Постанова від 04.06.2024 по справі 910/9360/23

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2024 р. Справа№ 910/9360/23

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Руденко М.А.

суддів: Пономаренка Є.Ю.

Барсук М.А.

при секретарі: Реуцька Т.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Бірюк І.В. (довіреність від 08.01.2024 №18-0012/1472)

від відповідача: Рибка Т.В. (копія витягу з ЄДР від 03.04.2024)

розглянувши матеріали апеляційної скарги приватного підприємства "Єврохім Одеса"

на рішення господарського суду міста Києва від 10.01.2024

у справі №910/9360/23 (суддя Васильченко Т.В.)

за позовом Національного Банку України

до приватного підприємства "Єврохім Одеса"

про стягнення 644572, 61 грн,-

ВСТАНОВИВ:

Національний Банк України звернувся до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Приватного підприємства "Єврохім Одеса" про стягнення 644 572,61 грн.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 10.01.2024 позовні вимоги Національного Банку України до приватного підприємства "Єврохім Одеса" про стягнення 644572, 61 грн задоволено.

Стягнуто з приватного підприємства «Єврохім Одеса» на користь Національного банку України штрафні санкції у розмірі 644 572,61 грн.

Мотивуючи рішення , суд першої інстанції зазначив про те, що в наявних в матеріалах справи доказах, а саме чек листах зафіксовані порушення відповідачем умов договору надання комплексних послуг з прибирання № 104975 та додаткової угоди до нього № 105606, що є підставою для застосування штрафних санкцій визначених та погоджених сторонами в п.7.10 - 7.15 та п.7.12- 7.17 даного договору

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, приватне підприємство "Єврохім Одеса" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить прийняти нове рішення по справі, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що:

1) на думку відповідача штрафні санкції за травень-червень 2022 року нараховані неправомірно, оскільки згідно листа №61-0015/31072 від 29.04.2022 зменшено обсяги надання послуг без вказівок площі, які підлягали прибиранню, що призвело до неоднозначностей, так як обсяг його зобов'язань не визначений;

2) нарахування санкцій за відсутність витратних матеріалів 03.05.2022 та 04.05.2022 є передчасним, оскільки маркетингове дослідження погоджене 29.04.2022, а відповідно строк завезення витратних матеріалів (з урахуванням неробочих днів) становив до 04.05.2022;

3) чек-листи отримано із запізненням, натомість зауваження вписується уповноваженою особою позивача після передачі йому чек-листів відповідачем, що унеможливлює скликання комісії для встановлення реальних фактів;

4) від позивача протягом спірного періоду до моменту отримання чек-листів жодних зауважень не надходило;

5) позивачем порушено умови пункту 7.20 договору та не надано можливість усунути недоліки, якщо вони були виявлені.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 27.02.2024 апеляційну скаргу у справі №910/9360/23 передано на розгляд колегії суддів у складі: Руденко М.А. (головуючий суддя (суддя-доповідач), судді Барсук М.А., Пономаренко Є.Ю.

З огляду на те, що вказана апеляційна скарга була подана 27.02.2024 безпосередньо до суду апеляційної інстанції, колегія суддів дійшла висновку про необхідність витребування у суду першої інстанції матеріалів справи №910/9360/23 та відкладення вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за вказаною апеляційною скаргою до надходження матеріалів даної справи з суду першої інстанції.

Листом Північного апеляційного господарського суду від 29.02.2024 витребувано з господарського суду міста Києва матеріали справи №910/9360/23.

14.03.2024 до Північного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи №910/9360/23.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Єврохім Одеса" на рішення господарського суду міста Києва від 10.01.2024 у справі №910/9360/23. Справу №910/9360/23 призначено до розгляду на 30.04.2024 о 10 год. 45 хв.

01.04.2024 від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, який обгрунтовано тим, що:

1) перелік видів послуг, їх опис (деталізація), кількість (обсяг), періодичність надання та об'єкти на яких вони мають надаватися погоджено сторонами у додатках 1, 2, 4 та 5 до договору, а фактичні обсяги наданих послуг зазначаються у чек-листах, які складаються щоденно і у випадку відсутності у наданні тієї чи іншої послуги вказується відповідне обґрунтування, що не суперечить умовам укладеного договору.

2) відповідача було повідомлено про зменшення обсягу замовлення на відповідний період у травні 2022;

3) маркетингове дослідження погоджене 28.04.2022, отже строком поставки витратних матеріалів мало бути 02.05.2022 року, тоді як на відповідача покладено обов'язок не лише доставити витратні матеріали, а й забезпечити їх наявність у санітарно-технічних приміщеннях упродовж дня.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.04.2024 у судовому засіданні оголошено перерву до 04.06.2024.

