Справа № 562/411/24
"11" червня 2024 р.
Здолбунівський районний суд Рівненської області
у складі: головуючого судді Кушніра О.Г.,
секретар судового засідання Парфкнюк Т.А.,
учасники справи: заявник ОСОБА_1 ,
представник заінтересованої особи-адвокат Ярмольчук В.С.,
представник органу опіки та піклування Степанець М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Здолбунів Рівненської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Здолбунівська міська рада Рівненської області, про призначення опікуна, -
У поданій в лютому 2024 року заяві ОСОБА_1 просить призначити її другим опікуном на недієздатною донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовуючи тим, що опікун останньої ОСОБА_3 є волонтером та тривалий час знаходиться на сході України та не може в повному обсязі виконувати свої опікунські обов'язки.
У судовому засіданні заявник заяву про призначення її опікуном підтримала повністю.
Представник ОСОБА_3 - адвокат Ярмольчук В.С. та представник органу опіки та піклування Здолбунівської міської ради Рівненської області не заперечує щодо задоволення заяви про призначення другого опікуна.
Інші учасники справи всудове засідання не з'явилися, хоча про дату, час і місце судового засідання повідомлялися належним чином відповідно до вимог ст.128 ЦПК України, клопотань про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю прибуття з поважних причин не надходило, що не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши учасників справи, зясуваши обставини та дослідивши матеріали справи суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. (ч.1 ст. 13 ЦПК України).
Установлено, що рішенням Гощанського районного суду Рівненської області від 06 червня 2006 року ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано недієздатною та рішенням виконавчого комітету Гощанської селищної ради від 12 липня 2006 року №150 опікуном над останньою призначено ОСОБА_2 .
Рішенням Здолбунівського районного суду Рівненської області від 31 жовтня 2023 року ОСОБА_2 звільнено від повноважень опікуна над недієздатною ОСОБА_4 та призначено її опікуном ОСОБА_3 .
З подання виконавчого комітету Здолбунівської міської ради Рівненської області від 22 березня 2024 року №76 вбачається, що опікун ОСОБА_3 не заперечує, щоб його матір ОСОБА_1 здійснювала опіку над недієздатною ОСОБА_4 , якій встановлена перша група інвалідності з дитинства та яка не здатна усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, самостійно пересуватися. Призначення ще одного опікуна мотивовано необхідністю забезпечення більш повноцінного догляду, представлення законних прав та інтересів повнолітньої недієздатної ОСОБА_4 , оскільки ОСОБА_3 є волонтером і така діяльність передбачає часті поїздки, а ОСОБА_1 за висновком лікарсько-консультативного комісії може виконувати функції опікуна.
Відповідно до приписів частини другої, третьої та п'ятої статті 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Згідно зі статтями 67, 69 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням, також опікун малолітньої та неповнолітньої особи зобов'язаний дбати про її виховання, навчання та розвиток.
Наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерством освіти України, міністерством охорони здоров'я України та Міністерством праці та соціальної політики України від 26.05.1999 р. затверджено Правила опіки та піклування, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 17.06.1999 р. за № 387/3680 (далі за змістом Правила).
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 Правил, опіка (піклування) є особливою формою державної турботи, зокрема, про повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
Опіка (піклування) встановлюється для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов'язки.
Згідно п.п. 2.1, 2.4 вищевказаних Правил, опіка установлюється над неповнолітніми, які не досягли п'ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
Як зазначено Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі №712/10043/20, при призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Таким чином, чинне законодавство України передбачає призначення фізичній особі, яку визнано недієздатною, одного або кількох опікунів.
Підстави для призначення, зокрема, недієздатній, особі більше, аніж одного опікуна, в законі відсутні, а тому, розглядаючи питання призначення другим опікуном, слід виходити із конкретних обставин справи, принципів доцільності та розумності, які є принципами цивільного законодавства.
Крім того, необхідність призначення недієздатній особі більше одного опікуна, повинні бути з'ясовані, перш за все, органом опіки та піклування, як спеціальним органом в сфері опіки та піклування.
Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка (постанова Верховного Суду від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20).
З договору №2 про провадження волонтерської діяльності від 05 травня 2022 року, укладеного між Громадською організацією «Міжнародне об'єднання «Допомога поруч» та ОСОБА_3 вбачається, що цей договір укладений з метою залучення добровільних помічників (волонтерів) для надання волонтерської допомоги організації.
Також згідно посвідчень №01-176 та №01-20 ОСОБА_3 є помічником військового капелана та волонтером Обласного об'єднання церков євангельських християн-баптистів Рівненської області.
Перебування з травня 2022 року у вказаних вище організаціях та здійснення понад рік на добровільних засадах волонтерської допомоги в період введеного в Україні воєнного стану не були перешкодами в призначенні за поданням органу опіки та піклування Здолбунівської міської ради Рівненської області від 20 жовтня 2023 року ОСОБА_3 опікуном над недієздатною ОСОБА_4 для подальшого виконання опікунських обов'язків.
З огляду на встановлені обставини, подання виконавчого комітету Здолбунівської міської ради Рівненської області від 22 березня 2024 року №76 не місить обґрунтованих обставин, які б свідчили про об'єктивні причини неможливості повного чи часткового виконання ОСОБА_3 своєї обов'язків опікуна, а також мотивів необхідності призначення недієздатній особі ще одного опікуна.
Відповідно до положень ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.6 ст. 81 ЦПК України).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.(ч.1 ст. 89 ЦПК України).
Належних та допустимих у розумінні ст.77-78 ЦПК України доказів потреби недієздатної особи у призначенні їй ще одного опікуна заявником недоведено.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.258-273, 351 - 355 ЦПК України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення опікуна відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанціїпротягом 30 /тридцяти/ днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Текст повного рішення виготовлено 13 червня 2024 року.
Суддя: