майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"04" червня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/1020/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.
при секретарі судового засідання: Васильєвій Т.О.,
за участю представників сторін:
від позивача: Костюкович В.М., довіреність №01-153-1223 від 19.12.2023
від відповідача: не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Житомиргаз" (м.Житомир)
до Комунального підприємства "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради (м.Житомир)
про стягнення 564 490,34грн.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення Комунального підприємства "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради 564490,34грн вартості необлікованого об'єму природного газу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в результаті перевірки лічильника газу його визнано непридатним, витрата (споживання) природного газу не обліковувалася або обліковувалася некоректно, що стало підставою для визначення об'єму необлікованого природного газу та відшкодування його вартості відповідачем.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 22.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 02.11.2021.
У відзиві на позовну заяву відповідач не погоджується з прийняти рішенням комісії, яке оформлене протоколом №29/07-21від 29.07.2021 з огляду на те, що у період з 09.12.2020 до 11.03.2021 споживання газу на асфальтобетонному заводі позивача за адресою: м,Житомир, вул.Промислова, 35 було припинено, оскільки відповідно до наказу №164-ОД по підприємству від 04.11.2020, асфальтобетонний завод позивача у зв'язку із специфікою роботи, був законсервований на зимовий період, тому природній газ не споживав, та після розконсервації на 07 годину 12.03.2021 спожив 7 куб.м. та на 07 годину 19.03.2021 - спожив 89 куб.м. Також вказує, що що у спірний період лише два дні фактично споживався природний газ, а саме: на 07 годину 12.03.2021 спожив 7 куб. м. та 07 годину 19.03.2021 - спожив 89 куб. м. Крім того, відповідач стверджує, що наявні дані обчислювача об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, що відповідно до абз. 2 п. 8 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС звільняє відповідача від застосування щодо нього заходів відповідальності у випадку наявності порушень, пов'язаних з пошкодженням лічильника - інші покази на табло лічильника газу в порівнянні з роздруківками обчислювача об'єму газу "Універсал-02" (т.1, а.с.182-192).
У відповіді на відзив позивач зазначив, що якщо відповідач мав намір припинити користуватись природним газом, то в такому випадку мав би звернутись до позивача з відповідною заявою, однак такі дії зі сторони відповідача не вчинялись. Крім того вказав, що безпосередньо самим виробником коректора Універсал-02 ТОВ "НВП "ГРЕМПІС" підтверджено, що Універсал-02 не може забезпечувати достатніми та достовірними даними при непридатному лічильнику газу. Щодо посилання відповідача на постанову від 02.12.2020 Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у справі №906/962/18, то позивач вважає, що обставини у справі №906/962/18 є абсолютно різними з даною справою, що виключає можливість застосування висновків Верховного суду у справі №906/962/18 (т.1, а.с.208-211).
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 02.11.2021 зупинено провадження у справі №906/1020/21 до набрання законної сили рішенням у господарській справі №906/1043/21.
Ухвалою суду від 04.03.2024 провадження у справі поновлено; підготовче судове засідання призначено на 01.04.2024.
Ухвалою суду від 01.04.2024 продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та відкладено підготовче засідання на 29.04.2024.
Ухвалою суду від 29.04.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/1020/21 до судового розгляду по суті на 04.06.2024.
Представник позивача у судовому засіданні 04.06.2024 позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Враховуючи, що КП "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради зареєстрований та має електронний кабінет у підсистемі ЄСІТС "Електронний суд", копія ухвали суду від 29.04.2024 про закриття підготовчого провадження та призначення справи №906/1020/21 до судового розгляду по суті на 04.06.2024, надіслана в електронній формі до електронного кабінету відповідача, відповідно до вимог статей 6, 242 Господарського процесуального кодексу України та пункту 17 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішення Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21.
Відповідно до сформованої в АС "ДСС" довідки про доставку електронного листа, ухвала Господарського суду Житомирської області №906/1020/21 від 29.04.2024 доставлена до електронного кабінету КП "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради - 01.05.2024 о 21:20 (т.2, а.с.19).
Враховуючи належне повідомлення відповідача про дату судового засідання, достатність документів наявних у матеріалах справи для вирішення спору по суті, суд не вважає відсутність представника відповідача у даному судовому засіданні перешкодою для вирішення спору по суті.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
Відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виданої згідно з Постановою НКРЕКП від 29.06.2017, Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" надає послуги з розподілу природного газу в межах території міста Житомир та Житомирської області.