Представник відповідача, у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Представник позивача, у судовому засіданні заперечив проти вимог апеляційної скарги, просив її залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Дослідивши матеріали апеляційної скарги та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з урахуванням правил ст.ст. 269, 270 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість оскаржуваного судового рішення першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права, колегія суддів встановила наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 28 квітня 2022 року між Національним Банком України, як замовником та приватним підприємством "Єврохім Одеса", як виконавцем шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису укладено договір №104975 (далі - договір) (а.с.93-115 т.1), за умовами п. 1.1 якого виконавець зобов'язується на власний ризик, власними силами та, у разі потреби, із залученням субпідрядних організацій, надати, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити якісно надані послуги з прибирання - 90910000-9; код ДК 021:2015:90910000-9 "Послуги з прибирання" в обсягах та відповідно до додатків 1, 2, 3, 4, 5, 6 до цього договору (далі - послуги), включаючи хімічні, мийні засоби, інші санітарно-гігієнічні засоби, вироби з паперу санітарно-гігієнічного призначення та інші матеріали (далі - витратні матеріали), які використовуються під час надання послуг в будівлях і спорудах замовника.

Послуги надаються: в офісних (службових) приміщеннях, вхідних групах, коридорах, сходах, місцях загального користування, технічних приміщеннях, на прилеглій території (далі - будівлі та споруди замовника/об'єкти замовника) (п. 1.2 договору).

За умовами пункту 1.4 договору сторони погодили, що послуги за договором надаються за групою об'єктів замовника з №1-38 згідно із додатком 1 до цього договору - усього 38 об'єктів замовника.

Пунктом 1.6 договору визначено, що обсяги закупівлі послуг (в тому числі витратних матеріалів для санітарно-технічних приміщень) можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та в разі виведення окремих об'єктів (їх частини) з експлуатації.

Вид, форма та кількість закупівлі витратних матеріалів для санітарно-технічних приміщень може змінюватися за погодженням між виконавцем та замовником залежно від номенклатури витратних матеріалів, наявних на ринку України, а також в разі заміни замовником роздавачів витратних матеріалів у санітарно-технічних кімнатах (п. 1.7 договору).

У пункті 2.7 договору, в редакції додаткового договору №105884 від 28.12.2022 (а.с.162-163 т.1), сторони визначили, що строк надання послуг за цим договором: протягом 10 місяців з 01.05.2022, або з іншої дати, погодженої сторонами в письмовій формі шляхом обміну листами, на об'єктах №1-38, що зазначені в додатку 1 до цього договору, але не пізніше закінчення трьохмісячного періоду від дати відміни воєнного стану, введеного згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами).

Найменування послуг, обсяги, строки, місце, порядок та умови надання послуг за потребою визначаються відповідно до цього договору та додатку 1 до цього договору та на підставі заявок на послуги за потребою (п. 2.10 договору).

Пунктом 2.12 договору передбачено, що заявка на послуги за потребою надається виконавцю електронним повідомленням на офіційну електронну адресу виконавця (eurohem.odessa@ukr.net) та дублюється офіційним листом, який надсилається виконавцю поштою. Виконавець зобов'язаний підтверджувати отримання кожної заявки електронною поштою шляхом надсилання у відповідь листа електронною поштою протягом 1 (одного) робочого дня з моменту отримання такої заявки та зазначити дату і час отримання, прізвище особи, яка отримала заявку. Заявки підлягають виконанню у строк, зазначений у відповідній заявці, а у разі необхідності придбання виконавцем комплектуючих, запасних частин, фурнітури, витратних матеріалів та інших виробів для надання таких видів послуг як послуги з дрібного ремонту меблів, вікон, дверей та інших виробів, послуги з прибирання та благоустрою території, послуги озеленення територій і догляду за ними, передбачені пунктами 25-38 таблиці 2 додатку 1 до цього договору, - не пізніше 2 робочих днів від дати здійснення замовником попередньої (авансової) оплати за необхідні комплектуючі, запасні частини, фурнітуру, витратні матеріали та інші вироби. Фактичний об'єм наданої послуги за потреби може відрізнятись від зазначеної в заявці, як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення, залежно від потреби в послузі на момент її надання.

Обсяг та якість фактично наданих послуг фіксується в чек-листах, які підписуються адміністратором чи уповноваженою особою від виконавця та уповноваженим працівником замовника на кожному об'єкті замовника та включаються в акт про приймання-передавання наданих послуг. Обсяг не наданих послуг і наданих неякісно послуг не включається в чек-лист та акт про приймання-передавання наданих послуг і не оплачується замовником (пункт 2.14 договору).

За приписами пункту 5.16 договору визначено, що орієнтовний обсяг необхідних видів витратних матеріалів окремо для кожного об'єкту замовника визначено в додатку 1 до цього договору.

У пункті 5.18 договору сторони погодили, що заявка на витратні матеріали санітарно-гігієнічного призначення, не пізніше ніж за 10 робочих днів до початку наступного місяця, надається виконавцю електронним повідомленням на офіційну електронну адресу виконавця eurohem.odessa@ukr.net та дублюється офіційним листом, який надсилається виконавцю поштою. Виконавець зобов'язаний підтверджувати отримання кожної заявки електронною поштою шляхом надсилання у відповідь листа електронною поштою протягом 1 робочого дня з моменту отримання такої заявки та зазначити дату і час отримання, прізвище особи, яка отримала заявку.

