Ухвала від 13.06.2024 по справі 759/12176/24

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4168/24

ун. № 759/12176/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 року cлідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУНП y місті Києві ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12024100080001592 від 09.05.2024, відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

13.06.2024 слідчому судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ ( НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділом Святошинського управління Головного управління Національної поліції у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12024100080001592 від 09.05.2024, відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 06.04.2023 в 14:28 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - адміністратором ІНФОРМАЦІЯ_3 , в невстановленому місці подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, в якій здійснив декларування завідомо недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на загальну суму 1817362,58 гривень

Згідно обгрунтованого виснавку ІНФОРМАЦІЯ_4 , Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу обов?язків 3 проведення перевірок від 05.01.2024 уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 , головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_6 проведення повних перевірок, проведено повну перевірку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2022 рік, унікальний ідентифікатор документа - НОМЕР_5 (далі - декларація), поданої ОСОБА_4 , адміністратором ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - суб?єкт декларування), до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), 06.04.2023.

Повна перевірка проведена у період: з 08.01.2024 по 19.04.2024. Підстави проведення повної перевірки:

- абз. 4 ч. 1 ст. 51-3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон);

- п.п. З п. 1 розділу V Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 29.01.2021 № 26/21 (зі змінами) (далі - Порядок).

Згідно з наказом управління ( ІНФОРМАЦІЯ_7 від 08.10.2019 № 158-к суб?єкта декларування призначено на посаду адміністратора ІНФОРМАЦІЯ_3 з 08.10.2019. Відповідно до положень п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_4 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_4 є суб?ектом декларування. За результатами перевірки встановлено, що суб?єкт декларування при поданні декларації зазначив такі недостовірні відомості:

У розділі 3 «Об?єкти нерухомості» декларації

1.1. Суб?єкт декларування не зазначив відомостей про квартиру загальною площею 79,7 м2, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , вартістю на дату набуття права - 452 000 грн, яка належить члену сім?ї (доньці) на праві власності, що підтверджується договором купівлі-продажу від 08.02.2017, де суб?єкт декларування виступав стороною від імені малолітньої дитини. У своїх поясненнях суб?єкт декларування зазначив, що помилково не вніс інформацію про вказаний об?єкт нерухомого майна до декларації. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 452 000 гривень.

1.2. Суб?єкт декларування не зазначив відомостей про квартиру загальною площею 38,1 м2, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 , вартістю на дату набуття права - 193 200 грн, яка належить члену сім?ї (дружині) на праві власності, що підтверджується договором купівлі-продажу від 08.02.2017. У своїх поясненнях суб?єкт декларування зауважив, що на час подання декларації інформація про майновий стан члена сім?ї (дружини) у нього була відсутня, зважаючи на складні стосунки у сім?ї та відсутність спільного побуту починаючи з кінця 2021 року. А також повідомив, що у зв?язку з «кризою у стосунках» дружина не повідомляла його про придбання нею будь-якого майна. Пояснення суб?єкта декларування не враховані, оскільки вказаний об?єкт нерухомості був предметом поділу майна відповідно до договору про поділ майна подружжя від 16.12.2022, сторонами якого є суб?єкт декларування та його дружина. Відповідно, станом на 30.03.2023 (дата подання декларації) суб?єкту декларування було відомо про вказаний об?єкт. Крім того, вказаний об?єкт нерухомого майна було набуто у шлюбі за згодою суб?єкта декларування, що викладена у заяві, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 193 200 гривень.

1.3. Суб?єкт декларування не зазначив відомостей про нежитлове приміщення загальною площею 3,7 м2, розташоване за адресою: АДРЕСА_4 , вартістю на дату набуття права - 21 000 грн,, яке належить члену сім?ї (дружині) на праві власності, що підтверджується договором купівлі-продажу від 18.01.2018. Надані суб?єктом декларування пояснення (п.п. 1.2 п. 1 розділу III) не враховано з підстав, зазначених у п.п. 1.2 п. 1 розділу III. Суб?єкт декларування не зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 21 000 гривень.

1.4. Суб?єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 24 293 м2, кадастровий номер 7124382800:02:000:0662, розташовану за адресою: Черкаська обл., Уманський р-н, Доброводівська с/рада, вартістю за останньою оцінкою - 92 919 грн, яка належить члену сім?ї (дружині) на праві власності, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 01.12.2021 № 435. Надані суб?єктом декларування пояснення (п.п. 1.2 п. 1 розділу III) не враховані, оскільки станом на дату подання декларації інформація про вказаний об?єкт нерухомого майна була наявна у відкритому доступі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 92 919 гривень.

