вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/Код ЄДРПОУ 03500004
про забезпечення позову
13.06.2024 Справа № 917/395/24
Суддя Господарського суду Полтавської області Сірош Д. М., розглянувши заяву Фермерського господарства “АРМ-АГРО З”, вул. Прикордонників, 60 б, м. Лубни, Лубенський р-н, Полтавська обл., код ЄДРПОУ 41176345 про забезпечення позову (вх. № 8271 від 12.06.2024) у справі за позовом
Фермерського господарства “АРМ-АГРО З”, вул. Прикордонників, 60 б, м. Лубни, Лубенський р-н, Полтавська обл., код ЄДРПОУ 41176345
до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, вул. Ярослава Мудрого, буд. 33, м. Лубни, Полтавська обл., 37500, код ЄДРПОУ 21053182
про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі
Фермерське господарство “АРМ-АГРО З” звернулося з позовом до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області, в якому просить:
визнати укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 30.11.2016 між Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області та ОСОБА_1 земельної ділянки площею 60,0000 га, кадастровий номер 5322883900:04:002:0001, державна реєстрація іншого речового права № 18490572 від 30.12.2016, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Лубенської міської (колишньої Литвяківської сільської) ради, Лубенського району Полтавської області на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди від 30.11.2016 та додатковою угодою від 01.09.2021.
12.06.2024 від позивача надійшла заява про забезпечення позову, в якій просить:
- заборонити відповідачеві - Лубенській міській раді Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21053182) вчиняти дії щодо поділу земельної ділянки комунальної власності площею 60,000 га, кадастровий номер 5322883900:04:002:0001, продаж цієї земельної ділянки або речових права на неї до вступу в законну силу рішення суду у цій справі.
- заборонити відповідачеві - Лубенській міській раді Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21053182) вчиняти дії щодо поділу земельних ділянок комунальної власності, кадастровий номер кадастровий номер 5322883900:04:002:0007, кадастровий номер 5322883900:04:002:0008, кадастровий номер 5322883900:04:002:0009, продаж цих земельних ділянок або речових прав на них до вступу в законну силу рішення суду у цій справі.
Обґрунтовуючи заяву позивач зазначає, що 20.05.2024 ФГ «АРМ-АГРО звернулося до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області з листом в якому просило підтвердити чи спростувати інформацію про поділ земельних ділянок, зокрема, земельної ділянки площею 60,0000 га, кадастровий номер 5322883900:04:002:0001.
06.06.2024 на адресу ФГ «АРМ-АГРО 3» надійшла відповідь на лист позивав від 20.05.2024.
В листі, за підписом Лубенського міського голови Грицаєнка О. П., від 29.05.2024 № 01-11/3107 зазначено, що земельну ділянку площею 60,0000 га, кадастровий номер 5322883900:04:002:0001, яка є об'єктом договору оренди землі від 30.11.2016 та предметом спору у справі № 917/395/24, поділено на три ділянки, про що внесені відповідні зміни до Державного земельного кадастру.
Також, представник позивача - адвокат Строгов Ю. Д. 06.06.2024 звернувся до ГУ ДГК в Полтавської області з адвокатським запитом про надання інформації про поділ земельної ділянки площею 60,0000 га, кадастровий номер 5322883900:04:002:0001.
ГУ ДГК в Полтавської області листом від 10.06.2024 № 29-16-0.221-2856/2-24 повідомило, що шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5322883900:04:002:0001 утворено три земельні ділянки з кадастровими номерами: 5322883900:04:002:0007, 5322883900:04:002:0008, 5322883900:04:002:0009.
Також шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5322886200:07:003:0003 утворено три земельні ділянки з кадастровими номерами: 5322886200:07:003:0042, 5322886200:07:003:0043, 5322886200:07:003:0044.
Отже, з дій відповідача (Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області) вбачається, що останній вживає заходів, які можуть ускладнити або унеможливити виконання рішення суду та ефективний захист поновлення порушених прав позивача, як добросовісного орендаря земельної ділянки, що стало підставою для звернення до суду із заявою про забезпечення позову.
При вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд враховує наступне.
Відповідно до статті 136 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Частиною 1 статті 137 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позов забезпечується, зокрема, забороною відповідачу вчиняти певні дії.
При вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Заходи до забезпечення позову повинні бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Згідно зі статтею 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда) підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, тощо.
Згідно з частиною 4 статті 136 Земельного кодексу України, підготовка лотів для проведення земельних торгів включає виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту щодо відведення земельної ділянки.
Частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Суд враховує, що Лубенська міська рада Лубенського району Полтавської області, в силу приписів статті 122 Земельного кодексу України, не позбавлена права та можливості приймати рішення та здійснювати дії, спрямовані на надання у користування спірних земельних ділянок.
Заявлений захід забезпечення позову шляхом заборони вчиняти дії щодо поділу земельних ділянок комунальної власності, продажу цих земельних ділянок або речових прав на них до вступу в законну силу рішення суду у цій справі, співвідноситься з предметом позову, не виходять за його межі, тому існує логічний зв'язок між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позову, з огляду на що вжиття заходів забезпечення позову забезпечить ефективний захист порушеного права.
Відповідно до частини 6 статті 140 Господарського процесуального кодексу України, про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 136 - 140, 234 - 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Задовольнити заяву Фермерського господарства “АРМ-АГРО З” у справі № 917/395/24 про вжиття заходів забезпечення позову.
Заборонити відповідачеві - Лубенській міській раді Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21053182) вчиняти дії щодо поділу земельної ділянки комунальної власності площею 60,000 га, кадастровий номер 5322883900:04:002:0001, продаж цієї земельної ділянки або речових права на неї до вступу в законну силу рішення суду у цій справі.
Заборонити відповідачеві - Лубенській міській раді Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21053182) вчиняти дії щодо поділу земельних ділянок комунальної власності, кадастровий номер кадастровий номер 5322883900:04:002:0007, кадастровий номер 5322883900:04:002:0008, кадастровий номер 5322883900:04:002:0009, продаж цих земельних ділянок або речових прав на них до вступу в законну силу рішення суду у цій справі.
Ухвала з урахуванням пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» має статус виконавчого документа.
Стягувачем за цією ухвалою є: Фермерське господарство “АРМ-АГРО З”, вул. Прикордонників, 60 б, м. Лубни, Лубенський р-н, Полтавська обл., код ЄДРПОУ 41176345.
Боржником за цією ухвалою є: Лубенська міська рада Лубенського району Полтавської області, вул. Ярослава Мудрого, буд. 33, м. Лубни, Полтавська обл., 37500, код ЄДРПОУ 21053182.
Строк пред'явлення ухвали до виконання: до 13.06.2027.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту підписання (статті 235, 255 Господарського процесуального кодексу України).
Ухвала підписана 13.06.2024
Суддя Дмитро СІРОШ