Протягом 2 робочих днів з дати отримання заявки на витратні матеріали санітарно-гігієнічного призначення виконавець надсилає замовнику засобами електронної пошти (на офіційну електронну адресу) на розгляд та погодження маркетингове дослідження з додаванням електронних копій документів, які підтверджують вартість витратних матеріалів. Замовник розглядає маркетингове дослідження, після чого погоджує його або надає мотивовані зауваження виконавцю протягом 2 робочих днів. У разі отримання мотивованих зауважень, виконавець усуває їх та надає замовнику на розгляд оновлене маркетингове дослідження протягом 1 робочого дня з дати отримання зауважень (пункт 5.19 договору).

Після погодження замовником маркетингового дослідження щодо вартості витратних матеріалів санітарно-гігієнічного призначення, виконавець протягом 3 робочих днів забезпечує доставку витратних матеріалів на об'єкти замовника (пункт 5.20 договору).

Пунктом 7.29 сторони визначили, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконавцем виконання зобов'язання за цим договором, припиняється через 12 місяців від дня, коли таке зобов'язання мало бути виконано.

Офіційною електронною адресою виконавця за цим договором є: eurohem.odessa@ukr.net. Виконавець погоджується, що обмін повідомленнями між ним та замовником може відбуватися через його офіційну електронну адресу (п. 12.3 договору).

Також, у розділі 15 договору сторони визначили додатки до договору, які є невід'ємною його частиною, а саме: додаток 1 "Таблиця вартості послуг, витратних матеріалів", в редакції додаткових договорів №105606 від 28.10.2022, №105768 від 14.12.2022 та №106031 від 17.01.2023 (а.с.137,162,165т.1); додаток 2 "Перелік послуг, які мають надаватися на об'єктах Національного банку України з урахуванням періодичності їх надання"; додаток 3 "Форма чек-листа"; додаток 4 "Режим надання щоденних та періодичних комплексних послуг з прибирання на об'єктах Національного банку України"; додаток 5 "Основні вимоги до якості послуг з комплексного прибирання будівель і споруд"; додаток 6 "Зобов'язання щодо нерозголошення конфіденційної інформації".

Матеріали справи свідчать про те, що на виконання умов укладеного договору, виконавцем у травні, червні, серпні 2022 року та січні 2023 року надано, а замовником прийнято надані комплексні послуги з прибирання будівель і споруд замовника загальною вартістю 4 827 786,89 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами про приймання-передавання наданих послуг, а саме №1 від 31.05.2022 року на суму 733353,45 грн (з вирахуванням авансового платежу у травні 2022 року в розмірі 4956,00 грн) (а.с.182 т.1), №2 від 30.06.2022 року на суму 1108649,92 грн (а.с.223 т.1), №4 від 31.08.2022 року на суму 1367513,77 грн (з вирахуванням авансового платежу у серпні 2022 року в розмірі 17099,00 грн) (а.с.1 т.2) та №9 від 31.01.2023 року на суму 1596214,75 грн (з вирахуванням авансового платежу у січні 2023 року в розмірі 17330,50 грн) (а.с.42 т.2), які підписані уповноваженими представниками сторін, шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів.

Реєстрами початкових міжбанківських розрахункових документів, за якими проведені операції у системі автоматизації процесів банківської та фінансово-господарської діяльності Національного Банку України підтверджується те, що оплата наданих послуг здійснена позивачем у повному обсязі.

Звертаючись із даним позовом до суду, позивач зазначає, що відповідачем не у повному обсязі та неналежним чином виконано взяті на себе зобов'язання за договором №104975 від 28.04.2022 у спірний період, підтвердженням чого на його думку є надані до матеріалів справи чек-листи, які щоденно складались по кожному з об'єктів замовника, за якими виконавцем надавались послуги за договором, у зв'язку з чим позивачем заявлено до стягнення штрафні санкції у розмірі 644 572,61 грн.

За наслідками розгляду справи, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на те, що позивачем доведено, а відповідачем не спростовано факт надання послуг не у повному обсязі, що є підставою для нарахування штрафних санкцій на підставі п. 7.2 та 7.5 договору, з чим погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Факт надання послуг підтверджується підписаними уповноваженими особами обох сторін актами про приймання-передавання наданих послуг, складеним на підставі чек-листів (пункт 4.4 договору)

Разом з тим, факт ненадання, неповного надання або неякісного надання послуг, неповної кількості або неналежної якості витратних матеріалів для санітарно-технічних кімнат, порушення режиму надання щоденних та періодичних комплексних послуг з прибирання персоналом виконавця підтверджується внесенням даних про це в чек-листи. В разі незгоди адміністратора або уповноваженої особи виконавця підписати чек-лист з відображенням встановленого порушення - не пізніше наступного робочого створюється комісія із представників замовника та виконавця у складі з 4 осіб, по 2 особи від кожної сторони, що розглядають спірну ситуацію та визначають фактичний обсяг та якість наданих послуг, обсяг та якість витратних матеріалів тощо, та відображають це у відповідному акті комісії за підписом її членів (п. 5.5 договору).