1.5. Суб?єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку загальною площею 24 388 м2, кадастровий номер 7124382800:02:000:0664, розташовану за адресою: Черкаська обл., Уманський р-н, Доброводівська с/рада, вартістю за останньою оцінкою - 93 282 грн, яка належить члену сім?ї (дружині) на праві власності, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 01.12.2021 № 434. Надані суб?єктом декларування пояснення (п.п. 1.2 п. 1 розділу III) не враховані з підстав, наведених у п.п. 1.4 п. 1 розділу III. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 93 282 гривні.

Таким чином, суб?єкт декларування у розділі 3 декларації зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на загальну суму 852 401 грн, чим не дотримав вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону.

У розділі 6 «Цінне рухоме майно - транспортні засоби» декларації

Суб?єкт декларування не зазначив відомостей про автомобіль КІА SPORTAGE, 2016 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , вартістю на дату набуття 602 580 гривень, який належить на праві власності члену сім?ї (дружині). Пояснення суб?єкта декларування (п.п. 1.2 п. 1 розділу III) не враховані, оскільки відомості про цей транспортний засіб зазначено ним у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (щорічній) поданій за 2016 рік. Також суб?єкт декларування притягувався до адміністративної відповідальності (постанова № БР 121867 від 19.02.2017), керуючи вказаним транспортним засобом. Крім того, відомості про цей транспортний засіб наявні у відкритому доступі. Зокрема, інформацію про належні близькій особі на праві власності транспортні засоби можна було отримати за допомогою онлайн-сервісу « Кабінет водія » у розділі «Перевірка транспортного засобу» за даними фізичної особи. У ч. 7 ст. 46 Закону визначено, що у разі відмови члена сім?ї суб?єкта декларування надати будь-які відомості чи їх частину для заповнення декларації суб?єкт декларування зобов?язаний зазначити про це в декларації, відобразивши всю відому йому інформацію про такого члена сім?ї, визначену пп. 1 - 12 ч. 1 цієї статті. Однак суб?єкт декларування не використав своє право обрати позначку «Член сім?ї не надав інформацію» у разі відмови члена сім?ї (дружини) надати інформацію про належні йому об?єкти декларування. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 602 580 гривень.

Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 6 декларації зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 602 580 грн, чим не дотримав вимог п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону.

У розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації

3.1. Суб?єкт декларування не зазначив відомостей про отриманий ним дохід від продажу автомобіля RAVON R4, 2020 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , у розмірі 350 000 грн від ОСОБА_6 , що підтверджується поясненнями ОСОБА_6 від 16.04.2024 та інформацією Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Суб?єкт декларування не скористався правом надати пояснення. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 350 000 гривень.

3.2. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, про розмір отриманого ним доходу у вигляді заробітної плати від Управління ( ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), вказавши 240 845 гривень. Разом з тим відповідно до відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків сума доходу, отримана від вказаного податкового агента, становить 228 463,42 гривні. У своїх поясненнях суб?єкт декларування не надав підтвердних документів, та зазначив, що причиною відображення ним відомостей, що відрізняються від достовірних, стало зазначення ним суми доходу з урахуванням податків та зборів. Надані суб?єктом декларування пояснення не враховані, зважаючи на те, що сума розбіжності не відповідає сумі податку на доходи фізичних осіб (18%) та військового збору (1,5%), утриманих і сплачених податковим агентом із доходу, зазначеного ним у декларації. Суб?єкт декларування зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на суму 12 381,58 гривні.

Таким чином, суб?єкт декларування у розділі 11 декларації зазначив відомості, що відрізняються від достовірних, на загальну суму 362 381,58 грн, чим не дотримав вимог п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону.

Відповідно до Форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка затверджена наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.07.2021 № 449/21, на початку заповнення декларації суб?єкт декларування ознайомлюється з Правилами заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Після ознайомлення проставляється відповідна відмітка. Після заповнення всіх розділів декларації суб?єкт декларування ознайомлюється з внесеними до неї відомостями та проставляє відповідну позначку про підтвердження правильності даних, після чого подає декларацію шляхом накладення електронного цифрового підпису.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону (у редакції від 31.03.2023) упродовж 7 днів після подання декларації суб?єкт декларування має право подати виправлену декларацію але не більше трьох разів.