Правовідносини між споживачем та газорозподільною організацією врегульовані Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРС), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1379/27824, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 року №285 тощо.
Закон України "Про ринок природного газу" визначає наступних суб'єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи: оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (позивач, Оператор ГРМ) є Оператором ГРМ.
Відповідно до Кодексу ГРС Оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Згідно з п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
У спірних правовідносинах відповідач має статус споживача.
Згідно з п.1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРС споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Відповідно до п.3 глави 3 розділ VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п.4 глави 3 розділу VI кодекс ГРС, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Судом встановлено, що згідно заяви-приєдання від 01.01.2016, між АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (позивач, оператор ГРМ) та Комунальним підприємством "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради (відповідач, споживач) укладено Типовий договір розподілу природного газу (надалі за текстом - договір (т.1, а.с.17).
Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
За умовами пункту 1.3 договору, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором, оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Обов'язковою умовою надання споживачу послуг з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ (пункт 2.2 договору).
Згідно з пунктом 2.3 договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Оператор ГРМ має право: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (пп.4 п.7.2 договору).
Сторонами додатком 4 до типового договору погоджено, що за адресою об'єкта (точки комерційного обліку): м.Житомир, вул.Промислова, 35 знаходиться лічильник газу ЛГК №9820 G-400 та коректор Універсал-02 №6539, у точках комерційного обліку суб'єкту встановлено газоспоживаюче обладнання (ГСО): котел Е 1-0,9-Г у кількості 2 одиниці, технологічні сушки Мирко у кількості 3 одиниці із режимами роботи 24 год/добу (т.1, а.с.18).
09.03.2021 представниками Управління метрології АТ "Житомиргаз", за участю представника споживача КП "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради, була проведена спільна перевірка стану вузла обліку газу на об'єкті ВОГ ГРП заводу, що знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Промислова, 35, про що складено акт №20381 контрольного огляду (обстеження) стану вузла обліку газу від 09.03.2021 (т.1, а.с.19-20).
Згідно з вказаним актом, під час здійснення контрольного огляду виявлено різницю показів між ЛГ (0271948м3) та обчислювачем (271903 м3), яка складає 45м3 за роб. умов; встановлено позаштатний режим роботи (р. Х, гл. 6, п. 6, п.п. 6), про що складено акт про порушення №ЖЖ.1.2-174 (т.1, а.с.21-22), а також виявлено порушення строку періодичної повірки перетворювачів тиску та температури, про що складено акт про порушення №ЖЖ.1.2.-177 (т.1, а.с.23-24).
10.03.2021 відповідач звернувся до позивача з листом №101/03/21, в якому просив направити представників для зняття пломб, з метою виконання приписів зазначених в акті від 09.03.2021 № 20381 контрольного огляду (обстеження) стану вузла обліку газу, зокрема для позачергової повірки приладів ВОГ (т.1, а.с.25).
19.03.2021 представниками позивача, за участі представника відповідача, було складено акт обстеження від 19.03.2021 № 204046, в якому вказано що, за заявою споживача, на виконання припису акту №20381, проведено роботи по демонтажу ЗВТ ЛГ, обчислювача, перетворювача тиску та температури на позачергову повірку (т.1, а.с.26).
23.03.2021 Державним підприємством "Житомирський науково-виробничий центр метрології та сертифікації" було складено довідку № 2744, про непридатність засобу вимірювальної техніки (лічильник газу ЛТК-100G400 зав. №9820 виробник Промприлад), нормативним документам у сфері метрології, що також підтверджується протоколом повірки (т.1, а.с.29-30).
23.03.2021 працівниками АТ "Житомиргаз", за участю представника позивача, складено акт про порушення № ЖЖ-2.2.-52, в якому зазначено про порушення р.XI гл.2 п.3 пп.1 - пошкодження ЗВТ Лічильника газу або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується, або обліковується некоректно (т.1, а.с.31-32).
25.03.2021 проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення, на якому було розглянуто акти про порушення №№ЖЖ-1.-2-174 від 09.03.2021 і №ЖЖ-2.2-52 від 23.03.2021 та вирішено доопрацювати матеріали по актах про порушення шляхом отримання, вивчення та перевірки додаткових документів (т.1, а.с.37).
