів відповідачів, та зазначив, що спірним залишається розмір: «Сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (50% від 80% від 34794,8 грн.)», оскільки в Законі України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не зазначається вид пенсії (за віком чи по інвалідності), тому застосування відповідачем-2 обмеження (50% від 80%) є незаконним. Просив задовольнити позов в повному обсязі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що підтверджується матеріалами справи.
Позивач є одержувачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.02.2024, що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
11.03.2024 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Відповідно до протокольного рішення №057350007964 від 21.03.2024 про призначення пенсії ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.02.2024 по 28.02.2027. Страховий стаж позивача склав 54 роки 07 місяців 10 днів, додаткові роки за Списком №1 - 14 років, в тому числі: «Робота за Списком №1» - 14 років 09 місяців 18 днів.
18.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№9650-7005/Я-02/8-0500/24 надав відповідь на звернення позивача на вебпортал від 21.03.2024 №ВЕБ-05001-Ф-С-24-052278, яке зареєстроване за №7005/Я-0500-24, в якому зазначено наступне.
«На підставі заяви від 11.03.2024 №906 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058).
Пенсію призначено з 28.02.2024 у відповідності до статті 45 Закону 1058.
Пенсію позивачу обчислено з урахуванням страхового стажу 54 роки 7 місяців 10 днів. Страховий стаж зараховано по 29.12.2023. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу складає 0,54583.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії, визначена за період з 01.11.2005 по 31.12.2023 за даними персоніфікованого обліку та складає 34794,80 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,56610.
Розмір призначеної пенсії з 28.02.2024 - 9720,32 грн.
Виплату пенсії розпочато з квітня поточного року через уповноважену банківську установу АТ «ПУМБ». Дата виплати, відповідно до вимог статті 47 Закону 1058, 22 число місяця.
У виплатний період квітня 2024 року позивач отримає пенсію за поточний місяць та доплату за період з 28.02.2024 по 31.03.2024.».
30.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№10957-8392/Я-02/8-0500/24 надав відповідь на звернення позивача від 03.04.2024 №ВЕБ-05001-Ф-С-24-060647, яке зареєстроване за вх.№8392/Я-0500-24, в якому зазначено наступне.
«11.03.2024 засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України позивачем надана заява про призначення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва за нормами Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), яка була відпрацьована Головними управліннями Пенсійного фонду України в Запорізькій та Чернігівській областях за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961.
Звертаємо увагу, що технологія опрацювання заяв за принципом екстериторіальності не дозволяє стороні, яка не приймала рішення, проводити зміни в електронній пенсійній справі, виносити рішення про призначення/перерахунок або відмову в призначенні/перерахунку пенсії.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (зі змінами) передбачено, що документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Постанова 637).
Згідно з пунктами 1, 2 Постанови 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з пунктом 20 Постанови 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно з Порядком застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджений наказом Мінпраці України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок), зареєстрованим у Мін'юсті України 01.12.2005 за № 1451/11731, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку 637.
Відповідно до Порядку під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи, затверджені постановами Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; Кабінетів Міністрів України від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36 та від 24.06.2016 № 461. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), передбачено, що атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше, ніж один раз на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992, тому для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджене за результатами атестації.
Дія статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день та які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
За результатами розгляду заяви від 11.03.2024 Вам з 28.02.2024 призначено пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва з урахуванням страхового стажу, який складає з урахуванням кратності 54 роки 7 місяців 10 днів, в тому числі: пільговий стаж роботи за списком №1 - 14 років 9 місяців 18 днів, додаткові роки за список №1 - 14 років, додатковий стаж - 22 роки 7 місяців 10 днів. До пільгового стажу не враховано перелічені Вами у зверненні періоди роботи через відсутність пільгових довідок, передбачених п. 20 Порядку 637.
У зв'язку з відсутністю 15 років на підземних роботах за Списком №1, право на розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 8 Закону №345 у Вас відсутнє.».
07.05.2024 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про допризначення пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами. До якої долучив довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Допропіллявугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки та відповідних записів в ній від 07.05.2024 вих.№1/865 та вих.№1/866.
Відповідно до протокольного рішення №057350007964 від 14.05.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії на підставі додаткових документів з 07.05.2024 за період з 28.02.2024 по 28.02.2027 із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Так, розмір пенсії по інвалідності складає 10277,66 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3640,26 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (50% від 80% від 34794,80 грн.) склала 13917,92 грн. Страховий стаж позивача склав 57 років 07 місяців 10 днів, додаткові роки за Списком №1 - 17 років, в тому числі: «Робота за Списком №1» - 17 років 07 місяців 17 днів.
Відповідно до розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 , форма РС-право, періоди роботи позивача з 09.11.2005 по 31.12.2006 та з 01.01.2007 по 16.09.2008 зараховані до пільгового стажу «Ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п.а-в».
