Єдиний унікальний № 371/847/24
Номер провадження № 3/371/487/24
"11" червня 2024 р. м. Миронівка
Суддя Миронівського районного суду Київської області Кириленко М.О., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділу поліції №2 Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер не відомий,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.187 КУпАП,
До Миронівського районного суду Київської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.187 КУпАП єдиний унікальний номер 371/847/24 провадження 3/371/487/24, ч. 2 ст. 187 КУпАП єдиний унікальний номер 371/848/24, провадження № 3/371/488/24.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладене, суд вважає, за необхідне об'єднати зазначені вище адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП в одне провадження, присвоївши єдиний номер 371/847/24 та номер провадження 3/371/487/24.
Згідно протоколу серії АПР18 №512269 05.06.2024 року ОСОБА_1 перебуваючи під адміністративним наглядом на обліку ВП №2 Обухівського РУП 01.06.2024 о 2-58 був відсутній за місцем проживання в АДРЕСА_2 , чим порушив Постанову Бердичівського міськрайонного суду (п. 1) від 27.02.2024. Правопорушення вчинене повторно протягом року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП 21.05.2024 року. Чим вчинив правопорушення, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 187 КпАП України.
Згідно протоколу серії АПР18 №512270 05.06.2024 року ОСОБА_1 перебуваючи під адміністративним наглядом на обліку ВП №2 Обухівського РУП 00.06.2024 о 00-45 був відсутній за місцем проживання в АДРЕСА_2 , чим порушив Постанову Бердичівського міськрайонного суду (п. 1) від 27.02.2024. Правопорушення вчинене повторно протягом року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП 21.05.2024 року постанова Миронівського районного суду. Чим вчинив правопорушення, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 187 КпАП України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнав, пояснив, що 01.06 2024 року та 02.06.2024 був вдома. Місце проживання він не залишає у нічний час, дотримується встановлених обмежень.
Допитаний як свідок батько та мати ОСОБА_1 повідомили, що син проживає з ними. Оскільки син не має телефону, то працівники поліції телефонують на номер дружини. Завжди, коли у нічний час до їх місця проживання приходять працівники поліції, вони відкривають, в ці дні, що складені протоколи працівників поліції в них не було.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне:
У відповідності до ч. 2ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно з п. 9 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України N 1376 від 06 листопада 2015 року, при складанні протоколу зазначається, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Відповідно до ч. 1ст. 187 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції.
У диспозиції ч. 2ст.187КУпАП передбачено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Також суд звертає увагу, що ч. 2 ст. 254 КУпАП передбачає, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Натомість всупереч вимогам зазначеної норми КУпАП протоколи про адміністративне правопорушення серія АПР18 №512270 від 05.06.2024 року та серії АПР18 №512269 від 05.06.2024 відносно ОСОБА_1 складено пізніше двадцяти чотирьох годин.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що у поліцейського були складнощі з виявленням особи, яка вчинила правопорушення, а так само не зазначена інша причина вказаної різниці в часі між часом вчинення діяння, що має ознаки адміністративного правопорушення і часом складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, наявні у справі матеріали не містять безперечних доказів і є недостатніми для однозначного висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 187 КУпАП.
Згідност.247 ч. 1 п. 1 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2ст. 187 КУпАП.
Керуючись ст.ст.36, ст. 187,247КУпАП суддя
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали по справам № 371/847/27 (провадження 3/371/487/24), № 371/848 (провадження № 3/371/488/24) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП, присвоїти єдиний номер справи № 371/847/24 (провадження № 3/371/487/24).
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - закрити, за відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Миронівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя М.О.Кириленко