29.03.2021 проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення, на якому було задоволено акти про порушення № №ЖЖ-1.-2-174 від 09.03.2021 і №ЖЖ-2.2-52 від 23.03.2021 та здійснено перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу. По акту №ЖЖ-1-2-174 від 09.03.2021, перерахунок здійснено за період з 01.03.2021, 07:00 по 19.03.2021 10:00, на підставі п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС, у розмірі 3196400,53 грн; по акту №ЖЖ-2-2-52 від 23.03.2021, перерахунок здійснено за період з 01.03.2021 07:00 по 09.03.2021 07:00, на підставі п. 5 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС, у розмірі 1136,03 грн. Відповідно до протоколу Комісії з розгляду актів про порушення були складені Акти - розрахунки від 29.12.2021, а також виставлені рахунки на оплату (т.1, а.с.43-48).
13.05.2021 відповідач здійснив оплату вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу в розмірі 1136,03грн, що стосувалось порушення - прострочення періодичної повірки засобів вимірювальної техніки (т.1, а.с.67).
Відповідач звернувся до позивача з листом від 11.05.2021 в якому просив позивача посприяти у скликанні позачергового засідання комісії з розгляду актів про порушення для вирішення питання стосовно акту-розрахунку від 29.04.2021, з метою надання можливості довести, що підприємство в період з 01.03.2021 по 19.03.2021 не працювало та не виготовляло асфальтобетонну суміш і відповідно не споживало природний газ за адресою: вул.Промислова, 35 (т.1, а.с.51).
У відповідь, листом від 18.05.2021 №10001-Сл-7890-0521 позивач запросив представників відповідача на засідання комісії, призначене на 27.05.2021 (т.1, а.с.68).
27.05.2021 проведено засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу, на якому рішення Комісії в частині задоволення актів про порушення №ЖЖ-1.2-174 від 09.03.2021/№ЖЖ-2.2-52 від 23.03.2021, залишено без змін (т.1, а.с.69-70).
Листами від 11.06.2021 та від 20.07.2021, відповідач звернувся до позивача з проханням перегляду рішення комісії відповідача з метою надання можливості довести (надати нові докази), що підприємство в період з 01.03.2021 по 19.03.2021 року не виготовляло асфальтобетонну суміш і відповідно не споживало природний газ за адресою: вул. Промислова, 35 (для виробництва) (т.1, а.с.71-72).
У відповідь, листом від 26.07.2021 №10001-Сл-13181-0721 позивач повідомив відповідача про засідання Комісії, яке буде проходити 29.07.2021 (т.1, а.с.73-74).
Згідно з заявою від 29.07.2021 споживча просив Оператора ГРМ врахувати на засіданні комісії, що на підприємстві була опломбована технологічна сушка "Мирко" в кількості 3 шт. (т.1, а.с.75).
29.07.2021 відбулось засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу, оформлене протоколом №29/07-21 від 29.07.2021, на якому вирішено залишити без змін рішення комісії в частині задоволення актів про порушення та здійснити перерахунок за період з 01.03.2021 07-00 по 19.03.2021 10-00, на підставі п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС, що складає 564490,34грн, (т.1, а.с.76).
29.07.2021 АТ "Житомиргаз" складено акт-розрахунок, згідно якого вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу з ПДВ, склала 564490,34грн. Вказаний акт був вручений відповідачу під розписку, а також направлений на адресу позивача разом з рахунком на оплату (т.1, а.с. 77-79).
Відповідач вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу не сплатив, що стало підставою для звернення АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з позовом у даній справі про стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в загальній сумі 546 490,34грн.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази та всі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача коштів на підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом №29/07-21 від 29.07.2021.
Згідно частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За приписами статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п.1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення в двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
Згідно з пунктом 2 глави 6 розділу X Кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Положеннями пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що за збереження і цілісність комерційних і дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Відповідно до пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2)відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Виходячи з системного аналізу пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, суд зазначає, що зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення.
При цьому, для цілей визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРС розмежовує несправність лічильника, що сталася:
1) внаслідок його пошкодження;
2) внаслідок позаштатного режиму роботи.
Крім того, положеннями пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
У пункті 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС (абзаци 1-3) визначено обов'язки власника (користувача) комерційного ВОГ у випадку виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, до яких належить також лічильник, та перелік ситуацій, які кваліфікуються як позаштатний режим роботи.
