Справа№ 693/308/14-к
1-в/693/43/24
10.06.2024 року м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3
старшого дільничного офіцера поліції - ОСОБА_4 ,
особи стосовно якої встановлюється
адміністративний нагляд - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жашківського районного суду Черкаської області подання начальника відділу поліції № 1 Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_6 про продовження адміністративного нагляду стосовно раніше судимого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , Черкаським районним судом Черкаської області 27.06.2014 року за ч. ч. 3 ст.307, ч.3 ст. 28, ч. 2 ст.306 КК України до дев'яти років 01 місяця позбавлення волі, звільнений з місць позбавлення волі 14.12.2021 року,
Суть питання, що вирішується ухвалою.
06.06.2024 року до Жашківського районного суду Черкаської області надійшло подання начальника відділу поліції № 1 Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_6 про продовження адміністративного нагляду раніше судимого ОСОБА_5 , у якому заявник, посилається на те, що згідно ухвали Жашківського районного суду Черкаської області від 16.06.2023 останньому було встановлено адміністративний нагляд терміном нам 12 місяців із покладенням на нього наступних обмежень:
1. Заборонити відлучатися з будинку за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22.00 години до 6.00 години наступного дня.
2. Заборонити відвідувати будь-які об'єкти громадського харчування з метою придбання та вживання спиртних напоїв.
3. Заборонити виїзд за межі населених пунктів, які входять до Жашківської та Баштечківської ОТГ з будь-яких особистих питань без відома відділу поліції №1 Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області.
4. Зобов'язати з'являтись на реєстрацію до відділу поліції №1 Уманського районного управління поліції ГУНП України в Черкаській області один раз на місяць (кожну першу п'ятницю місяця).
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчинення кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них, але піднаглядний гр. ОСОБА_5 зарекомендував себе з негативної сторони, так як неодноразово вчиняв адміністративні правопорушення та не дотримувався правив адміністративного нагляду та виховного впливу.
14.07.2023 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 51 гривень.
17.07.2023 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 51 гривень.
01.11.2023 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
10.11.2023 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
18.11.2023 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
26.12.2023 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
04.01.2024 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
07.01.2024 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
10.01.2024 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
01.12.2023 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був звільнений Жашківським районним судом Черкаської області від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
26.02.2024 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
29.02.2024 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
03.03.2024 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
14.04.2024 гр. ОСОБА_5 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП, порушення правил адміністративного нагляду за що був притягнутий Жашківським районним судом Черкаської області до адміністративної відповідальності у виді штрафу - 170 гривень.
Незважаючи на те, що відносно піднаглядного гр. ОСОБА_5 проводились міри виховного впливу та проводилися профілактичні бесіди про не допущення вчинення адміністративних правопорушень та дотримання правил адміністративного нагляду, він належних висновків не зробив.
В зв'язку з цим заявник просить продовжити встановлений ОСОБА_5 адміністративний нагляд на 6 місяців з попередніми обмеженнями.
Виклад позиції учасників судового провадження.
У судовому засіданні старший дільничний офіцер поліції відділу поліції № 1 Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 подання підтримав.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 не заперечував проти задоволення подання.
У судовому засідання ОСОБА_5 не заперечував щодо продовження відносно нього адміністративного наглядую
Встановлені судом обставини.
Суд встановив, що ОСОБА_5 є раніше судимою особою, останній раз засуджений Черкаським районним судом Черкаської області 27.06.2014 року за ч. 3 ст.307, ч.3 ст. 28, ч. 2 ст.306 КК України до дев'яти років 01 місяця позбавлення волі, звільнений з місць позбавлення волі 14.12.2021 року.
Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 16.06.2023 року року відносно ОСОБА_5 було встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік (а.с.3-4).
Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 10.08.2023 року ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП, та накладено на підставі ст. 36 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 51 грн. (а.с.21).
Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 23.11.2023 року ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП, та накладено на підставі ст. 36 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 грн. (а.с.26).
Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 25.01.2024 року ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП, та накладено на підставі ст. 36 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 грн. (а.с.31-32).
Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 28.02.2024 року ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП, та звільнено ОСОБА_5 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням (а.с.43).
Постановою Жашківського районного суду Черкаської області від 08.05.2024 року ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 грн. (а.с.48).
Мотиви, з яких суд виходить при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керується.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
За приписами статті 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань, органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, чи після його відбування.
Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою Верховний Суд вказав, що заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Згідно з положеннями пункту «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 Закону є матеріали органів Національної поліції (пункт «в» статті 4 Закону).
З вищенаведених положень Закону вбачається, що підставою для встановлення (продовження) адміністративного нагляду є не лише наявність судимостей за вчинення особою тяжкого, особливо тяжкого злочину або її засудження два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, а й систематичне порушення громадського порядку і прав інших громадян, вчинення інших правопорушень після відбуття нею покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції.
За змістом статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах «ґ», «д» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Згідно з пунктом «а» частини третьої статті 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення строку, на який він був встановлений, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.
Враховуючи те, що ОСОБА_5 був засуджений до позбавлення волі, після відбуття покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, після встановлення адміністративного нагляду, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, те, що термін встановленого адміністративного нагляду не сплинув, суд дійшов висновку, що поведінка ОСОБА_5 потребує контролю, а тому стосовно нього необхідно продовжити адміністративний нагляд терміном на шість місяців.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 1-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 539 КПК України, суд, -
Подання начальника відділу поліції № 1 Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_6 про продовження адміністративного нагляду раніше судимого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , раніше судимого Черкаським районним судом Черкаської області 27.06.2014 року за ч. ч. 3 ст.307, ч.3 ст. 28, ч. 2 ст.306 КК України до дев'яти років 01 місяця позбавлення волі, звільнений з місць позбавлення волі 14.12.2021 року - задовольнити.
Продовжити стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, проживаючому по АДРЕСА_1 , раніше судимого Черкаським районним судом Черкаської області 27.06.2014 року за ч. ч. 3 ст.307, ч.3 ст. 28, ч. 2 ст.306 КК України до дев'яти років 01 місяця позбавлення волі, звільнений з місць позбавлення волі 14.12.2021 року, адміністративний нагляд терміном на шість місяців з такими обмеженнями:
1. Заборонити відлучатися з будинку за місцем свого проживання за адресою : АДРЕСА_1 з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня.
2. Заборонити відвідувати будь-які об'єкти торгівлі і громадського харчування з метою придбання та вживання спиртних напоїв.
3. Заборонити виїзд за межі населених пунктів, які входять до Жашківської та Баштечківської ОТГ з будь-яких особистих питань без відома відділу поліції № 1 Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області.
4. Зобов'язати з'являтися на реєстрацію до відділу поліції № 1 Уманського районного управління поліції ГУНП України в Черкаській області один раз на місяць (кожну першу п'ятницю місяця).
Копію ухвали направити у відділ поліції № 1 Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області для негайного виконання.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції через Жашківський районний суд протягом семи днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали проголошено 13 червня 2024 року о 09 год. 50 хв.
Головуючий суддя: ОСОБА_7