У зв?язку з набранням чинності Законом України від 20.09.2023 N? 3384-1X «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» суб?єкти декларування, які подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно, мали право протягом 14 днів з 12.10.2023 (тобто до 25.10.2023 включно) звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо подання виправленої декларації за відповідний звітний період (абз. 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 45 Закону у разі самостійного виявлення суб?єктом декларування у декларації недостовірних відомостей після спливу терміну для подання виправленої декларації, передбаченого абз. 1 цієї частини, але до початку проведення ІНФОРМАЦІЯ_9 повної перевірки цієї декларації, суб?єкт декларування може звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 з листом із поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін, додавши підтвердні документи. Подані суб?єктом декларування таким чином відомості мають бути розглянуті ІНФОРМАЦІЯ_9 під час повної перевірки цієї декларації.

Суб?єкт декларування при подачі декларації підтвердив достовірність вказаних відомостей, правом подати виправлену декларацію не скористався. При вирішенні питання стосовно визначення неточних або недостовірних відомостей Національне агентство керується положеннями п. 2 розділу І Порядку та ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік». За результатами повної перевірки декларації щодо з?ясування достовірності задекларованих відомостей встановлено, що суб?єкт декларування при поданні декларації вказав відомості, що відрізняються від достовірних, на загальну суму 1 817 362,58 грн, що перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, що є недостовірними відомостями. При визначенні наявності підстав для притягнення суб?єкта декларування до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності стосовно майна або іншого об?єкта декларування, що має вартість, Національне агентство керується терміном «прожитковий мінімум для працездатної особи» у розмірі, який діяв станом на 06.04.2023 (на дату подання декларації). Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 06.04.2023 (на дату подання декларації) становив 2 684,00 гривні. Таким чином, суб?єкт декларування зазначив відомості, які відрізняються від достовірних, на загальну суму 1 817 362,58 грн, що становить розмір понад 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації за 2022 рік, що містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 Кримінального кодексу України.

За результатами повної перевірки декларації щорічної за 2022 рік, унікальний ідентифікатор документа - НОМЕР_5. поданої ОСОБА_4 , адміністратором ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановлено, що у діях суб?єкта декларування вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 Кримінального кодексу України.

Обгрунтований висновок відповідно до ст. 216. Кримінального процесуального кодексу України

В подальшому було встановлено, що нотаріуси які вчиняли нотаріальні дії у вигляді укладання договору купівлі-продажу, приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_7 та приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_8 передали всі свої документи до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У зв'язку з викладеним виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу та вилучення копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ ( НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з метою отримання наявної інформації, яка є важливою для розкриття даного злочину.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

В судове засідання слідчий не з'явився, надав до суду заяву в якій просить розглядати клопотання у його відсутність.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного кримінального правопорушення, так як вони викладені в клопотанні інспектора, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 93, 161, 162 КПК України, та враховуючи, що у доданих до клопотання матеріалах вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані в клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає, що необхідно задовольнити клопотання слідчого та надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ ( НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУНП y місті Києві ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12024100080001337 від 10.04.2024, відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати дозвіл слідчому слідчого відділу Святошинського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , слідчому слідчого відділу Святошинського УП ГУНП у м.Києві ОСОБА_9 , та іншим слідчим які входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні №12024100080001592 від 09.05.2024 року, на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення їх копії, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ ( НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

- Договір купівлі-продажу квартири від 16.12.2017, зареєстрований в реєстрі №7460, укладений між продавцем ОСОБА_10 . яка діє на підставі довіреності від імені ОСОБА_11 та покупцем ОСОБА_4 і ОСОБА_12 , які діють за свою малолітню доньку, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , посвідчений приватним нотаріусом Києво-Святошинського району нотаріального округу Київської області ОСОБА_8 з усіма додатками та згодами.

- Договір купівлі-продажу квартири від 08.02.2017, зареєстрований в реєстрі №146, укладений між продавцем ОСОБА_14 та покупцем ОСОБА_12 , посвідчений приватним нотаріусом Києво-Святошинського району нотаріального округу Київської області ОСОБА_7 з усіма додатками та згодами.

- Договір купівлі-продажу нежитлового приміщення від 18.01.2018, зареєстрований в реєстрі №28, укладений між продавцем ОСОБА_10 та покупцем ОСОБА_12 , посвідчений приватним нотаріусом Києво-Святошинського району нотаріального округу Київської області ОСОБА_8 з усіма додатками та згодами.

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, з метою відшукання га вилучення зазначених речей і документів, відповідно до положень ст. 166 КПК України.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1