Як зазначалось раніше, 19.03.2021 позивач (за участю представника відповідача) склав акт обстеження №20404б стану вузла обліку газу, за яким демонтовано лічильник газу та припинено газопостачання о 10:00 шляхом встановлення заглушки на вводі.
Того ж дня представниками АТ "ОГС "Житомиргаз" складено протокол №20404 щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку, у заключній частині якого зазначено, що лічильник опломбовано в мішок із пломбою №30451386; зазначено про доставку лічильника за адресою: м. Житомир, вул. Селецька, 33а протягом 10 робочих днів для проведення позачергової державної повірки. Протокол підписано представником споживача - начальником дільниці Рибачок А.К. - без зауважень та заперечень.
За результатами повiрки ДП "Житомирстандартметрологія" встановлено, що лічильник газу ЛГК - 1006400 зав.№9820 № 050930 не відповідає вимогам ФБ 2.784.008Д1 і є непридатним для використання Qmin = - 3,23%, про що видано довiдку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №2744 від 23.03.2021.
23.03.2021 представниками Оператора ГРМ за участю представника споживача було складено акт про порушення № ЖЖ-2.2-52, відповідно до якого встановлено порушення відповідачем Кодексу газорозподільних систем, зокрема, підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Зазначений акт про правопорушення був підписаний представником КП "Управління Автомобільних Шляхів" Житомирської міської ради - Рибачком А.К.
Згідно з п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно з п.8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Керуючись наведеними нормами, комісією позивача було залишено без змін рішення Комісії в частині задоволення актів про порушення та здійснено перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу споживачу адреса об'єкту: котельня, технологія (ВОГ-1)-м.Житомир, вул.Промислова,35; встановлене порушення - п.п. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС; кількість обрахованого газу 76 472,42куб. м.; період нарахування - 01.03.2021 7:00 по 19.03.2021 10:00; підстава проведення перерахунку - п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС; вартість - 564 490,34грн (т.1, а.с.76-77).
АТ "ОГС "Житомиргаз" було здійснено розрахунок необлікованого об'єму природного газу з 07 год. 00 хв. 01.03.2021 (початок розрахункового періоду) по 10 год 00 хв. 19.03.2021 (момент припинення газопостачання на об'єкті споживача).
Суд зазначає, що у провадженні Господарського суду Житомирської області перебувала справа №906/1043/21 за позовом Комунального підприємства "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради до АТ "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" про визнання протиправним та скасування рішення комісії АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу, оформленого протоколом №29/07-21 від 29.07.2021, про виконання перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на суму 564 490,34грн.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 10.10.2023 у справі №906/1043/21, залишеним без змін постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 31.01.2024, у задоволенні позову Комунального підприємства "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради до АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про скасування рішення комісії АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу, оформленого протоколом №29/07-21 від 29.07.2021 та виконання перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на суму 564 490,34грн -відмовлено.
Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, преюдицію утворюють лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення в мотивувальній частині судового акта.
В ході розгляду справи №906/1043/21, досліджуючи доводи Комунального підприємства "Управління автомобільних шляхів" Житомирської міської ради щодо підстав визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, суди виснували, що:
- враховуючи встановлення факту позаштатного режиму роботи лічильника газу та його непридатність, що зафіксовано у довідці ДП "Житомирстандартметрологія" від 23.03.2021 №2744 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, колегія суддів дійшла висновку, що виявлена несправність в роботі лічильника призводить до спотворення показів коректора об'єму газу, тому за цих умов покази коректора не можна вважати достовірними і придатними/достатніми для комерційного обліку газу.
- відхилено аргументи скаржника про те, що у період з 09.12.2020 до 11.03.2021 споживання газу на асфальтобетонному заводі позивача за адресою: м,Житомир, вул.Промислова, 35 було припинено, оскільки припинення газопостачання за ініціативою споживача здійснюється, зокрема, шляхом перекриття та опломбування запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та її опломбування, або в інший спосіб, визначений споживачем відповідно до ПБСГ; однак, матеріали справи не містять доказів звернення позивача до відповідача з ініціативою припинити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача чи його окремі газові прилади та встановлення пломб оператора ГРМ на запірних пристроях на об'єкті відповідача; разом з тим, колегія суддів погодилась з висновком суду першої інстанції, що доводи позивача про те , що у спірний період лише два дні фактично споживався природний газ, а саме: на 07 годину 12.03.2021 спожив 7 куб. м. та 07 годину 19.03.2021 - спожив 89 куб. м., додатково підтверджують, що споживання природного газу у спірний період на об'єкті (асфальтобетонний завод) мало місце, а посилання позивача на наказ від 04.11.2020 №164-ОД "Про переведення КП УАШ до роботи в осінньо-зимовий період" та відсутність споживання газу у зв'язку з консервацією заводу, не спростовують вищевказаних висновків;
- також колегія суддів погодилась з висновком суду першої інстанції щодо періоду нарахування необлікованого об'єму природного газу з 07 год. 00 хв. 01.03.2021 (початок розрахункового періоду) по 10 год 00 хв. 19.03.2021 (момент припинення газопостачання на об'єкті споживача).
