Справа № 639/3384/24
Провадження № 3/639/1373/24
13 червня 2024 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Курило В.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 3 ГУНП в Харківській області, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, тимчасово не працюючої, яка зареєстрована та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП,
На розгляд до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 094959 від 31.05.2024, згідно якого 31 травня 2024 року о 09 годині 20 хвилин громадянка ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала продаж з рук тютюновими виробами без ліцензії, чим порушила правила торгівлі тютюновими виробами.
Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 складено за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність повернення матеріалів для належного оформлення, з огляду на таке.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Направлені до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення містять такі недоліки в їх оформленні, а саме:
1)відсутні відомості про суб'єкта господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованому за адресою: АДРЕСА_2 ;
2)немає відомостей про те, чи отримував цей суб'єкт господарювання ліцензію на торгівлю тютюновими виробами;
3)в протоколі про адміністративне правопорушення неповно викладено суть вчиненого адміністративного правопорушення, не конкретизовано місце здійснення такої торгівлі, що є обов'язковим елементом складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП;;
4)до матеріалів справи не долучено фотографії з місця (торгової точки), де здійснювалась торгівля тютюновими виробами;
5)не надано відомостей про те, чи притягалася раніше до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалів та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення по справі, встановити наявність (чи відсутність) в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Таким чином, адміністративний матеріал необхідно повернути до Відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 3 ГУНП в Харківській області, для належного оформлення та усунення виявлених недоліків.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 245, 278, 280 КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, повернути до Відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 3 ГУНП в Харківській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. О. Курило