13 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/3701/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.02.2024 №907470135515 «Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший»; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області перевести позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), пункту 12 розділу ХІ Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон №889-VІІІ) з 07.02.2024, врахувавши довідки Рожищенської міської ради від 31.01.2024 №14, №15, №16, №17, та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач вказала, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з 08.09.2006 отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 07.06.2001 №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493-III), з 01.03.2023 її автоматично було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).
07.02.2024 позивач звернулася із заявою про переведення з пенсії по інвалідності згідно із Законом №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII та Закону №2493-ІІІ, додавши до заяви довідки про складові заробітної плати державного службовця для призначення пенсії від 31.01.2024 №14, №15, №16, №17. Однак рішенням ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.02.2024 №907470135515 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII з тих підстав, що з 08.09.2006 по 28.02.2023 позивач отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2493-ІІІ.
Позивач не погоджується із цим рішенням та зазначає, що спірні правовідносини не стосуються перерахунку одного і того ж виду пенсії, адже у своїй заяві вона просила перевести її з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та Закону №889-VIII. Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено збереження права на призначення пенсії держслужбовця за певних умов, які у її випадку виконуються. Так, у період з 05.03.1985 по 07.09.2006 вона працювала на посадах секретар/секретар виконкому Луківської сільської ради Рожищенського району Волинської області (тобто, на посадах в органах місцевого самоврядування), час перебування на яких згідно чинного законодавства зараховується до стажу державної служби. Відтак, оскільки на момент звернення із заявою про переведення на інший вид пенсії вона не перебувала на державній службі, досягла необхідного віку та у неї наявний необхідний страховий стаж (понад 31 рік), в тому числі понад 20 років державної служби, який здобутий до 01.05.2016, то вона має право на переведення на інший вид пенсії - на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та Закону №889-VIII, з урахуванням наданих довідок від 31.01.2024 №14, №15, №16, №17.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач ГУ ПФУ в Івано-Франківській області позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні повністю. В обґрунтування такої позиції зазначив, що ОСОБА_1 з 08.09.2006 по 28.02.2023 отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2493-III, а з 01.03.2023 переведена на пенсію по інвалідності згідно Закону №1058-ІV. У заяві від 07.02.2024 позивач просила про переведення на пенсію за віком державного службовця у відповідності до статті 37 Закону №3723-ХІІ. Рішенням ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.02.2024 за № 907470135515 позивачу відмовлено у такому переведенні. Так, станом на 01.05.2016 стаж роботи посада на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України складає 16 років 03 місяці (по 04.07.2001), весь період роботи в органах місцевого самоврядування не може бути врахований до стажу державної служби позивача, оскільки 04.07.2001 набрав чинності Закон №2493-III та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 № 239 до вказаної дати посади працівників місцевих рад народних депутатів та їхніх виконавчих комітетів було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєно їм ранг державного службовця, тому період роботи лише до 04.07.2001 зараховується до стажу роботи державної служби.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог також не визнав та просить відмовити у їх задоволенні повністю, посилаючись на правомірність рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.02.2024 № 907470135515.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з 08.09.2006 по 28.02.2023 отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2493-III, а з 01.03.2023 її автоматично переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону №1058-ІV, про що зазначено у заявах по суті справи, не є спірним та підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 15.11.2023 №907470135515.
07.02.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області (за місцем свого проживання) із заявою про перехід на інший вид пенсії - на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII та Закону №2493-III, надавши документи за переліком згідно із розпискою-повідомленням, в тому числі, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.01.2024 №14, №15, №16, №17, видані Рожищенською міською радою.
Вказана заява позивача за принципом екстериторіальності надійшла для розгляду до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, яким і прийнято рішення від 14.02.2024 №907470135515 «Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший». У вказаному рішенні зазначено, що за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 працювала на посадах, які відносяться до категорій посад органів місцевого самоврядування з 05.03.1985 по 07.09.2006. Час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ до 04.07.2001 (дати набуття чинності Закону №2493-III). До вказаної дати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 № 239, посади працівників місцевих рад народних депутатів та їхніх виконавчих комітетів було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєно їм ранги державних службовців. Відповідно до статті 21 Закону №2493-III (зі змінами га доповненнями) визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше ніж 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Згідно з пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Зокрема пенсії за віком як державним службовцям призначаються жінкам у віці 60 років за наявності страховою стажу 30 років, якщо вони не отримували пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ та на день набрання чинності Законом №889-VIII, тобто на 01.05.2016 обіймають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або ж на день набрання чинності №889-VIII мають не менш як 20 років стажу віднесених до відповідних категорій посад державної служби, незалежно від факту роботи на державній службі на 01.05.2016. Враховуючи вище зазначене право па переведення на пенсію за віком згідно Закону №889-VIII відсутнє, а тому у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно вказаного Закону відмовити.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом 3723-ХІІ.
01.05.2016 набрав чинності Закон №889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так згідно з пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).
Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Отже, з наведеного випливає, що обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а.