Матеріали справи свідчать про те, що протягом травня 2022 року замовником зафіксовано порушення виконавцем умов договору: на об'єктах №1-5, 8-10, 14, 28, 30-36 де не надано або надано неповний обсяг послуг з прибирання коридорів, сходових клітин, санітарно-технічних приміщень, службових приміщень та порушення режиму надання послуг з прибирання та благоустрою прилеглих територій; об'єкти №8-10, 14, 30-36 не забезпечені витратними матеріалами; на об'єктах №5, 31, 33, 34 у порушення вимог заявок ненадані послуги з: косіння трави механізованим способом (газонокосарка) на газонах замовника, збирання скошеної трави, транспортування її до місць збирання побутового сміття; хімічного чищення жалюзі, килимових покриттів, кахельних поверхонь, поверхонь з натурального каменю та інших твердих поверхонь; чищення даху; вивезення негабаритного сміття; вантажників; з миття поверхонь фасадів.

Протягом червня 2022 року на об'єктах замовника №1-5, 31-34, 36 зафіксовані порушення виконавцем у наданні щоденних та періодичних послуг з прибирання коридорів та сходових клітин, службових приміщень, технічних приміщень, санітарно-технічних приміщень та порушення режиму надання послуг з прибирання та благоустрою прилеглих територій. Об'єкти №8, 9, 14, 30-36 не забезпечені витратними матеріалами. На об'єктах №1, 5, 6, 31 у порушення вимог заявок не надані послуги з: обрізування та кронування дерев, кущів; хімічного чищення кахельних поверхонь, поверхонь з натурального каменю та інших твердих поверхонь; поливання газонів, квітів, зелених насаджень; висадження дерев, кущів та інших рослин; оброблення газонів та квітників, клумб гербіцидами; дрібного ремонту меблів, вікон, дверей та інших виробів.

Протягом серпня 2022 року на об'єктах замовника №9, 10, 29, 31, 32, 38 зафіксовані порушення виконавцем у наданні послуг з прибирання коридорів, сходових клітин, санітарно-технічних приміщень, службових приміщень та порушення режиму надання послуг з прибирання та благоустрою прилеглих територій. Об'єкти №32-34 не забезпечені витратними матеріалами. На об'єктах №6, 9, 31, 33, 34 у порушення вимог заявок зафіксовано ненадання або неповне надання послуг з: оброблення газонів та квітників, клумб гербіцидами; оброблення зелених насаджень від шкідників та хвороби рослин; дрібного ремонту меблів, вікон, дверей, та інших виробів; вантажників; вивезення побутового сміття, знищених банкнот (шредінг).

Протягом січня 2023 року на об'єктах замовника №8, 30, 32 зафіксовані порушення виконавцем у наданні послуг з прибирання коридорів, сходових клітин, санітарно-технічних приміщень, службових приміщень, порушення режиму надання послуг з прибирання та благоустрою прилеглих територій. Об'єкт №1 не забезпечений витратними матеріалами. На об'єктах №11, 15, 16, 31, 36 у порушення вимог заявок не надані послуги з: вивезення побутового сміття; дрібного ремонту меблів, вікон, дверей, та інших виробів; вивезення знищених банкнот (шредінг).

Вказане підтверджується наданими до матеріалів справи чек-листами (а.с. 224-251 т.4), які щоденно складались по кожному з об'єктів замовника, за якими виконавцем надавались послуги за договором. Чек-листи погоджені та підписані уповноваженими представниками сторін та більшість таких документів містить відмітку виконавця "прийнято" стосовно зауваження замовника.

У пункті 6 приміток до чек-листів зазначено, що оригінал чек-листа залишається у замовника, а виконавцю надається копія. Скан-копія підписаного чек-листа кожної п'ятниці у кінці дня надсилається до відповідальної особи відповідального замовника по договору.

Матеріали справи не містять доказів того, що відповідачем на виконання пункту 5.5 договору ініціювалось питання щодо створення комісії із представників сторін у складі з 4 осіб (по 2 особи від кожної сторони), що розглядають спірну ситуацію та визначають фактичний обсяг та якість наданих послуг, обсяг та якість витратних матеріалів тощо, а також доказів існування обставин, які б перешкоджали йому у вчиненні таких дій. Натомість уповноважені представники відповідача підписували вказані чек листи без зауважень та не фіксуючи заперечень.