Отже, суд констатує, що рішення комісії позивача, оформлене протоколом № 29/07-21 з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів газу природного газу від 29.07.2021 та актом-розрахунком № 29/07-21 від 29.07.2021 про перерахунок (донарахування) відповідачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу за період з 01.03.2021 7-00 до 19.03.2021 10-00 (включно) у кількості 76 568,70куб. м. на суму 564 490,34грн є чинним і обов'язковим для виконання.
Положенням підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
З огляду на наявність встановленого факту позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ на об'єкті відповідача обліковувались некоректно, що засвідчено складеними та підписаними сторонами актами про виявлені порушення, а також довідкою спеціалізованого державного підприємства про непридатність лічильника газу споживача, у позивача були всі правові підстави для проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті відповідача в порядку, передбаченому пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу.
В зв'язку із виявленим позаштатним режимом роботи лічильників відповідачу були проведені донарахування об'ємів, які в силу того, що лічильник не працював у штатному режимі, об'єм газу необліковувався належним чином. Наведеним спростовуються доводи відповідача стосовно неправомірності проведених донарахувань обсягу газу за відсутності його вини та втручання в засоби обліку.
Виходячи з аналізу норм Кодексу газорозподільних систем, донарахування здійснюються за саму лише непридатність приладу обліку, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ, а перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за номінальною потужністю неопломбованого обладнання за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
З встановлених обставин справи вбачається, що остаточний розрахунок вартості необлікованого обсягу природного газу здійснено відповідачем за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання (котел Е 1-0, 9-Г) - 88,01 м.куб./год. Така номінальна потужність внесена сторонами в додаток №4 до заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу.
Перевіривши проведені позивачем нарахування, судом встановлено, що сума необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу по об'єкту відповідача становить: 564 490,34грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо нарахування відповідачу 564 490,34грн вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу за період за період з 01.03.2021 7:00 до 19.03.2021 10:00, як такі, що підтверджуються належними та допустимими доказами.
При цьому суд наголошує, що заявлена у даній справі до стягнення сума виникла внаслідок проведення перерахунку (донарахування) необлікованих об'ємів природного газу в зв'язку з виявленим позаштатним режимом роботи газового лічильника, встановленого на об'єкті відповідача. Донарахування об'єму природного газу за своєю правовою природою, з урахуванням характеру спірних правовідносин, є одним з засобів обліку протранспортованого природного газу, який застосовується у чітко визначеному чинним законодавством порядку. Отже, у даному випадку таке донарахування не має на меті настання для споживача несприятливих економічних чи правових наслідків, не є санкцією, а пов'язане насамперед, з необхідністю обґрунтованого визначення обсягів наданих за договором про розподіл природного газу послуг, тобто способом обліковування газу в період коли він обліковується некоректно.
Наведені представником відповідача доводи, які викладені у відзив на позовну заяву (т.1, а.с.182-192), не спростовують заявлених у справі позовних вимог; при цьому вказаним аргументам була надана правова оцінка при розгляді справи №906/1043/21.
Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 564 490,34грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно дост.129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Управління Автомобільних Шляхів" Житомирської міської ради ( пров. Кавалерійський, будинок 4, м. Житомир, Житомирська обл.,10003, код ЄДРПОУ 03344119) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (вул.Фещенка-Чопівського,буд.35, м.Житомир, Житомирська область, 10002, код ЄДРПОУ 03344071):
- 564 490,34грн вартості необлікованого об'єму природного газу;
- 8467,36грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 13.06.24
Суддя Соловей Л.А.
Віддрукувати:
1- у справу;
2,3- сторонам через "Електронний суд"