Справа № 643/6181/24
Провадження № 3/643/2342/24
13.06.2024 Суддя Московського районного суду м. Харкова Мельникова І.Д. розглянувши матеріали, які надійшли від Заступника начальника Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , іпн НОМЕР_1 , посадова особа ТОВ «Промелектро-Харків», податковий номер 38492404,
За ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
12.06.2024 до суду надійшов вказаний матеріал про адміністративне правопорушення.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст.278 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення, виходячи із наступних обставин.
Згідно з вимогами п. 2, п. 4 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
У відповідності до п.4 розділу Інструкції оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566 (далі-Інструкція), зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
У відповідності до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно з ч. 2, ч. 3 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Аналогічні норми містяться в Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 №566 (далі - Інструкція).
Так, абзацом 2 п. 8 розділу ІІ Інструкції передбачено, що про ознайомлення із Протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи податкового органу.
П. 9, п. 10 Інструкції Протокол складається у двох примірниках та підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. У разі відмови особи, щодо якої складається Протокол, від підписання Протоколу посадова особа податкового органу робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
Відповідно до п. 12 Інструкції у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
Суду не надано доказів на підтвердження належного повідомлення ОСОБА_1 про запрошення до податкового органу для складання та підписання протоколу та вручення такого запрошення у передбачений законом спосіб.
Враховуючи, що протокол складено за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю, що відсутність доказів виконання податковим органом обов'язку щодо направлення запрошення визначеної форми рекомендованим листом з повідомленням про вручення, перешкоджає можливості призначити справу для розгляду по суті.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З наданих суду матеріалів вбачається, що протокол був складений за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, примірник протоколу йому не вручався. Водночас обов'язок щодо вручення примірника протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинен бути виконаний шляхом направлення примірника протоколу про адміністративне правопорушення поштовим відправленням за адресою місця проживання ОСОБА_1 .
За таких обставин, адміністративний матеріал щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає поверненню до Головного управління ДПС в Харківській області Державної податкової служби України для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 280 КУпАП,-
Адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, повернути до Головного управління ДПС у Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.Д. Мельникова