При цьому, доводи відповідача про те, що чек-листи отримувались ним із значним запізненням та про те, що адміністратор (працівник відповідача) передає на підпис уповноваженій особі Банку чек-лист зі своїм підписом із зазначенням прибраної площі без зауважень, зауваження підписує відповідальна особа на власний розсуд через тривалий проміжок часу, спростовуються змістом таких чек-листів, в яких зазначено дату складення.

Так, за змістом статті 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання, настають наслідки, передбачені договором або законом, в тому числі, сплата неустойки.

Приписами ст. 230 ГК України встановлено, що у разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, він зобов'язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, пеня, штраф).

Разом з тим, відповідно до п. 7.2 договору з дня підписання цього договору уповноваженими особами сторін та протягом усього строку дії цього договору до виконавця окрім відповідальності, визначеної у пунктах 7.10-7.20, 7.23 цього договору, застосовується відповідальність у порядку та розмірах, визначених пунктами 7.3-7.9 цього договору

Серед іншого, підприємство несе відповідальність за відповідність витратних матеріалів їх технічним умовам, характеристикам, визначених відповідними умовами договору, а також їх терміну зберігання, їх сертифікацію в Україні, якщо це передбачено чинним законодавством України. У разі порушення зазначеного, а також за відсутності поставки витратних матеріалів на умовах цього договору, з урахуванням відповідної фіксації таких фактів у чек-листах, виконавець на вимогу замовника виплачує штрафні санкції протягом десяти робочих днів після отримання цієї вимоги в розмірі 1000,00 грн. за кожен факт порушення, окремо по кожному із об'єктів, де був зафіксований відповідний факт (пункти 7.5 та 7.6 договору).

З огляду на положення п. 7.2 та п. 7.5 договору, за незабезпечення виконавцем витратними матеріалами об'єктів, позивачем нараховано та заявлено до стягнення штрафні санкції за травень 2022 року у розмірі 175000,00 грн, за червень 2022 року у розмірі 155000,00 грн, за серпень 2022 року у розмірі 9000,00 та за січень 2023 року у розмірі 1000,00 грн.

Крім того, відповідно до пунктів 7.10 та 7.15 договору протягом 1 календарного місяця з дати початку надання послуг на кожному об'єкті замовника, з урахуванням строків надання таких послуг, до виконавця застосовується відповідальність у порядку та розмірах, визначених пунктами 7.11 - 7.14 цього договору, а після закінчення 1 календарного місяця з дати початку надання таких послуг, - у порядку та розмірах, визначених пунктами 7.16 - 7.20 договору.

Відповідно до п. 7.16 договору, у разі порушення строків надання щоденних послуг, періодичних послуг, визначених в додатках 1, 2 до цього правочину, або режиму надання щоденних та періодичних комплексних послуг з прибирання персоналом, що зафіксовано у чек-листах, виконавець на вимогу підприємства виплачує штрафні санкції протягом десяти робочих днів після отримання цієї вимоги в розмірі 1000,00 грн за кожен факт порушення окремо по кожному із об'єктів, де був зафіксований відповідний факт порушення. При цьому, нарахування штрафних санкцій за кожним окремим порушенням розпочинається з другого зафіксованого у чек-листі порушення за поточний місяць на відповідному об'єкті.

У разі порушення строків надання послуг за потребою, визначених в додатку 1 (таблиця 2) та додатку 2 до цього договору, відповідно до заявок замовника та на вимогу останнього виконавець виплачує штрафні санкції протягом десяти робочих днів після отримання цієї вимоги в розмірі 10% від вартості несвоєчасно наданого обсягу послуг на відповідному об'єкті. За прострочення понад 10 днів додатково стягується штраф у розмірі 15% від вказаної вартості (пункт 7.17 договору).

Відповідно до пункту 7.18 договору у разі надання виконавцем неповного обсягу відповідного виду послуг на конкретному об'єкті замовника, що зафіксовано сторонами у чек-листах, вартість ненаданих послуг на об'єкті (в будівлі) замовника не оплачується замовником та загальна щомісячна вартість послуг, зменшується на вартість таких послуг протягом місяця. Факт надання неповного обсягу відповідного виду послуг підтверджується інформацією, затвердженою сторонами у чек-листах. У разі, якщо протягом місяця, сторонами в чек-листі буде зафіксовано більше, ніж два порушення обсягу відповідного виду послуг на конкретному об'єкті замовника, визначеного в додатку 1 до цього договору, виконавець на вимогу замовника додатково сплачує штрафні санкції протягом 10 робочих днів з дати отримання цієї вимоги в розмірі 1000,00 грн за кожен факт порушення (починаючи з другого зафіксованого у чек-листі порушення за звітний місяць на відповідному об'єкті), окремо для кожного із об'єктів замовника, де був зафіксований відповідний факт порушення.

У разі порушення умов договору щодо якості наданих послуг, що зафіксовано сторонами у чек-листах, 10 або більше раз у поточному місяці, з виконавця на вимогу замовника стягується штраф у розмірі 10% від місячної вартості відповідних послуг на відповідному об'єкті. Факт надання неякісних послуг підтверджується інформацією у чек-листах (пункт 7.19. договору).