Суд також зазначає, що відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Перерахунок пенсії за своїм змістом є зміною розміру одного і того ж виду пенсії у зв'язку із зміною показника, що був базою для визначення розміру пенсії (заробітної плати, грошового забезпечення тощо), чи з інших підстав, передбачених чинним законодавством.
Спірні правовідносини в цій справі стосуються переведення позивача з одного виду пенсії - по інвалідності згідно Закону №1058-ІV на інший вид - пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-ХІІ. Вказані види пенсії відрізняються підставами їх призначення та механізмами визначення їх розміру, а наявність правових підстав для переведення позивача на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ пов'язана виключно з дотриманням вимог, визначених пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII.
Відповідно до статті 21 Закону №2493-III (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше ніж 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Суд зазначає, що позивач з 08.09.2006 по 28.02.2023 отримувала пенсію саме по інвалідності відповідно до Закону №2493-III, однак така обставинна не позбавляє її права перейти з пенсії по інвалідності згідно Закону №1058-ІV, яку вона отримує наразі за Законом №1058-IV (було проведено автоматичне переведення), на пенсію за віком в межах дії Закону №889-VIII, оскільки у даному випадку відбувається зміна виду пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, а також перехід за різними законами. У зв'язку з наведеним до спірних правовідносин не можуть застосовуватися положення пунктів 4-7 та 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV, якими передбачено поновлення пенсії у розмірі, який було встановлено до переведення, особам, яких було автоматично переведено зокрема, згідно Закону №2493-III на Закон №1058-ІV, а тому суд вважає безпідставним посилання відповідача ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на правову позицію судів першої та апеляційної інстанцій, які зазначені у відзиві на позовну заяву.
Із рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.02.2024 №907470135515 слідує, що фактичною підставою для відмови позивачу у переході з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію за віком на підставі Закону №889-VIII є відсутність у неї необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Відповідач зазначив, що за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 працювала на посадах, які відносяться до категорій посад органів місцевого самоврядування з 05.03.1985 по 07.09.2006, однак, на його думку, час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ до 04.07.2001 (дати набуття чинності Закону №2493-III).
Так, відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 безперервно у період з 05.03.1985 по 07.09.2006 працювала на таких посадах: 05.03.1985 вибрана секретарем виконкому Луківської сільської ради народних депутатів Рожищенського району Волинської області, 10.04.1994 прийняла присягу державного службовця, 20.05.1994 присвоєно 11 ранг державного службовця, 27.09.2001 присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування (записи №№3-8); 05.04.2002 вибрано секретарем Луківської сільської ради, 30.03.2005 присвоєно 10 ранг 5 категорії посадової особи місцевого самоврядування, 17.01.2006 присвоєно 9 ранг 5 категорії посадової особи місцевого самоврядування, 07.09.2006 звільнена з посади секретаря виконкому (записи №№ 9-12).
Статтею 25 Закону №3723-ХІІ, на яку є посилання у пунктах 10-12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, визначені класифікація посад державних службовців з першої по сьому категорію, інших прирівняних до них посад, не перелічених у цій статті, та передбачено, що віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
В пункті 4 частини другої статті 46 Закону №889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до частини третьої статті 46 Закону №889-VIII Кабінет Міністрів України постановою від 25.03.2016 №229 затвердив Порядок обчислення стажу державної служби (чинний з 01.05.2016), який визначає механізм обчислення стажу державної служби. До стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (пункт 4 Порядку №229).
Водночас згідно з пунктом 6 цього Порядку стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
Пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 (далі - Порядок №283) та додатком до нього (діяли до 01.05.2016), за змістом пункту 2 якого до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Суд звертає увагу, що як Порядок №283, так і чинний наразі Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 14 Закону №2493-III в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема, п'ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост.
На підставі системного аналізу вказаних законодавчих положень суд дійшов висновку, що доводи відповідача-1 про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування зараховувався до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця лише по 04.07.2001 (до набрання чинності Законом №2493-III) є необґрунтованими, а тому період проходження служби в органах місцевого самоврядування має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Така ж правова позиція викладена і у постанові Верховного Суду від 11.04.2023 у справі №1.380.2019.003855.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що у відповідача ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не було фактичних та правових підстав для незарахування до стажу державної служби позивача періодів роботи на посадах в органах місцевого самоврядування та відмови у зв'язку із цим у переведенні її на інший вид пенсії. Воднораз у позивача наявні умови для реалізації права на одержання пенсії державного службовця на умовах, передбачених статтею 37 Закону №3723-ХІІ, відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, а саме, досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV (на момент звернення із заявою має повних 65 років), наявність не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (з 05.03.1985 по 07.09.2006), та страхового стажу (більше 37 років, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 15.11.2023 №907470135515).
Суд при вирішенні спору також враховує, що відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами; далі Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.10 Порядку № 22-1 передбачено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Тобто, питання призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії або переведення з одного виду пенсії на інший вид вирішує за принципом екстериторіальності відповідний територіальний орган ПФУ, який після вирішення зазначених питань передає електронну пенсійну справу до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, для здійснення виплати пенсії.
Суд зазначає, що позивачу було відмовлено у переведенні на пенсію за іншим законом рішенням від 14.02.2024 №907470135515, яке було прийняте ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку № 22-1, за принципом екстериторіальності.