Отже, спірним питанням у справі є не обчислення розміру пенсії позивача з 22.02.2024 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із-за не зарахування до пільгового стажу за списком №1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 за підземною роботою по професіями учень гірника підземного 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 2-го розряду з повним робочим днем у шахті, з 01.01.2007 по 16.09.2008 гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, учень гірничомонтажника 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірничомонтажника підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті.
Суд зауважує, що не є спірним питанням у справі застосування пенсійним органом обмеження (50% від 80%) при розрахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до абзаців 1, 4 частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Статтею 40 Закону №1058-IV регламентовано порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Так, відповідно до абзаців 1-2 частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія вказаного Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.
Як встановлено судом вище, відповідач-1 розглянув заяву позивача від 11.03.2024 про призначення пенсії по інвалідності, зарахував до пільгового стажу позивача додаткові роки за Списком №1 - 14 років, в тому числі: «Робота за Списком №1» - 14 років 09 місяців 18 днів, що підтверджено протокольним рішенням №057350007964 від 21.03.2024 про призначення пенсії ОСОБА_1 , та призначив пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 28.02.2024 по 28.02.2027, що підтверджується відповідачами.
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова №202).
Матеріалами справи підтверджено, що після звернення позивача із заявою від 07.05.2024 страховий стаж позивача склав 57 років 07 місяців 10 днів, додаткові роки за Списком №1 - 17 років, в тому числі: «Робота за Списком №1» - 17 років 07 місяців 17 днів. Встановлене визнається пенсійним органом, та підтверджується протокольним рішенням №057350007964 від 14.05.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Крім того, як встановлено судом вище, відповідно до розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 , форма РС-право, періоди роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 та з 01.01.2007 по 16.09.2008 зараховано до пільгового стажу «Ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п.а-в».
Матеріали справи не містять заперечень відповідачів, що на ОСОБА_1 поширюються правила Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Так, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Оскільки матеріалами справи підтверджено, що станом на дату призначення пенсії - 02.12.2021, з урахуванням рішень судів в межах справи №200/3821/22, страховий стаж роботи із шкідливими умовами, який дає право позивачу на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, склав 25 років 9 місяців 1 день, додаткові роки за Списком №1 - 22 роки, позовні вимоги є обґрунтованими. Адже позивач має право на застосування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» саме з 02.12.2021.
Підсумовуючи, на позивача поширюється дія статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до якої, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи вищезазначене, судом встановлено, що станом на день розгляду справи періоди роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 та з 01.01.2007 по 16.09.2008 зараховано до пільгового стажу позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, та здійснено перерахунок пенсії на підставі додаткових документів за період з 28.02.2024 по 28.02.2027 із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Так, розмір пенсії по інвалідності складає 10277,66 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3640,26 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (50% від 80% від 34794,80 грн.) склала 13917,92 грн., що підтверджується протокольним рішенням №057350007964 від 14.05.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Відтак, є підстави для висновку, що доводи позивача про здійснення перерахунку пенсії з 22.02.2024 відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є безпідставними та помилковими, оскільки пенсію по інвалідності йому призначено саме з 28.02.2024 по 28.02.2027.
Крім того, враховуючи встановлені судом обставини цієї справи, у суду відсутні підстави зобов'язувати відповідача-2 повторно зараховувати позивачу до пільгового стажу за списком №1 шахтарі «підземні» зі шкідливими умовами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах не врахованих періодів роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 за підземною роботою по професіями учень гірника підземного 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 1-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірником підземним 2-го розряду з повним робочим днем у шахті, з 01.01.2007 по 16.09.2008 гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, учень гірничомонтажника 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, гірничомонтажника підземним 3-го розряду з повним робочим днем у шахті, та здійснювати обчислення і виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 22.02.2024 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Оскільки станом на день розгляду справи спірні періоди роботи з 09.11.2005 по 31.12.2006 та з 01.01.2007 по 16.09.2008 зараховано до пільгового стажу позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, та здійснено перерахунок пенсії на підставі додаткових документів за період з 28.02.2024 по 28.02.2027 із застосуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що не заперечується самим позивачем.
Разом із цим, суд звертає увагу позивача, що не є спірним питанням у цій справі розмір пенсії позивача, а саме: «Сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (50% від 80% від 34794.8 грн.)», оскільки застосування пенсійним органом обмеження (50% від 80%) при розрахунку його пенсії не є предметом позову у цій справі. Тому суд не надає правову оцінку зазначеним позивачем обставинам.
Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають, у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладено у постанові 25 червня 2020 року по справі №520/2261/19, згідно яких «обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги».
З урахуванням викладеного, відсутні підстави для задоволення позову повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 4, 7-14, 19, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: пр-т Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання неправомірним дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 13.06.2024.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.В. Арестова