"10" вересня 2007 р. Справа № 09/3532
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,
при секретарі -Сиволовській О.І., за участю представників сторін: позивача -Устименко П.І. за довіреністю, відповідача -Кульбашний С.Є., Головченко Т.А. за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Державної екологічної інспекції в Черкаській області до виконавчого комітету Черкаської міської ради про стягнення 1 005 300,97 грн., -
Заявлено позов про стягнення з відповідача 1 005 300,97 грн. шкоди, завданої внаслідок засмічення землі відходами.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем виявлено несанкціоноване розміщення будівельних та побутових відходів в місті Черкаси: по вул. Оборонній, навпроти будинку №17 вул. Лесі Українки -на площі 207 кв.м.; по вул. Конева, поблизу перехрестя з вул. Оборонною -на площі 717 кв.м.; по вул. Конева, на території колишнього військового полігону -на площі 1741,6 кв. м.; навпроти вул. Автомобілістів -на площі 525 кв. м., чим порушено вимоги п. «в»ст. 212 Земельного кодексу України та ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», отже бездіяльністю відповідача завдана шкода навколишньому природному середовищу, яка згідно з розрахунком, проведеним у відповідності до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 27.10.1997 року №171, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 25.04.2007 року за №422/13689, становить 1005300,97 грн., яка відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України та ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підлягає стягненню з відповідача.
Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав повністю, мотивуючи наступним:
- у позовні заяві відсутні посилання на те, які саме інтереси держави порушені;
- стаття 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», на порушення якої посилається позивач, не містить такого порушення, як «допущення до засмічення земель внаслідок бездіяльності»;
- перевірка позивачем проведена з порушенням вимог пунктів 3, 4, 5 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням охоронних земель, затвердженого наказом Держкомзему від 12.12.2003 року №312, а саме: без попереднього повідомлення про перевірку, без участі повноважного представника органу місцевого самоврядування, при відсутності даних про вид перевірки та з іншими порушеннями, які роблять перевірку протиправною;
- Методика, на підставі якої проведений позивачем розрахунок відшкодування шкоди, стосується розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності, до яких відповідач не відноситься.
В судовому засіданні:
- представник позивача підтримав позовні вимоги;
- представники відповідача проти позову заперечили з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов, також послались на те, що відповідач не є винною особою у виявленому позивачем порушенні природоохоронного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.
18 квітня 2007 року інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території міста Черкаси в частині поводження з відходами, за результатами якої складений акт, яким встановлено несанкціоноване розміщення будівельних та побутових відходів в місті Черкаси: по вул. Оборонній, навпроти будинку №17 вул. Лесі Українки -на площі 207 кв.м.; по вул. Конева, поблизу перехрестя з вул. Оборонною -на площі 717 кв.м.; по вул. Конева, на території колишнього військового полігону -на площі 1741,6 кв. м.; навпроти вул. Автомобілістів -на площі 525 кв. м., також виявлено засмічення земельної ділянки загальною площею 525 кв. м навпроти вул. Автомобілістів.
На підставі акту перевірки складені розрахунки №№1 - 5 розміру шкоди від засмічення земель, яка становить 1 005 300,97 грн. На запит позивача Черкаське міське управління земельних ресурсів листом від 14.05.2007 року №1762-25-01 повідомило, що землі, на яких виявлено розміщення будівельних і побутових відходів та засмічення, відносяться до міських земель, не наданих у власність чи користування.
24 травня 2007 року позивач направив виконавчому комітету претензію про добровільне відшкодування завданих збитків в сумі 1 005 300,97 грн., на яку виконавчий комітет повідомив про вжиті заходи по встановленню винних у стихійних звалищах, та вказав на те, що після комісійного обстеження при не встановленні винних, з міського бюджету будуть виділені кошти на ліквідацію звалищ.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно з ст.1 Закону України від 05.03.1998р. № 187/98-ВР "Про відходи" (із змінами та доповненнями) відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.
Статтею 17 Закону України "Про відходи" встановлені обов'язки підприємств, установ, організацій у сфері поводження з відходами, в тому числі, пункт "л" цієї статті - відшкодувати шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам і організаціям, пункт "ї" цієї ж статті визначає обов'язок підприємств і організацій надавати органам місцевого самоврядування інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність.
Статтею 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Згідно ст.10 Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно п.7 ст. 33 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.
Статтею 15 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» встановлені повноваження місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища, відповідно до яких місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема, здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як вбачається зі змісту, визначених наведеними законами повноважень, місцеві Ради не несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища на їх території не встановленими особами. Міська рада та її виконавчий комітет не входять до переліку осіб, які згідно ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища та ст. 43 Закону України “Про відходи», зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, оскільки не є підприємством, організацією, установою, діяльність якої пов'язана з відходами. Особи, які вивезли будівельні відходи, не встановлені, позивач не навів доказів бездіяльності конкретних відповідальних посадових осіб відповідача у засміченні землі.
З огляду на викладене, відсутні правові підстави для покладення відповідальності за порушення природоохоронного законодавства на виконавчий комітет Черкаської міської ради.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
У позові відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.
СУДДЯ Н.М.Курченко
Повний текст рішення підписаний 14 вересня 2007 року.