Враховуючи викладене, позивачем нараховано та пред'явлено до стягнення з відповідача на підставі пунктів 7.10 та 7.15 договору штрафні санкції за порушення надання щоденних, періодичних послуг за травень 2022 року у розмірі 153000,00 грн, за червень 2022 року у розмірі 106000,00 грн, за серпень 2022 року у розмірі 25000,00 грн та у січні 2023 року у розмірі 16000,00 грн, а за порушення надання послуг за потребою на підставі пунктів 7.12 та 7.17 договору за травень 2022 року у розмірі 1843,45 грн, за червень 2022 року у розмірі 336,46 грн, за серпень 2022 року у розмірі 1078,70 грн та у січні 2023 року у розмірі 1314,00 грн.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку штрафних санкцій за неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором №104975 від 28.04.2022, колегія суддів визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що такий розрахунок є обґрунтованим та таким, що відповідає фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим вимоги позивача про стягнення штрафних санкцій за порушення надання щоденних, періодичних послуг та послуг за потребою, є такими, що підлягають задоволенню в розмірі 644 572,61 грн.

Суд першої інстанції обґрунтовано відхилив твердження відповідача про неправомірність нарахування штрафних санкцій з надання щоденних послуг у травні-червні 2022 року через те, що лист №61-0015/31072 від 29.04.2022 про зменшення обсягів надання послуг вносив неоднозначність (не визначення площ, що підлягають прибиранню, обсяг фактично наданих послуг відмічався у чек-листах). (а.с.123 т.5) зважаючи на наступне.

Перелік видів послуг, опис (деталізація) видів послуг, їх кількість (обсяги), періодичність надання, перелік та кількість витратних матеріалів, що мають надаватися виконавцем за цим договором, а також об'єкти (будівлі) замовника, на яких буде здійснюватися надання послуг, та інша інформація, яка потрібна для виконання умов цього договору, зазначені в додатках 1, 2, 4, 5 до цього договору (пункт 1.5 договору).

Режим надання щоденних та періодичних комплексних послуг з прибирання на об'єктах (прибирання на об'єктах замовника) визначається замовником в залежності від режиму роботи об'єктів і зазначений у додатку 4 до цього договору (пункт 2.9 договору).

Додаток №1 до договору "Таблиця вартості щоденних та періодичних послуг з прибирання будівель і споруд Національного банку України (група об'єктів з 1 по 38) містить детальну інформацію щодо кожного виду послуг, періодичності та загального обсягу їх надання (у відповідних одиницях виміру), вартості у розрізі кожного об'єкта НБУ.

Таблиця №2 "Узагальнена таблиця вартості послуг, що надаються за потребою в будівлях і спорудах Національного банку України" містить перелік послуг, що надаються за потребою і щодо кожної такої послуги зазначено інформацію про періодичність, об'єм її надання за період дії Договору, а також вказано вартість таких послуг.

Таблиця видів та об'ємів витратних матеріалів санітарно-гігієнічного призначення для санітарно-технічних приміщень в будівлях Національного банку України (група об'єктів з 1 по 38) містить детальну інформацію по кожному виду витратних матеріалів та орієнтовної їх кількості на місяць у розрізі кожного об'єкта НБУ.

Вищевикладене спростовує доводи відповідача про те, що договором не визначено обсягу (розміру) послуг, який повинен був надаватись виконавцем за весь час дії договору, в тому числі щоденно.

При цьому, відповідно до п. 2.11 договору плановий об'єм надання щоденних послуг та послуг, що надаються за потребою, може коригуватися (за потреби замовника), як в сторону зменшення та і в сторону збільшення, але в межах загальної вартості договору, та за цінами (вартість послуги за одиницю), зазначеними в Таблицях додатку №1 до цього договору.

Відповідно до пункту 6.2.5 договору, замовник має право виключати з переліку обслуговування будівлі, об'єкти, які після укладення договору були виведені з експлуатації або сезонно не обслуговувалися. Виконавець надає послуги і складає акти про приймання передавання наданих послуг з урахування цих змін.

Згідно Актами про тимчасове виведення з експлуатації об'єктів НБУ (а.с.151-159 т.5):

- №11 від 02.05.2022 року припинено надання щоденних послуг з прибирання службових приміщень загальним обсягом 74,0 кв.м;

- №27 від 02.05.2022 припинено надання щоденних послуг з прибирання службових приміщень загальним обсягом 47,60 кв. м, коридорів, сходових клітин загальним обсягом 236,20 кв.м, санітарно-технічних приміщень загальних обсягом 17,30 кв.м;

- №31 від 02.05.2022 припинено надання щоденних послуг з прибирання службових приміщень загальним обсягом 54,0 кв.м, послуг з прибирання коридорів, сходових клітин загальним обсягом 236,90 кв.м, санітарно-технічних приміщень загальних обсягом 4,0 кв.м;