Отже, зважаючи на те, що вказаним рішенням ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.02.2024 №907470135515 позивачу безпідставно відмовлено в переведенні на інший вид пенсії, тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення належить задовольнити.
Відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є суб'єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23 та від 07.05.2024 у справі №460/38580/22.
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.02.2024 №907470135515 з огляду на наявність у ОСОБА_1 умов для реалізації права на одержання пенсії державного службовця згідно із пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII та відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, то дії зобов'язального характеру щодо переведення позивача на пенсію державного службовця за віком з 07.02.2024 (з часу звернення з відповідною заявою) має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
Таким чином, необхідно відмовити в задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ у Волинській області, яке не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову у переведенні на пенсію за іншим законом, а тому відсутні підстави для покладання на нього обов'язку здійснити переведення позивача на пенсію державного службовця за заявою від 07.02.2024. Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області визначено як орган, який буде здійснювати виплату пенсії позивачу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання (після її призначення). При цьому у суду відсутні підстави вважати, що після переведення позивача на пенсію державного службовця за віком, ГУ ПФУ у Волинській області не проводитиме її виплату.
Отже, позовні вимоги до ГУ ПФУ у Волинській області заявлені безпідставно.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок №622) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Пунктом 1 Постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Тобто, нормами чинного законодавства встановлено вимоги щодо необхідності подачі довідок для призначення пенсії державного службовця та визначено їх форми.
Разом із заявою від 07.02.2024 позивач подала 4 довідки за формою, затвердженою Постановою №1-3: 1) довідку від 31.01.2024 №16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (станом на січень 2024 року); 2) довідку від 31.01.2024 №17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (станом на лютий 2024 року); 3) довідку від 31.01.2024 №14 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (станом на січень 2024 року); 4) довідку від 31.01.2024 №15 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (станом на грудень 2023 року), які видані Рожищенською міською радою (суд зауважує, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №708-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Волинської області» Луківська сільська рада (у якій позивач працювала на посаді секретаря) увійшла до складу Рожищенської міської територіальної громади).
Однак, суд зазначає, що позивач звернулася із заявою про переведення на інший вид пенсії - 07.02.2024, а тому відповідно до пункту 4 Порядку №622 та Постанови №1-3 при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII повинні бути враховані лише 2 довідки, а саме: від 31.01.2024 №17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), яка видана станом на лютий 2024 року - на день звернення за призначенням пенсії, та від 31.01.2024 №14 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка видана за січень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. У свою чергу, довідки від 31.01.2024 №16 (в якій посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років зазначено станом на січень 2024 року), та від 31.01.2024 №15 (в якій середні розміри надбавок, премій та інших виплат зазначено станом на грудень 2023 року) були подані позивачем безпідставно, та не можуть бути враховані для призначення такої пенсії, позаяк вони видані станом не на ті, місяці, які, що визначені пунктом 4 Порядку №622.
При вирішенні даного спору суд також враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 27.01.2023 у справі №340/4184/21, відповідно до якої оскільки позивач на час звернення за призначенням пенсії не займала посаду державної служби, тому з урахуванням положень статті 37 Закону №3723-ХІІ розмір пенсії позивача підлягає обчисленню із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що для належного захисту прав позивача слід зобов'язати відповідача призначити і здійснити нарахування й виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках.
Суд зазначає, що ні Законом №889-VIII, ні Законом №3723-XII не передбачена можливість призначення пенсії державного службовця без урахування довідок про заробітну плату. При цьому розмір пенсії державного службовця визначається шляхом отримання добутку заробітку та відсотка заробітку. Якщо відповідач не враховує наявні у нього довідки про заробітну плату, то він не має даних про суму заробітку, відсоток від якого становитиме пенсія.
Таким чином, оскільки, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.01.2024 № 14 та №17 є джерелом інформації про суму заробітку, відсоток від якого становитиме пенсія, що впливає на правильність обчислення пенсії, а тому вказані в них відомості мають бути враховані пенсійним органом. У даних довідках також зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Виходячи системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів у справі, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії належить задовольнити частково у спосіб прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити переведення позивача з 07.02.2024 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, пункту 12 розділу ХІ Закону №889-VІІІ, зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 05.03.1985 по 07.09.2006 та здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі виданих Рожищенською міською радою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.01.2024 № 14 та №17 та про відмову у задоволенні решти позовних вимог (заявлених до ГУ ПФУ у Волинській області, яке не порушувало прав позивача з огляду на те, що не вирішувало питання переведення позивача з одного виду пенсії на інший, а також щодо врахування довідок від 31.01.2024 №15 та №16).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 14 лютого 2024 року №907470135515 «Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити переведення ОСОБА_1 з 07 лютого 2024 року на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», пункту 12 розділу ХІ Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 05.03.1985 по 07.09.2006, та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі виданих Рожищенською міською радою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.01.2024 № 14 та №17.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Січових Стрільців, 15, ідентифікаційний код 20551088).
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826).
Суддя О. О. Андрусенко