- №2 від 08.08.2022 припинено надання щоденних послуг з прибирання частини службових приміщень загальним обсягом 152,0 кв.м, та припинення надання щоденних послуг з прибирання частини коридорів, сходових клітин загальним обсягом 176,0 кв.м в підземній автостоянці (гараж - 1 поверх, -2 поверх, -3 поверх);

- №9 від 22.08.2022 введено в експлуатацію раніше виведені приміщення (КБ603, КБ604, КБ-605, КБ04, КБ05, КБ011) припинено надання щоденних послуг з прибирання частини службових приміщень загальним обсягом 152,0 кв.м, та припинення надання щоденних послуг з прибирання частини коридорів, сходових клітин загальним обсягом 176,0 кв.м в підземній автостоянці (гараж - 1 поверх, -2 поверх, -3 поверх);

- №9 від 29.08.2022 тимчасово введено з експлуатації та призупинення з 29.08.2022 надання щоденних послуг з прибирання частини службових (КБ603, КБ604, КБ-605, КБ04, КБ05, КБ011) загальною площею 200,00 кв.м;

- №2 від 04.11.2022 відновлено надання щоденних послуг з прибирання службових приміщень загальним обсягом 152,0 кв.м та щоденних послуг з прибирання коридорів, сходових клітин загальним обсягом 176,0 кв. м (гараж-1 поверх, -2 поверх, -3 поверх);

- №31 від 14.11.2022 про тимчасове виведення з експлуатації та припинення надання з 07.11.2022 щоденних послуг з прибирання частини службових приміщень загальним обсягом 19,0 кв.м (архів-1);

- №31 від 14.11.2022 про зменшення об'ємів надання щоденних послуг з прибирання службових приміщень та послуг з прибирання санітарно-технічних приміщень (послуги з прибирання службових приміщень -1206,5 кв.м, послуги з прибирання санітарно-технічних приміщень - 82,6 кв.м.

Вказані акти підписані уповноваженими представниками сторін, а відтак свідчать про обізнаність відповідача із об'ємом надання необхідних щоденних послуг на об'єктах замовника.

Окрім того, колегія суддів звертає увагу на те, що в разі невизначеності відповідача щодо площі приміщень, на яких необхідно було надавати послуги, останній, знаючи про обов'язок виконання умов договору щодо надання послуг з прибирання та відповідальність за їх ненадання та надання послуг неналежності якості, не був позбавлений можливості уточнити об'єм надання послуг.

Також колегія суддів зазначає про помилковість тверджень скаржника щодо неправомірності нарахування штрафних санкцій за незабезпечення витратними матеріалами об'єктів НБУ в травні 2022 року.

За умовами пункту 5.19 договору, протягом 2 робочих днів з дати отримання заявки на витратні матеріали санітарно-гігієнічного призначення виконавець надсилає замовнику засобами електронної пошти (на офіційну електронну адресу) на розгляд та погодження маркетингове дослідження з додаванням електронних копій документів, які підтверджують вартість витратних матеріалів. Замовник розглядає маркетингове дослідження, після чого погоджує його або надає мотивовані зауваження виконавцю протягом 2 робочих днів. У разі отримання мотивованих зауважень, виконавець усуває їх та надає замовнику на розгляд оновлене маркетингове дослідження протягом 1 робочого дня з дати отримання зауважень.

Після погодження замовником маркетингового дослідження щодо вартості витратних матеріалів санітарно-гігієнічного призначення, виконавець протягом 3 робочих днів забезпечує доставку витратних матеріалів на об'єкти замовника (пункт 5.20 договору).

Таким чином, виконавець здійснює доставку витратних матеріалів санітарно-технічного призначення на об'єкти замовника протягом трьох робочих днів після погодження замовником маркетингового дослідження щодо вартості витратних матеріалів, маркетингове дослідження погоджене замовником 28.04.2022, а не 29.04.2022, як вказує відповідач, про що свідчить наявна в матеріалах справи роздруківка електронного листа від 28.04.2022 об 14 год. 20 хв.(а.с.154 т.5) на електронну адресу відповідача зі змістом "Доброго дня, до маркетингового дослідження зауважень не маємо", що в свою чергу свідчить про те, що строком поставки витратних матеріалів є 02.05.2022 (включно).

Відстеження відправлення цього листа свідчить про те, що він був доставлений на електронну адресу відповідача 28.04.2022 об 14 год. 20 хв. та прочитаний Кошик Т.В. 28.04.2022 об 14 год. 24 хв. (т.5, а.с. 154)

Водночас, спірним періодом щодо незабезпечення об'єктів замовника у місті Львів витратними матеріалами є лише червень 2022 року.

Щодо тверджень скаржника про те, що у спірний період до нього не надходило жодних зауважень позивача щодо отримання чек-листів та те, що позивачем порушено умови пункту 7.20 договору та не надано відповідачу можливість усунути недоліки, якщо вони були виявлені з колегія суддів зазначає наступне.

Як вже зазначалось вище, чек-лист - документальна форма фіксації щоденного обсягу та якості фактично наданих виконавцем послуг на конкретному (-их) об'єкті (-ах), (оформлений за формою згідно з додатком 3 до цього договору). Чек-лист формується адміністратором об'єкту, і за відсутності зауважень чи заперечень, підписується в кінці кожного робочого дня уповноваженим працівником замовника та є підставою для складання щомісячних актів про приймання-передавання наданих послуг (пункт 2.6 договору).

Факт надання послуг підтверджується підписаними уповноваженими особами обох сторін актами про приймання-передавання наданих послуг, складеним на підставі чек-листів (пункт 4.4 договору).

За умовами пункту 6.3.11 договору виконавець зобов'язаний забезпечити своєчасне внесення адміністратором виконавця інформації про надані послуги до чек-листів.

Факт ненадання, неповного надання або неякісного надання послуг, неповної кількості або неналежної якості витратних матеріалів для санітарно-технічних кімнат, порушення режиму надання щоденних та періодичних комплексних послуг з прибирання персоналом виконавця підтверджується внесенням даних про це в чек-листи. В разі незгоди адміністратора або уповноваженої особи виконавця підписати чек-лист з відображенням встановленого порушення - не пізніше наступного робочого створюється комісія із представників замовника та виконавця у складі з 4 осіб, по 2 особи від кожної сторони, що розглядають спірну ситуацію та визначають фактичний обсяг та якість наданих послуг, обсяг та якість витратних матеріалів тощо, та відображають це у відповідному акті комісії за підписом її членів (п. 5.5 договору).

Таким чином, представник виконавця (адміністратор об'єкта) особисто визначає фактичний об'єм наданих протягом дня послуг на конкретному об'єкті та щоденно і власноруч вносить його до чек-листа. Уповноважена особа замовника перевіряє внесену інформацію, та у разі відсутності зауважень підписує чек-лист. В разі ж незгоди адміністратора або уповноваженої особи виконавця підписати чек-лист з відображенням встановленого порушення не пізніше наступного дня створюється комісія з представників замовника та виконавця.

За умовами додатку №4 до договору "Режим надання щоденних та періодичних комплексних послуг з прибирання на об'єктах Національного Банку України", підписання щоденних чек-листів представниками замовника та виконавця здійснюється у часовий проміжок з 16 год. 40 хв. до 18 год. 00 хв.

Відтак, твердження відповідача про недотримання замовником порядку та строків оформлення/підписання заповнених адміністратором чек-листів не відповідає ані умовам укладеного договору, ані встановленим фактичним обставин справи.

При цьому матеріали справи не містять доказів ініціювання створення комісії із представників замовника та виконавця у складі з 4 осіб для розгляду спірних ситуацій.

Твердження відповідача про несвоєчасне повідомлення його про зафіксовані у чек-листах порушеннях спростовуються тим, що чек-лист формується безпосередньо адміністратором об'єкту (уповноваженою особою), тобто особою від виконавця, і не направлення такою особою підписаного чек-листа на адресу офісу виконавця є питанням організації внутрішньої комунікації відповідача.

При цьому, наявні у матеріалах справи докази свідчать проте, що всі чек-листи підписані адміністраторами об'єктів (уповноваженими особами) виконавця і відмови від їх підписання вони не містять. Натомість більшість таких документів містять відмітку про "прийняття" адміністратором об'єкту (уповноваженою особою) зафіксованих в них порушень. В іншій же частині жодних доказів про створення комісії для розгляду спірної ситуації та визначення фактичного обсягу та якості наданих послуг, обсягу та якості витратних матеріалів тощо, - до матеріалів справи не надано.

Дослідивши матеріали наявні у справі, в межах доводів і вимог апеляційної скарги, апеляційний суд робить висновок, що суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дав належну оцінку доказам у справі та виніс законне та обґрунтоване рішення, яке відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновку місцевого господарського суду з огляду на вищезазначене.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що скаржником не доведено обґрунтованість своєї апеляційної скарги, докази на підтвердження своїх вимог суду не надано, а тому погоджується із рішенням Господарського суду міста Києва від 10.01.2024 у справі №910/9360/23, отже підстав для його скасування або зміни в межах доводів та вимог апеляційної скарги не вбачається.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору за звернення з апеляційною скаргою покладаються на апелянта.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 129, 252, 263, 269, 270, 273, 275, 276, 281-285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Єврохім Одеса" на рішення Господарського суду міста Києва від 10.01.2024 у справі №910/9360/23 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 10.01.2024 у справі №910/9360/23 залишити без змін.

3. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги покласти на апелянта.

4. Матеріали справи №910/9360/23 повернути до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.

Повний текст судового рішення складено 12.06.2024

Головуючий суддя М.А. Руденко

Судді Є.Ю. Пономаренко

М.А. Барсук